PDA

Επιστροφή στο Forum : Tellas PPPoE ή PPPoA τι γινεται τελευταια?



epilas
19-01-08, 01:00
Σημερα δε μου επαιζε ι η συνδεση της Τελλας σε PPPoE.Εψαχνε να βρει ΙΡ αντι για IPCP σε TFTP.Εχει κανενας ιδεα τι γινεται???Το γυρισα σε PPPoA και εχω ΙΡ αλλα δεν παιζουν ολα τα σαιτ.

minovg
19-01-08, 01:44
Κι εμένα δε μου ανοίγει το youtube. Δε ξέρω αν είναι γενικό το πρόβλημα, αλλά από το απόγευμα το έχω παρατηρήσει. :hmm:

vaggoulas
19-01-08, 01:49
Εγώ είμαι PPPoE και δεν έχω δει κάποιο πρόβλημα.Το YouTube μου ανοίγει κανονικά.

minovg
19-01-08, 01:52
Το YouTube μου ανοίγει κανονικά.
:hmm::hmm::hmm:

Ούτε με OPENDNS ούτε με αυτούς της Τελλάς μπαίνει σήμερα. :rtfm:

pan82
19-01-08, 02:51
Κι εμένα δε μου ανοίγει το youtube. Δε ξέρω αν είναι γενικό το πρόβλημα, αλλά από το απόγευμα το έχω παρατηρήσει. :hmm:
Γενικό σίγουρα δεν είναι ούτε καν τοπικό στο dslam μας γιατί εγώ μπαίνω κανονικά στο youtube. Χρησιμοποιώ τους tellas dns

minovg
19-01-08, 02:54
Γενικό σίγουρα δεν είναι ούτε καν τοπικό στο dslam μας γιατί εγώ μπαίνω κανονικά στο youtube. Χρησιμοποιώ τους tellas dns

Αδυναμία σύνδεσης













Υπήρξε πρόβλημα σύνδεσης στην προσπάθεια επικοινωνίας με www.youtube.com.








* Η σελίδα μπορεί να είναι προσωρινά μη διαθέσιμη ή πολύ απασχολημένη. Προσπαθήστε ξανά
σε λίγο.

* Αν δεν μπορείτε να φορτώσετε καμία σελίδα ελέγξτε τη σύνδεση του υπολογιστή σας
στο δίκτυο.

* Αν ο υπολογιστής σας ή το δίκτυο σας προστατεύεται από ένα firewall ή ένα διαμεσολαβητή, βεβαιωθείτε ότι
επιτρέπεται στο Firefox να έχει πρόσβαση στον ιστό.

Τι διάολο ρε παιδιά, τι συμβαίνει... Μπαίνω σε όλα τα σάιτ και δε μπαίνω στο youtube. :confused:

pan82
19-01-08, 03:07
Τι διάολο ρε παιδιά, τι συμβαίνει... Μπαίνω σε όλα τα σάιτ και δε μπαίνω στο youtube. :confused:
Πολύ περίεργο εγώ μπαίνω κανονικά και μπαίνω και μέσω firefox που έχεις απ΄ότι βλέπω και συ, για κάνε και μια δοκιμή με τον ΙΕ.

skatop
19-01-08, 03:12
Για δοκιμάστε ppoe με MTU 1450. Και μένα δεν μου άνοιγε σήμερα μια συγκεκριμένη σελίδα και το πρόβλημα λύθηκε με αυτή την αλλαγή.

minovg
19-01-08, 03:27
Για δοκιμάστε ppoe με MTU 1450. Και μένα δεν μου άνοιγε σήμερα μια συγκεκριμένη σελίδα και το πρόβλημα λύθηκε με αυτή την αλλαγή.
Tι είναι το MTU 1450; Δοκίμασα και με ΡΡΡοΕ και Α, τίποτα. Μόνο το youtube δεν ανοίγει. :confused:

Δοκίμασα και με ΙΕ. Τα ίδια.

cakavera
19-01-08, 03:32
Εμενα μπαινει κανονικα.
Εχω PPPoE

Και με open dns και με της τελλας.

skatop
19-01-08, 03:32
Αν σου δίνει την δυνατότητα ο ρουτερ, άλλαξε την τιμή του MTU από 1500 ή 1492 που πιθανόν έχεις σε 1450.

minovg
19-01-08, 04:33
Τι να πω. Έκανα ένα ριστάρτ και φορτώνει κανονικά τώρα το youtube. Αυτό που μπορώ να υποθέσω ότι μάλλον κάτι πρέπει να μπλόκαρε το Speedbit Video Accelerator. Άλλη εξήγηση δεν υπάρχει. Αυτό υποπτεύθηκα, ξαναέτρεξα το communication test και όλα οκ τώρα. :hmm:

Bill15
24-03-11, 13:29
Επειδή αντιμετωπίζω παρόμοιο πρόβλημα να τι πρέπει να κάνετε.... (τουλαχιστόν σε εμένα δούλεψε...) Το προτόκολο που πρέπει να είναι επιλεγμένο είναι το PPPOE.... Όσοι έχετε επιλέξει το PPPOA πιθανόν να μην μπορείτε να μπείτε σε ορισμένες σελίδες.... Οπότε μέσα από την σελίδα του router σας επιλέξτε το PPPOE με MTU: 1492, VPI: 8, VCI: 35... Αρχικά θα διακοπεί η σύνδεση στο διαδύκτιο αλλά με λίγη υπομονή όλα θα φτιάξουν... ;)

@ ADSLgr.com All rights reserved.