PDA

Επιστροφή στο Forum : ΘΕΩΡΙΕΣ TOY OTE ΤΟ conn-x 24Mbps ??



Σελίδες : [1] 2 3

venturer
18-01-08, 21:04
Λένε ::lol:

1. Κάνε Downgrade στα 4Mbps καλόντας στο 134 γιατί είσαι μακρυά από το DSLAM.

2. Αποφεύγουν την μετάβασή τους στο ΚΑΦΑΟ της γειτονιάς σου. (βαρεμάρα , πολύ δουλειά δεν ξέρω , αλλά ούτε και που με ενδιαφέρει).

3. Δεν θα έρθουν ποτέ ή είναι στη διακρητική ευχαίρεια του τεχνικού να έρθει μέχρι τη ρεκλέτα της οικοδομής μας. (έτσι νομίζουν)

4. Το όριο είναι 2,5Km από το DSLAM για 8Mbps , άσχετα αν σύμφωνα με το attenuation που σου δίνει ο router σου θα πρεπε να έχεις ταχύτητα 12,14,19 ή κάτι άλλο. (το ψάχνω στην πράξη και ευελπιστώ να μην ισχύει. Θα ενημερώσω σε λίγες μέρες)

Πρέπει::hmm:

1. Αν καλέσεις στο 121 και δηλώσεις να καθαρίσουν την γραμμή σου διότι έκανες σύνδεση στα 24 και έχεις 2 ή 4 και στην καλύτερη όλων 8 , είναι υποχρεωμένοι να έρθουν και μάλιστα να σε καλέσουν την ώρα που θα είναι εκεί για να είσαι μπροστά.

2. Μην δεχτείς να κάνεις downgrade την παραγγελία σου αν δεν έρθουν να μετρήσουν την γραμμή επιτόπου και όχι από κάποιο γραφείο που σε καλούν τηλεφωνικά.

Τα παραπάνω έχουν βγεί από προσωπική μου ιστορία που την αναφέρω παρακάτω και νομίζω ότι έχει ενδιαφέρον να διαβαστεί , μιας και πιστεύω ότι θα βρει πολλούς με παρόμοια προβλήματα που ενδεχομένος να βοηθήσουν στην επίλυση και του δικού σου προβλήματος.

Η ΙΣΤΟΡΙΑ::evil:

Τέλη Δεκέμβρη και έχω 1Mbps HOL. Έκανα αίτηση για 24Mbps conn-x και 26/12
Έχω παραλάβει και το BaudTec WiFi.

H γραμμή όμως, συγχρονίζει στα 4Mbps και έτσι δηλώνω βλάβη (1). Με παίρνουν τηλ. Από το 121 και με βάζουν στα Mbps. Με το που κλείνω το τηλέφωνο , το router μπορεί και μένει συνδεδεμένο στο Internet μόνο 40sec και μετά αποσυνδέεται.

Την επομένη δηλώνω βλάβη(2).

Επικοινωνούν και μου λένε ότι φταίει που είμαι μακρυά. Τους λέω ότι σύμφωνα με το attenuation 34 που μου δίνει ο router θα έπρεπε να είχα μέγιστη θεωρητική ταχύτητα 14-15Μbps. Μου λένε δεν ισχύει αυτό και ότι μόνο στα 4Mbps μπορώ να παίξω. Έτσι μου το κλειδώνουν στα 4 και μου πρότειναν να κάνω Downgrade από 24 σε 4. Κλείνουμε το τηλέφωνο.
Μετά από κάποιες μέρες δηλώνω βλάβη(3) μπας και πέσω σε πιο σχετικό τεχνικό.

Με πήρε μια κοπέλα και αμέσως ζήτησα τεχνικό προϊστάμενο. Μίλησα μαζί του και του ζήτησα καθαρισμό της γραμμής μου. Μιλήσαμε κανα τέταρτο για να του εξηγήσω ότι επιμένω διότι αν δεν έρθουν να δούνε την γραμμή τους δεν μπορεί να λένε τον κόσμο κάνε downgrade και ιστορίες για αρκούδες.

Μετά από 3 ημέρες ήρθε τεχνικος στο Καφάο και με πήρε τηλέφωνο να με ενημερώσει πως μου άλλαξε ζεύγος και ότι φαίνεται να παίζω καλά στα 8Mbps!!!
Επιτέλους λέω…
Πάω σπίτι και με καλούν από το 121 να δούμε μαζί τα 8Mbps αν παίζουν καλά.

Όντως … (όπως τα έλεγα) πάιζει στα 8Mbps και δεν έχει κανένα disconnect η γραμμή.
Ρωτάω εγώ ο βλάκας τώρα. Τι έγινε ρε παιδιά ? Μετακόμισα και δεν το ξέρω?
Φέραν το DSLAM πιο κοντά? ΟΧΙ .

Τότε πως έγινε και το ψωμοτύρι Η ΠΕΡΙΟΧΗ ΣΟΥ ΠΑΕΙ ΤΟ ΠΟΛΥ 4 ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΣ , ΕΙΣΑΙ ΠΟΛΥ ΜΑΚΡΥΑ κλπ τι έγινε ?????

Τώρα έχω όντως , με τα πολλά , 8 με attenuation 31.8 και θα κάνω καποιες προσωπικές παρεμβάσεις στη ρεκλέτα της οικοδομής και όχι μόνο για να τεστάρω αν πάει και παραπάνω.

Θα ενημερώσω ανάλογα. Έχω διάθεση να αποδείξω οτι όλοι εμείς εδώ μέσα δεν είμαστε λαλάκες και απαιτούμε και λίγο σεβασμό τη στιγμή που είμαστε του ... αθλήματος.



ΠΡΟΣΟΧΗ :Πρίν καλέσεις για βλάβη να έχεις στο νου σου ότι και εσύ πρέπει να έχεις κάνει σωστά κάποια πράγματα (συνδέσεις κλπ).:oneup:

Πολύ σημαντικό είναι , όταν συνδέσεις τον Router να έχεις βγάλει από όλες τις πρίζες τις τηλεφωνικές συσκευές του σπιτιού. ΠΙΣΤΕΨΕ με αν δεν έχεις φίλτρο σε κάθε τηλεφωνική σου συσκευή , μπορεί να μην μπορέσεις να συγχρονίσεις ή θα έχεις τουλάχιστο 2-3db παραπάνω θόρυβο.:whistle:

Τέλος παρακαλώ Αξιολογήστε αυτό το θέμα , για να καταλάβω αν βοήθησα ή στην τελική αν ήταν καθόλου χρήσιμο όλο αυτό το ποστ.

sdikr
18-01-08, 21:28
Δες λίγο εδώ http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=19417

Μιλάμε πάντα για ιδανικές περιπτώσεις
στα 2.5 είναι το όριο για τα 8 στο adsl1
Αλήθεια τι snr είχες;

venturer
18-01-08, 21:32
7,4 είχα και τώρα έχω 8,4db

vaggoulas
18-01-08, 21:33
Με SNR 8.4 μην περιμένεις να δεις μεγαλύτερες ταχύτητες.Μπορεί μάλλον να δεις αλλά για λίγο μόνο γιατί μετά θα έρθει ο αποσυγχρονισμός.

