PDA

Επιστροφή στο Forum : VISTA + Celeron



gtriant
18-01-08, 17:39
Γεια σας!

Έχει δοκιμάσει κανείς κανένα από τα laptops με Intel Celeron στα οποία τελευταίως βάζουν μόνο win VISTA ???
Θέλω ένα πολύ βασικό μηχάνημα (Internet. Office και τέλος!) και ο μόνος μου ενδοιασμός για Celeron είναι τα VISTA.
Ξέρει κανείς αν αυτός ο συνδυασμός σέρνεται???

metsam
18-01-08, 20:16
Πάντως ένα φίλος πήρε ενα celeron με vista από Αμερική και σεεεεεεεεεερνεται... :down:

JERY
18-01-08, 21:18
Μπορεις να το κανεις να μην σερνεται αν βγαλεις το aero κτλ

21century
18-01-08, 21:25
Αυτό είναι αλήθεια, πάντως η Ιντέλ σύντομα θα κυκλοφορήσει 64μπιτους Σέλερεον φυσικά 2πηρυνους με πολύ καλή απόδοση για φθηνά συστήματα και μάλλον προορίζεται για φορητούς και μόνο..

dkarko
18-01-08, 22:15
To αν θα σέρνεται η όχι είναι θέμα σεταρίσματος. Το πρόβλημα είναι ότι πολλές φορές μερικά λαπτοπ έρχονται υπερφορτωμένα με bloated προγράμματα.. Έχω δει core duo με Xp και 2gb να σέρνεται (boot από την μάνα του με >1g ram χρήση σε XP!!).
Με ένα καθαρισματάκι θα είναι μια χαρά για καθημερινή χρήση. Εδώ τρέχω htpc με Celeron D 3.2 και 1 gb ram + media center + tuner με software mpeg και γενικά πάει σφαίρα (εκτός αν μπεις στην video library και έχει πολλά νέα αρχεία εκεί είναι λίγο εκνευριστικό αλλά και ο media center των vista δεν είναι και ο πιο γρήγορος έτσι και αλλιώς).
Έχω κλείσει απλά την sidebar, τις διαφάνειες (desktop composition δλδ aero δουλευει κανονικά), readyboost+fax service έτσι και αλλιώς αυτά είναι άχρηστα για media center.

Αλλά το laptop είναι λίγο επένδυση, δώσε λίγα παραπάνω και πήγαινε σε core 2, έστω και παλιό μοντέλλο. Διαφορετικά λίγα χρόνια μετά θα τραβάς τα μαλλιά σου σαν και μένα για να βρεις πως και τι να του αναβαθμίσεις

manosdoc
19-01-08, 04:28
Γεια σας!

Έχει δοκιμάσει κανείς κανένα από τα laptops με Intel Celeron στα οποία τελευταίως βάζουν μόνο win VISTA ???
Θέλω ένα πολύ βασικό μηχάνημα (Internet. Office και τέλος!) και ο μόνος μου ενδοιασμός για Celeron είναι τα VISTA.
Ξέρει κανείς αν αυτός ο συνδυασμός σέρνεται???

Όχι πάνε μια χαρά. Συνήθως δεν υπάρχει Aero, δίνουν τα Home Basic, αλλά αυτό είναι απόρια συνήθως της αδύναμης κάρτας γραφικών. Το Aero δεν έχει ιδιαίτερη σχέση με τον επεξεργαστή.
Ειδικά δε αν βάλεις 2GB μνήμη και άνω, μπορείς να το ενεργοποιήσεις χαλαρά.

Έχω δει μηχανήματα με Celeron και δεν έχουν πρόβλημα.

JERY
19-01-08, 14:02
To αν θα σέρνεται η όχι είναι θέμα σεταρίσματος. Το πρόβλημα είναι ότι πολλές φορές μερικά λαπτοπ έρχονται υπερφορτωμένα με bloated προγράμματα.. Έχω δει core duo με Xp και 2gb να σέρνεται (boot από την μάνα του με >1g ram χρήση σε XP!!)

