PDA

Επιστροφή στο Forum : Προώθηση εφαρμογής σε VB,VBA και κλειδώματα



Kthulhu
26-04-05, 16:02
Χαιρετώ τα παιδιά.

Ο πατέρας μου δημιούργησε μια σειρά εφαρμογών στο Excel για επαγγελματίες με βιβλία εσόδων-εξόδων, οι οποίες αναλαμβάνουν να αυτοματοποιήσουν μια σειρά λογιστικών καθηκόντων. Τις δημιούργησε αρχικά για προσωπική χρήση, όμως τώρα σκέφτεται σοβαρα το ενδεχόμενο να τις κυκλοφορήσει στην αγορά. Σχετικά με αυτό το στόχο, έχουμε δυό ερωτήσεις:

1ον) Μπορεί να εμπορευτεί τις συγκεκριμένες εφαρμογές ή θα έχει πρόβλημα με τη Microsoft (καθώς δεν είναι ανεξάρτητα προγράμματα αλλά εφαρμογές σε αρχείο Excel)?

2ον) Μιας και δεν υπάρχουν χρήματα για διαφήμιση, υπάρχει κάποιος "έξυπνος" τρόπος προώθησης μέσω internet?


Οι εφαρμογές που έχει αναπτύξει μέχρι στιγμής είναι οι εξής:

* ΠΑΚΕΤΟ «ΕυΦΟΡΙΑ»
Έσοδα – Έξοδα, Οικονομική Κατάσταση, Περιοδικές Φόρμες ΦΠΑ
ανά τρίμηνο με Εκκαθαριστική ΦΠΑ και Συγκεντρωτικές Τιμολογίων.

* ΠΑΚΕΤΟ «ΕυΦΟΡΙΑ 12»
Ως άνω, με ενδοκοινοτικές πράξεις και το ΦΠΑ ανά μήνα.

* ΠΑΚΕΤΟ «ΕυΦΟΡΙΑ στο ΑΙΓΑΙΟ»
Όπως το πρώτο, με τους ειδικούς συντελεστές ΦΠΑ για το Αιγαίο.

* «ΦΠΑ 4» & «ΦΠΑ 12»
Οι φόρμες ΦΠΑ ανά τρίμηνο / ανά μήνα, με τις Εκκαθαριστικές τους,
για όσους κρατούν χειρόγραφα βιβλία Κ.Β.Σ.

* «ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΗ»
Η ετήσια μόνο φόρμα ΦΠΑ, για τις χειρόγραφες περιοδικές δηλώσεις.

* «ΕΣΟΔΑ-ΕΞΟΔΑ»
Για ηλεκτρονική τήρηση Βιβλίου Β’ κατ. + Οικονομική Κατάσταση

* «STATUS»
Για συνεχή εικόνα & οικονομικό έλεγχο της επιχείρησής σας.

yiapap
26-04-05, 16:08
Χαιρετώ τα παιδιά.

Ο πατέρας μου δημιούργησε μια σειρά εφαρμογών στο Excel για επαγγελματίες με βιβλία εσόδων-εξόδων, οι οποίες αναλαμβάνουν να αυτοματοποιήσουν μια σειρά λογιστικών καθηκόντων. Τις δημιούργησε αρχικά για προσωπική χρήση, όμως τώρα σκέφτεται σοβαρα το ενδεχόμενο να τις κυκλοφορήσει στην αγορά. Σχετικά με αυτό το στόχο, έχουμε δυό ερωτήσεις:

1ον) Μπορεί να την εμπορευτεί ή θα έχει πρόβλημα με τη Microsoft (καθώς τη δημιούργησε στο Excel)?

2ον) Μιας και δεν υπάρχουν χρήματα για διαφήμιση, υπάρχει κάποιος "έξυπνος" τρόπος προώθησης μέσω internet?


1) Όχι δεν υπάρχει πρόβλημα αφού ο εκτελεστής των προγραμμάτων (βλ€π€ "πελάτης") πρέπει να έχει ήδη εγκατεστημένο το Office.
2) Νομίζω τον βρήκες ήδη ;) Και ένα site δε θα έκανε κακό.