Hwoarang
18-01-08, 21:37
Εγω μπορώ να σου πώ ότι κάτι πρεπει να έχουν αλλάξει στην πολιτική τους δίότι στη αρχή συγχρόνιζα στα 19500 και τώρα δεν πάει πάνω απο τα 15500 ο ρουτερ. Μου λένε ότι είμαι μακριά αλλα το σπίτι δεν μετακινήθηκε απο τον καιρό που έπιανα τα 19500 :whistle:

bond
18-01-08, 21:43
Εγω μπορώ να σου πώ ότι κάτι πρεπει να έχουν αλλάξει στην πολιτική τους δίότι στη αρχή συγχρόνιζα στα 19500 και τώρα δεν πάει πάνω απο τα 15500 ο ρουτερ. Μου λένε ότι είμαι μακριά αλλα το σπίτι δεν μετακινήθηκε απο τον καιρό που έπιανα τα 19500 :whistle:

Μπορει να αυξηθηκε ο θορυβος.
Αληθεια εγω θελω να ρωτησω κατι αλλω. Επηρεαζει το ADSL τα γειτονικά καλώδια? Και ειδικα οσο μεγαλυτερες οι ταχυτητες και η ισχυς που ανεβαζει το ρουτερ για να κρατησει τη συνδεση δεν δημιουργειται θορυβος στα διπλανα ζεύγη? Με τις λιγες μου γνωσεις ηλεκτρομαγνητισμου μου φαινεται πολυ πιθανο αλλα δεν ξερω αν αντιμετωπιζεται με καποιο τροπο απο την ιδια την τεχνολογια του ADSL.

Hwoarang
18-01-08, 21:47
Ο θόρυβος είναι στα 10db άρα έχει λίγο περιθώριο ακόμα να ανέβει αν θεωρήσουμε ότι το όριο για τον ΟΤΕ είναι τα 8.5 .

Συμφωνα με απλές θεωρίες ηλεκτρομαγνητισμού , ναι τα ηλεκτρικά καλώδια μέσης και υψηλής τάσης θα μπορούσαν να κάνουν παρεμβολές στο σήμα. Τώρα αν έχεις τπτ μικρους μετασχηματιστές εκει γύρω όπως τον μετασχηματιστή του ρουτερ σου, δεν νομίζω ότι αποτελει πρόβλημα

venturer
18-01-08, 21:53
Μπορει να αυξηθηκε ο θορυβος.
Αληθεια εγω θελω να ρωτησω κατι αλλω. Επηρεαζει το ADSL τα γειτονικά καλώδια? Και ειδικα οσο μεγαλυτερες οι ταχυτητες και η ισχυς που ανεβαζει το ρουτερ για να κρατησει τη συνδεση δεν δημιουργειται θορυβος στα διπλανα ζεύγη? Με τις λιγες μου γνωσεις ηλεκτρομαγνητισμου μου φαινεται πολυ πιθανο αλλα δεν ξερω αν αντιμετωπιζεται με καποιο τροπο απο την ιδια την τεχνολογια του ADSL.

Δεν έχω ιδέα αλλά πιστεύω πως και να δημιουργεί είναι ελάχιστος ο θόρυβος.
Σίγουρα πάντως με 3κ που θέλει το τηλέφωνο για να δουλέψει και φούρνο μικροκυμάτων να βάλεις στα τηλεφωνικά καλώδια πάλι καμπάνα σήμα θα έχεις. (λέμε τώρα) :hmm:

........Auto merged post: venturer added 1 Minutes and 0 Seconds later........


Με SNR 8.4 μην περιμένεις να δεις μεγαλύτερες ταχύτητες.Μπορεί μάλλον να δεις αλλά για λίγο μόνο γιατί μετά θα έρθει ο αποσυγχρονισμός.

Θα μπορούσες να γίνεις λίγο πιο συγκεκρυμένος?

........Auto merged post: venturer added 2 Minutes and 54 Seconds later........


Εγω μπορώ να σου πώ ότι κάτι πρεπει να έχουν αλλάξει στην πολιτική τους δίότι στη αρχή συγχρόνιζα στα 19500 και τώρα δεν πάει πάνω απο τα 15500 ο ρουτερ. Μου λένε ότι είμαι μακριά αλλα το σπίτι δεν μετακινήθηκε απο τον καιρό που έπιανα τα 19500 :whistle:


Λες να δήλωσε ο γείτονάς σου βλάβη και να πήρε το ζεύγος σου στο καφάο? :rolleyes:

papakos
18-01-08, 21:58
Εγω μπορώ να σου πώ ότι κάτι πρεπει να έχουν αλλάξει στην πολιτική τους δίότι στη αρχή συγχρόνιζα στα 19500 και τώρα δεν πάει πάνω απο τα 15500 ο ρουτερ. Μου λένε ότι είμαι μακριά αλλα το σπίτι δεν μετακινήθηκε απο τον καιρό που έπιανα τα 19500 :whistle:

Ποσοι συνδεθηκαν μετα απο σενα στο ιδιο κεντρικο καλωδιο δεν γνωριζουμε.

Αυτο αυξανει τον θορυβο, ενω η εξασθενηση παραμενει ιδια.

foyltaka
18-01-08, 22:20
Παρεμβολές μπορεί να προέλθουν απο :

.Γραμμές ADSL σε γειτονικά ζευγάρια του καλωδίου μας
.Συνδρομητικά PCM ,τα κακώς αποκαλούμενα "φερέσυχνα"
.Συστήματα PCM 2Μbits
.Λάμπες φθορισμού,οικονομίας
.Τροφοδοτικά switching με ανεπαρκές φιλτράρισμα RF
.Ραδιοφωνικοί σταθμοί Α.Μ (μεσαία)
.Dimmers (ρυθμιστές έντασης φωτισμού)

Erwdios
18-01-08, 22:40
Δυστυχώς πάντως, εγώ δεν άντεξα άλλο την ταλαιπωρία με τα disconnects και υποβαθμίστηκα στα 4Mbps. Χαρά στην υπομονή σου, αλλά δεν μπορώ να τους υποδεικνύω τη δουλειά τους. Εξάλλου, αυτοί είναι οι μεγάλοι χαμένοι και παίρνουν λιγότερα φράγκα απ'όσα θα μπορούσαν. Μακάρι να αναβαθμίσουν γρήγορα το δικτυό τους γιατί η 4αρα για τους πεινασμένους Έλληνες είναι καλή, αλλά όλοι θέλουμε μια 24άρα που να δουλεύει σωστά.

Surface
18-01-08, 22:42
Παραθέτω τα παρακάτω σχετικά με το θέμα...

Είμαι περίπου στα 2.5 χλμ από το dslam Περαίας, στους Ν. Επιβάτες, Θεσσαλονίκη.

Με ένα zyxel 660H. Attenuation 33-34, snr 9 κούμπωμα 8500 με 10000 down και 800-950 up με 1-2 αποσυχρονισμούς την ημέρα.

Με ένα tplink, att 31,5 - snr 9, κούμπωμα 10200 με 12000 down και 1023 up με 4-5 αποσυχρονισμούς την ημέρα. Με κατέβασμα από adsl2+ σε adsl2 ταχύτητες 8000/1023 χωρίς αποσυγχονισμούς.

Με ένα 530v6, παρόμοια με το tplink αλλά με πιο πολλούς αποσυχρονισμούς παρόλο που το snr έπαιζε μεταξύ 7 και 11.

Και τώρα το πιο ωραίο.. Με το dmt γύρισμα του 530 σε adsl2 ( όχι 2+ ) και κατέβασμα το snr στο 6.
Αποτέλεσμα κούμπωμα 10200/1023 και έχει 5 μέρες που δεν έχει αποσυνδεθεί.

Σε όλες τις περιπτώσεις είμαι σε fast-path.

Μήπως ο ΟΤΕς έχει κάνει κανένα φάουλ στην υλοποίηση / παραμετροποίηση του 2+ ??
Η απλά το σκέτο 2 είναι πιο σταθερό?

Αυτά τα ολίγα..

odin81982
18-01-08, 23:11
Εγω παιδια εχω επισης προβλημα με αποσυνδεσεις,το ρουτερ εχει κλειδωσει πολυ χαμηλα συμφωνα με τα στατιστικα της γραμμης μου!

