PDA

Επιστροφή στο Forum : Ο ΟΤΕ δήλωσε αναβάθμιση στο DSLAM Κων/πόλεως Πάτρας..



Dagalidis
26-04-05, 23:33
Σήμερα είχα επικοινωνία με την FORTHNET και μου δηλώσανε περιχαρείς ότι ο ΟΤΕ τους ανακοίνωσε ότι αναβάθμισε το Bandwidth στο Profile1 (256 / 384 Kbs) και πλέον δε θα υπάρχει πρόβλημα με τις ταχύτητες και το PING...

Δύσκολο να το πιστέψω, αφού τώρα έτσι και αλλιώς εφ'όσον οι πολλοί φοιτητές πήγαν σπιτάκια τους για Πάσχα και ως εκ τούτου οι ταχύτητες και τα PING είναι στα καλυτερότερά τους.

Να δούμε τι θα γίνει μόλις όλοι επιστρέψουν στις βάσεις τους και αρχίσει η κίνηση να γεμίζει τα DSLAM....

Εγώ πλέον από σήμερα είμαι στο Profile2 (512 Kbs) και ελπίζω να έχω για αρκετό καιρό αξιοπρεπή γραμμή.... πριν αναγκαστώ και πάλι να κάνω Downgrade σε 256....

dpresv
28-04-05, 22:24
να το πιστέψουμε? να μην το πιστέψουμε?

εγώ μέχρι να δώ 40άρια δεν πιστεύω τίποτα. τρίτη βράδυ που είχε αδειάσει η περιοχή και κατέβαζα με 34-35 τράβηξα screenshot από τη χαρά μου! :D

Terrorist
29-04-05, 09:18
Πάρτε Screenshots,video το πάρτι θα κρατήσει μέχρι 9 Μάη , μετά αρχίζουν πάλι τα όργανα !

Και μόνο ως ιδέα μου σηκώνεται ι τρίχα , ότι κάποιος πληρώνει 40% παραπάνω για να πάει στα 512
μόνο και μόνο για να μπορέσει να έχει αυτά που θα έπρεπε να του προσφέρει ο ΟΤΕ στα 384 χαμηλά pings και ταχύτητα στα Downloads, ο ΟΤΕ πραγματικά μας περνάει για εντελώς ηλίθιους.

(Και εγώ έχω υποβαθμιστεί στα 256 , πήρα την προσφορά της Forthnet 3+1 μήνες)

leasedline
29-04-05, 11:06
ένα ματσο χαλια

ευτυχως υπαρχουνε και τα PSTN Modems, δουλεψα ακομα και το skype με συνδεση στα 45 Kbps κατι που ητανε αδυνατο με την forthnet 256 !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

teo_L20
29-04-05, 18:41
η ζωη δεν είναι πάντα γλυκιά (δικο μου αυτο)!

Terrorist
30-04-05, 02:09
Όποτε προσπαθείς να εξηγίσεις το πρόβλημα σου στον ΟΤΕ ότι με το άθλιο,πέρα για πέρα άχρηστο,τραγικό,αδιανόητα ηλίθιο,για τα μπάζα (συμπληρώστε και άλλα παρακαλώ) traffic shaping που κάνουν δε δουλεύουν games,voip,vnc σε κοιτάνε λες και έπεσες από τον Άρη :P.

Μόνο στην Ελλάδα θα μπορούσα να πιστέψω ότι θα έβαζα DSL,για να καταλήξω να κάνω Dial-UP αχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα

Επισυνάπτω ενα γαργαλιστικό screenshot με το ping που είχα πριν από καιρό όταν έτρεχα ακόμα emule. (επικοινωνία μέσω σελήνης)

GregoirX23
30-04-05, 14:49
χριστος και παναγια! τι πινγκ ειναι αυτα ρε terrorist...
η γραμμη σου ηταν καλα καλωδιακως,απο πλευρας παρασιτων και τα γνωστα τοτε;
το μοντεμ ολα καλα;

Αν δεν ηταν δικο σου προβλημα,κατι παιζοταν με ποτε η isp κλπ... θα υπηρχε κανα τεχνικο προβλημα,γιατι πιστευω ετσι δεν βγαινουν τετοια πινγκ ειτε απο πιταρισμα ακομα...