Πρόσεξε όμως γιατί υπάρχουν άλλα προβλήματα:
1. Αν έχει κώδικα σε VB, από το Office 2002 και μετά, οι ρυθμίσεις ασφάλειας πρέπει να "πειραχθούν" για να δουλέψει
2. Αν χρησιμοποιεί αντικείμενα (π.χ. ADO,DAO, Common Dialogs κτλ) πρέπει να είναι σίγουρος ότι ο Η/Υ στον οποίο θα εγκατασταθεί η εφαρμογή έχει ήδη τις βιβλιοθήκες
3. Πρέπει με κάποιον τρόπο να εξασφαλίσει ότι η εφαρμογή του δε θα μπορεί να αντιγραφεί. Το να κλειδώσει τον κώδικα δεν μπορεί να αποτρέψει κανέναν από το να ανοίξει το Excel και να κάνει ένα Save As... ή απλά να αντιγράψει το αρχείο xls.

Rama
26-04-05, 18:21
Πρέπει με κάποιον τρόπο να εξασφαλίσει ότι η εφαρμογή του δε θα μπορεί να αντιγραφεί. Το να κλειδώσει τον κώδικα δεν μπορεί να αποτρέψει κανέναν από το να ανοίξει το Excel και να κάνει ένα Save As... ή απλά να αντιγράψει το αρχείο xls.

Αλήθεια αυτό πως γίνεται? Υπάρχουν διαδεδομένες τεχνικές? Δεν μιλάω μόνο για Excel αλλά γενικά για κώδικα (C, VB, Java, Maba, Daba ... και το κακο συναπάντημα...)

yiapap
26-04-05, 18:39
Αλήθεια αυτό πως γίνεται? Υπάρχουν διαδεδομένες τεχνικές? Δεν μιλάω μόνο για Excel αλλά γενικά για κώδικα (C, VB, Java, Maba, Daba ... και το κακο συναπάντημα...)
Για να σου δώσω μια γρήγορη απάντηση:
Δε γίνεται

Ότι και να κάνεις πάντα υπάρχει ένας τρόπος κάποιος να το σπάσει. Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να εξασφαλίσεις ότι για την τιμή του προϊόντος σου επί την εν δυνάμει αγορά του έχει λάβεις όλες τις απαραίτητες προφυλάξεις.
Π.χ. Το AutoCAD έχει μερικές χιλιάδες ευρώ και απευθύνεται σε μηχανικούς. Η αξία επί των αριθμό των μηχανικών ανά τον κόσμο σημαίνει ότι θα βγει κάποιος να το σπάσει.
Από την άλλη ένα ελληνικό, φθηνό (ή και πιο ακριβό) πακέτο, λόγω της περιορισμένης αγοράς δύσκολα θα βρεθεί κάποιος που και να το σπάσει θα εξασφαλίσει επίσης ότι το σπάσιμό του θα κυκλοφορήσει ευρέως.

Ένας γρήγορος τρόπος "κλειδώματος" είναι να φτιάξεις μια ρουτίνα η οποία θα τραβάει στοιχεία από τον Η/Υ (π.χ. CPU ID, πληροφορίες από άρθρωμα μνήμης), και να φτιάξεις ένα serial number. Αυτό, κωδικοποιημένο να το στείλει το πρόγραμμα μέσω διαδικτύου ή ο αγοραστής μέσω τηλεφώνου στον πωλητή (αυτόν που έφτιαξε το πρόγραμμα).
Ο Πωλητής με τη σειρά του θα περάσει από έναν διαφορετικό αλγόριθμο κωδικοποίησης αυτό το serial, θα το στείλει πίσω στον αγοραστή ο οποίος και θα το εισάγει σε κάποια οθόνη Ενεργοποίησης.
Μειονεκτήματα:
1. Αν αλλάξει το hardware που παράγει το serial, πρέπει να επαναληφθεί η διαδικασία.
2. Αν μπορέσει κάποιος να μπει στο πρόγραμμα, μπορεί να παρακάμψει τις εντολές που ελέγχουν αν έχει γίνει ενεργοποίηση (και άρα να μην του ζητηθεί ποτέ ενεργοποίηση)
3. Κάποιος με χρόνο μπορεί έχοντας απλά ένα ζευγάρι serial/activation να αρχίσει να προσπαθεί να βρεί τον αλγόριθμο που μετατρέπει το serial σε activation

Μια πιο σίγουρη μέθοδος (που έχει μόνον το 2 ως ουσιαστικό μειονέκτημα) είναι τα κλειδιά hasp. Αυτά είναι μικρά USB dongle ("κλειδάκια") την ύπαρξη των οποίων ελέγχει η εφαρμογή. Αν έχεις το dongle στο PC σου, η εφαρμογή δουλεύει. Αν αντιγράψεις το πρόγραμμα σε άλλο PC που δεν έχει το dongle, ατύχησες.