Υποπτευομαι την μπακατελα το Bautec που μου δωσανε γιατι οι αποσυνδεσεις ειναι για δευτερολεπτα και αλλες φορες εχει ενδειξη οτι ειμαι συνδεμενος αλλα φυσικα δεν ειμαι!!Το κακο ειναι οτι δεν εχω κανεναν φιλο που να εχει κανενα απο τα καλα τα ρουτερ να το δοκιμασω στην γραμμη μου...

Δηλωσα βλαβη στο 121 με πηραν αφου τους πηρα δευτερη φορα,η πλακα ειναι οτι δεν μου ειπαν καν να υποβαθμισω την γραμμη μου απο τα 24 στα 8,απλα η κοπελιτσα με ρωτησε για τις ρυθμισεις το ρουτερ και για τις συνδεσεις και μετα μου ειπε παρε στο 1242 και να μας παρεις παλι!!

Ειμαι παλι σε αναμονη για ψηφιακο ελεγχο εδω και 4 μερες και περνω καθε μερα!!

Εχω τωρα line att 28-29,το SNR μου ειναι 11-12 και το ρουτερ κλειδωνει απο 8900/861 μεχρι 9700/875 ειναι λογικο να εχω τουλαχιστον 10 αποσυνδεσεις την μερα????

venturer
18-01-08, 23:20
Παραθέτω τα παρακάτω σχετικά με το θέμα...

Είμαι περίπου στα 2.5 χλμ από το dslam Περαίας, στους Ν. Επιβάτες, Θεσσαλονίκη.

Με ένα zyxel 660H. Attenuation 33-34, snr 9 κούμπωμα 8500 με 10000 down και 800-950 up με 1-2 αποσυχρονισμούς την ημέρα.

Με ένα tplink, att 31,5 - snr 9, κούμπωμα 10200 με 12000 down και 1023 up με 4-5 αποσυχρονισμούς την ημέρα. Με κατέβασμα από adsl2+ σε adsl2 ταχύτητες 8000/1023 χωρίς αποσυγχονισμούς.

Με ένα 530v6, παρόμοια με το tplink αλλά με πιο πολλούς αποσυχρονισμούς παρόλο που το snr έπαιζε μεταξύ 7 και 11.

Και τώρα το πιο ωραίο.. Με το dmt γύρισμα του 530 σε adsl2 ( όχι 2+ ) και κατέβασμα το snr στο 6.
Αποτέλεσμα κούμπωμα 10200/1023 και έχει 5 μέρες που δεν έχει αποσυνδεθεί.

Σε όλες τις περιπτώσεις είμαι σε fast-path.

Μήπως ο ΟΤΕς έχει κάνει κανένα φάουλ στην υλοποίηση / παραμετροποίηση του 2+ ??
Η απλά το σκέτο 2 είναι πιο σταθερό?

Αυτά τα ολίγα..


Παρατήρησα με ενδιαφέρον τα λεγόμενά σου φίλε μου , αλλά μήπως φταίει το SNR σου? Πολύ χαμηλά σε βλέπω και αυτό είναι το πρόβλημά σου.
Δοκίμασες στο 121 να ζητήσεις καθαρισμό γραμμής? Δοκίμασες να βγάλεις όλα τα τηλέφωνα από τις πρίζες για 1-2 ώρες να δεις πως συμπεριφέρεται το router?

........Auto merged post: venturer added 1 Minutes and 57 Seconds later........


Δυστυχώς πάντως, εγώ δεν άντεξα άλλο την ταλαιπωρία με τα disconnects και υποβαθμίστηκα στα 4Mbps. Χαρά στην υπομονή σου, αλλά δεν μπορώ να τους υποδεικνύω τη δουλειά τους. Εξάλλου, αυτοί είναι οι μεγάλοι χαμένοι και παίρνουν λιγότερα φράγκα απ'όσα θα μπορούσαν. Μακάρι να αναβαθμίσουν γρήγορα το δικτυό τους γιατί η 4αρα για τους πεινασμένους Έλληνες είναι καλή, αλλά όλοι θέλουμε μια 24άρα που να δουλεύει σωστά.

Από την υπογραφή σου τα νούμερά σου είναι άψογα. Δεν μπορώ να καταλάβω που ακριβώς είναι το πρόβλημα , αλλά πιστεύω οτι δεν το έχεις εσύ αλλά ο (π)ΟΤΕ.

........Auto merged post: venturer added 6 Minutes and 48 Seconds later........


Εγω παιδια εχω επισης προβλημα με αποσυνδεσεις,το ρουτερ εχει κλειδωσει πολυ χαμηλα συμφωνα με τα στατιστικα της γραμμης μου!

Υποπτευομαι την μπακατελα το Bautec που μου δωσανε γιατι οι αποσυνδεσεις ειναι για δευτερολεπτα και αλλες φορες εχει ενδειξη οτι ειμαι συνδεμενος αλλα φυσικα δεν ειμαι!!Το κακο ειναι οτι δεν εχω κανεναν φιλο που να εχει κανενα απο τα καλα τα ρουτερ να το δοκιμασω στην γραμμη μου...

Δηλωσα βλαβη στο 121 με πηραν αφου τους πηρα δευτερη φορα,η πλακα ειναι οτι δεν μου ειπαν καν να υποβαθμισω την γραμμη μου απο τα 24 στα 8,απλα η κοπελιτσα με ρωτησε για τις ρυθμισεις το ρουτερ και για τις συνδεσεις και μετα μου ειπε παρε στο 1242 και να μας παρεις παλι!!

Ειμαι παλι σε αναμονη για ψηφιακο ελεγχο εδω και 4 μερες και περνω καθε μερα!!

Εχω τωρα line att 28-29,το SNR μου ειναι 11-12 και το ρουτερ κλειδωνει απο 8900/861 μεχρι 9700/875 ειναι λογικο να εχω τουλαχιστον 10 αποσυνδεσεις την μερα????

Περιτό να αναφέρω οτι έχεις τρομερά καλά νούμερα....:chair:
Γιατί δεν κάνεις μια... επίσκεψη στα παιδιά του ΟΤΕ. Έχω καταλάβει οτι αν δεν τους πρήξεις δουλειά δεν κάνουν. Εγώ για να έρθουν τους έταξα νεραντζάκι !!
Όσο αναφορά το BaudTec δεν μπορώ να πω τίποτα γιατί είναι νέο προϊόν και επιπλέον δεν υπάρχει καμία πληροφόρηση για το κουτί αυτό πουθενά.
Την Τρίτη θα κάνω configuration 1 cisco router που θα πάρω από την εταιρεία και θέλω πολύ να δω τι θα κάνει.

Erwdios
18-01-08, 23:28
Από την υπογραφή σου τα νούμερά σου είναι άψογα. Δεν μπορώ να καταλάβω που ακριβώς είναι το πρόβλημα , αλλά πιστεύω οτι δεν το έχεις εσύ αλλά ο (π)ΟΤΕ.