Τωρα αν προσπαθεις να τους εξηγησεις για τα πινγκ...μην σκας δεν καταλαβαινουν και πολυ αμφιβαλλω αν μπορουν να κανουν κατι με τετοιο πιταρισμα που πεφτει...τα καημενα τα μηχανηματα ξερουν τι τραβανε...
πολυ απλα θα σου πεταξουν ενα υπαρχει κινηση στο δικτυο , και ενα δεν ειναι εγγυημενες οι ταχυτητες και τα γνωστα που λενε...,εμενα μου ειπε τεχνικος μια φορα οτι τα 4000ms ηταν μια χαρα...και οταν του ειπα οτι σερνεται ο τοπος και οτι πανω απο 300-400ms με κατεβασμα δεν ειναι υποφερτο..και μου λεει δυστυχως ειναι προβλημα απ το κεντρο και την κινηση που υπαρχει,δεν μπορω να κανω τιποτα...μονο αν γινει αναβαθμιση θα αλλαξει κατι...και οντως αλλαξε κατι υστερα απο 2 μηνες..υστερα του ειπα να κανει ενα reset και φτιαξαν καπως τα πραγματα...

εγω οταν περασα σε 512 ψιλοσερνοταν ενω την ιδια ωρα το dslam της 384 πεταγε...νεμαιν υστερα απο μια 6αωρη διακοπη την επομενη μερα ηρθε και εκατσε στα νορμαλ της..
δεν λεω μπορει τα λεφτα να ειναι μια σημαντικη διαφορα αλλα το να εχεις μια "ησυχη" γραμμη (μεχρι να πιταρει και αυτη) και αυτα τα 15 παραπανω στη ταχυτητα σε διαολιαζουν...
αν και τα μεγαλα πιταρισματα υστερα απο αρχες μαρτιου του 2005 εχουν περασει...δεν λεω μπορει να ξανασυμβουν αλλα η πιθανοτητα να πιταρει το dslam μιας 512 ειναι πιο δυσκολο απο μιας 384 αν και οχι ακατορθωτο μιας και "πολλοι" μπορει να πανε σε 512 με αυτα που γινονται στις 384...αλλα ακομα μπορει να πεσουν υποβαθμισεις η ακομα και κοψιματα...

Terrorist
01-05-05, 02:17
Η γραμμή είναι μια χαρά όλες οι ενδειίξεις από το jetspeed είναι σε καλά επίπεδα,φυσικά έχω καλέσει τους οτετσίδες να την ελεγξουν 2-3 φορές και δεν διαπίστωσαν κανένα πρόβλημα, δοκίμασα το NAT(Internet Sharing) να το κάνω με το PC (Linux,Windows),καμία διαφορά , επίσης δεν ήδα καμία αλλαγή και με ένα άλλο modem της Zyxel που δοκίμα. Μετά ήμουν απόλυτα πεπισμένος για το που είναι το προβλημα και σταμάτησα να αναζητώ τις αιτίες.

Τα ping αυτά τα μέτρησα πέρσι με tellas και με otenet, φαντάζομαι το ίδιο θα γινότανε με οπιοδήποτε ISP και να δοκίμαζα , έτρεχα το mldonkey (edonkey,bittorent κ.τ.λ client) και είχα περιορίσει τον αριθμό τον connections μάλιστα.

Τώρα όποτε πάω να δοκιμάσω να κάνω Voip χωρίς να κάνω οτιδήποτε άλλο ταυτόχρονα το ping ανεβαίνει στις 3000-4000+, πιστεύω ότι χαλαρά εαν ανοίξω edonkey client με π.χ 200+ connections θα ξαναπετύχω τιμές απείρου κάλους . Θυμάμε που με την ISDN μιλούσα στο ICQ-Phone και ταυτόχρονα έπαιζα online το Quake ή Wolfenstein τώρα αυτό μοιάζει με επιστημονική φαντασία.
γρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρ

@ST
10-05-05, 00:37
ΠΕΡΑΣΑ ΜΙΑ ΒΟΛΤΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΤΕΧΝΙΚΟΥΣ ΤΟΥ Dslam Κωνσταντινουπολεως - Πατρα....