Πάντως οποιαδήποτε από τις μεθόδους και να επιλεγεί, σε προγραμματάκι MS Excel δεν μπορούν να γίνουν πολλά πράγματα αφού ο πηγαίος κώδικας είναι εύκολα προσβάσιμος.

troll
26-04-05, 20:36
Να πω και εγώ κάτι επειδή τυγχάνει να ασχολούμαι όλη μέρα με την VBA

Τρόπος κλειδώματος υπάρχει και μάλιστα πολύ απλά χρησιμοποιώντας μια εντολή VBA που αλλάζει αυτόματα το κωδικό πρόσβασης μετά από ένα χρονικό διάστημα τουλάχιστον αυτό κάνω εγώ ... επίσης μπορείς να χρησιμοποιήσεις το την VB.NET σαν διαχειριστικό μοντέλο του προγράμματος και το excel σαν database.

το θέμα είναι ποιος θα πληρώσει για μία εφαρμογή στο excel την στιγμή που υπάρχουν πάρα πολλές έτοιμες free σε VB άσε που όποιος δουλεύει το excel για τέτοια θέματα ξέρει να κάνει και τις βασικές μακροεντολές ...

Συγνώμη αλλά επειδή έχω κάνει αρκετά προγράμματα διαχείρισης δεδομένων στο excel ο λόγος που πάντα είχα δουλειά ήταν γιατί πάντα χρειαζόντουσαν καινούργια κανείς άλλος …

Οπότε συμπεραίνουμε χρονικό κλείδωμα και ανάγκη για ανανέωση μέσα από κάποιο διαφημιστικό site …

yiapap
26-04-05, 20:49
Να πω και εγώ κάτι επειδή τυγχάνει να ασχολούμαι όλη μέρα με την VBA

Τρόπος κλειδώματος υπάρχει και μάλιστα πολύ απλά χρησιμοποιώντας μια εντολή VBA που αλλάζει αυτόματα το κωδικό πρόσβασης μετά από ένα χρονικό διάστημα τουλάχιστον αυτό κάνω εγώ ... επίσης μπορείς να χρησιμοποιήσεις το την VB.NET σαν διαχειριστικό μοντέλο του προγράμματος και το excel σαν database.
Οπότε κάνεις CTRL+break, βρίσκεις τη ρουτίνα (εντολή ελέγχου ημερομηνίας & αυτόματης αλλαγής μετά από κάποιο διάστημα δεν υπάρχει, αν δεν την ξέρω πάω να αυτομαστιγωθώ) και την απενεργοποιείς.
Και για το πως μπαίνεις στον κώδικα αν είναι κλειδωμένος ψάξε για "Password recovery.". Τα της Elcomsoft είναι όλα τα λεφτά.
;)

Επίσης το να χρησιμοποιείς VB.NET με backend... Excel είναι σα να χρησιμοποιείς BMW με λάστιχα για ποδήλατο! Τουλάχιστον, μια Access βρε αδερφέ!

Πάντα φιλικά... Ξέρεις...

<edit>A και κάτι άλλο μια και είπαμε για ημερομηνίες. Το 1ο πράγμα που θα κάνει ο "κακός" πελάτης είναι να αλλάξει την ημερομηνία στο PC του. Αυτό πλέον το έχουν μάθει ακόμη και οι casual χρήστες.

troll
26-04-05, 21:53
Ήταν λίγο εχθρικό, μοχθηρό, κακό, επιστημονικό να πω το σχόλιο :vava: (μάλλον το τσατσοσιμο θα φταίει) :dwarf ;

Ας το πάρω καλοπροαίρετα αν κάποιος γνωρίζει πως να σπάει κωδικούς τότε γιατί να μην φτιάξει ένα δικό του excelακι ... :lamer

Σιγά ρε κακέ με την BMW και ποιος σου είπε ότι η access είναι αρκετά εύχρηστη για τέτοιου είδους προγράμματα έχεις κάτσει να φτιάξεις ένα παρόμοιο να δεις τι δουλεύει καλύτερα εγώ με λογιστές που έχω συνεργαστεί όλοι το excel δουλεύουν μήπως είναι αγράμματοι μήπως δεν είναι αρκετά επιστήμονες μήπως δεν ξέρουν τη δουλείά τους ααααααααααα το βρήκα μάλλον δεν είναι πτυχιούχοι προγραμματιστές οι κακόμοιροι ; ναι αυτό είναι τι να κάνουμε ρε φίλε yiapap αυτά ξέρουμε αυτά λέμα αυτά κάνουμε.