Απο μία τέλεια 1mbps ζήτησα 24άρα. Δεν κατάφερε καν να συγχρονίσει και με έριξαν στην 8άρα η οποία ήταν για κλάματα. Για μία βδομάδα κατέβαζα με ταχύτητες τραγικές, είτε απο torrents,είτε απο ftp με SNR σταθερά στα 7,5db. Απο Δευτέρα με τρέλανε στα disconnects. Ξεκινούσε απο SNR 11,5 και μέσα σε 5 λεπτά κατρακυλούσε στα 2 όπου και έπεφτε. Με πήρε χθές η γνωστή κοπελίτσα και μου είπα να υποβαθμίσουμε στα 4, καθώς το εύρος (εννοεί το margin προφανώς) δεν ήταν καλό. Της είπα ότι σύμφωνα με το attenuation θα έπρεπε να πιάνω τουλάχιστον 8 και η απάντηση ήταν ότι όταν το εύρος είναι οριακό, δεν παίζει ρόλο το attenuation. Της είπα αν μπορεί να γίνει καθαρισμός της γραμμής και η απάντηση ήταν αρνητική. Κλείδωσα τελικά στα 4 και στα 15,5 db snr, μέχρι χθές το βράδυ που έκανε δυο απανωτά disconnects και έπιασα σταθερά 18,5 db. Τώρα τι άλλο να πώ δεν ξέρω. Απλώς και να ζητήσω καθαρισμό, δεν νομίζω ότι θα αλλάξει κάτι. Βαρέθηκα να ταλαιπωρούμαι και να μένω χωρίς internet και τηλέφωνο. :sorry:

venturer
19-01-08, 00:04
Απο μία τέλεια 1mbps ζήτησα 24άρα. Δεν κατάφερε καν να συγχρονίσει και με έριξαν στην 8άρα η οποία ήταν για κλάματα. Για μία βδομάδα κατέβαζα με ταχύτητες τραγικές, είτε απο torrents,είτε απο ftp με SNR σταθερά στα 7,5db. Απο Δευτέρα με τρέλανε στα disconnects. Ξεκινούσε απο SNR 11,5 και μέσα σε 5 λεπτά κατρακυλούσε στα 2 όπου και έπεφτε. Με πήρε χθές η γνωστή κοπελίτσα και μου είπα να υποβαθμίσουμε στα 4, καθώς το εύρος (εννοεί το margin προφανώς) δεν ήταν καλό. Της είπα ότι σύμφωνα με το attenuation θα έπρεπε να πιάνω τουλάχιστον 8 και η απάντηση ήταν ότι όταν το εύρος είναι οριακό, δεν παίζει ρόλο το attenuation. Της είπα αν μπορεί να γίνει καθαρισμός της γραμμής και η απάντηση ήταν αρνητική. Κλείδωσα τελικά στα 4 και στα 15,5 db snr, μέχρι χθές το βράδυ που έκανε δυο απανωτά disconnects και έπιασα σταθερά 18,5 db. Τώρα τι άλλο να πώ δεν ξέρω. Απλώς και να ζητήσω καθαρισμό, δεν νομίζω ότι θα αλλάξει κάτι. Βαρέθηκα να ταλαιπωρούμαι και να μένω χωρίς internet και τηλέφωνο. :sorry:

Να τα πάρουμε λίγο με τη σειρά.
Οπως αναφέρω αρχικά στο post μου , είναι υποχρεωμένοι να έρθουν να ελέγξουν την γραμμή τους.
Αναφέρεις οτι βαρέθηκες χωρίς τηλέφωνο , αλλά τι σχέση έχει το τηλέφωνο? Πάντα παίζει το τηλέφωνο , άσχετα με το αν δηλώσεις βλάβη.
Έκανες αυτά που ανέφερα στο post αρχικά?

paragontas
19-01-08, 00:13
Και γω παιδια ειμαι στην ιδια κατασταση.Ξεκινησα με 24αρα με παρα πολλα disconnects και με υποβαθμισανε σε 8αρα λεγοντας οτι ειμαι μακρια απο το dslam και δεν εχει καλη ποιοτητα η γραμμη (μενω σε αποσταση το πολυ ενος! χιλιομετρου απο το dslam και το σπιτι ειναι καινουριο χωρις προβλημα στις καλωδιωσεις).
Τωρα στα 8 εχω παλι λιγοτερα ομως disconnects και με βλεπω να σταθεροποιουμαι κ γω καπου στα 4 για να απαλλαγω απο τις αποσυνδεσεις...Σε ολους μας λενε το ιδιο παραμυθι!
Απο 24 μας εμειναν τα 4..Παλι καλα που δεν πουλουσαν 23 να μεινουν τα 3 μας!!!

Το κορυφαιο ηταν οτι μου προτειναν να μεινω αν θελω στα 24 αν δεν με πειραζουν οι αποσυνδεσεισ!Ρε δεν μπορουσα να μπω σε σελιδα!!Παμε καλα?

LiveTVRadio
19-01-08, 00:31
3 χ 8 = 24 ( Απλή αριθμητική )
ενω 26.7 + 3.2 = 29.9


Κι αφού όλοι θα βάζαν 24mbit αν μπορούσαν, κι αφου έτσι κάνουν και οι εναλλακτικοι ( πουλάνε μεχρι 24 ) => τυχερός ο οτε που οι περισσότερες γραμμές δεν πιάνουν 24, και επομένως δια της εις ατοπον απαγωγής τους γυρνάει στα χαμηλά. Αλλοιως θα ήθελε αναβάθμιση συστημάτων και μεγαλύτερο κόστος.

Μου θυμίζει κάτι πριν απο πολλά χρόνια με τις δισκέτες. Αρχικά λοιπον οι δισκέτες δουλεύαν πολύ καλα, και σπάνια έβρισκες χαλασμένη δισκέτα. Μετά αρχισαν να φτιάχνουν φτηνές , όπου στις 10 έβρισκες και 1-2 off πριν καν τις χρησιμοποιήσεις. Τότε κάποιες επώνυμες π.χ με όνομα V*****
πουλιόταν ακριβότερα συγκριτικα με τις άλλες , αλλα έλεγαν ότι ειναι πιο αξιόπιστες κλπ.
Μέχρι που γίναν κι αυτές σαν τις άλλες μάρκες ( δηλαδή στην 10άδα έβρισκες 1-2 off ).
Και τελικά λόγω των usb-sticks και των cdrom φτάσαν σχεδόν στην καταργηση οι δισκέτες.

Οι υπολογιστές όλο φτηναίνουν ενω ταυτόχρονα γίνονται πιο ισχυροί, όμως παλια αγόραζες ενα cdrw και κρατουσε 5 χρόνια, ενω τώρα με το ζόρι βγάζει ένα χρόνο , όσο δηλαδη η εγγύηση.
( Βέβαια ειναι φτηνο και δεν σε πειράζει να το πετάξεις ). Πάντως με το που φτηναίνουν όλο και περισσότερο οι υπολογιστές , μικραίνει συνέχεια το ποσο κέρδους των, και αναγκαστικά βλέπουμε τα μικρομάγαζα να κλείνουν. Παράλληλα όμως , επειδη οι νέοι χρήστες δεν αναβαθμίζονται σε θέμα γνώσεων , αντίστοιχα με τους υπολογιστές, κι επειδη και η κουτσή μαρίκα χρειάζεται είτε νομίζει οτι χρειάζεται υπολογιστη, υπάρχει μεγάλη έλειψη σε τεχνικούς.
Και το τάδε supermarket το οποιο πουλάει υπολογιστές εκμεταλεύεται καταστάσεις και εκβιάζει τους πελάτες που δεν έχουν γνώσεις ( ναι θα έρθει ο τεχνικός μας να σας συνδέσει το νέο σας pc που σας πουλήσαμε , αλλα κοστίζει 50 ευρώ την ώρα η επίσκεψη). Και άν είναι τυχερός ο πελάτης και ξέρει κανα τεχνικο στην γειτονιά του ειτε του προτείνει κανας γνωστος, έχει καλως, αλλοιως τα πληρώνει τα 50 ευρω και λεει και ευχαριστώ στο supermarket.:down:

