PDA

Επιστροφή στο Forum : Μιση ενεργοποιηση! προβλημα?



fcuk
18-01-08, 19:10
Καλησπερα και απο δω σε ολο το forum! λοιπον, πριν περιπου 2 ωρες παρελαβα τον εξοπλισμο και αμεσως πηρα τηλεφωνο στον ΟΤΕ να δω ποτε θα με ενεργοποιησουν, και επειδη η κοπελα στο CC μου ελεγε το πιο πιθανο απο δευτερα αρχισα να της λεω " ε, δε γινεται ποιο νωρις , το χρειαζομαι για επαγγελματικους λογους ...κλπ κλπ" και με το που κλεινω το τηλεφωνο μετα απο 5 λεπτα αρχισε να συχρονιζει η γραμμη (μαλλον εντελως τυχαια) αλλα το προβλημα ειναι, οτι η γραμμη συχρονιζει στα 768/188 και εχω παραγηλλει 24mbps , και τα υπολοιμα στοιχεια της γραμμης φαινονται μια χαρα με :
margin dl: 31,7 db ul: 33,7 db
attenuation dl: 26,8 db ul: 20 db

τι γινεται εδω περα? υπαρχει καποιο προβλημα ? μου κοπηκε η χαρα στη μεση...
αν μπορει καποιος να μου απαντησει τον ευχαριστω :oops:

no_logo
18-01-08, 19:20
αναμένεις, μπορεί να έχεις 24/1 ακόμα και μέσα στο σαββατοκύριακο

πέρα απο την ταχύτητα που θα κλειδώσει το ρούτερ σου να κοιτάξεις και την ταχύτητα που αναφέρει το WebSelfCare (http://my.otenet.gr/OTEnetSelfCare/Login_ps.asp?login=pass&language=greek)

DSLaManiaC
18-01-08, 19:20
Στην αρχή η πόρτα παίζει με 768 by default μέχρι να σε ανεβάσουν απ το κέντρο.
Θα φτιάξει τις επόμενες μέρες.. Το πολύ μέχρι Τρίτη-Τετάρτη θα είσαι έτοιμος :)

fcuk
18-01-08, 19:26
το WebSelfCare με εχει κανονικα στο S6 , οπως θα επρεπε!
δλδ σου ενεργοποιηουν την γραμμη και μετα θελουν αλλες 5 μερες να στην ανεβασουν απο το κεντρο?
δε τα καταλαβαινω αυτα τα πραγματα! αμα τους παρω τηλεφωνο και τους πω οτι ολα ειναι οκ εκτος απο την ταχυτητα συχρονισμου, υπαρχει περιπτωση να ευαισθητοποιηθουν και να μουν την ανεβασουν ...σημερα πχ?
η μπα? ευχαριστω και για τις αμεσες απαντησεις σας ! ;)

ααα,και κατι ακομα.. παιζει ρολο αν θα κανω restart to router για να δω αν θα συχρονισει στα 24 η μπα?

DSLaManiaC
18-01-08, 19:49
Θα το κάνουν μόνοι τους δε χρειάζεται να κάνεις τίποτα.. Μόνο λίγη υπομονή..
Όπως είπε κι ο no_logo μπορεί να γίνει και μέσα στο ΣΚ.
Έτσι γίνεται με όλους. Δε χρειάζεται να ανησυχείς.

fcuk
18-01-08, 22:41
ακομα παντως στα 768 ειμαι.. ουτε bit παραπανω :p
ας ελπισουμε οπως λετε μεσα στο Σ/Κ να ανεβει...

islander
18-01-08, 22:49
Πως και γινονται μες το σαβ/κο οι αναβαθμισεις γιατι μου εχει τυχει και μενα!

no_logo
18-01-08, 22:50
Πως και γινονται μες το σαβ/κο οι αναβαθμισεις γιατι μου εχει τυχει και μενα!

οι τεχνικοί δουλεύουν έως την κυριακή το μεσημέρι

manoulamou
18-01-08, 22:53
οι τεχνικοί δουλεύουν έως την κυριακή το μεσημέρι

Εδω μερικοι τους κατεκριναν, γιατι λεει παλιοτερα επεδιωκαν να δουλευουν τα Σ/Κ λογω υπερωριων :twisted:...
Ε τελικα με τιποτε δεν ειμαστε ευχαριστημενοι:rolleyes:

fcuk
18-01-08, 23:31
Εδω μερικοι τους κατεκριναν, γιατι λεει παλιοτερα επεδιωκαν να δουλευουν τα Σ/Κ λογω υπερωριων :twisted:...
Ε τελικα με τιποτε δεν ειμαστε ευχαριστημενοι:rolleyes:

