PDA

Επιστροφή στο Forum : Low Speed Thessaloniki ?



sv2evs
26-04-05, 23:06
καλησπέρα,

Θεσσαλονίκη-Εύοσμος με 384/128...Για πρώτη φορά μετά απο αρκετό καιρό, παρατηρώ σήμερα 26/4 αρκετά χαμηλή ταχύτητα. Dslam κορδελιού απο ότι ξέρω....Υπάρχει κανένα πρόβλημα ή αντιμετωπίζει κανείς το ίδιο πρόβλημα ;

alpha
26-04-05, 23:45
Από Ροστάν (Μπότσαρη), ώρα 23.45, σχετικά καλά, όπως παρακάτω:

TCP/Web100 Network Diagnostic Tool v5.2.1e

Checking for Middleboxes . . . . . . . . . . . . . . . . . . Done
running 10s outbound test (client to server) . . . . . 115.43Kb/s
running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 352.20kb/s

Γιάννης

balander
26-04-05, 23:47
Low Speed GREECE

sv2evs
27-04-05, 00:22
Low Speed GREECE

όλη η Ελλάδα ; Χαμηλή ταχύτητα ; Ποιός να φταίει άραγε ;

NoYmErOs
27-04-05, 09:09
@sv2evs δίξε ενα τεστακι να δούμε πώς πας...
Tο κορδελιό έχει dslam siemens

sv2evs
27-04-05, 20:05
@sv2evs δίξε ενα τεστακι να δούμε πώς πας...
Tο κορδελιό έχει dslam siemens

Το θέμα είναι οτι ίσως ήταν προσωρινό.

Σήμερα μετρώντας σε ένα dsl speed test, πήρα πριν απο λίγο 330 kbit.

Δεν ξέρω τι να υποθέσω...θα ξαναδοκιμάσω το βράδυ. Πάντως παρατηρώ μια πτώση στην ταχύτητα και όταν ανοίγω σελίδες.

GregoirX23
28-04-05, 14:45
αν και θα συμφωνησω οτι η χολ εχει πιταρει γενικα...βλεπε seabones,εσωτερικα δικτυα και δικτυα adsl-hol οτε και τα συναφη...τα πρωινα αν περασετε απ την σελιδα της χολ που δειχνει ποσο % χρησιμοποιουνται τα μηχανηματα της...βαρανε κατι κοκκινα ωρες ωρες...
Αλλα γενικα δεν μου εχει παρουσιαστει σοβαρο προβλημα ταχυτητας ωστε τα στοιχεια να δειχνουν οτι η χολ σερνεται..., εδω και 2 χρονια που την εχω παει καλα,αν οχι τελεια...μπορω να πω οτι δεν εχω παραπονο...αν και παραπανω απο 350 σε μια 384 χλωμο να πιασεις...εκτος αν εχεις siemens dslam οπου μπορει να παει λιγο παραπανω(ας πουμε εως 384 πανω κατω) κοινως αν δεν εχει βαλει κοφτες ο ποτε πιανεις μια 384 στα κανονικα της ορια...,μην ξεχναμε και τα overheads...
τον κυριο ρολο τον παιζουν τα dslam του ποτε,και τα μαγικα που γινονται εκει μεσα...
ο μονος τροπος για να εισαι σιγουρος πιος φταιει ειναι να τσιμπησεις μια φθηνη καρτα ιντερνετ απ το περιπτερο και να δοκιμασεις...αν και εκει σερνεσαι ξερουμε ποιος φταιει...αν δεν σερνεσαι αλλαζει το θεμα...οποτε 2 πραγματα μπορει να παιζουν η υπερφορτωση δικτυου η κατι σκαλιζουν γενικα...

απο πινγκ πως πατε γενικα στην διαρκεια ολης της μερας;

εγω παντως ετυχε να παρω μια νετκαρτα ετσι για να την εχω σε "τετοιες" περιπτωσεις ωστε να βλεπω τι γινεται...παντως μπορω να πω οτι αν η χολ μου κραταει σταθερες ταχυτητες γενικα...η acn ηταν και ειναι ακομα ασταθης εφ οσον αφορα τις ταχυτητες της στην περιοχη μου...γενικα δεν της εχω μεγαλη εμπιστωσυνη...

teo_L20
28-04-05, 16:06
:offtopic: η ζωη παει καλα και χωρις adsl :offtopic:

GregoirX23
29-04-05, 11:53
:offtopic: η ζωη παει καλα και χωρις adsl :offtopic:

σωστοτατο φιλτατε αλλα οχι για πολυ καιρο... :D

sv2evs
05-05-05, 08:31
:offtopic: η ζωη παει καλα και χωρις adsl :offtopic:

Ναι, αλλά εφόσον ΔΕΝ έχεις γνωρίσει τις ταχύτητες του. Αν έβαλες aDSL, μετά ΔΕΝ ΦΕΥΓΕΙΣ απο τέτοια ταχύτητα...ο κόσμος να χαλάσει..;) :lamer

GregoirX23
06-05-05, 14:48
Ναι, αλλά εφόσον ΔΕΝ έχεις γνωρίσει τις ταχύτητες του. Αν έβαλες aDSL, μετά ΔΕΝ ΦΕΥΓΕΙΣ απο τέτοια ταχύτητα...ο κόσμος να χαλάσει..;) :lamer

θα συμφωνησω,αλλα δεν ειναι μονο οι ταχυτητες...ειναι και τα αρκετα πιο λιγα euros που πληρωνεις απ το να μπαινεις με dial-up συνδεσεις....
Αν δεν εχεις προβληματα με πιταρισμενα dslam και τα γνωστα...δηλαδη αν οι ταχυτητες σου και τα πινγκ σου εναι "υγιεις" , τοτε με το παραπανω κρατας την adsl...

@ ADSLgr.com All rights reserved.