1. Μπηκε Καινουργια Καρτα (pstn Πορτεσ) Σαββατο 7/5/05, Δευτερα 9/5/05 Εκαναν Εργασιεσ Πανω Στην Καρτα....
Ενεργοποιηση Μαλλον...
Τριτη 10/5/05 Θα Υπαρχουν Πορτεσ Και Μου Ειπαν Οτι Θα Μπορεσω Να Μπω.... Ειδομεν
2. ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ....
ΑΝ ΘΕΛΕΤΕ ΝΑ ΜΑΘΕΝΕΤΕ ΓΙΑ Dslam Κωνσταντινουπολεωσ - Πατρα.... ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΙΣ ΠΟΡΤΕΣ...
ΤΗΛ. 2610 270-299 ΑΠΟ 8.00 - 10.00
3. ΟΣΟ ΓΙΑ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΠΟΥ ΠΗΡΑ ΗΤΑΝ ΟΤΙ ΕΜΕΙΣ ΠΑΡΕΧΟΥΜΕ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΡΕΧΕΙ Ο ΟΤΕ

WAntilles
10-05-05, 00:43
ΟΣΟ ΓΙΑ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΠΟΥ ΠΗΡΑ ΗΤΑΝ ΟΤΙ ΕΜΕΙΣ ΠΑΡΕΧΟΥΜΕ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΡΕΧΕΙ Ο ΟΤΕ

:rotfl: :rotfl: :rotfl: :rotfl: :rotfl: :rotfl:

Καλό !!!

Πολύ καλό !!!

Μην τα πετάς τόσο ξαφνικά. :mrgreen:

unstoppable
10-05-05, 20:58
Αυτη τη στιγμη παντως τα Pings μου ειναι αισχρα(512Kbps) , τεραστια ασταθεια 50-150ms, δεν ξερω αν φταιει ο ΟΤΕ η Tellas

sdikr
10-05-05, 21:09
Αυτη τη στιγμη παντως τα Pings μου ειναι αισχρα(512Kbps) , τεραστια ασταθεια 50-150ms, δεν ξερω αν φταιει ο ΟΤΕ η Tellas

δοκιμάζεις με εναν άλλο Isp για να είσαι σίγουρος

teo_L20
10-05-05, 22:26
αυτό δεν είναι αναβάθμιση, υποβάθμηση είναααααααααααααιιιιιιιιι!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :rtfm: :rtfm: :rtfm:

dpresv
13-05-05, 11:45
π@πάρια αναβάθμιση... οι πόρτες όντως αλλάξανε αλλά οι ταχύτητες στα ίδια.

μάλιστα από 9/05 το βράδυ μέχρι 12/05 το πρωί που μου το φτιάξανε οι οτετζηδες (μεσολάβησε και η "απεργία" βλέπετε) η σύνδεσή μου είχε πεθάνει γιατί πέθανε η καινούρια μου πόρτα. μου την αλλάξανε και ξανασυνδέθηκα...

το θέμα στο συγκεκριμένο dslam είναι ότι είναι τίγκα στους χρήστες, το πάσχα που λείπανε όλοι κατέβαζα με 40άρια σταθερά. ο τεχνικός του οτε μου έλεγε ότι το bandwidth που δίνουν στο dslam ορίζεται από τον αριθμό των χρηστών ΜΕ ΔΕΔΟΜΕΝΟ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΠΑΙΝΟΥΝ ΟΛΟΙ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ. εννοεί δηλαδή ότι η διεθνής νόρμα που λέει πόσο bw να αφήσουν για το σύνολο των χρηστών υπολογίζει ότι δεν είναι ΟΛΟΙ οι χρήστες του dslam ταυτόχρονα on-line. λογικό μου ακούγεται αλλά τι να κάνουμε που το θέλουμε για κατέβασμα και όχι για απλό browsing...

τώρα και μέχρι τον ιούνιο πάλιο με 25άρια, αντε 30 αν είμαι τυχερός. :(

DiM
13-05-05, 13:01
Εγώ να πω την αλήθεια στο downliad διαφορα δε είδα. Στο ping όμως ida διαφορα στο cs από 60-70 πήγε στο 40-45 και το συζητούσα χτες με έναν φίλο πως έγινε αυτό το θαύμα. Το πρώτο hop στο DSLAM τις περιοχής δε άλλαξε το τσέκαρα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.