Το θέμα όμως είναι για πες του παιδιού πως να φτιάξει στο excel εκείνο το κλείδωμα που βρίσκει το serilal κλπ κλπ θέλω και εγώ να μάθω (αλήθεια δεν κάνω πλάκα)

troll
26-04-05, 23:29
Περιπιπτόντος αυτός είναι ο κώδικας που χρησιμοποιώ αν θες φίλαράκι δοκίμασε το


Private Sub Workbook_Open()
tim = Date
If tim = "date" Then
Dim wkbOne As Workbook
Set wkbOne = ActiveWorkbook
wkbOne.Password = "pass"
wkbOne.Save
wkbOne.Close
End If
End Sub





Σημ. Η επεξεργασία έγινε μετά από σχετική ενημέρωση από τον troll

troll
27-04-05, 00:02
Συνεχίζοντας να ασχολούμε με το θέμα το νύματος λέω ότι ένας ακόμα τρόπος να κλειδώσει ένα excel εύκολα είναι να βάλεις περιορισμό χρήσης όχι χρονικό αλλά αριθμιτικό αυτό βέβαια προυποθέτει ότι έχει χρησιμοποιήσει ένα exe σαν διαχηριστή. Η vb.NETέχει πολύ καλή συνεργασία με ολόκληρο το office εξάλου υπάρχει και ειδικό πρόγραμμα απο την MS για την αυτοματο ποιηση του μέσα από αυτήν.

Για περισσότερες πληροφορίες αν θέλετε ζητήστε μου να σας δώσω άν όχι ότι ήταν να πω το είπα άντε και καλή ανάσταση..

yiapap
27-04-05, 10:09
@troll,
Για να δεις ότι δε φταίει το τσατσόσιμο ;) πάρε τον κώδικα που ζήτησες:

Public Function GetMachineInfo() As String

Dim SWbemSet ' As SWbemObjectSet if uncommented you will need to incl project reference 'Microsoft WMI Scripting Library'
Dim SWbemObj ' As SWbemObject as above

Dim varObjectToId As String
Dim varSerial As String
varObjectToId = "Win32_Processor,ProcessorId"
Set SWbemSet = GetObject("winmgmts:{impersonationLevel=impersonate}").InstancesOf(Split(varObjectToId, ",")(0))
varSerial = ""
For Each SWbemObj In SWbemSet 'Is buggy if querying 2nd similar device (eg 2nd CPU ID or MAC Address) but I ran out of time
varSerial = SWbemObj.Properties_(Split(varObjectToId, ",")(1)) 'Property value
Next

GetMachineInfo = varSerial

End FunctionΑυτή η ρουτίνα θα σου επιστρέψει το σειριακό αριθμό της (τελευταίας αν >1) CPU σου και δουλεύει σε VB6, VBA. Επίσης χρησιμοποιεί Late Binding ώστε να μη χρειάζεται να προσθέσεις Reference προς τη βιβλιοθήκη WMI Scripting .
Δεν ξέρω (και θα με ενδιέφερε):
1. Δουλεύει με Athlon?
2. Μπορεί να δουλέψει με Win9x; (απ' ότι θυμάμαι δεν είχαν WMI)

Επίσης αφού πάρεις το serial καλό θα ήταν να το κάνεις μια κωδικοποίηση για να μην είναι τόσο κραγμένο.
Ψάξε για Base64Encode και Base64Decode
Αν τις χρησιμοποιήσεις καλό θα ήταν να αλλάξεις το encoding string σε κάτι custom

great
27-04-05, 12:22
Επίσης έχω την εντυπωση οτι απο την στιγμή που μπαινει στην μεση VB 6 ή vb.net πρεπει να έχεις την καταληλη αδεια για να χρισιμοποιησεις κωδικα σε κάποια εφαρμογή για εππαγγελματικη χρηση και να βγάλεις κέρδος απο αυτό

yiapap
27-04-05, 12:29
Όχι ρε παιδιά. Μην είστε σκέτη παραπληροφόρηση!
Η VB είναι γλώσσα προγραμματισμού! Προφανώς και δεν χρειάζεται ξεχωριστή άδεια για κάθε πρόγραμμα που φτιάχνεις με μια γλώσσα προγραμματισμού!!!
Καμιά άδεια δεν απαιτείται ούτε καν για VBA (Excel,Access κτλ.)

