PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα μετά από αναβάθμιση σε 24Mbps OTE



divined
19-01-08, 15:46
Καλησπέρα σε όλους

Είπα και εγώ να αναβαθμιστώ λιγάκι και να προχωρήσω σε μεγαλύτερες ταχύτητες. Από 1Mbps/256Kbps στα 24Mbps/1Mbps οπότε. Αμ δε! Από εχτές το πρωί, αρχικά το παλαιό μου Zyxel και σήμερα το Linksys WAG200G (ISDN) δεν συγχρονίζει με τίποτα. Δοκίμασα όλων των ειδών τα modulations δίχως επιτυχία.
Τι να κάνω. Δήλωσα τη βλάβη στο 121 και τώρα περιμένω. Κανένας άλλος ο οποίος είχε παρόμοιο πρόβλημα στα 24Mbps με παρόμοια διαμόρφωση με τη δική μου στην περιοχή της Αγ. Παρασκευής (Κοντόπευκο);

Γιώργος

sakels
19-01-08, 16:07
σε μενα φτιαχτηκε η dsl και χαλασε η isdn! εχει γινει και σε αλλους?

Lefh
19-01-08, 16:29
Καλησπέρα σε όλους

Είπα και εγώ να αναβαθμιστώ λιγάκι και να προχωρήσω σε μεγαλύτερες ταχύτητες. Από 1Mbps/256Kbps στα 24Mbps/1Mbps οπότε. Αμ δε! Από εχτές το πρωί, αρχικά το παλαιό μου Zyxel και σήμερα το Linksys WAG200G (ISDN) δεν συγχρονίζει με τίποτα. Δοκίμασα όλων των ειδών τα modulations δίχως επιτυχία.
Τι να κάνω. Δήλωσα τη βλάβη στο 121 και τώρα περιμένω. Κανένας άλλος ο οποίος είχε παρόμοιο πρόβλημα στα 24Mbps με παρόμοια διαμόρφωση με τη δική μου στην περιοχή της Αγ. Παρασκευής (Κοντόπευκο);

Γιώργος

Εγώ είχα παρόμοιο πρόβλημα με την αναβάθμιση και το Zyxel, αλλά το έλυσα...
Η λύση βρίσκεται στο φόρουμ για τα Zyxel.... ;)

Eskaz
19-01-08, 16:39
εγώ πάντως όταν αναβαθμίστηκα δεν συγχρόνιζε γιατί δεν άντεχε η περιοχή μου 24Mbit λόγου φορύβου και γύρισα στα 8..

Erwdios
19-01-08, 16:42
εγώ πάντως όταν αναβαθμίστηκα δεν συγχρόνιζε γιατί δεν άντεχε η περιοχή μου 24Mbit λόγου φορύβου και γύρισα στα 8..

Μια απ'τα ίδια με την διαφορά ότι εγώ χρειάστηκε να υποβαθμιστώ στα 4 τελικά όπου και παρέμεινα. Η 24 δεν συγχρόνισε ποτέ. Θα σου τηλεφωνήσει τεχνικός να κλειδώσεις στα 8 και βλέπεις τι snr θα έχεις και εκεί. Αν είναι οριακό, δηλαδή κοντά στα 7 με 8, σκούρα τα πράγματα και την 8αρα. Καλή τύχη.

jizzlobber
19-01-08, 16:44
k egw exw problhmata, an k me diafora speed test ebgala na exw gurw sta 15 (anti 24) alla k pali pio polu moiazei me 8ara...:down:
exw kanei k egw aithsh sto 121, edw k mia bdomada, alla mexri stigmhs kamia apanthsh...
kati mou leei oti telika biasthke o OTE :hmm:

Erwdios
19-01-08, 16:48
k egw exw problhmata, an k me diafora speed test ebgala na exw gurw sta 15 (anti 24) alla k pali pio polu moiazei me 8ara...:down:
exw kanei k egw aithsh sto 121, edw k mia bdomada, alla mexri stigmhs kamia apanthsh...
kati mou leei oti telika biasthke o OTE :hmm:

Εμένα πάλι κάτι μου λέει ότι εμείς βιαστήκαμε. Αναπολώ τα 100άρια στα torrents με την 1024. Τώρα ακόμα και τα 50άρια είναι θαύμα. Ας ελπίσουμε ότι θα διορθωθεί η κατάσταση.

divined
19-01-08, 16:49
Δεν υπάρχει τρόπος να πώ στο Linksys να προσπαθήσει να συγχρονίσει σε μικρότερη ταχύτητα; Π.χ. στα 8Mbps. Πρέπει να περιμένω να ρίξει την ταχύτητα ο ΟΤΕ;

Eskaz
19-01-08, 16:49
no greeklish you noob!
κοίταξε Erwdios γύρω στα 5,5 μέχρι 9 και 16 ανάλογα πόσο θα συγχρονίσει στα 8128 έχω 7-8 αλλά οκ δεν έχω αποσυγχρονισμους και απο ταχύτητα 860kB/s σε τορρεντ οριακά καλά είμαι.. αν βάλω wifi θα δώ διαφορά?
φυσικά και θα πρέπει να το κάνει ο οτε αυτό πάρε το 134 και πες να γίνει υποβάθμιση στα 8 γιατί δεν συγχρονίζει
αν σου πουν δήλωσες για βλάβη πρώτα θα πεις όχι αλλά και να δηλώσω τα ίδια θα με πούνε
αναρωτιέμαι πάντως αν βάλουμε wifi aka wireless θα δούμε διαφορά ?

