PDA

Επιστροφή στο Forum : Port forwarding σε Vigor 2700



demonoula
19-01-08, 02:17
Καλησπέρα, συγνώμη αν έχει ξαναγίνει παρόμοια ερώτηση αλλά δεν βρήκα τίποτα στην αναζήτηση.
Έχω το Vigor 2700Ge/e, προσπαθώ να ανοίξω πόρτες για eMule και uTorrent αλλά τίποτα.
Πιστεύω ότι το κάνω σωστά αλλά παρόλα αυτά τα προγράμματα επιμένουν ότι δεν υπάρχουν ανοιχτές πόρτες. Από το port redirection δεν κάνουμε port forwarding; Τι μπορεί να κάνω λάθος;

DSLaManiaC
19-01-08, 02:24
Σε βοηθάει καθόλου ΑΥΤΟ (http://www.portforward.com/english/routers/port_forwarding/Draytek/Vigor-2700V/Utorrent.htm)?

demonoula
19-01-08, 02:27
Καθόλου.
Ούτως ή άλλως αυτά που λέει εκεί έκανα και από μόνη μου.
Α και ξέχασα να πω ότι αυτό το έκανε σήμερα στα καλά καθούμενα ενώ όλες τις προηγούμενες μέρες το τορεντ είχε πάρει φωτιά. (τρόπος του λέγειν γιατί απο ταχύτητα..... :oops: )

DSLaManiaC
19-01-08, 02:30
1) Έχεις βάλει στατική IP στον υπολογιστή σου?
2) Μήπως το παρουσίασε μετά απο κάποια εγκατάσταση προγράμματος? Πχ antivirus ή firewall?
3) Κοίταξες (αν έχεις xp,vista) το firewall που έχουν μήπως σε κόβει απο κεί?

demonoula
19-01-08, 02:41
Δεν έχω στατική ΙΡ ούτε εγκατέστησα τίποτα καινούριο .
Και τώρα η ηλίθια ερώτηση: πού είναι το firewall των windows για να το τσεκάρω;

DSLaManiaC
19-01-08, 02:46
Όταν λέω στατική IP εννοώ την τοπική IP στο pc σου. Οχι της σύνδεσης σου.
Για το firewall των XP δες ΕΔΩ (http://www.microsoft.com/windowsxp/using/networking/security/winfirewall.mspx).
Και ΕΔΩ (http://www.boutell.com/newfaq/creating/staticlocalip.html) για το πώς θα δώσεις στατική IP στον υπολογιστή σου.

demonoula
19-01-08, 03:06
Βασικά το λινκ για την ΙΡ με μπερδεψε αλλά αν κατάλαβα καλά στατική ΙΡ είναι αυτή που λέει στο DHCP Configuration? 192.168.1.χ όπου το χ είναι πάντα το ίδιο. Και όντως έτσι είναι.
Firewall δεν έχω καν των windows. Στο control panel μου δεν υπάρχει εικονίδιο Security Center.
Ελπίζω να μη γίνομαι πολύ κουραστική

DSLaManiaC
19-01-08, 03:13
Την στατική IP την βάζεις εσύ στις ιδιότητες της σύνδεσης -> ιδιότητες TCP/IP με τις οδηγίες που έχει εκεί που σου έδωσα να διαβάσεις ακριβώς για τον λόγο ότι μπορεί ο DHCP να σου δώσει κάποια άλλη IP και μετά η "Private IP" που έχεις βάλει στο router για το forward θα είναι άλλη και δε θα παίζει η port.

Στις ιδιότητες της σύνδεσης δυκτίου σου στην τελευταία καρτέλα θα δείς και το firewall.

demonoula
19-01-08, 03:27
Σε ευχαριστώ πάρα πάρα πολύ μόλις το έφτιαξα. Σε ρούτερ φίλου με αντίστοιχο πρόβλημα να υποθέσω ότι η ίδια λύση θα δουλέψει;
Και πάλι ευχαριστώ

DSLaManiaC
19-01-08, 03:29
Πολυ πιθανό να είναι κάτι τέτοιο.. Γενικά όταν θέλουμε να κάνουμε forward χρησιμοποιούμε "καρφωτές" IP και όχι απ το DHCP.

famous-walker
19-01-08, 04:40
Ή κάνουμε, να συμπληρώσω, associate με το hostname ή την mac address αν υποστηρίζεται από το router μας.

DSLaManiaC
19-01-08, 04:42
Μπορείς να πας και Θεσσαλονίκη μέσω κρήτης αλλά δεν υπάρχει λόγος να το κάνεις :p

famous-walker
19-01-08, 04:52
Λέμε τώρα εντελώς ακαδημαϊκά...

Και γιατί να μην πας μέσω Κρήτης? ;):p

demonoula
19-01-08, 22:25
Πάντως το firewall δεν υπάρχει πουθενά. Ούτε στις ιδιότητες της σύνδεσης ούτε πουθενά.
Υπάρχει περίπτωση κάπως να μου το απενεργοποίησαν όταν μου πέρασαν τα windows;
Είναι πολύ σημαντικό να το έχω (το συγκεκριμένο των windows εννοώ) ;
@ famous-walker: αυτό με το associate παραείναι προχωρημένο δεν καταλαβαίνω και πολλά, μόλις άρχισα να τα ψάχνω αυτά τα πράγματα

@ ADSLgr.com All rights reserved.