Να επαναλάβω, δε λέω "έχω την εντύπωση", λέω ΓΝΩΡΙΖΩ ότι δεν απαιτείται. ;)

<edit>
Μήπως μπερδεύεστε με την Developer έκδοση του Office? Η Developer έκδοση είναι μια ειδική έκδοση του Office που δίνει σε developers τη δυνατότητα να φτιάξεις και να μοιράσεις πρόγραμμα σε περιβάλλον MSOffice (Excel,Access,Word) το οποίο να μην απαιτεί να είναι εγκατεστημένο το Office στον Η/Υ του πελάτη. Η έκδοση αυτή περιέχει τις βιβλιοθήκες της π.χ. Access ώστε να μπορείς να ανοίξεις ένα MDB/MDE σε Η/Υ που δεν έχει εγκατεστημένο το Office.

troll
27-04-05, 12:48
Για να δεις ότι δε φταίει το τσατσόσιμο πάρε τον κώδικα που ζήτησες:


Ευχαριστώ για το κώδικα θα μου είναι χρήσιμος κάποια στιγμή. Όσο για την προσώπική μας κόντρα αν θες πμ εγώ εδώ δεν το συνεχίζω, αποφάσισα ότι άν κάποιοι δεν έχουν τρόπους να λένε την γνώμη τους με τρόπο που να μην προσβάλει τους άλλους, ακόμα και αν αυτή αυτή είναι η σωστότερη που υπάρχει εγώ δεν πρόκειται να ξανασχοληθώ με την ανατροφή του καθένα θα λέω την γνώμη μου και ας με λέτε και παραπληροφοριοδότη και ότι άλλο θέλετε.


Μήπως μπερδεύεστε με την Developer έκδοση του Office?

Ναι εγώ αυτή εννοώ

Επίσης μπορείς να διαβάσεις διάφορα διαφωτιστικά εδώ
http://msdn.microsoft.com/library/default.asp?url=/library/en-us/dno97ta/html/msdn_autooff.asp

yiapap
27-04-05, 12:53
Ευχαριστώ για το κώδικα θα μου είναι χρήσιμος κάποια στιγμή. Όσο για την προσώπική μας κόντρα αν θες πμ εγώ εδώ δεν το συνεχίζω, αποφάσισα ότι άν κάποιοι δεν έχουν τρόπους να λένε την γνώμη τους με τρόπο που να μην προσβάλει τους άλλους, ακόμα και αν αυτή αυτή είναι η σωστότερη που υπάρχει εγώ δεν πρόκειται να ξανασχοληθώ με την ανατροφή του καθένα θα λέω την γνώμη μου και ας με λέτε και παραπληροφοριοδότη και ότι άλλο θέλετε.

ΡΕ, ΠΛΑΚΑ ΚΑΝΩ!!!
ΜΑ ΤΙ ΠΑΡΕΞΗΓΙΑΡΗΣ ΠΟΥ ΕΙΣΑΙ!!!
:tongue: :tongue:

<edit> Το link που έδωσες εξηγεί τον αυτοματισμό (δλδ τη χρήση) μια εφαρμογής του Office μέσα από μια άλλη- καμιά σχέση με τα παραπάνω.
Αν παρεξηγηθείς και με ΑΥΤΟ το σχόλιό μου... :dwarf

kubiak
27-04-05, 13:03
troll, είσαι λίγο on the edge...
χαλάρωσε βρε παιδί και μην τα παίρνεις όλα τις μετρητοίς, μια παρέα είμαστε...

troll
27-04-05, 13:05
Το λινκ που έδωσα στην συγγεκριμένη σελίδα κάνει αυτό που λες αλλά αρίστερα εκεί που έχει τα περιεχόμενα μπορείς να βρείς και αυτό που συζητάμε απλά βαριέμαι να ψάξω :redface:

όσο για το άλλο σχόλιο ναι!!! είμαι παρεξηγιάρης και γι' αυτό και εγώ προσπαθώ ναμην παραφέρομαι προσέχετε και εσείς λίγο στους χαρακτηρισμούς σας δεν υπάρχει λόγος να κρίνεται τον άλλο στο κάτω κάτω ο άλλος αυτό ξέρει αυτό λέει δεν κάνει κακό σε κανένα

Rama
27-04-05, 15:12
Ενδιαφφέροντα όλα αυτά. Φανταζόμουν όμως κάτι πιο απλό. Ένα απλό serial key validation ίσως (χωρίς δίκτυα κα τηλέφωνα). Μάλλον δεν παίζει όμως. Γιατί οι κάκοι χρήστες θα μπορούσαν να χρησιμοποιήσουν όλοι το ίδιο serial...
Μιλάω για κλείδωμα εφαρμογής που κυκλοφορεί σε μικρό αριθμό ατόμων οπότε θεωρώ οτι δεν θα το δω στο astalavista.

