PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα σύνδεσης Internet με Speetouch 585 v6



atsinoni
18-01-08, 10:58
Από προχθές δεν μπορώ να συνδεθώ στο Internet. Ενώ ανάβουν όλα τα λαμπάκια πράσινα (Power, Ethernet, DSL) το λαμπάκι για το WLAN είναι κόκκινο και το λαμπάκι για το Internet είναι σβηστό.

Οτι και αν έχω κάνει από τα Vista για διόρθωση του προβλήματος δεν έχει πιάσει και ο Internet Explorer δεν βλέπει την σελίδα του router για να κάνω reset. Το hardware reset δυστυχώς δεν δουλεύει για κάποιο λόγο (τι οδοντογλυφίδα , μηχανικό μολύβι, στυλό έχω δοκιμάσει!:evil:) και το έχω δηλώσει στις βλάβες που μου είπαν ότι θα αντικατασταθεί το ρουτεράκι. Δυστυχώς όμως με τους χρόνους εξυπηρέτησης της Tellas με βλέπω χωρίς Internet για τουλάχιστον 2 εβδομάδες.

Μήπως έχετε καμία ιδέα για το πως θα μπορούσα ίσως να λύσω το πρόβλημα?
Ευχαριστώ προκαταβολικά.

BELIS
18-01-08, 12:39
Αν όντως χρειάζεσαι αλλαγή του ρούτερ τότε να παίρνεις κυριολεκτικά επί καθημερινής βάσεως τηλέφωνο και να ζητάς την εξέλιξη του αιτήματός σου.!!! όταν το δικό μου χρειάστηκε αλλαγή 5 μόλις μέρες αφότου μου το έφεραν γιατί δεν δούλευε το wireless χρειάστηκαν 3 εβδομάδες και άπειρα τηλεφωνήματα για να μου στείλουν το καινούριο!!!Κάτι που το προβλέπει και η σύμβαση που υπογράφουμε όλοι με την τελλάς!!!(την άμεση αντικατάσταση ελαττωματικού εξοπλισμού εννοώ)

atsinoni
21-01-08, 12:25
Μήπως ξέρετε πως ανοίγει το ρημάδι το router για να βραχυκυκλώσω τις επαφές και να κάνω reset με αυτόν τον τρόπο?

goevra55
21-01-08, 12:55
Απο την κατω επιφανεια υπαρχουν τεσσερα στρογγυλα καουτσουκ που χρησιμευουν ως αντιολισθητικα.Εαν βγουν προσεκτικα για να μην φθαρουν θα αποκαλυφθουν οι βιδες.Ξεβιδωνουμε με προσοχη και ανοιγουμε το μοντεμ.

atsinoni
21-01-08, 13:57
Απο την κατω επιφανεια υπαρχουν τεσσερα στρογγυλα καουτσουκ που χρησιμευουν ως αντιολισθητικα.Εαν βγουν προσεκτικα για να μην φθαρουν θα αποκαλυφθουν οι βιδες.Ξεβιδωνουμε με προσοχη και ανοιγουμε το μοντεμ.

Νάσαι καλά. Το είχα φαναταστεί, όμως ξεκολλάγανε δύσκολα και ανησυχούσα μην προκαλέσω επιπλέον πρόβλημα.;)

chosen0ne
21-01-08, 14:03
Αφού δεν δουλεύει και το reset απτο κουμπί γιατί να μπεις σε αυτό τον κόπο? ΥΠΟΧΡΕΟΥΝΤΑΙ να στ'αλλάξουν! Όχι μόνο να τους πληρώνουμε στην ώρα τους, τους λογαριασμούς, να είναι κι αυτοί εντάξει. Πάρε τηλέφωνο και ζήτα άλλο modem. :rtfm:

;)

atsinoni
22-01-08, 12:46
Αφού δεν δουλεύει και το reset απτο κουμπί γιατί να μπεις σε αυτό τον κόπο? ΥΠΟΧΡΕΟΥΝΤΑΙ να στ'αλλάξουν! Όχι μόνο να τους πληρώνουμε στην ώρα τους, τους λογαριασμούς, να είναι κι αυτοί εντάξει. Πάρε τηλέφωνο και ζήτα άλλο modem. :rtfm:

;)
Καλά τα λες. όμως καθημερινά τους παίρνω τηλέφωνο και μου μεταφέρουν ότι ακόμη το τεχνικό τμήμα δεν έχει αποφανθεί ότι χρειάζεται η αντικατάσταση. Σημειωτέον ότι η βλάβη δηλώθηκε Τετάρτη 16/01 16:00.:down:

marop29
25-01-08, 07:22
Παρόμοιο πρόβλημα είχα και εγώ οταν πήρα το speedtouch μόνο που στον explorer έβγαζε την σελίδα του router. Πήρα τλφ να το αναφέρω στο τεχνικό τμήμα και μου είπαν την μια οτι είχα πρόβλημα με το username μου, την άλλη οτι έχω πρόβλημα με το pc μου και οτι θα πρέπει να έρθει τεχνικός στο σπίτι με 35 ευρώ χρέωση, η οτι έχω γενικά βλάβη!!!! Τι resert έκανα, τι setup, τι zisto zisto έβαλα δοκιμαστικά, και όλα αυτά αφού πήρα τηλέφωνο πόσες φορές με μισάωρη αναμονή παρακαλώ, να το αναφέρω το μόνο που έπρεπε να κάνω είναι να βάλω τις διευθύνσεις ip.:evil::evil:
Αυτά δεν μπορούσαν να μου τα πούν απο την tellas έπρεπε να ταλαιπωρηθώ 2 μέρες!!!!:(:(
Να είστε καλά για τις όποιες βοήθειες και απαντήσεις δίνεται στα αντίστοιχα topic γιατί απο εκεί βρήκα βοήθεια αν περίμενα απο την tellas κάηκα!!!!!:oops:
Ούτε και για το κλείδωμα του modem μου δεν μου είπαν πως να το κάνω υπάρχουν αρκετοί που δεν γνωρίζουν κάποια πράγματα πάνω σε αυτά αυτούς δεν τους υπολογίζουν; Μόνο τα λεφτά για την συνδρομή ξέρουν να παίρνουν!!!!:lol::lol:
Και πάλι ευχαριστώ όλα τα μέλη για την πολύτιμη βοήθεια που δίνετε...

@ ADSLgr.com All rights reserved.