ΕΝΑΡΞΗ--->ΕΚΤΕΛΕΣΗ--->"MSCONFIG" και στην καρτελα startup διαλεγετε ποια προγραμματα να ξεκηνανε οταν ανοιγεις το laptop.Σε μερικα τα πραγματα ειναι τραγικα κανουν να ανοιξουν ενα 5λεπτο.Αυτα τα οριγραμματα τρωνε παρα πολυ απο την μνμημη RAM

dkarko
19-01-08, 14:11
Πάντως να ξέρεις γενικά το εξής, γενικά υπάρχει πρόβλημα με wireless και vista κυρίως στην μεταφορά αρχείων. Αν δεν σου δουλέψει σωστά από την αρχή θα σου βγάλει την πίστη

manosdoc
21-01-08, 01:07
Πάντως να ξέρεις γενικά το εξής, γενικά υπάρχει πρόβλημα με wireless και vista κυρίως στην μεταφορά αρχείων. Αν δεν σου δουλέψει σωστά από την αρχή θα σου βγάλει την πίστη

Μάλλον δεν έχεις σωστούς drivers, ή τελευταίους
Η μεταφορά αρχείων στα Vista Μέσω δικτύου είναι πολύ καλύτερη.

gtriant
21-01-08, 11:38
Τελικά το αγόρασα. Πακετάκι του πλαισίου με 499 ευρό (Celeron + Vista).
Το είχα όλο το σ/κ και πήγαινε αέρα, ακόμα και όταν έκανα εγκαταστάσεις προγραμμάτων!!!
Η πλάκα ποια είναι.... Ενώ το Laptop είχε προδιαγραφές για 2 Gbyte μνήμη, από λάθος μου είχαν βάλει μόνο 1 !!! Και ούτε που το είχα καταλάβει για αρκετές ώρες, οπότε και απέδιδα την πολύ καλή ταχύτητα στην μπόλικη μνήμη! (By the way, το πλαίσιο διόρθωσε το λάθος άμεσα)

Και για να μην νομίζετε ότι δεν έχω μέτρα σύγκρισης, σας λέω ότι δουλεύω σε πολλά pc λόγω δουλειάς και αυτό είναι το δεύτερο μου laptop, μετά από ένα fujitsu siemens (dual core κλπ κλπ των 1900 ευρό!) που έχω σαν βασικό μηχάνημα.

Συμπέρασμα (χιλιοειπωμένο νομίζω, αλλά η επανάληψη είναι η μητέρα της μάθησης!): Μην πετάτε λεφτά σε επεξεργαστές. Εδώ και πολλά χρόνια οι επεξεργαστές είναι υπέραρκετοί (κατά την άποψή μου από την εποχή των Pentium III και μετά, οι ανάγκες μας για καλύτερους επεξεργαστές δημιουργούνται τεχνιέντως. Μνημούλα ναι (μιας και τρέχουμε ολοένα και περισσότερα προγράμματα ταυτόχρονα), ταχύτητα στην ανάκτηση δεδομένων ναι (γρήγοροι σκληροί, καλό bus speed κλπ), επεξεργαστές ΟΧΙ !!!

21century
21-01-08, 18:29
Κοίταξε εξαρτάται να είναι τελευταίας εσοδείας ή όχι,εδώ ένα LG με 1 γίγκα μνήμη και Βίστα τρέχει σφαίρα και έχει υποτίθεται pentium duo..

dkarko
21-01-08, 18:46
Μάλλον δεν έχεις σωστούς drivers, ή τελευταίους
Η μεταφορά αρχείων στα Vista Μέσω δικτύου είναι πολύ καλύτερη.

