PDA

Επιστροφή στο Forum : προβλημα router η γραμμης?



lonegath
18-01-08, 19:17
Καλησπερα εχω forthnet 2play soho και εδω και 2 ημερες δεν εχω ιντερνετ.εχω παρει και εχω δηλωσει βλαβη αλλα περιμενω ακομα.
αυτο που θελω να ρωτησω ειναι : to router που εχω δεν αναγνωριζεται απο το πισι απο τη στιγμη που διακοπηκε η συνδεση..δεν παιρνει ip.ουτε τα λαμπακια DSL και internet αναβουν.Το οτι δεν αναγνωριζεται απο τον υπολογιστη μηπως σημαινει οτι χαλασε και δεν μπορει να συνδεθει στο ιντερνετ?μηπως δηλωσα τσαμπα βλαβη?

vonglower
18-01-08, 19:59
Μπορείς να βρεις κάποιο άλλο να το δοκιμάσεις; Δεν νομίζω, πάντως, να έχει βλάβη. Αυτό που λες ότι δεν ανάβει το λαμπάκι PPP και τού DSL είναι λογικό αφού δεν έχεις καθόλου ίντερνετ.
Ερώτηση: Το λαμπάκι Power είναι αναμένο; Αν δεν ανάβει ούτε κι αυτό, τότε έχεις πρόβλημα με το ρούτερ σου.

whoiswho
18-01-08, 20:15
Καλησπερα εχω forthnet 2play soho και εδω και 2 ημερες δεν εχω ιντερνετ.εχω παρει και εχω δηλωσει βλαβη αλλα περιμενω ακομα.
αυτο που θελω να ρωτησω ειναι : to router που εχω δεν αναγνωριζεται απο το πισι απο τη στιγμη που διακοπηκε η συνδεση..δεν παιρνει ip.ουτε τα λαμπακια DSL και internet αναβουν.Το οτι δεν αναγνωριζεται απο τον υπολογιστη μηπως σημαινει οτι χαλασε και δεν μπορει να συνδεθει στο ιντερνετ?μηπως δηλωσα τσαμπα βλαβη?

Αν εισαι κοντα πηγαινε στα γραφεια της Φορθνετ.
Εγω 2 μερες δεν ειχα ιντερνετ κσι ειχα παρει 10 φορες τηλεφωνο και δεν γινοταν τιποτα.
Μολις πηγα απο εκει μετα απο 10 λεπτα ειχε φτιαξει.

lonegath
23-01-08, 17:34
τελικα ειχε χαλασει το speedtouch!!επρεπε να βρω αλλο μοντεμ να δοκιμασω αφου οι τεχνικοι της forthnet δεν εχουν κανει καποια "ενεργεια" ακομα...μου το ειχαν φερει πριν 3μηνες περιπου που οταν ενεργοποιηθηκε η γραμμη..παντως δεν με χαλασε γιατι αγορασα το usr 9107 το οποιο ειναι πολυυυ καλυτερο!με SNR 6 δεν εχει κανει επανεκινηση εδω και 10 ωρες σε σχεση με το speedtouch που εκανε καθε τρεις και λιγο!
Τελος παντων για να μην μπλεκω παλι με τηλεφωνα στη forthnet γνωριζετε εαν μπορω να το επιστρεψω και να μου το αντικαταστησουν?

lonegath
30-01-08, 12:29
ξερει κανεις τι παιζει τελικα με τα router που χαλανε?εχουν εγγυηση?
Εν τω μεταξυ εχω δηλωσει βλαβη για γραμμη ADSL απο τις 17/01 και δεν με εχουν ενημερωσει καθολου για τιποτα..αν ειχε οντως βλαβη δηλαδη θα ειχα μεινει 13 ημερες και ποιος ξερει ποσες ακομα..

@ ADSLgr.com All rights reserved.