---------------------
Πάντως να υπενθυμίσω ότι πριν πρωτο-ενεργοποιηθουν οι 24άρες γενικα στους εναλακτικους, η τελλάς υποσχόταν μόνο 10mbit και έλεγε σιγα μην πιάσουν οι άλλοι providers 24mbit , αφου οι γραμμές δεν σηκώνουν. Και είχε σχεδόν απόλυτο δίκιο τότε, αλλα οι χρήστες δεν παραδέχονταν ότι δεν προκειται να πιάσουν 24, μέχρι που δοκιμασαν.
-----------
Πάντως η forthnet έχει δείξει τρομερή βελτίωση τελευταια στο χρονο αναμονης τεχνικης υποστήριξης, και τελικα όταν τηλεφωνησεις για αποσυγχρονισμούς , εκείνη τη στιγμη χαμηλώνουν την ταχύτητα σου και σε ρωτάνε αν σταθεροποιείται. Και επίσης στέλνουν τεχνικο ο οποιος συνδέει το router απευθειας στην εισοδο της πολυκατοικίας και βρίσκει αν το πρόβλημα ειναι το καλώδιο απο εκει μέχρι το διαμέρισμα σου και σου προτείνει να αλλάξεις καλώδιο. ( τα παραπάνω που αναφέρω για τη forthnet ειναι πραγματικό γεγονός που έγινε στη λαρισα πριν μερικές μέρες).

venturer
19-01-08, 00:32
Και γω παιδια ειμαι στην ιδια κατασταση.Ξεκινησα με 24αρα με παρα πολλα disconnects και με υποβαθμισανε σε 8αρα λεγοντας οτι ειμαι μακρια απο το dslam και δεν εχει καλη ποιοτητα η γραμμη (μενω σε αποσταση το πολυ ενος! χιλιομετρου απο το dslam και το σπιτι ειναι καινουριο χωρις προβλημα στις καλωδιωσεις).
Τωρα στα 8 εχω παλι λιγοτερα ομως disconnects και με βλεπω να σταθεροποιουμαι κ γω καπου στα 4 για να απαλλαγω απο τις αποσυνδεσεις...Σε ολους μας λενε το ιδιο παραμυθι!
Απο 24 μας εμειναν τα 4..Παλι καλα που δεν πουλουσαν 23 να μεινουν τα 3 μας!!!

Το κορυφαιο ηταν οτι μου προτειναν να μεινω αν θελω στα 24 αν δεν με πειραζουν οι αποσυνδεσεισ!Ρε δεν μπορουσα να μπω σε σελιδα!!Παμε καλα?

Attenuation Download Value = X.
Χ/13.8= H ΘΕΩΡΗΤΙΚΗ ΑΠΟΣΤΑΣΗ ΣΟΥ ΑΠΟ ΤΟ DSALM. Αν κάνεις την πράξη αυτή τι σου βγάζει? Εγώ πχ έχω Attenuation 31.8/13.8=2.3
Αυτό σημαίνει θεωρητικά οτι το DSLAM που είμαι συνδεδεμένος είναι 2,3Km από το σπίτι μου. Με το αμάξι μέτρησα απόσταση 2,4km οπότε ο τύπος αυτός που αναφέρω δουλεύει μια χαρά.
Κάνε και εσύ την πράξη αν θέλεις.
Το 13,8 είναι db και είναι ανά 1km η απώλεια αυτή.

paragontas
19-01-08, 00:43
Attenuation Download Value = X.
Χ/13.8= H ΘΕΩΡΗΤΙΚΗ ΑΠΟΣΤΑΣΗ ΣΟΥ ΑΠΟ ΤΟ DSALM. Αν κάνεις την πράξη αυτή τι σου βγάζει? Εγώ πχ έχω Attenuation 31.8/13.8=2.3
Αυτό σημαίνει θεωρητικά οτι το DSLAM που είμαι συνδεδεμένος είναι 2,3Km από το σπίτι μου. Με το αμάξι μέτρησα απόσταση 2,4km οπότε ο τύπος αυτός που αναφέρω δουλεύει μια χαρά.
Κάνε και εσύ την πράξη αν θέλεις.
Το 13,8 είναι db και είναι ανά 1km η απώλεια αυτή.

Ειμαι σε αποσταση μονο 1231 μετρων και θεωρητικα θα επιανα 21,34 Μbps!!!Στο τελος παρακαλαμε να μην εχουμε προβλημα στα 4!!!

vaggoulas
19-01-08, 00:49
@venturer
Αφού τώρα που είσαι στα 8Mbit έχεις SNR 8.4 αν σου ανεβάσουν ταχύτητα αυτόματα θα πέσει και το SNR.Αυτή την στιγμή είναι σχετικά μέτριο το οποίο όμως και σχετικά οριακό όσον αφορά την σταθερότητα της γραμμής.Υπάρχει περίπτωση αν μειωθεί και άλλο το modem να μην μπορεί να κρατήσει την γραμμή και να έχεις συνεχείς αποσυγχρονισμούς όπως σου είπα και πριν :)

nicks1974
19-01-08, 01:00
ρε παιδια μια απορια για την 24αρα. εχω τα εξης:
Attainable rate (Kbps):18123 1006
και
Rate (Kbps):14713 1005

ειναι λογικο αυτο?

venturer
19-01-08, 01:11
@venturer
Αφού τώρα που είσαι στα 8Mbit έχεις SNR 8.4 αν σου ανεβάσουν ταχύτητα αυτόματα θα πέσει και το SNR.Αυτή την στιγμή είναι σχετικά μέτριο το οποίο όμως και σχετικά οριακό όσον αφορά την σταθερότητα της γραμμής.Υπάρχει περίπτωση αν μειωθεί και άλλο το modem να μην μπορεί να κρατήσει την γραμμή και να έχεις συνεχείς αποσυγχρονισμούς όπως σου είπα και πριν :)


Thanks m8! Πολύ σωστά τα λές και συμφωνώ. Εγώ αυτό που θέλω να κάνω είναι αύριο να πάω στη ρεκλέτα της οικοδομής να καρφώσω πάνω τον router και να δω τι νούμερα θα μου δώσει.

Λέω οτι αν δω να πηγαίνει πάνω από 10 το SNR και κάτω από 27 το Attenuation να κάνω κάτι μικροαλλαγές στις παπαρι..ς του ηλεκτρολόγου που έκανε στο σπίτι με κάτι συνδέσεις καλωδίων 'χεράτες' και εφόσον έχω αυτά τα νούμερα και στο σπίτι , να κάνω ένα κόπο παραπάνω με το 121 μπας και ανέβει.

Ποιά η άποψή σου αλήθεια? Δηλαδή με ποιά νούμερα πιστεύεις οτι αξίζει να κάνω πάλι κρούση στο 121 για μεγαλύτερη ταχύτητα? :)

........Auto merged post: venturer added 6 Minutes and 11 Seconds later........


Ειμαι σε αποσταση μονο 1231 μετρων και θεωρητικα θα επιανα 21,34 Μbps!!!Στο τελος παρακαλαμε να μην εχουμε προβλημα στα 4!!!

Αν έχεις δυνατότητα να δοκίμαζες και κάποιον άλλο router... έτσι για το γαμώτο!
Ρε έχω κουφαθεί με τα νούμερα που πολλοί από εσάς ποστάρετε εδώ. Θα έπρεπε να είναι καλύτερες οι ταχύτητες. Το κακό είναι οτι είναι τόσα πολλά που πρέπει να δοκιμάσεις που στο τέλος γφτάνουμε να λέμε 1Mbps σταθερό και άλλο τίποτα δεν θέλω...

Λέτε ρε να το κάνουν επίτηδες για το κόστος ? (όπως ανέφερε και ένας φίλος πιο πάνω)

paragontas
19-01-08, 01:16
Μαλλον απο δευτερα θα εχω νεο router..μακαρι να βελτιωθει αν και δεν το νομιζω...

vaggoulas
19-01-08, 01:17
Thanks m8! Πολύ σωστά τα λές και συμφωνώ. Εγώ αυτό που θέλω να κάνω είναι αύριο να πάω στη ρεκλέτα της οικοδομής να καρφώσω πάνω τον router και να δω τι νούμερα θα μου δώσει.

