PDA

Επιστροφή στο Forum : Πως με βλέπετε;



KwstasV
18-01-08, 18:34
Συνδέθηκα με HOL Double play έως 24Mbps και λειτουργεί πλέον. Και ιντερνετ και τηλέφωνο.
Μου έχουν δώσει και έχω το Netfaster.

Στο status της ADSL δείχνει:

Upstream 1022 Kbps
Downstream 8632 kbps

Noise margin upstream: 28, Downstream 9 (έχει φτάσει κατά καιρούς έως 11 αλλά γενικά είναι στο 9,ενώ φτάνει και 7 κάποιες φορές)

Attenuation upstream 17, Downstream 38

Παρακάτω όλα είναι 0 (μηδέν) εκτός από
Interleaved Path FEC Correction στο downstream είναι 12296
και Interleaved Path CRC Error πάλι στο downstream είναι 87.

Βγάζετε κάποιο συμπέρασμα από αυτά; Α! Από το τηλεφωνικό κέντρο (dslam) απέχω περίπου 2-2,5 χιλ.

Δεν είναι λίγα τα 8632 σε σχέση με το 24?

aa144
18-01-08, 19:06
Δεν μας στέλνεις ολόκληρες τις σελίδες που βγάζει το ρούτερ σου, ότι στοιχεία σου δίνει δηλαδή;

Για την απόσταση (σε ευθεία; ) που λες, μάλλον καλός είσαι, αλλά στείλε τα πλήρη στοιχεία αν μπορείς.

Και ίσως θα ήταν καλύτερα (και οικονομικότερα) να πας σε πακέτο 6/1.

CORDOBAN
18-01-08, 19:59
Δεν μας στέλνεις ολόκληρες τις σελίδες που βγάζει το ρούτερ σου, ότι στοιχεία σου δίνει δηλαδή;

Για την απόσταση (σε ευθεία; ) που λες, μάλλον καλός είσαι, αλλά στείλε τα πλήρη στοιχεία αν μπορείς.

Και ίσως θα ήταν καλύτερα (και οικονομικότερα) να πας σε πακέτο 6/1.

Και πιο σταθερός χωρις d/c;)

coolaris2002
18-01-08, 22:45
Λίγο είναι!

Stefanos83
18-01-08, 22:57
Εγω προτίνω να το αναφέρεις στους τεχνικους και αμα σου πουν οτι δεν μπορουν να κανουν κατι , ζητα να αλλαχτεί σε 6mbit να δίνεις και 3euro λιγότερα και να χεις και 0 DC.

KwstasV
18-01-08, 23:59
Ώπα!! Περιμένετε..
Τι είναι το DC και γιατί πέφτει στο μηδέν με γραμμή 6?
Εγώ τώρα πόσο έχω και που φαίνεται αυτό (DC εννοώ).

Επίσης τι ακριβώς να πω στον τεχνικό; Που εστιάζεται το πρόβλημα;

Η σελίδα που μου δίνει το router είναι η παρακάτω

http://www.imageshack.gr/files/6sszs2r8ur1d2ock04ka_thumb.jpg (http://www.imageshack.gr/view.php?file=6sszs2r8ur1d2ock04ka.jpg)

maxorfo
19-01-08, 00:09
Σύντμηση του "Disconnections" (= αποσυνδέσεις)

KwstasV
19-01-08, 00:14
Σύντμηση του "Disconnections" (= αποσυνδέσεις)

ok. Ευχαριστώ.

Να σημειώσω ότι με τα παραπάνω στοιχεία δεν έχω αποσυνδέσεις...

Stefanos83
19-01-08, 00:45
ok. Ευχαριστώ.

Να σημειώσω ότι με τα παραπάνω στοιχεία δεν έχω αποσυνδέσεις...

Κοιτα μπορεις να το αφήσεις κι ετσι αλλα δεν ξέρω αν για 2mbit αξίζει να δίνεις 3euro.

KwstasV
19-01-08, 00:55
Κοιτα μπορεις να το αφήσεις κι ετσι αλλα δεν ξέρω αν για 2mbit αξίζει να δίνεις 3euro.

Δηλαδή εσύ τι λες ότι φτάει; Υπάρχει περίπτωση να βελτιωθεί ή όχι;