Εκτός από τους οδηγούς, είναι πολλοί γενικά που έχουν πρόβλημα, αν ψάξεις vista network copy fail θα δεις. Παρουσιάζεται σε μεγάλα αρχεία. Υπάρχουν 2-3 Hotfixes αλλά δεν είναι επίσημα και πρέπει να κάνεις αίτηση για να σου τα στείλουν (και πάλι δεν είναι σίγουρο ότι το πρόβλημα θα λυθεί-εμένα δεν λύθηκε). Τα αρχεία από το δίκτυο μπορούν να παίξουν μέσα από αυτό κανονικότατα στον media center πχ κτλ αλλά απλά δεν μπορείς να κάνεις copy ή cut.
Επίσης ένα άλλο κλασσικό πρόβλημα που έχει αρκετός κόσμος είναι με τον Live messenger και error 810003κάτι που πρέπει να απενεργοποιήσεις το reiceive-window autotuning για να μπορέσεις να συνδεθείς
Πολλά από αυτά λένε ότι θα λυθούν στο SP1 για να δουμε
Αλλά wired είναι σαφώς πιο γρήγορα (μεταφέρει με 80-99% της lan πατημένο) και πολύ εύκολο να ρυθμίσεις το που και πως θα διαμοιράζεσαι (και επιτέλους και με επεξηγήσεις από κάτω) τα αρχεία

Αυτό πάντως με τους οδηγούς ισχύει σε αρκετές περιπτώσεις. Πολλές φορές ξαναπακετάρουν τους ίδιους οδηγούς των XP... Έχω ένα belkin εδώ που οι τελ οδηγοί είναι του 2005! :worthy: (πωλείται ακόμα, είναι το Belkin usb wireless G)

manosdoc
21-01-08, 21:06
Εκτός από τους οδηγούς, είναι πολλοί γενικά που έχουν πρόβλημα, αν ψάξεις vista network copy fail θα δεις. Παρουσιάζεται σε μεγάλα αρχεία. Υπάρχουν 2-3 Hotfixes αλλά δεν είναι επίσημα και πρέπει να κάνεις αίτηση για να σου τα στείλουν (και πάλι δεν είναι σίγουρο ότι το πρόβλημα θα λυθεί-εμένα δεν λύθηκε). Τα αρχεία από το δίκτυο μπορούν να παίξουν μέσα από αυτό κανονικότατα στον media center πχ κτλ αλλά απλά δεν μπορείς να κάνεις copy ή cut.
Επίσης ένα άλλο κλασσικό πρόβλημα που έχει αρκετός κόσμος είναι με τον Live messenger και error 810003κάτι που πρέπει να απενεργοποιήσεις το reiceive-window autotuning για να μπορέσεις να συνδεθείς
Πολλά από αυτά λένε ότι θα λυθούν στο SP1 για να δουμε
Αλλά wired είναι σαφώς πιο γρήγορα (μεταφέρει με 80-99% της lan πατημένο) και πολύ εύκολο να ρυθμίσεις το που και πως θα διαμοιράζεσαι (και επιτέλους και με επεξηγήσεις από κάτω) τα αρχεία

Αυτό πάντως με τους οδηγούς ισχύει σε αρκετές περιπτώσεις. Πολλές φορές ξαναπακετάρουν τους ίδιους οδηγούς των XP... Έχω ένα belkin εδώ που οι τελ οδηγοί είναι του 2005! :worthy: (πωλείται ακόμα, είναι το Belkin usb wireless G)

Σαφώς μπορεί να έχεις προβλήματα με τον συγκεκριμένο προσαρμογέα. WLAN Atheros που έχω και σε Intel Pro Wireless πάντως δίνει ρέστα. Ίσως το πρόβλημα να είναι το γενικότερο copy-thing των Vista, το οποίο στο SP1 που έβαλα ήταν εξαφανισμένο.
Πάντως σε μεταφορές αρχείων μέσω router, τα Vista πάνε... μαμιόντας και μεταφέρω συχνά...

@ ADSLgr.com All rights reserved.