Λέω οτι αν δω να πηγαίνει πάνω από 10 το SNR και κάτω από 27 το Attenuation να κάνω κάτι μικροαλλαγές στις παπαρι..ς του ηλεκτρολόγου που έκανε στο σπίτι με κάτι συνδέσεις καλωδίων 'χεράτες' και εφόσον έχω αυτά τα νούμερα και στο σπίτι , να κάνω ένα κόπο παραπάνω με το 121 μπας και ανέβει.

Ποιά η άποψή σου αλήθεια? Δηλαδή με ποιά νούμερα πιστεύεις οτι αξίζει να κάνω πάλι κρούση στο 121 για μεγαλύτερη ταχύτητα? :)

........Auto merged post: venturer added 6 Minutes and 11 Seconds later........



Αν έχεις δυνατότητα να δοκίμαζες και κάποιον άλλο router... έτσι για το γαμώτο!
Ρε έχω κουφαθεί με τα νούμερα που πολλοί από εσάς ποστάρετε εδώ. Θα έπρεπε να είναι καλύτερες οι ταχύτητες. Το κακό είναι οτι είναι τόσα πολλά που πρέπει να δοκιμάσεις που στο τέλος γφτάνουμε να λέμε 1Mbps σταθερό και άλλο τίποτα δεν θέλω...

Λέτε ρε να το κάνουν επίτηδες για το κόστος ? (όπως ανέφερε και ένας φίλος πιο πάνω)
Αν είναι εύκολο για σένα ναι να το κάνεις να δεις μήπως έχεις πρόβλημα με την εσωτερική καλωδίωση σου.Αν δεις βελτίωση ζήτα αναβάθμιση και όπου κλειδώσεις :clap:

venturer
19-01-08, 01:25
Αν είναι εύκολο για σένα ναι να το κάνεις να δεις μήπως έχεις πρόβλημα με την εσωτερική καλωδίωση σου.Αν δεις βελτίωση ζήτα αναβάθμιση και όπου κλειδώσεις :clap:

Άκου και το κουφό τώρα.

Αυτή τη στιγμή το SNR είναι 9.4db. Δεν έκανα καμία αλλαγή εκτός από το οτι νύχτωσε. Ε τι να πω...

........Auto merged post: venturer added 1 Minutes and 53 Seconds later........


Αν είναι εύκολο για σένα ναι να το κάνεις να δεις μήπως έχεις πρόβλημα με την εσωτερική καλωδίωση σου.Αν δεις βελτίωση ζήτα αναβάθμιση και όπου κλειδώσεις :clap:


Μαλλον απο δευτερα θα εχω νεο router..μακαρι να βελτιωθει αν και δεν το νομιζω...

Τι θα πάρεις?

Dagalidis
19-01-08, 01:27
Για να καταλάβετε ότι ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ ρόλο μόνο το Att στο κλείδωμα και στην σταθερότητα της γραμμής αλλά δυστυχώς πολύ μεγάλο ρόλο παίζει το SNR.....:hmm:

Xαρακτηριστικό παράδειγμα η γραμμή μου που έχει υψηλό θόρυβο και χαμηλό att, δε μου δίνει τα 24Mbps κλείδωμα εκτός από 1 φορά σήμερα το μεσημέρι που έβγαλε ΗΛΙΟ και στεγνώσαν κάπως οι γραμμές .....:lol:

Και να σκεφτεί κανείς ότι με τα ΒΙΑΣ εμαι 150 μέτρα από τον ΟΤΕ, άρα ΟΧΙ παραπάνω από 400 μέτρα συνολικής καλωδίωσης..... :down:

0 days, 0:36:31

DSL Type: G.992.5 annex B

Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 1.023 / 21.312

Data Transferred (Sent/Received) [MB/GB]: 43,65 / 1,27

Output Power (Up/Down) [dBm]: 12,0 / 18,5

Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 6,0 / 9,0

SN Margin (Up/Down) [dB]: 14,0 / 9,0

Vendor ID (Local/Remote): TMMB / BDCM

venturer
19-01-08, 01:31
Για να καταλάβετε ότι ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ ρόλο μόνο το Att στο κλείδωμα και στην σταθερότητα της γραμμής αλλά δυστυχώς πολύ μεγάλο ρόλο παίζει το SNR.....:hmm:

Xαρακτηριστικό παράδειγμα η γραμμή μου που έχει υψηλό θόρυβο και χαμηλό att, δε μου δίνει τα 24Mbps κλείδωμα εκτός από 1 φορά σήμερα το μεσημέρι που έβγαλε ΗΛΙΟ και στεγνώσαν κάπως οι γραμμές .....:lol:

Και να σκεφτεί κανείς ότι με τα ΒΙΑΣ εμαι 150 μέτρα από τον ΟΤΕ, άρα ΟΧΙ παραπάνω από 400 μέτρα συνολικής καλωδίωσης..... :down:

0 days, 0:36:31

DSL Type: G.992.5 annex B

Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 1.023 / 21.312

Data Transferred (Sent/Received) [MB/GB]: 43,65 / 1,27

Output Power (Up/Down) [dBm]: 12,0 / 18,5

Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 6,0 / 9,0

SN Margin (Up/Down) [dB]: 14,0 / 9,0

Vendor ID (Local/Remote): TMMB / BDCM

Δηλαδή για να έχουμε καλό ερώτημα στα πόσα κλειδώνεις συνήθως? 22500 ? Τι router έχεις?

paragontas
19-01-08, 01:40
Άκου και το κουφό τώρα.

Αυτή τη στιγμή το SNR είναι 9.4db. Δεν έκανα καμία αλλαγή εκτός από το οτι νύχτωσε. Ε τι να πω...

........Auto merged post: venturer added 1 Minutes and 53 Seconds later........





Τι θα πάρεις?
Μεχρι τωρα ειχα το Sagem 1500gw που ειχα με την 1024 αλλα ειδα οτι υποστηριζει adsl2+..απο δευτερα μαλλον θα μου στειλουν ή το BAUDTEC ή το Philips..Παντως παρατηρησα και γω για λιγο την διακυμανση του snr μου και παρατηρησα οτι παιζει μεταξυ 11 και 15..Νομιζω οτι ειναι καλες τιμες..αρα γιατι μου κανει ολα αυτα τα κολπαακομα και στην 8αρα ? Οταν συγχρονιζα κοντα στα 15Μbps με την 24αρα το snr μου επαιζε κοντα στο 9.

Dagalidis
19-01-08, 02:09
Δηλαδή για να έχουμε καλό ερώτημα στα πόσα κλειδώνεις συνήθως? 22500 ? Τι router έχεις?

