PDA

Επιστροφή στο Forum : FORTHNET - ΧΑΝΙΑ



kwstaspunto
19-01-08, 12:05
ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ ... σερνόμαστε ...

Checking for Middleboxes . . . . . . . . . . . . . . . . . . Done
running 10s outbound test (client to server) . . . . . 216.05Kb/s
running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 417.54kb/s

και αυτά τα νούμερα στα πολύ καλά του !

μήπως υπάρχει κανείς, να πούμε τον πόνο μας και να μας ακούσει ???

κρίμα στα λεφτά που πληρώνουμε... για 1024 !

parpen
19-01-08, 12:14
ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ ... σερνόμαστε ...

Checking for Middleboxes . . . . . . . . . . . . . . . . . . Done
running 10s outbound test (client to server) . . . . . 216.05Kb/s
running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 417.54kb/s

και αυτά τα νούμερα στα πολύ καλά του !

μήπως υπάρχει κανείς, να πούμε τον πόνο μας και να μας ακούσει ???

κρίμα στα λεφτά που πληρώνουμε... για 1024 !

Το speedtest γίνεται σε server της Forthnet εντός του δικτύου της και όχι με εξωτερικό ή με άλλο δίκτυο στην ελλάδα. Το συμπέρασμα είναι ότι βρίσκεσαι σε πιταρισμένο d-slam και είναι θέμα ΟΤΕ και όχι Forthnet.
Αντιμετώπιζα αυτό το πρόβλημα σχεδόν για ένα χρόνο με κάποια διαστήματα περίπου 2μήνων να πηγαίνει καλά. Περίπου 20 μέρες πριν τις γιορτές έστρωσε το πράγμα , αλλά και πάλι από την προηγούμενη εβδομάδα ειδικά τα απογεύματα χαλάει.
Τα πιταρισμένα d-slam του ΟΤΕ είναι το πρόβλημα και όχι η Forthnet.

cuper
19-01-08, 12:18
Μέσω ΟΤΕ είσαι. Μάλλον είναι πιταρισμένος ο κόμβος, οπότε κάνεις υπομονή και δεήσεις να αναβαθμίσει ο ΟΤΕ την περιοχή (ναι, μάλλον, φταίει ο ΟΤΕ :twisted: )
(δοκίμασε και κανένα demo από otenet να σιγουρευτείς 100% ότι δεν φταίει η forthnet)

kwstaspunto
19-01-08, 12:19
εγώ πληρώνω την Forthnet και όχι τον ΟΤΕ ... σε ένα μήνα που θα επιστρέψω στον ΟΤΕ θα βρίζω τον ΟΤΕ ... τουλάχιστον εκεί θα παίρνω ένα τηλεφωνο στο 134 και θα καταφέρνω να πιάνω γραμμή. Ή έστω θα πηγαίνω από τα γραφεία τους και θα βρίσκω ένα υπάλληλο. Εν ανάγκη θα βρώ και ένα μεγαλύτερο και πιο άδειο dslam για να συνδεθώ πάνω του !

cuper
19-01-08, 12:28
Εν ανάγκη θα βρώ και ένα μεγαλύτερο και πιο άδειο dslam για να συνδεθώ πάνω του !

Αυτό αν το καταφέρεις πες το και σε μας, να ξέρουμε τι να κάνουμε, γιατί γίνεται 1-2 φορές το χρόνο αναβάθμιση bandwidth και μ.ο. 6-7 μήνες σερνόμαστε.
Κατά τ'άλλα συμφωνώ, μαζί σου.

kwstaspunto
19-01-08, 12:43
θεωρητικός τα μεγαλύτερα dslam είναι πιο άδεια...

για να μην μιλήσω ότι η διαθεσιμότητα για το ιδιόκτητο δίκτυο της forthnet κάθε τρεις και λίγο αλλάζει,
απο φεβρουάριο του 2007 σε Αύγουστο και από εκεί Νοέμβριο και τώρα Φεβρουάριο του 2008... και έχουμε ακόμα μέλλον ... αποφασίστε και πείτε ... την πρώτη μέρα του Απρίλιου του 2015 θα ενεργοποιηθεί , θα σας πιστέψουμε !

