PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με σκληρό C



diamantis75
18-01-08, 21:18
Παίδες καθώς πείραζα κάποιες ρυθμίσεις στον C και D σκληρούς μου (partition), και συγκεκριμένα στις ρυθμίσεις τους για αυτόματη εκτέλεση, απο εκεί και μετά όταν ανοίγω τον σκληρό, αντί να μπεί κανονικά και να μου δείξει program files κλπ, γράφει
"Επιλέξτε το πρόγραμμα που θέλετε για να ανοίξει το αρχείο C:/ και έχει την λίστα των προγραμμάτων που μπορεί κάποιος να χρησιμοποιήσει για να ανοίξει ένα οποιοδήποτε αρχείο...και επίσης έχει και το πλήκτρο αναζήτηση, όπου σε πάει μέσα στον σκληρό σου για να βρείς και καλά ένα πρόγραμμα να ανοίξεις τον C:/....

Θα μας τρελάνουν τελικά;;;;

Nfun
18-01-08, 21:57
Αν πατήσεις δεξί άνοιγμα ανοίγει κανονικά...
Μπορείς ακόμα να κάνεις αναζήτηση στο φάκελο των windows
για το αρχείο explorer.exe αν γίνεται κάτι μαυτό...
Έχω κι εγώ το ίδιο πρόβλημα,με το mp3 player..
Αν βγάλεις άκρη πες μου...

spirosz
18-01-08, 22:15
Το ίδιο πρίοβλημα σε εξωτερικό σκληρό είχα και εγώ.:hmm: Ενας ιος είχε κάτσει στο autoexec.inf και μου προκάλεσε μεγάλη αναστάτωση (ζητούσε ένα αρχείο ( ιό :evil:) με όνομα soS.exe). Με τη χρήση διάφορων antivirus(nod32, avg, kaspersky, λογισμοικό αφαίρεσης κακόβουλου λογισμικού της microsoft) κατάφερα και το ξεπέρασα. Δείτε μήπως οφείλεται σε ιό και στις δικές σας περιπτώσεις. ;)

dimitrak
18-01-08, 22:54
Κατά πάσα πιθανότητα έχεις διαγράψει / αλλάξει το autorun.inf αρχείο που βρίσκεται στον σκληρό σου.
Είναι αρχείο του συστήματος και είναι κρυφό.

Κάνε μια αναζήτηση στο google για :

"how to syntax autorun.inf" για να δημιουργήσειςένα νέο.

diamantis75
18-01-08, 23:30
Επειδή πονηρεύτικα με ένα "αθώο" warm που μου πέταγε συνέχεια το avg, έτρεξα το sysclean της trend σε safe mode, και βρήκε και άλλους ιούς, ένας εκ των οποίων στο autorun....Τον έδιωξα τον συγκεκριμένο, αλλά επιμένει ένα άλλο warm, το W32/NSAnti, και δεν βγαίνει με τίποτα....

Θα προσπαθήσω ξανά, και αν δεν γίνει τίποτα θα φορμάρω για να έχω την υσηχία μου....

Nfun> με τον explorer των windows μπορώ να δώ τα περιεχόμενα του σκληρού μου....
αλλά δεν ανοίγει κανονικά....δες και εσύ μηπως έχεις τίποτα σκουληκοειδές...

spirosz , dimitrak> ευχαριστώ παιδιά για τις συμβουλές....

nnn
18-01-08, 23:44
Κλείσε το system restore, μπες σε safe mode και σκάναρε.

Nfun
19-01-08, 00:39
Τελικα το ελυσα το προβλημμα διαργαφοτας ενα κρυφο αρχειο
autorun που οταν αγορασα το mp3 player-hard disk
δεν υπηρχε και τωρα κανει απο μονο του το autorun,
οπου στους σκληρους δισκους το autorun πιστευω αναλαμβανουν τα
windows και δεν χρειαζεται το αρχειο autorun που χρειαζονται τα cd...
....και ανοιγει και κανονικα οταν παταω πανω του χωρις να βγαζει αναζητηση
με ποιο προγραμμα να ανοιξει....
Δεν ειχα ιο τελικα...τελος:)

@ ADSLgr.com All rights reserved.