εχεις ενα δικιο... και εμενα δε μου φτανε που με ενεργοποιησαν την ιδια κιολας μερα που μου παρεδωσαν εξοπλισμο κλπ κλπ, μουρμουραω κιολας που συχρονιζει χαμηλα προς το παρων!
αα, παρεπιτοντως πηρα και ενα τηλ στο 134 και επεσα σε μια κοπελα , μαλλον οχι και πολυ σχετικη, και της ειπα πως εχει το θεμα και μου λεει ¨α, εδω μου δειχνει οτι ακομα δεν εχετε ενεργοποιηθει...¨ αφου ειμαι ενεργοποιημενος της λεω και ειμαι Online με κωδικους οτε κλπ κλπ, "α δε ξερω τι κανετε εσεις μου λεει, παντως δεν εχετε ενεργοποιηθει ακομα" δεν ηξερε πως δουλευει το συστημα ? προφανως... :hmm:

ttsgr
19-01-08, 00:26
οι τεχνικοί δουλεύουν έως την κυριακή το μεσημέρι



E καλά τώρα δεν σκοτώνονται κιόλας .Το λαμπάκι του ADSL έσβησε στις 5-1-2008 αναφέρθηκε σαν βλάβη πρώτη φορα στο 121 στις 7-1-2008 μέχρι σήμερα τεχνικός ούτε ακούστηκε ούτε φάνηκε...

Κάποιος θα τους σφύριξε ότι η πολύ δουλειά τρώει τον αφέντη.:whistle:

Και επειδή την έχουν δει όλοι αφεντικά εκεί μέσα δεν έχουν μείνει υπάλληλοι να δουλέψουν:p

therion
19-01-08, 14:04
Καλησπερα και απο δω σε ολο το forum! λοιπον, πριν περιπου 2 ωρες παρελαβα τον εξοπλισμο και αμεσως πηρα τηλεφωνο στον ΟΤΕ να δω ποτε θα με ενεργοποιησουν, και επειδη η κοπελα στο CC μου ελεγε το πιο πιθανο απο δευτερα αρχισα να της λεω " ε, δε γινεται ποιο νωρις , το χρειαζομαι για επαγγελματικους λογους ...κλπ κλπ" και με το που κλεινω το τηλεφωνο μετα απο 5 λεπτα αρχισε να συχρονιζει η γραμμη (μαλλον εντελως τυχαια) αλλα το προβλημα ειναι, οτι η γραμμη συχρονιζει στα 768/188 και εχω παραγηλλει 24mbps , και τα υπολοιμα στοιχεια της γραμμης φαινονται μια χαρα με :
margin dl: 31,7 db ul: 33,7 db
attenuation dl: 26,8 db ul: 20 db

τι γινεται εδω περα? υπαρχει καποιο προβλημα ? μου κοπηκε η χαρα στη μεση...
αν μπορει καποιος να μου απαντησει τον ευχαριστω :oops:


Και μενα την τριτη 15/1 ενώ ειχα forthnet shared,κανει το router μια επανεκινηση,και συγχρόνιζα με 768/188,και έμπαινα ιντερτετ κανονικα με τουσ κωδικους της forthnet.Eιχα κάνει αίτηση για μετατροπή σε connx,και ελεγα οτι απο στιγμή σε στιγμή θα ενεργοποιηθώ.Ομως και τωρα που σας γράφω δεν έχω ενεργοποιηθεί ακόμα.Η αίτηση. εγινε 3/1.Πάντως το atennuation απο μονιμα 42 που ηταν.εγινε 38 και το sn απο 6 εγινε 18.Αυτα πάλι πως εξηγουντε;

baskon
19-01-08, 14:14
Στη φορθνετ τι ταχυτητα ειχες;
Λογικά θα είχες μεγαλύτερη από 768 οπότε το sn με τη μείωση της ταχυτητας αυξηθηκε..
Τωρα γιατί έχεις ταχύτητα 768;Σε συνδεσαν σε κεντρο του οτε?Αν ναι τότε μπορεί να δικαιολογηθει μια μικρή βελτίωση στο attenuation. Και το ότι παίζεις με κωδικους φορθνετ μαλον εξηγητε με το ότι μέσω οτε με ΑΡΥΣ μπορεις να έχεις όποιο παροχό θες οπότε δουλευουν οι κωδικοι σου:)

therion
19-01-08, 14:21
Με την forthnet επιανα γυρω στα 5,2.Οταν εγινε αλλάγη σε 768 σκέφτηκα οτι θα πέρασα σε δικτυο οτε.Ομως οταν πηρα forthnet μου παν οτι με βλέπουν οτι εχω 24/1.Οταν μετα πήρα οτε δεν μπορεσαν να με ενημερώσουν αν οι τεχνικοί τουσ κάνουν καποιες ενεργειες.Οσο για τους κωδικους,αν τυχει και ενεργοποιηθει το connx μεσα στο σαββατοκυριακο,το λογικό δεν είναι να μην δουλευουν οι κωδικοί της forthnet;To λέω γιατι η forthnet θα πάψει να είναι ο πάροχός μου

fcuk
19-01-08, 14:34
λοιπον, πριν λιγο εκανε ενα ρεσταρτ το router (πριν κανα 5λεπτο), και συχρονιστηκα στην εκπληκτικη και ανεπαναλιπτη ταχυτητα των 10464/ 861 ! :down:
γιατι ετσι ρε γμτ ? :hmm:
παρεπιπτοντως πριν ειχα : margin dl: 31,7 db ul: 33,7 db
attenuation dl: 26,8 db ul: 20 db