halvas0000
19-01-08, 15:29
και εγω μενω Χανια και ειμαι στο dslam Τζανακακη και παρουσιαζω φοβερα προβληματα με ping και ταχυτητες.Μαλλον ειναι προβληματικο το dslam δεν εξηγειτε αλιως.Επισης ειδα να σκαβουνε για οπτικες ινες εδω στα χανια αλλα δεν ξερω αν ειναι της φορθνετ.

kwstaspunto
19-01-08, 22:35
μπα... για το Μητροπολιτικό Δίκτυο Οπτικών Ινών του Δήμου Χανίων είναι ... !

nnn
19-01-08, 22:40
Για κατέβασε κάτι από ftp.forthnet.gr

doum75
19-01-08, 22:54
ΔΟΚΙΜΑΣΕ ΤΗΝ TELLAS ΠΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΤΑ ΠΗΓΑΙΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΑΠ’ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΜΕ ΤΟΝ ΟΤΕ

athensalex
20-01-08, 13:22
εγώ πληρώνω την Forthnet και όχι τον ΟΤΕ ... σε ένα μήνα που θα επιστρέψω στον ΟΤΕ θα βρίζω τον ΟΤΕ ... τουλάχιστον εκεί θα παίρνω ένα τηλεφωνο στο 134 και θα καταφέρνω να πιάνω γραμμή. Ή έστω θα πηγαίνω από τα γραφεία τους και θα βρίσκω ένα υπάλληλο. Εν ανάγκη θα βρώ και ένα μεγαλύτερο και πιο άδειο dslam για να συνδεθώ πάνω του !

Μπορεί να τους πληρώνεις αλλά δεν είναι αυτοί υπεύθυνοι τις γραμμής σου. Μόνο αν ήσουν LLU θα ήταν αυτοί υπεύθυνοι....Οποτε χαλάρωσε λίγο και κατηγόρισε αυτούς που όντως φταίνε....;)

djbok21
20-01-08, 13:43
θεωρητικός τα μεγαλύτερα dslam είναι πιο άδεια...

Μάλλον είμαι πολύ αδαής για αυτό τον λόγο θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση.
Τι ακριβώς εννοείς μεγαλύτερα DSLAM ?
thx

kwstaspunto
21-01-08, 20:01
Μάλλον είμαι πολύ αδαής για αυτό τον λόγο θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση.
Τι ακριβώς εννοείς μεγαλύτερα DSLAM ?
thx

DSLAM = Digital subscriber line access multiplexer

Το DSLAM συγκεντρώνει τα ψηφιακά σήματα από πολλές θύρες (κατα συνέπεια modem) και τα κάνει ένα. Η κάθε ταχύτητα στο κέντρο του ΟΤΕ έχει ξεχωριστό DSLAM. Θεωρητικά μιλόντας πάντα στις μεγαλύτερες ταχύτητες υπάρχουν λιγότεροι χρήστες, οπότε το DSLAM που υπερφορτώνεται είναι το 1024/256 ... άντε και το 768/256. Πάντα στην θεωρία στο DSLAM που έχει πάνω τις 4 Mbps γραμμές έχει και λιγότερους χρήστες άρα και πιο καλές ταχύτητες !

athensalex εγώ επιμένω ... την FORTHNET πληρώνω... ας τα βρει αυτή με τον ΟΤΕ ... αλλιώς να μην με χρεώνει για ταχύτητες που δεν έχω... !

djbok21
21-01-08, 20:27
DSLAM = Digital subscriber line access multiplexer
Το DSLAM συγκεντρώνει τα ψηφιακά σήματα από πολλές θύρες (κατα συνέπεια modem) και τα κάνει ένα. Η κάθε ταχύτητα στο κέντρο του ΟΤΕ έχει ξεχωριστό DSLAM. Θεωρητικά μιλόντας πάντα στις μεγαλύτερες ταχύτητες υπάρχουν λιγότεροι χρήστες, οπότε το DSLAM που υπερφορτώνεται είναι το 1024/256 ... άντε και το 768/256. Πάντα στην θεωρία στο DSLAM που έχει πάνω τις 4 Mbps γραμμές έχει και λιγότερους χρήστες άρα και πιο καλές ταχύτητες !


Η ερώτηση μου ήταν τι ακριβώς εννοείς (εσύ) μεγαλύτερα DSLAM ... δεν χρειαζόνταν να γράψεις όλα αυτά που έγραψες δεν είμαι δα και τόσο αδαής...