Aυτή τη στιγμή που μιλάμε κλείδωσε ΕΔΩ, αφού απομάκρινα τα τροφοδοτικά από τo SPEEDTOUCH.... :rofl:

http://www.imageshack.gr/files/rdse92v9ewlv6sx0s93q.jpg (http://www.imageshack.gr/view.php?file=rdse92v9ewlv6sx0s93q.jpg)

venturer
19-01-08, 02:12
Aυτή τη στιγμή που μιλάμε κλείδωσε ΕΔΩ, αφού απομάκρινα τα τροφοδοτικά από τo SPEEDTOUCH.... :rofl:

http://www.imageshack.gr/files/rdse92v9ewlv6sx0s93q.jpg (http://www.imageshack.gr/view.php?file=rdse92v9ewlv6sx0s93q.jpg)

pssss Αν δεν είχες τόσο ωραίο Avatar θα σου λεγα κανα καλό τώρα....
Άψογη γραμμή !!! :respekt:

Dagalidis
19-01-08, 02:16
Aψογη δεν είναι ακόμη αλλά θα γίνει από Δευτέρα που θα κουβαλήσω τον ΤΕΧΝΙΚΟ για καθαρισμό γραμμής αφού το SNR είναι χαμηλό (θόρυβος).....:hmm:

Στόχος μου είναι το κλείδωμα στα ΜΕΓΙΣΤΑ .... 24Μbps :oneup:

venturer
19-01-08, 02:23
Aψογη δεν είναι ακόμη αλλά θα γίνει από Δευτέρα που θα κουβαλήσω τον ΤΕΧΝΙΚΟ για καθαρισμό γραμμής αφού το SNR είναι χαμηλό (θόρυβος).....:hmm:

Στόχος μου είναι το κλείδωμα στα ΜΕΓΙΣΤΑ .... 24Μbps :oneup:

To μόνο που μπορείς να κάνεις για να κλειδώσεις στα 24 είναι να το κουμπώσεις πάνω στο DSLAM.
Πες τους να σου το φέρουν σπίτι καλύτερα και βάλε απλά ενα 50cm UTP CAT6.
Έτσι με attenuation 1 ίσως και λέω πάλι ίσως , να κλειδώσεις στα 24Mbps:lol:

tsismal
19-01-08, 02:35
Venturer κοίτα γείτονα να ανεβάσεις το snr σου αλλιώς δεν γίνεται τίποτα. Δες τις εσωτερικές καλωδιώσεις σου αλλά πρώτα πάνε και βάλε το router ¨οπως είπες και συ πάνω στην ρεκλέτα αν μπορέις για να δείς τι θα πάρεις εκεί. Εγώ όπως σου είπα για να σταθεροποιηθώ στα 4 έπρεπε να το φτάσω στα 17. Απο βδομάδα θα δοκιμάσω και γω με ένα usr9108 να δω τι θα παίξει. το πρόβλημα τώρα είναι ότι αν και συγχρονίζω μια χαρά οι ταχύτητες download πέσανε απο το 400 στο 150. τόσα είχα και με 1mbps. Προς τι κάναμε τότε αναβάθμιση? τελικά εγω κατάλαβα απο αυτά που διαβάζω απο του φίλους εδω οτι 24 (πλην εξαιρέσεων) δεν παίζει. Και με την πολιτική του οτε για downgrade έχουν πιτάρει οι 4 και 8. Αν συνεχιστεί αυτό ας πάμε στο 1 να γλιτώσουμε και 6 ευρω/μήνα.

venturer
19-01-08, 02:44
Venturer κοίτα γείτονα να ανεβάσεις το snr σου αλλιώς δεν γίνεται τίποτα. Δες τις εσωτερικές καλωδιώσεις σου αλλά πρώτα πάνε και βάλε το router ¨οπως είπες και συ πάνω στην ρεκλέτα αν μπορέις για να δείς τι θα πάρεις εκεί. Εγώ όπως σου είπα για να σταθεροποιηθώ στα 4 έπρεπε να το φτάσω στα 17. Απο βδομάδα θα δοκιμάσω και γω με ένα usr9108 να δω τι θα παίξει. το πρόβλημα τώρα είναι ότι αν και συγχρονίζω μια χαρά οι ταχύτητες download πέσανε απο το 400 στο 150. τόσα είχα και με 1mbps. Προς τι κάναμε τότε αναβάθμιση? τελικά εγω κατάλαβα απο αυτά που διαβάζω απο του φίλους εδω οτι 24 (πλην εξαιρέσεων) δεν παίζει. Και με την πολιτική του οτε για downgrade έχουν πιτάρει οι 4 και 8. Αν συνεχιστεί αυτό ας πάμε στο 1 να γλιτώσουμε και 6 ευρω/μήνα.

tsismal Άκου τι θα γίνει.
Θα κάνω αυτό που ανέφερες και εσύ και θα ποστάρω αποτελέσματα.Βέβαια έχω αρκετή δουλειά να κάνω αν μου δώσει θετικά στοιχεία από τη ρεκλέτα και πάλι δεν είναι σίγουρο οτι θα κάνω κάτι.
Anyway αν θες μπορώ να σου δώσω το BaudTec που έχω για κάποιες ώρες και να δεις αν κάνει τίποτα καλύτερο. Αφού είμαστε και γείτονες ...

tsismal
19-01-08, 03:00
Ευχαρίστως να κάνουμε ότι δοκιμές θέλεις αλλά και γω baudtec έχω και περιμένω το usr απο έναν φίλο για να δοκιμάσω. Πάντως τα router έρχονται δεύτερα. Το παν είναι οι καλωδιώσεις και τι λακαμίες έκανε ο ηλεκτρολόγος . Απαράδεκτο να τραβάει τέτοιες καλωδιώσεις ο ηλεκτρολόγος αλλά στην Ελλάδα όταν χτιζεται ένα σπίτι αυτός κάνει τα πάντα και μετά τρέχουμε.

ksipsi
19-01-08, 03:48
Ρε παιδια διαβαζω εδω σε τοσα μηνυματα για καθαρισμο της γραμμης απο τεχνικο του ΟΤΕ.
Τι ακριβως ειναι αυτο ; Πως το ζηταμε ; Ειναι υποχρεωση τους να το κανουν ή θα πρεπει να το πληρωσουμε εξτρα στον τεχνικο ;
Το ρωταω διοτι και εγω εχω προβλημα με το SN Margin μου τωρα τελευταια.
Ευχαριστω! :oneup:

LiveTVRadio
19-01-08, 03:56
Ρε παιδια διαβαζω εδω σε τοσα μηνυματα για καθαρισμο της γραμμης απο τεχνικο του ΟΤΕ.
Τι ακριβως ειναι αυτο ; Πως το ζηταμε ; Ειναι υποχρεωση τους να το κανουν ή θα πρεπει να το πληρωσουμε εξτρα στον τεχνικο ;
Το ρωταω διοτι και εγω εχω προβλημα με το SN Margin μου τωρα τελευταια.
Ευχαριστω! :oneup:

Παλιά που είχαμε 56άρια modem , όταν δεν πιάναμε ταχύτητες , ζητουσαμε και γινόταν απο τον οτε έλεγχος γραμμής , και η χρέωση ήταν 15 ευρω

Erwdios
19-01-08, 15:25
Να τα πάρουμε λίγο με τη σειρά.
Οπως αναφέρω αρχικά στο post μου , είναι υποχρεωμένοι να έρθουν να ελέγξουν την γραμμή τους.
Αναφέρεις οτι βαρέθηκες χωρίς τηλέφωνο , αλλά τι σχέση έχει το τηλέφωνο? Πάντα παίζει το τηλέφωνο , άσχετα με το αν δηλώσεις βλάβη.
Έκανες αυτά που ανέφερα στο post αρχικά?

Δεν παίζει πάντα το τηλέφωνο. Είχα δηλώσει βλάβη για χαμηλές ταχύτητες και αντί να δώ πρόοδο τα είδα όλα. Έμεινα για μία μέρα και χωρίς τηλέφωνο, μάλλον για τιμωρία. Κάποια καλωδιακή βλάβη μου είπαν. Και μετά την αποκατάσταση της βλάβης, για μία μέρα άρχισε να συμπεριφέρεται σαν 8αρα, με snr στα 11.5, αλλά αυτό ήταν και το κύκνειο άσμα της. Άρχισαν τα τρελά disconnects, ανα 2 λεπτό και το snr δεν μπορούσε να σταθεροποιηθεί. Δεν ζήτησα να έρθουν να ελέγξουν τη γραμμή, γιατί δεν ήξερα ότι είναι υποχρέωση τους. Απλώς δεν τους εμπιστεύομαι πλέον και δεν έχω τα εχέγγυα ότι δεν θα ταλαιπωρηθώ ξανά. Δύο βδομάδες εκνευρισμού είναι αρκετές φίλε μου.

venturer
19-01-08, 15:27
Ρε παιδια διαβαζω εδω σε τοσα μηνυματα για καθαρισμο της γραμμης απο τεχνικο του ΟΤΕ.
Τι ακριβως ειναι αυτο ; Πως το ζηταμε ; Ειναι υποχρεωση τους να το κανουν ή θα πρεπει να το πληρωσουμε εξτρα στον τεχνικο ;
Το ρωταω διοτι και εγω εχω προβλημα με το SN Margin μου τωρα τελευταια.
Ευχαριστω! :oneup:

Το ζευγάρι καλωδίου του τηλεφώνου σου πάει στο Καφάο του ΟΤΕ που είναι κάπου κοντά στο σπίτι σου, συνδέεται με ένα ζεύγος του ΟΤΕ που πάει στο DSLAM τους. Εκεί δηλαδή που ανήκεις.