Ανεξάρτητα από όλα αυτά ίσως θα έπρεπε να ανοίξει μία νέα θεματική ενότητα για προγραμματισμό. Ξέρω οτι υπάρχουν 1000 άλλα forums που είναι συγκεκριμένα για τέτοια πράγματα αλλά πιστεύω οτι δεν είναι άσχετο με το θέμα του site και αρκετοί από εμάς θα το βρούν χρήσιμο.

great
27-04-05, 17:08
Όχι ρε παιδιά. Μην είστε σκέτη παραπληροφόρηση!
Η VB είναι γλώσσα προγραμματισμού! Προφανώς και δεν χρειάζεται ξεχωριστή άδεια για κάθε πρόγραμμα που φτιάχνεις με μια γλώσσα προγραμματισμού!!!
Καμιά άδεια δεν απαιτείται ούτε καν για VBA (Excel,Access κτλ.)

Να επαναλάβω, δε λέω "έχω την εντύπωση", λέω ΓΝΩΡΙΖΩ ότι δεν απαιτείται. ;)



αν φτοιάξεις προγραμμα σε .net ΠΡΕΠΕΙ να εχεις άδεια για commercial use

yiapap
27-04-05, 19:03
αν φτοιάξεις προγραμμα σε .net ΠΡΕΠΕΙ να εχεις άδεια για commercial use
Για την .NET δεν έχω ακούσει τίποτε τέτοιο, αλλά δεν το έχω ψάξει.
Συνεχίζει πάντως να μου φαίνεται εξωπραγματικό.
Έχεις κάποιο link?

great
28-04-05, 09:49
Για την .NET δεν έχω ακούσει τίποτε τέτοιο, αλλά δεν το έχω ψάξει.
Συνεχίζει πάντως να μου φαίνεται εξωπραγματικό.
Έχεις κάποιο link?

οχι αλλα μπορει πολυ ανετα να παρει τηλεφωνο στην microsoft και να ρωτησει

yiapap
28-04-05, 09:55
οχι αλλα μπορει πολυ ανετα να παρει τηλεφωνο στην microsoft και να ρωτησει
Αυτό κάνω και δεν απαντάνε :evil:

<edit>Απάντησαν.
Είπανε ότι δε νομίζουν ότι υπάρχει κάποια αλλαγή στην πολιτική από το Visual Studio 6 αλλά θα το επαληθεύσουν και θα μου απαντήσουν
Εν αναμονή.

lazar
28-04-05, 15:16
αν φτιάξεις προγραμμα σε .net ΠΡΕΠΕΙ να εχεις άδεια για commercial use

Προφανώς εννοείς με τον free compiler. Με το αγορασμένο πακέτο δεν νομίζω και σίγουρα όχι ξεχωριστή άδεια για κάθε πρόγραμμα.

yiapap
28-04-05, 16:23
Μου είπαν ότι ο τύπος που τα χειρίζετε λείπει σε άδεια και θα επικοινωνήσουν μαζί μου κατά την Τετάρτη...

Α... ρε... Μέχρι και η Microsoft δουλεύει με Ελληνικούς ρυθμούς :D
Όπως λέει και το ρητό "When in Rome..."

XPHSTOS29
30-04-05, 10:28
Χρειαζεται προσοχη πριν διαθεσεις εμπορικα ενα προγραμμα λογω των πατεντων.

Δηλαδη καποια κομματια του κωδικα που εχουν γραφει για το συγκεκριμενο προγραμμα μπορει να τα εχει καταθεσει ο evilhawk πχ σαν δικια του πατεντα και μετα να σου κανει μυνηση και να σου ζηταει αποζημιωση.

Και οσο αφορα λογιστικα προγραμματα εχουν γραφει απειρες εφαρμογες.

καλο ειναι να το κοιταξεις πριν προχωρησεις σε διαθεση του.

Ισως τα υπολοιπα μελη του adslgr να εχουν περισσοτερες πληροφοριες για το που μπορεις να ενημερωθεις περρισοτερο.

tvelocity
30-04-05, 10:48
Χρειαζεται προσοχη πριν διαθεσεις εμπορικα ενα προγραμμα λογω των πατεντων.