Αλλά επειδή προφανώς είσαι κι εσύ αλλος ένας απ αυτούς που τα ξέρουν όλα σε αυτό το φόρουμ , προς ενημέρωση σου δεν υπάρχουν μικρά και μεγαλά DSLAMs ειδικά για τις ταχυτητες που αναφέρεις αρκει ένα DSLAM απλά αυτό που αλλάζει είναι το configuration της κάθε κάρτας του DSLAM ή ακόμα και της κάθε πόρτας(πελάτης) ξεχωριστά.

Φιλικούς χαιρετισμούς στα ωραία Χανιά.

Tsour_ee
21-01-08, 20:53
Το DSLAM συγκεντρώνει τα ψηφιακά σήματα από πολλές θύρες (κατα συνέπεια modem) και τα κάνει ένα. Η κάθε ταχύτητα στο κέντρο του ΟΤΕ έχει ξεχωριστό DSLAM. Θεωρητικά μιλόντας πάντα στις μεγαλύτερες ταχύτητες υπάρχουν λιγότεροι χρήστες, οπότε το DSLAM που υπερφορτώνεται είναι το 1024/256 ... άντε και το 768/256. Πάντα στην θεωρία στο DSLAM που έχει πάνω τις 4 Mbps γραμμές έχει και λιγότερους χρήστες άρα και πιο καλές ταχύτητες !


Η συσκευή που περιγράφεις λέγεται πολυπλέκτης και όχι modem.Το άλλο περι μεγέθους δεν το σχολιάζω καν...

AmaZona
22-01-08, 01:30
Αλλά επειδή προφανώς είσαι κι εσύ αλλος ένας απ αυτούς που τα ξέρουν όλα σε αυτό το φόρουμ , προς ενημέρωση σου δεν υπάρχουν μικρά και μεγαλά DSLAMs ειδικά για τις ταχυτητες που αναφέρεις αρκει ένα DSLAM απλά αυτό που αλλάζει είναι το configuration της κάθε κάρτας του DSLAM ή ακόμα και της κάθε πόρτας(πελάτης) ξεχωριστά.



Θα συμφωνήσω..:oneup:

kwstaspunto
22-01-08, 18:27
Αλλά επειδή προφανώς είσαι κι εσύ αλλος ένας απ αυτούς που τα ξέρουν όλα σε αυτό το φόρουμ , προς ενημέρωση σου δεν υπάρχουν μικρά και μεγαλά DSLAMs ειδικά για τις ταχυτητες που αναφέρεις αρκει ένα DSLAM απλά αυτό που αλλάζει είναι το configuration της κάθε κάρτας του DSLAM ή ακόμα και της κάθε πόρτας(πελάτης) ξεχωριστά.




το ακριβώς αντίθετο ... άνθρωπος είμαι και κάνω λάθη, τουλάχιστον εγώ παραδέχομαι τα λάθη μου, σε αντίθεση με εσένα που το μόνο που ξέρεις είναι να προσβάλεις τον συνομιλητή σου.

djbok21
22-01-08, 18:45
το ακριβώς αντίθετο ... άνθρωπος είμαι και κάνω λάθη, τουλάχιστον εγώ παραδέχομαι τα λάθη μου, σε αντίθεση με εσένα που το μόνο που ξέρεις είναι να προσβάλεις τον συνομιλητή σου.

Προς Θεού το τελευταιό που ηθελα να κανώ ήταν να σε προσβάλω (το τελευταίο πράγμα που θέλω στον κόσμο να κάνω είναι να ανοίξω βεντέτα με Κρητικό :) )
Απλά καλό θα ήταν πρότου γραφείς κάτι να τσεκάρεις ή να ρωτάς γιατί φυσικά η άγνοια δεν είναι κάτι κακό αλλά κακό είναι όταν δεν ξέρεις να μιλάς θεωρητικά και να δημιουργούνται λανθασμένες εντυπώσεις.
BTW το ιδιόκτητο στην Κρήτη δεν μου φαίνεται και πολύ μάκρια αν κρίνω απ τις κινήσεις της forthnet σε Πάτρα και Αγρίνιο λογικά επόμενος στόχος θα είναι η Κρήτη.
Αυτά και sry αν προσβλήθηκες.

@ ADSLgr.com All rights reserved.