Πήρα τηλέφωνο στην Τ.Υ. Απάντησαν αμέσως (σε δευτερόλεπτα) και μου είπαν ότι με attenuation 38 είναι λογικό να συγχρονίζω στα 79ΧΧ Mbps και ότι αυτοί δεν μπορούν να κάνουν κάτι για να ανέβει. Το μόνο που μπορεί να γίνει είναι να κάνω κάποια πράγματα εγώ για να διορθωθεί (να ανέβει αν κατάλαβα καλά) εκείνο το noise στο downstream που κυμαίνεται από 6-9. Όπως να απομακρύνω όλες τις τηλ. συσκευές από το router, να δοκιμάσω χωρίς splitter, να αλλάξω τηλ. καλώδιο, να κάνω reset με εργοστασιακές ρυθμίσεις (αυτό χαζό δεν είναι αφού δεν έχω πειράξει τίποτα;) και τέτοια.
Τα έκανα όλα (εκτός του reset). Τα πράγματα έμεινα ίδια.
Το μόνο που δεν έχω δοκιμάσει, είναι να πάω και να συνδέσω το router στο σημείο που έρχεται το καλώδιο της σύνδεσης από την κολώνα μέσα στο σπίτι (μένω σε μονοκατοικία οπότε είναι εύκολο). Θα το κάνω αύριο. θα παρω το router και θα το κουμπώσω πάνω στο τηλέφωνο του ΟΤΕ (πρώην ...) και θα ελέξω με το laptop. Να δούμε τι θα γίνει!!!

Αυτά προς το παρόν.

Stefanos83
19-01-08, 01:12
Στο link που θα βαλω θα δεις ενα thread με μια σύνδεση με ΟΤΕ , με 34db attentuation που το παιδι περασε ολοκληρο γολγοθα για να τον συνδέσουν στα 8mbit :P .
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=166568
Χεχεχε οποτε μια χαρα εισαι . Αλλα αμα θες μπορεις να το πας στα 6Mbit για τα λεφτα .

KwstasV
19-01-08, 01:22
Στο link που θα βαλω θα δεις ενα thread με μια σύνδεση με ΟΤΕ , με 34db attentuation που το παιδι περασε ολοκληρο γολγοθα για να τον συνδέσουν στα 8mbit :P .
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=166568
Χεχεχε οποτε μια χαρα εισαι . Αλλα αμα θες μπορεις να το πας στα 6Mbit για τα λεφτα .


Σε ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια. Νομίζω πως κάτι κατάλαβα αν και άσχετος με τα τεχνικά....

Αν δε σε ζαλίζω, να σε ρωτήσω κάτι άλλο, αλλά σχετικό.

Αν κατέβω στα 6Mbps θα έχω 6 ή λιγότερα; Δηλαδή θα συμβεί το ανάλογο φαινόμενο με τώρα και θα βρεθώ ας πούμε στα 4 ή στα 5?

Και επίσης, το ότι θα πέσει η ταχύτητα, σημαίνει κάποιο πρόβλημα (ή πιθανό πρόβλημα έστω) στην τηλεφωνία; Παίζει ρόλο ή είναι άσχετο;

Stefanos83
19-01-08, 01:34
Σε ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια. Νομίζω πως κάτι κατάλαβα αν και άσχετος με τα τεχνικά....

Αν δε σε ζαλίζω, να σε ρωτήσω κάτι άλλο, αλλά σχετικό.

Αν κατέβω στα 6Mbps θα έχω 6 ή λιγότερα; Δηλαδή θα συμβεί το ανάλογο φαινόμενο με τώρα και θα βρεθώ ας πούμε στα 4 ή στα 5?

Και επίσης, το ότι θα πέσει η ταχύτητα, σημαίνει κάποιο πρόβλημα (ή πιθανό πρόβλημα έστω) στην τηλεφωνία; Παίζει ρόλο ή είναι άσχετο;

Στα 5,5-6 θα εισαι . Οσο για την τηλεφωνία δεν επιρεάζεται . Κοιτα βέβαια μπορεις και ετσι οπως είναι να το αφήσεις . Το θέμα είναι ποσο καίγεσαι για τα 3ευρο το μήνα :p

KwstasV
19-01-08, 01:38
Στα 5,5-6 θα εισαι . Οσο για την τηλεφωνία δεν επιρεάζεται . Κοιτα βέβαια μπορεις και ετσι οπως είναι να το αφήσεις . Το θέμα είναι ποσο καίγεσαι για τα 3ευρο το μήνα :p

Να σου πω κάτι; Έδινα ένα κάρο λεφτά στον ΟΤΕ μέχρι προχτές... Οπότε τα 3 ευρώ δε βαριέσαι... Ας τα δίνω για 3 Mbps παραπάνω...

Λέω να το αφήσω όπως έχει προς το παρόν και αργότερα βλέπουμε...

Πάντως σε ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια... Ήταν πολύτιμη για να τα καταλάβω όλα αυτά

aa144
19-01-08, 02:43
Εάν έτσι είσαι σταθερός, στα 6 θα είσαι "πιό" σταθερός.

Όταν κάνεις τη δοκιμή με το ρούτερ απευθείας στη γραμμή κτλ, να έχεις αποσυνδέσει το εσωτερικό δίκτυο του σπιτιού, να μην βρίσκεται και αυτό παράλληλα με το σημείο που θα συνδέσεις για τη δοκιμή σου. Δεν εννοώ να μην έχεις τηλέφωνα παράλληλα, μιλάω για τους αγωγούς.

@ ADSLgr.com All rights reserved.