Δηλαδη καποια κομματια του κωδικα που εχουν γραφει για το συγκεκριμενο προγραμμα μπορει να τα εχει καταθεσει ο evilhawk πχ σαν δικια του πατεντα και μετα να σου κανει μυνηση και να σου ζηταει αποζημιωση.

Και οσο αφορα λογιστικα προγραμματα εχουν γραφει απειρες εφαρμογες.

καλο ειναι να το κοιταξεις πριν προχωρησεις σε διαθεση του.

Ισως τα υπολοιπα μελη του adslgr να εχουν περισσοτερες πληροφοριες για το που μπορεις να ενημερωθεις περρισοτερο.

Η νέα οδηγία για τις πατέντες δεν έχει περάσει ακόμα, και η τρέχουσα νομοθεσία αποκλείει το πατεντάρισμα μαθηματικών διαδασιών και οδηγιών (=λογισμικό) οπότε δεν χρειάζετε να κάνει τίποτα. Αλλα ακόμα και όταν(ας ελπίζουμε οτι ΔΕΝ) περάσει ο νέος νόμος, δεν μπορεί να κάνει τίποτα παρά να ελπίζει να μη φάει μύνηση. Ο μόνος τρόπος να γράψεις λογισμικό που δεν παραβιάζει καμία πατέντα, είναι να μη το γράψεις καθόλου!!!

yiapap
03-05-05, 12:41
Η Microsoft απάντησε:
Δεν υπάρχει καμιά περαιτέρω άδεια ή άλλη υποχρέωση. Από τη στιγμή που ένα πρόγραμμα δημιουργείται μέσα από το Visual Studio .NET ο παραγωγός του μπορεί να το εκμεταλευτεί εμπορικά, όπως ακριβώς γινόταν με το Visual Studio 6.

<edit>Αφού λοιπόν απάντησε και η MS, θα μας πεις great πως ανέφερες τα περί commercial license; Δεν μπορεί, από κάπου ξεκίνησε αυτό που ανέφερες

Rama
05-05-05, 21:27
Οποτε αν εγώ κατεβάσω το .NET Framework 1.1 και με άπειρη υπομονή κάτσω με notepad και γράψω το νέο rama-Word 2010GTi μπορώ άνετα να το πουλήσω.

yiapap
06-05-05, 02:13
Οποτε αν εγώ κατεβάσω το .NET Framework 1.1 και με άπειρη υπομονή κάτσω με notepad και γράψω το νέο rama-Word 2010GTi μπορώ άνετα να το πουλήσω.
Θεωρητικά ναι, αφού ήδη κυκλοφόρησαν 3rd party compilers.

Rama
06-05-05, 11:17
Μα το Framework δεν περιλαμβάνει compiler?
Έχει δοκιμάσει κανείς κάποιο freeware IDE από αυτά που κυκλοφορούν? Κατέβασα το Eclipse αλλά δεν νομίζω οτι είναι έτοιμο να υποστηρίξει κάποια .NET γλώσσα. Υπάρχει και ένα άλλο (το κατέβασα και αυτό αλλά δεν θυμάμαι πώς το λένε :redface: ) που είναι φτιαγμένο σε C# και είναι λένε πολύ καλό αλλά λίγο αργό. Η ταχύτητα συνηθίζεται (είχα βάλει JBuilder παλιότερα για Java).
Δεν μου έπαιζε γιατί ήθελε Framework 1.1 και εγώ είχα το 1.0 (αν το στήσω θα επανέλθω με εντυπώσεις).

<Edit> Το θυμήθηκα! SharpDevelop (http://www.icsharpcode.net/OpenSource/SD/Default.aspx) λέγεται </Edit>

great
06-05-05, 16:46
Η Microsoft απάντησε:
Δεν υπάρχει καμιά περαιτέρω άδεια ή άλλη υποχρέωση. Από τη στιγμή που ένα πρόγραμμα δημιουργείται μέσα από το Visual Studio .NET ο παραγωγός του μπορεί να το εκμεταλευτεί εμπορικά, όπως ακριβώς γινόταν με το Visual Studio 6.