και τωρα : margin dl: 11,3 db ul: 13,1 db
attenuation dl: 26,8 db ul: 20,2 db
κατι δε παει καλα προφανως... ο θορυβος δε μπορω να καταλαβω γιατι αυξηθηκε ετσι!

εχετε καμια ιδεα τι μπορει να φταει ?

baskon
19-01-08, 14:42
Φιλε Fcuk μάλλον θα έχεις διακυμανση θορυβου όπως πολλοι άλλοι..Δοκίμασε αργότερα μάλλον θα έχει μειωθει ο θόρυβος;)

Φίλε Therion μάλλον έχεις περάσει σε οτε..
Δοκίμασε να βαλεις username otenet@otenet.gr
password otenet
και αν συνδεθει τότε έχεις περάσει στο δίκτυο του οτε

fcuk
19-01-08, 14:46
χμ, διακυμανση θορυβου ? μαλιστα..
απο τον θορυβο εξαρταται και που θα κλειδωσει το router ? η οχι?
γιατι κανονικα συμφωνα με το calculator του adslgr εστω και με αυτο τον θορυβο, αλλα με attenuation 26 θα επρεπε να ειχα ταχυτητα γυρω στα 16/17 mbps... και εγω ειμαι στα 10 :down:

DSLaManiaC
19-01-08, 14:51
Δεν αυξήθηκε ο θόρυβος.
Πολύ λογικά έπεσε το margin.. Μπορείς να τους πάρεις τηλέφωνο και να ζητήσεις να σε ανεβάσουν λίγο περισσότερο αν θές.

fcuk
19-01-08, 14:52
το margin δεν ειναι ο θορυβος? απο τι εξαρταται αυτο το margin?

baskon
19-01-08, 14:57
το noise margin είναι ο θόρυβος της γραμμής..
Πριν που συγχρόνιζες;
Sorry δεν ειχα δει τα προηγουμενα post σου,και νόμιζα οτι συγχρόνιζες ψηλότερα πριν πέσει στα 10 mbit
Αφου αυξηθηκε η ταχύτητα σου λογικό είναι να πεσει το noise margin.

DSLaManiaC
19-01-08, 15:08
@baskon αφού το margin είναι ο θόρυβος για διαφώτησε μας.. Το attenuation τι είναι?

fcuk
19-01-08, 15:13
Το attenuation δεν ειναι η αποσταση απο το dslam?

DSLaManiaC
19-01-08, 15:15
@fcuk δες ΑΥΤΟ (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=21205)

baskon
19-01-08, 15:35
Θα πάιζουμε με τους ορους;
Οκ είναι ο λόγος ισχυ σήματος / θόρυβος.
Αλλά αυτό που παίζει κυρίως ρόλο είναι ο θόρυβος της γραμμης. Η ισχυς του σηματος εξαρταται κυριως από την απόσταση δηλαδη το attenuation

ttsgr
20-01-08, 01:47
λοιπον, πριν λιγο εκανε ενα ρεσταρτ το router (πριν κανα 5λεπτο), και συχρονιστηκα στην εκπληκτικη και ανεπαναλιπτη ταχυτητα των 10464/ 861 ! :down:
γιατι ετσι ρε γμτ ? :hmm:
παρεπιπτοντως πριν ειχα : margin dl: 31,7 db ul: 33,7 db
attenuation dl: 26,8 db ul: 20 db

και τωρα : margin dl: 11,3 db ul: 13,1 db
attenuation dl: 26,8 db ul: 20,2 db
κατι δε παει καλα προφανως... ο θορυβος δε μπορω να καταλαβω γιατι αυξηθηκε ετσι!

εχετε καμια ιδεα τι μπορει να φταει ?



Είναι φυσιολογικό να πέφτουν τα ποιοτικά χαρακτηριστικά της γραμμής σου όταν ανεβάζεις ταχύτητα και κατ επέκταση συχνότητα φέρουσας ADSL

vasilisgr
20-01-08, 02:59
Φίλε μου τα ίδια έπαθα και εγω στις 27/12/2007 όταν την 2αρα την έκανα 24αρα,τώρα ξαναγύρισα σε 4αρα γιατί δεν σηκώνει μου είπανε η περιοχή μου.Πάντως αυτή η κατάσταση είναι απαράδεκτη.

ttsgr
20-01-08, 13:00
Φίλε μου τα ίδια έπαθα και εγω στις 27/12/2007 όταν την 2αρα την έκανα 24αρα,τώρα ξαναγύρισα σε 4αρα γιατί δεν σηκώνει μου είπανε η περιοχή μου.Πάντως αυτή η κατάσταση είναι απαράδεκτη.


