PDA

Επιστροφή στο Forum : Μικροτερος συγχρονισμος με baudtec απο USR



mf_iii
18-01-08, 13:32
Σημερα μου ηρθε και ο εξοπλισμος του οτε (το baudtec) και το συνδεσα και συγχρονιζει στα 16000-17000 ενω το USR 9107 που εχω συγχρονιζει 19000 (καλυτερα δλδ) Εγω περιμενα το αντιθετο μιας και για να δινει καποια μοντεμ ο οτε θα τα εχει ελεγξει οτι βγαζουν καλυτερα αποτελεσμετα στις γραμμες του απο καποια αλλα...

Επισης το attenuation στο baudtec ειναι μικροτερο (21db) (δλδ χειροτερα) ενω στο usr εχω 28db το μονο καλο ειναι λιγο παραπανω snr (11 περιπου) ενω το usr εχει 9-10

Υπαρχει τροπος βελτιστωποιησης για το baudtec η να χρησιμοποιω το 9107 που κανω εδω και 3 χρονια??

no_logo
18-01-08, 13:38
χρησιμοποίησε αυτό που βλέπεις πως είναι καλύτερο

mf_iii
18-01-08, 14:36
Ναι απλα πιστευα οτι με το baudtec θα ειχα καλυτερες επιδοσεις αλλα τελικα το αντιθετο :s και ρωτησα μηπως υπαρχουν τπτ ρυθμισεις για καλυτερα αποτελεσματα...

georgegir
18-01-08, 14:47
Επισης το attenuation στο baudtec ειναι μικροτερο (21db) (δλδ χειροτερα) ενω στο usr εχω 28db...

αν είναι όντως έτσι όπως τα γράφεις το bautec βγάζει λιγότερο θόρυβο στη γραμμή άρα ΚΑΛΥΤΕΡΗ σταθερότητα. Μη κοιτάς μόνο που κλειδώνει το router, δες τη σταθερότητα, τα errors και την ταχύτητα που πετυχαίνεις...

mf_iii
18-01-08, 14:53
Ναι σορρυ μπερδευτηκα καλυτερο attenuation εχει το baudtec οπως επισης και ελαχιστα καλυτερο snr. Δοκιμασα ταχυτητες που λες και παλι το usr παει μπροστα!! Κλειδωνει στα 19000 και κατεβαζω με 1950-60!! (πολυ καλα!!) και αντιστοιχα και στο baudtec κλειδωνει στα 16500 (μεσο ορο) και κατεβαζω με 1650-60 περιπου! που ειναι πολυ καλες ταχυτητες και οι 2 (πιανουν δλδ ολη την ταχυτητα στο σημειο που εχουν κλειδωσει!) Τωρα για σταθεροτητα θα το ελεγξω εν καιρω στο urs παρατηρησα καποια μηδαμιμου χρονου disconnects...

penetrator
20-01-08, 05:33
Έχω αρχίσει να υποψιάζομαι ότι το baudtec βγάζει λανθασμένα στατιστικά. εμένα βγάζει 33.5 db και το zyxel 41db. Υπολογίζοντας όμως την πραγματική απόσταση κατέληξα στο συμπέρασμα ότι αν είχε δίκιο το baudtec θα έπρεπε τα καλώδιο από dslam σε μένα, να είναι μια ευθεία και πάλι μπορεί η απόσταση να είναι μεγαλύτερη.

baskon
20-01-08, 11:36
Τι ειναι οι γραμμές του Οτε;ΔΙαφορετικές από τις άλλες;
Για να δινει συγκεκριμενο ρουτερ που δουλευει καλυτερα;
Ολες οι dsl2+ γραμμες σχεδόν ίδιες είναι εκτός ίσως από τη μάρκα του dslam που συνδεόμαστε. Εννοείται πως ο Οτε στέλνει πχ το baudtec επειδή τον συμφέρει.
Έκανε μια συμφωνία με μια όχι και τόσο γνωστη εταιρία πήρε πολλές χιλιαδες κομμάτια και τα πήρε τσάμπα..
Από ότι ακούγεται δεν είναι και τα καλύτερα ρουτερ τις αγοράς.Και βλέπεις γιατί..
3 Mbit διαφορά δεν είναι λίγη.
Ακόμα και με 11 snr να συγχρονίσει το usr θα συγχρονίσει στα 18+..
Επίσης από άποψη σταθερότητας.Ναι το snr παίζει ρόλο ,αλλά σε συνδυασμό με το ρουτερ..
Μπορεί το usr να ειναι σταθερότερο στο 10 snr από ότι το baudetc στο 11.
Δε ξέρω σίγουρα για το usr ,γιατί δε το έχω χρησιμοποιήσει ,αλλά ένα speedtouch 585(από τα καλύτερα σε άποψη συγχρονισμου σταθερότητας)
θα ήταν σίγουρα σταθερότερο και σε μικρότερο snr

no_logo
20-01-08, 11:51
για τις αποσυνδέσεις που έχει με το άλλο μόντεμ δεν το πρόσεξες;

baskon
20-01-08, 12:04
Το πρόσεξα,αλλά είπε οτι θα το προσεξει εν καιρω.
Ίσως να μη χρησιμοποιει το baudtec επειδη συγχρονίζει χαμηλότερα οποτε αν δε το χρησιμοποιει πως να έχει αποσυνδέσεις..
Anyway..Είπα ότι για usr δεν ξέρω σιγουρα γιατι δεν έχω.
Αν είχε speedtouch 585 (όπως είπα παραπάνω ) θα ήμουν σιγουρος ότι με snr 10 θα ήταν σταθερότερο από το baudtec με snr 11
Και γενικά εννοούσα ότι δε παίζει μονο το snr ρόλο στη σταθερότητα,παίζει ρόλο και το ρουτερ κλπ

captain556
20-01-08, 18:39
Σημερα μου ηρθε και ο εξοπλισμος του οτε (το baudtec) και το συνδεσα και συγχρονιζει στα 16000-17000 ενω το USR 9107 που εχω συγχρονιζει 19000 (καλυτερα δλδ) Εγω περιμενα το αντιθετο μιας και για να δινει καποια μοντεμ ο οτε θα τα εχει ελεγξει οτι βγαζουν καλυτερα αποτελεσμετα στις γραμμες του απο καποια αλλα...

Επισης το attenuation στο baudtec ειναι μικροτερο (21db) (δλδ χειροτερα) ενω στο usr εχω 28db το μονο καλο ειναι λιγο παραπανω snr (11 περιπου) ενω το usr εχει 9-10

Υπαρχει τροπος βελτιστωποιησης για το baudtec η να χρησιμοποιω το 9107 που κανω εδω και 3 χρονια??


Μια απο τα ιδια και γω ,με bautec συγχρονιζα στα 16mb ενω με το speedtuch που εχω στα 21mb.Πάντος η ταχύτητα στο download δεν πέζει και πολυ ρόλο.
Και με 16 και με 21 κατεβαζα με την ιδια ταχυτητα περιπου

@ ADSLgr.com All rights reserved.