<edit>Αφού λοιπόν απάντησε και η MS, θα μας πεις great πως ανέφερες τα περί commercial license; Δεν μπορεί, από κάπου ξεκίνησε αυτό που ανέφερες

αν έχεις student/academic ή MSDN version δεν μπορεις. Αυτο είπα

yiapap
06-05-05, 18:25
αν έχεις student/academic ή MSDN version δεν μπορεις. Αυτο είπα
Μα εμένα ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΑΝ την MSDN version/συνδρομή!!!
Και είπανε ότι δεν έχει σημασία ποια version θα επιλέξω (αν και έχω κάποιες αμφιβολίες για τις συγκεκριμένες).
Άλλωστε όπως αναφέρεται παραπάνω υπάρχουν ήδη 3rd party εργαλεία.

great, μην το πάρεις προσωπικά, αλλά μήπως αυτά που λες είναι αυθαίρετα; ΕΣΥ πήρες τηλέφωνο τη Microsoft, ή έχεις επαφή που σου απάντησε υπεύθυνα;

great
07-05-05, 15:16
Μα εμένα ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΑΝ την MSDN version/συνδρομή!!!

sorry αλλα για την MSDN version μου ξέφυγε απο κεκτημένη ταχύτητα, με αυτήν μπορείς....
my bad!

GPZ
16-02-08, 16:58
καλισπερα ..
Εχω φτιαξει ενα excel για δημιουργεια προσφορων και το εχω δωσει σε μερικους συναδελφους
Παρολα αυτα θα ηθελα την βοηθεια σας, ωστε να εχει περιορισμο χρονικης χρησης .
Δεν γνωριζω αρκετα ...απλα προσπαθω παρα πολυ.
ισος με καποια εντολη στον κωδικα >>>
Εσεις θα μου πειτε (απλα & ευκολα γιατι ειμαι και μεγαλος και δεν τα καταλαβαινωμε την πρωτη )

ΜΦΧ
GK

yiapap
19-02-08, 20:27
καλισπερα ..
Εχω φτιαξει ενα excel για δημιουργεια προσφορων και το εχω δωσει σε μερικους συναδελφους
Παρολα αυτα θα ηθελα την βοηθεια σας, ωστε να εχει περιορισμο χρονικης χρησης .
Δεν γνωριζω αρκετα ...απλα προσπαθω παρα πολυ.
ισος με καποια εντολη στον κωδικα >>>
Εσεις θα μου πειτε (απλα & ευκολα γιατι ειμαι και μεγαλος και δεν τα καταλαβαινωμε την πρωτη )

ΜΦΧ
GKΔυστυχώς δεν είναι τόσο απλό και ΣΙΓΟΥΡΑ δεν είναι θέμα μιας απλής εντολής.
Quick 'n' dirty λύση:
Κατά την εγκατάσταση διαβάζεις την ημερομηνία του συστήματος. Σε αυτήν προσθέτεις ΧΧ ημέρες και το αποτέλεσμα το αποθηκεύεις ΚΩΔΙΚΟΠΟΙΗΜΕΝΟ κάπου (π.χ. στη Registry).
Κάθε φορά που η εφαρμογή τρέχει αποθηκευέις σε διαφορετικό κλειδί κωδικοποιημένη την ημερομηνία "LastRun".
Κάθε φορά που η εφαρμογή σου τρέχει ελέγχεις ώστε:
1. Να μην έχεις ξεπεράσει το πρώτο όρισμα (InstallDate+XX)
2. Να μην είσαι λιγότερο από το δεύτερο (LastRun)
Με αυτό τον τρόπο εξασφαλίζεις ότι ακόμη κι αν κάποιος έξυπνος αλλάξει την ημερομηνία μόλις ο 1ος έλεγχος του βγάλει μήνυμα περιορισμού, δεν θα αλλάξει απλά την ημερομηνία του συστήματος.

Φυσικά υπάρχουν και εδώ τρόποι εξουδετέρωσης (π.χ. βάζεις ημ/νία 1/1/2099 στο σύστημά σου πριν την εγκατάσταση) αλλά ο χρήστης θα πρέπει να ήδη ψυλιαστεί το σκεπτικό του κλειδώματος εκ των προτέρων.

Γενικά, όπως είπα και στην αρχή, δεν υπάρχει εύκολος τρόπος.

GPZ
19-02-08, 20:40
Οι τιμες που παιρνω βρισκονται σε διαφορετικο excel Kai mono η διαδρομη να αλλαξη η να μπει ξαφνικα ενας κωδικοσ κλειδωματος μου φτανει .Αν εγω δεν γνωριζω απο γλωσα τιποτα, αυτοι που το δουλευουν εχουν μαυρα μεσανυχτα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.