PDA

Επιστροφή στο Forum : Οι τρελές διαφορές στα ping



al0000
27-04-05, 17:34
Τελευταία παίζω Americas Army.

Ολοι εκεί μεσα έχουν κατι pings κάτω από 100ms, και εγώ ο έξυπνος έχω γύρώ στα 150-200. Αντε 120 στα καλυτερά του (κατα τίς 3 το πρωι)

Στις ώρες αιχμής (μεσημέρια) έχω πολύ μεγάγα ping και είναι σχεδόν αδύνατον να παίξω.

Υπάρχουν μερικοί που έχουν απιστευτα ping (20-30-40ms).

Μόλις έκανα ping στην OTEnet και περνω 65ms! :)

Αναβαθμηση...? Μηπως????

OTE/OTEnet
DSLam Τερψιθέας (υπερβολικά πιταρισμένο)
Siemens XpressLink + Linksys WRT45g

sdikr
27-04-05, 17:38
ρίξε μια ματιά στο φόρουμ, δεν είσαι ο πρώτος που πέφτει σε μπουκομένο dslam, λύση μετακόμιση

dantouan
27-04-05, 17:57
Παιζει ρολο και το που βρισκεται ο server, καθως και το αν οι αλλοι που παιζετε ειναι και αυτοι απο Ελλαδα η απο το εξωτερικο...

al0000
27-04-05, 18:08
Παιζει ρολο και το που βρισκεται ο server, καθως και το αν οι αλλοι που παιζετε ειναι και αυτοι απο Ελλαδα η απο το εξωτερικο...

Συμφωνώ. Αλλά εδώ λέμε οτί σε ελεύθερη γραμμή εχω 60ms ping στην OTEnet που είναι το ISP μου.

Και στο Americas Army μπαίνουν απο παντού (εγώ μπαίνω σε ευρωπαικά server με ευρωπαίους)

Αλέξ

SfH
28-04-05, 17:37
Αν εχεις την οικονομικη δυνατοτητα, δοκιμασε να ανεβασεις ενα σκαλακι την ταχυτητα της γραμμης (οχι της συνδεσης).

teo_L20
29-04-05, 18:38
μετακομιση και γρηγοραααααααααα...................

GregoirX23
30-04-05, 13:18
Τελευταία παίζω Americas Army.

Ολοι εκεί μεσα έχουν κατι pings κάτω από 100ms, και εγώ ο έξυπνος έχω γύρώ στα 150-200. Αντε 120 στα καλυτερά του (κατα τίς 3 το πρωι)

Στις ώρες αιχμής (μεσημέρια) έχω πολύ μεγάγα ping και είναι σχεδόν αδύνατον να παίξω.

Υπάρχουν μερικοί που έχουν απιστευτα ping (20-30-40ms).

Μόλις έκανα ping στην OTEnet και περνω 65ms! :)


Αν δεν κατεβαζεις/ανεβαζεις και εχεις 65...και αν δοκιμασες με αλλον isp και εχεις τα ιδια ping τοτε καθαρη περιπτωση πιταρισμενου dslam και δυστυχως δεν μπορεις να κανεις τπτ...απλα περιμενεις να δωσει μια λυση ο ποτε....μπορεις βεβαια να τους ζαλιζεις στο 121 στα τηλεφωνα ανα 2-3 μερες...η να ανεβεις σε παραπανω ταχυτητα στη γραμμη σου οπως λενε και τα παιδια, ελπιζωντας οτι δεν θα σερνεται και το αλλο dslam..η να ζητας αραια και που reset...

τωρα οσο αφορα τα πινγκ εγω τα εχω δει σε διασυνδεσεις με το εξωτερικο να παιζουν απο 80-160ms τα νορμαλ times...,τωρα αν ειναι πιτα το dslam λογικο ειναι να μην μπορεις να παιξεις...
και φυσικα οπως λενε πολλοι παιζει ρολο ο server,οι διασυνδεσεις...οι τοποθεσιες κ.λ.π

halvas69
30-04-05, 16:15
Εδώ ο ΑΑ-fun.
Με την 256/128 forthnet βαράω από 30-180 ping σε ευρώπη πάντα.
Παίζει τρελλά ώρες-ώρες, αλλά συνήθως είμαι στα 80-90.
Παίζει πολύ να φταίει η Dslamόπιτα που έφαγες.
Ααα μιάς και το θυμήθηκα Σουδία που μίλαγα σήμερα άκουσα κάτι καλό 40 Εuro για 8 ΜB download/1 MB upload....καλόοο εεεεε ?
Όσο πληρώνω εγώ το 256/128 kb/s εεεεε μην ξεχνιόμαστε !

GregoirX23
30-04-05, 16:55
Εδώ ο ΑΑ-fun.
Με την 256/128 forthnet βαράω από 30-180 ping σε ευρώπη πάντα.
Παίζει τρελλά ώρες-ώρες, αλλά συνήθως είμαι στα 80-90.

οταν λες ευρωπη...για τι χωρες μιλαμε; γιατι 30 μου φαινονται καπως...να μου ελεγες 50 θα σου ελεγα οκ...,με αγγλια παντως το νορμαλ που εχω δει παιζει αναμεσα στα 80με150...


Παίζει πολύ να φταίει η Dslamόπιτα που έφαγες.

dslamοπιτα πρωτο και νεο πραμα ε; τι γευση εχει κερασι; :lol:


Ααα μιάς και το θυμήθηκα Σουδία που μίλαγα σήμερα άκουσα κάτι καλό 40 Εuro για 8 ΜB download/1 MB upload....καλόοο εεεεε ?
Όσο πληρώνω εγώ το 256/128 kb/s εεεεε μην ξεχνιόμαστε !

μην τα λες ετσι τετοια πραγματα και παθαινουμε κατι... :twisted:
εχω ακουσει και διαβασει πολλες τετοιες φασεις που σε κανουν να θες να την κανεις για εξωτερικο...αλλα που θα παει...οταν θα τα τιναξουμε ισως...να εχει φτασει μεχρι και adsl2+..:mad:...ελλας ολε.. :offtopic:

@ ADSLgr.com All rights reserved.