Είναι η εύκολη λύση για αυτούς(ΟΤΕ)ώστε να μην μπούν στον κόπο να διορθώσουν το τηλεφωνικό τους δίκτυο...αν και αυτό θα έπρεπε να είναι ο πρωταρχικός τους στόχος.:(

manoulamou
20-01-08, 22:44
Ακομη πιο ευκολο θα ηταν να τους πληρωναμε για 24 και να ειχαμε 8:p...
Επισης εαν ειχαμε δει τον adsl calculator (http://www.adslgr.com/features/adsl_calculator.php)
και ειχαμε διαβασει το προσφατο σχετικο αρθρο:
Γιατί δεν πιάνω 24 Mbps? (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=158820) δυστυχως ξεχναμε
πως πουθενα στον κοσμο οι ταχυτητες του adsl δεν ειναι "εγγυημενες";)
τουλαχιστον εδω εαν δεν μας καλυπτει η γραμμη "υποβαθμιζομαστε" στην σωστη τιμη!

fcuk
20-01-08, 23:48
Και το adsl calculator εχω διαβασει και και το αλλο το thread αλλα , οπως εγραψα και πιο πανω τα στατιστικα της γραμμης μου δεν ειναι τοσο ασχημα ωστε να συχρονιζω στα 10mbps ! δλδ ημαρτον... 26db attenuation και 11 db d/l margin εχω!

pnikolo
21-01-08, 02:08
Ακομη πιο ευκολο θα ηταν να τους πληρωναμε για 24 και να ειχαμε 8:p...
Επισης εαν ειχαμε δει τον adsl calculator (http://www.adslgr.com/features/adsl_calculator.php)
και ειχαμε διαβασει το προσφατο σχετικο αρθρο:
Γιατί δεν πιάνω 24 Mbps? (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=158820) δυστυχως ξεχναμε
πως πουθενα στον κοσμο οι ταχυτητες του adsl δεν ειναι "εγγυημενες";)
τουλαχιστον εδω εαν δεν μας καλυπτει η γραμμη "υποβαθμιζομαστε" στην σωστη τιμη!

Και αν πληρουμε ολες τις προϋποθεσεις για να εχουμε 22+ και εχουμε 9,10 ?
Διαβασε ποστ μου στο ADSL 2+ Oτέ και πες μου :hmm:

ttsgr
21-01-08, 05:04
Ακομη πιο ευκολο θα ηταν να τους πληρωναμε για 24 και να ειχαμε 8:p...
Επισης εαν ειχαμε δει τον adsl calculator (http://www.adslgr.com/features/adsl_calculator.php)
και ειχαμε διαβασει το προσφατο σχετικο αρθρο:
Γιατί δεν πιάνω 24 Mbps? (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=158820) δυστυχως ξεχναμε
πως πουθενα στον κοσμο οι ταχυτητες του adsl δεν ειναι "εγγυημενες";)
τουλαχιστον εδω εαν δεν μας καλυπτει η γραμμη "υποβαθμιζομαστε" στην σωστη τιμη!


Μπορεί να είναι έτσι αλλα μέχρι τα 3,5km είναι πολύ κοντά στις ονομαστικές και χωρίς προβλήματα σε όλον τον κόσμο.
Καταστάσεις σαν τις δικες μας αλλου θα οδηγούσαν σε λουκέτο γιατί σέβονται τον πελάτη δεν τον περιφρονούν.
Στο κάτω κάτω το πρωτόκολλο λέει μέχρι 5Km ας κανονίσουν σε ποιον μπορούν και σε ποιον δεν μπορούν να δώσουν αφούν γνωρίζουν την γεωμετρία του δικτύου τους και τις διεθύνσεις μας.
Όσο αναφορά την παλαιότητα των γραμμών που είναι πιθανός η κυριότερη αιτια των προβλημάτων που διαβάζουμε εδώ μέσα θα έπρεπε πριν βγούν να διαφημίσουν τις νέες ταχύτητες να προετοιμάσουν το έδαφος και ότι βρίσκετε κάτω από αυτό ώστε να μην καταφεύγουν στη εύκολη υποβάθμιση των ταχυτήτων και παράλληλα υποβάθμιση της εικόνας και αξιοπιστίας του ΟΤΕ
εκτος εάν θέλουν να τον ξεπουλήσουν όσο όσο τελικά

@ ADSLgr.com All rights reserved.