Αν υπάρχει πολύ θόρυβος και μόνο με μετάβασή τους στο καφάο , πάει Οτετζής και αλλάζει αυτό το ζέυγος με άλλο που δεν έχει και τόσο θόρυβο μπας και γίνει τίποτα.

shownyourtrueself
29-01-08, 02:24
εχω 1024/256 θελω να κανω αναβαθμηση στα 24mpbs...συμφωνα με το παρακατω θα πεξει??

Downstream Upstream
SNR Margin : 29.2 28.5 db
Line Attenuation : 12.0 7.-7 db
Data Rate : 1024 252 kbps

pnikolo
29-01-08, 20:20
Aψογη δεν είναι ακόμη αλλά θα γίνει από Δευτέρα που θα κουβαλήσω τον ΤΕΧΝΙΚΟ για καθαρισμό γραμμής αφού το SNR είναι χαμηλό (θόρυβος).....:hmm:

Στόχος μου είναι το κλείδωμα στα ΜΕΓΙΣΤΑ .... 24Μbps :oneup:

Που βλεπεις θορυβο? Αυτο ειναι το default snr του οτε! Πιο καθαρισμο? με brasso? :rofl:

........Auto merged post: pnikolo added 2 Minutes and 15 Seconds later........


εχω 1024/256 θελω να κανω αναβαθμηση στα 24mpbs...συμφωνα με το παρακατω θα πεξει??

Downstream Upstream
SNR Margin : 29.2 28.5 db
Line Attenuation : 12.0 7.-7 db
Data Rate : 1024 252 kbps

Λογικα ναι!!! προχωρα :oneup:

venturer
29-01-08, 20:45
εχω 1024/256 θελω να κανω αναβαθμηση στα 24mpbs...συμφωνα με το παρακατω θα πεξει??

Downstream Upstream
SNR Margin : 29.2 28.5 db
Line Attenuation : 12.0 7.-7 db
Data Rate : 1024 252 kbps:(

Τα νούμερα αυτά αφορούν την τωρινή σύνδεδη με ADSL και όχι ADSL2+.
Συνεπώς δεν μπορούν να μας πουν κάτι.

Είναι σίγουρο οτι θα αλλάξουν τα νούμερά σου. Τώρα πως θα παίξεις κανείς δεν μπορεί να ξέρει.

shownyourtrueself
29-01-08, 23:16
sto moduloation to router grafei adsl2+ ...kati alo tora,einai logiko apo tin mia mera sthn alh tetoia diafora??


Downstream Upstream
SNR Margin : 26.2 24.0 db
Line Attenuation : 24.0 18.-7 db
Data Rate : 1024 252 kbps

shmera hr8e sinergio sto magazi mou giati k ekei apo 1024 to ekana 24 k eixa oti problimata grafete epano ekana ipoba8misi sta 4 k pali eixa problhma k meta apo 4 ebdomades meso gnostou hr8e sinergio tou ote k mporesa na pe3o sta 4....gia tin allh sindesi pou rotao tin exo spiti k fobamai min peraso ta idia an tin kano 24....den yparxei kapios tropos na to sigourepso prota?? :) rotisa bebaia kai ton texniko tou ote k mou ipe bale 8a pe3ei eisai konta oxi 24 fisika ala mia 20 ara 8a tin piasis.. k den 3ero ti na kano tora.

........Auto merged post: shownyourtrueself added 79 Minutes and 32 Seconds later........

:rant::rant:oso paei xeirotereuei ...


Downstream Upstream
SNR Margin : 23.2 15.5 db
Line Attenuation : 31.0 31.-7 db
Data Rate : 1024 252 kbps

etsi apo mono tou.k mou ala3e k to modulation egine adsl2 :rant:

pnikolo
30-01-08, 01:27
:(

Τα νούμερα αυτά αφορούν την τωρινή σύνδεδη με ADSL και όχι ADSL2+.
Συνεπώς δεν μπορούν να μας πουν κάτι.

Είναι σίγουρο οτι θα αλλάξουν τα νούμερά σου. Τώρα πως θα παίξεις κανείς δεν μπορεί να ξέρει.

Εκτος απροοπτης βλαβης στην αλλαγη dslam σιγουρα θα πας πολυ καλα? :oneup:

argic
30-01-08, 01:33
αγαπητοί φίλοι
πριν απο 10 λεπτά !!!!!!!!!
το router fritzbox (καταλοιπο απο εποχες HOL) συγχρόνισε στο μεγιστο των 8519/839 kBit/s
η αίτηση ήταν για 24 Mbit
ΟΜΩΣ
Signal/Noise ratio dB 10 9
Line attenuation dB 45 24

μπορω να κάνω κάτι
τι θα συμβουλεύατε??
τώρα απο ftp OTE download σαν γραμμη 2 MBIt

hel
30-01-08, 02:32
αγαπητοί φίλοι
πριν απο 10 λεπτά !!!!!!!!!
το router fritzbox (καταλοιπο απο εποχες HOL) συγχρόνισε στο μεγιστο των 8519/839 kBit/s
η αίτηση ήταν για 24 Mbit
ΟΜΩΣ
Signal/Noise ratio dB 10 9
Line attenuation dB 45 24

μπορω να κάνω κάτι
τι θα συμβουλεύατε??
τώρα απο ftp OTE download σαν γραμμη 2 MBIt

Mια χαρά είσαι με τέτοιο attentuation.

argic
30-01-08, 02:47
εδω είναι που τίθεται το κρίσιμο ερώτημα
σπίτι να αλλάξω δεν γίνεται!!!!!!!!
απο τη μερια του ΟΤΕ υπάρχει περίπτωση να βελτιωθεί τίποτα ή ματαιος κόπος!!!!????
αλλαγη πόρτας ή DSLAM??
thanx

1.3power
30-01-08, 03:07
Τελικα εγω παραμενω κλειδωμενος στα 4 με στατιστικα γραμμης
Downstream Upstream

SNR Margin

:
8.1 5.6 db

Line Attenuation

:
20.8 13.7 db

Data Rate

:
4096 253 kbps

Και απο τον Οτε ουτε λογος να ερθουν να κοιταξουν την γραμμη....Μαλλον θα κανω διακοπη με υπαιτιοτητα τους...4 δινουν ολοι και καλα...Δεν χρειαζεται να ειναι ο Οτε που και παλι δεν κανει τιποτα...Βλαβη δηλωνεις 7 μερες κανουν...Ειδαμε και τα καλα του Οτε τελικα...Καφετιερα που δεν φτιαχνει καφε και εχει και παγιο...

ttsgr
30-01-08, 03:17
Καφετιερα που δεν φτιαχνει καφε και εχει και παγιο...


Σε αυτές τις περιπτώσεις συνήθως φταίει ο ΟΤΕ :p

Μου κάνανε και διαφημίσεις τρομάρα τους....

@ ADSLgr.com All rights reserved.