jizzlobber
21-01-08, 04:07
sorry για τα greeklish πιο πριν!!! δεν έχω γράψει πολλές φορές στο forum!! :oops:
όσο αφορά το θέμα, ακόμα να πάρω απάντηση από το 121... παρόλα αυτά, σε κάποιες φάσεις ανέβηκε η ταχύτητά μου...μετά δυστυχώς, ξαναέπεσε...:(

ΥΓ φίλε Eskaz, το warning το έλαβα από την ομάδα του site, οπότε ας λείπουν οι χαρακτηρισμοί...:evil:

ttsgr
21-01-08, 04:24
Δεν υπάρχει τρόπος να πώ στο Linksys να προσπαθήσει να συγχρονίσει σε μικρότερη ταχύτητα; Π.χ. στα 8Mbps. Πρέπει να περιμένω να ρίξει την ταχύτητα ο ΟΤΕ;

Από όσο ξέρω όχι.Τα router/modem προσπαθούν πάντα να συγχρονίσουν σε όσο το δυνατόν περισσότερες υποφέρουσες.Ο μονος περιορισμός που μπορεί να γίνει είναι στην θύρα του DSLAM σου.


Ανεπίσημα θα μπορούσε το router να αλλάξει συμπεριφορά αλλα δεν γνωρίζω να υπάρχουν τέτοια firmware.Να κατεβάζει δηλαδή σαν να ήταν ASDL+ και όχι σαν ADSL+2.

pnikolo
21-01-08, 05:04
sorry για τα greeklish πιο πριν!!! δεν έχω γράψει πολλές φορές στο forum!! :oops:
όσο αφορά το θέμα, ακόμα να πάρω απάντηση από το 121... παρόλα αυτά, σε κάποιες φάσεις ανέβηκε η ταχύτητά μου...μετά δυστυχώς, ξαναέπεσε...:(

Ριξε μια ματια στα ποστ μου στο νημα ADSL 2+ Oτέ

........Auto merged post: pnikolo added 3 Minutes and 1 Seconds later........


Από όσο ξέρω όχι.Τα router/modem προσπαθούν πάντα να συγχρονίσουν σε όσο το δυνατόν περισσότερες υποφέρουσες.Ο μονος περιορισμός που μπορεί να γίνει είναι στην θύρα του DSLAM σου.


Ανεπίσημα θα μπορούσε το router να αλλάξει συμπεριφορά αλλα δεν γνωρίζω να υπάρχουν τέτοια firmware.Να κατεβάζει δηλαδή σαν να ήταν ASDL+ και όχι σαν ADSL+2.

ADSL, ADSL2, ADSL2+ ενοεις. Υπαρχει software που το κανει οπως το dmt που σου ειπα.
Τελικα εκανε για το router σου το εν λογω προγραμμα?

ttsgr
21-01-08, 11:59
Ανεπίσημα θα μπορούσε το router να αλλάξει συμπεριφορά αλλα δεν γνωρίζω να υπάρχουν τέτοια firmware.Να κατεβάζει δηλαδή σαν να ήταν ASDL2 και όχι σαν ADSL2+ .

:oops: Όταν γραφει κανεις αργά το βραδυ η νωρίς το πρωί και κλείνουν τα ματια αυτά παθαίνει κανεις

Όσο για το DMT βασική προϋπόθεση για να το δοκιμάσω πρέπει να έχω internet:)

pnikolo
22-01-08, 03:12
:oops: Όταν γραφει κανεις αργά το βραδυ η νωρίς το πρωί και κλείνουν τα ματια αυτά παθαίνει κανεις

Όσο για το DMT βασική προϋπόθεση για να το δοκιμάσω πρέπει να έχω internet:)

Αρκει ναχεις dsl το ιντερνετ δεν ειναι απαρετητο :oneup:

jizzlobber
23-01-08, 03:16
λοιπόν, με πήραν σήμερα από το 121 κ μου είπαν πως όλα πάνε καλά κ ότι το modem συγχρονίζει στα 16 περίπου..
τι να πω...η ταχύτητα που κατεβάζω δεν είναι καθόλου μα καθόλου ικανοποιητική....:down:

divined
23-01-08, 09:15
Εγώ πάντως έχω δηλώσει τη βλάβη από το Σαββάτο το πρωί, έχω πάρει 5-6 τηλέφωνα στο 121 αλλά ακόμα τηλέφωνο από τους τεχνικούς του ΟΤΕ δεν έχω δεχτεί . Το Linksys Wag200G δεν λέει να συγχρονίσει. Στο τέλος, θα αναγκαστώ να κάνω καμία έγγραφη καταγγελία στο ΟΤΕ. ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΓΡΗΓΟΡΗ ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ ΚΑΙ ΣΥΝΔΕΣΗ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟΥΣ ΕΝΝΑΛΑΚΤΙΚΟΥΣ.

Lovetrinity1983
23-01-08, 10:23
Εγω μετα απο 20 μερες που τραβιεμαι με πηραν σηεμρα απο τον ΟΤΕ....Μου ειπαν οτι η γραμμη μου δεν αντεχει πανω απο 1 mbps....Ελεος δλδ...Εν τω μεταξυ το PHILIPS router που μου εστειλαν δεν συχρονιζει ουτε στο 1mbps...Χρησιμοποιω ενα speedtouch 510i που εχω 3 χρονια....
Ο τεχνικος μου ειπε οτι λογω της κακκης ποιοτητας της γραμμης μου δεν μπορει καν να συχρονισει το PHILIPS....Τι αλλο να πω δλδ???Μετα απο 25 μερες αιτησης για αναβαθμιση σε 24mbps εμεινα χωρις DSL τις 20 κ ποιο το αποτελεσμα????Απο 1mbps στο 1 παλι.....

@ ADSLgr.com All rights reserved.