PDA

Επιστροφή στο Forum : ADSL 2+ Oτέ



ScytheB
19-01-08, 19:17
Θα ήθελα να ξέρω (αφού μας έχουν πρήξει οι εναλλακτικοί πάροχοι... μέχρι τηλέφωνο σπίτι μου πήρανε} ποιό είναι το "πάγιο Οτέ" ?
Ή μάλλον ποιό αναλυτικά , ας πούμε πως παίρνω ADSL 24 Kb απο τον οτέ.
1. Ποιές είναι και γιατί οι πάγιες χρεώσεις μου και
2. Πόσο πάει η χρονχρέωση για αστικές κλήσεις ;
3. Ένα πρόχειρο σύνολο για το όλο πακέτο κάθε μήνα ;
Και κάτι τελευταίο ανάμεσα σε Forthnet και Οτε πως επιλέγω; Θα δώ διαφορές μεγάλες στην ταχύτητα?

kokoretsi
19-01-08, 19:32
Σχετικα με το πάγιο πρέπει να είναι όπως αναγράφετε εδώ http://www.oteshop.gr/pdf/teleph_tariffs.pdf.
Άρα έχουμε 14,756 παγιο + 30 euro για την 24αρα είσαι στα 45 χωρίς να κάνεις καμία κλήση.
45 οτε λοιπόν και 40 η forthnet με απεριορίστες κλήσεις σε Ελλαδα και σε κάποιες χώρες εξωτερικού.
Σχετικά με την ταχύτητα όσον αφορά την γραμμή δεν νομίζω ότι θα δεις διαφορά. Θέμα απόστασης είναι απο το κέντο του ΟΤΕ.
Όσον αφορά τις βλάβες και στις δύο περιπτώσεις ο ΟΤΕ θα ασχοληθεί.
Απο εκεί και πέρα δικό σου το θέμα.
Α και να μην ξεχάσω .... στην forthnet θέλει υπομονή το θέμα για την ενεργοποίηση. Καλή τύχη σε ότι και να διαλέξεις.

ScytheB
19-01-08, 19:40
Ευχαριστώ :oneup:

kokoretsi
19-01-08, 19:47
Καλώς ήρθες στο forum ;)

ScytheB
19-01-08, 19:50
Καλώς ήρθες στο forum ;)

Επίσης ευχαριστώ!!:)

dimig33
19-01-08, 19:57
Καλή τύχη σε ότι και να διαλέξεις.

Για την ακρίβεια με τη Φόρθνετ και λοιπούς "εναλλακτικούς" θα χρειαστείς πολλή περισσότερη τύχη, μα πάρα πολλή περισσότερη τύχη:lol:

ScytheB
19-01-08, 20:14
Για την ακρίβεια με τη Φόρθνετ και λοιπούς "εναλλακτικούς" θα χρειαστείς πολλή περισσότερη τύχη, μα πάρα πολλή περισσότερη τύχη:lol:

Ε , καλά , μικρή πόλη η φλώρινα , δε νομίζω να είναι και έτσι ακριβώς :p

zeta
19-01-08, 20:22
Θα ήθελα να ξέρω (αφού μας έχουν πρήξει οι εναλλακτικοί πάροχοι... μέχρι τηλέφωνο σπίτι μου πήρανε} ποιό είναι το "πάγιο Οτέ" ?
Ή μάλλον ποιό αναλυτικά , ας πούμε πως παίρνω ADSL 24 Kb απο τον οτέ.
1. Ποιές είναι και γιατί οι πάγιες χρεώσεις μου και
2. Πόσο πάει η χρονχρέωση για αστικές κλήσεις ;
3. Ένα πρόχειρο σύνολο για το όλο πακέτο κάθε μήνα ;
Και κάτι τελευταίο ανάμεσα σε Forthnet και Οτε πως επιλέγω; Θα δώ διαφορές μεγάλες στην ταχύτητα?

καλησπερα και απο μενα.
με τον οτε ειναι 14,χχ ευρω το παγιο και 29,χχ ευρώ τα 24. άρα 45.
αν δεν μιλας πανω απο 15 ευρω το μηνα, αστο ετσι, αν μιλας, παρε conn-x talk.
σκεψου το καλα να φυγεις για φορθνετ, γιατί:

μεγάλοι χρονοι ενεργοποιησης (και 6 μηνες)
βλάβες (καποιοι 2 μηνες χωρις τηλ)
φταει ο οτε σε οτι και να γινει
κακη ποιοτητα υπηρεσιας
πολλα disconnect στο ιντερνετ, μεγάλα ping.

και τελος, αν θεωρεις το τηλ ειδος πρωτης αναγκης, καλο ειναι να μην παιζεις με αυτα.

ψαξε παντως στο φορουμ, σε αντιστοιχα τοπικς, και θα βγαλεις συμπερασμα απο μονος σου, ειναι καλυτερα να το ψαξεις πριν τελικα αποφασησεις.

επισης σκεψου και κατι αλλο. θελεις σιγουρα τα 24? σου χρειαζονται σε κατι? γιατι πιστευω οτι ο μεσος χρηστης αρκειται στα 4, τα υπολοιπα ειναι υπερβολη, οποτε με 15+22=37 ευρώ, κανεις οικονομια, και μεχρι τα 45 μιλάς. εσυ αποφασιζεις.

hel
19-01-08, 21:28
καλησπερα και απο μενα.
με τον οτε ειναι 14,χχ ευρω το παγιο και 29,χχ ευρώ τα 24. άρα 45.
αν δεν μιλας πανω απο 15 ευρω το μηνα, αστο ετσι, αν μιλας, παρε conn-x talk.
σκεψου το καλα να φυγεις για φορθνετ, γιατί:

μεγάλοι χρονοι ενεργοποιησης (και 6 μηνες)
βλάβες (καποιοι 2 μηνες χωρις τηλ)
φταει ο οτε σε οτι και να γινει
κακη ποιοτητα υπηρεσιας
πολλα disconnect στο ιντερνετ, μεγάλα ping.

και τελος, αν θεωρεις το τηλ ειδος πρωτης αναγκης, καλο ειναι να μην παιζεις με αυτα.

ψαξε παντως στο φορουμ, σε αντιστοιχα τοπικς, και θα βγαλεις συμπερασμα απο μονος σου, ειναι καλυτερα να το ψαξεις πριν τελικα αποφασησεις.

επισης σκεψου και κατι αλλο. θελεις σιγουρα τα 24? σου χρειαζονται σε κατι? γιατι πιστευω οτι ο μεσος χρηστης αρκειται στα 4, τα υπολοιπα ειναι υπερβολη, οποτε με 15+22=37 ευρώ, κανεις οικονομια, και μεχρι τα 45 μιλάς. εσυ αποφασιζεις.

Δεν νομίζω να υπάρχουν ακόμα τέτοιοι χρόνοι ενεργοποιήσης για forthnet. Υπήρχαν κάποιες περιπτώσεις κυρίως αυτών που έκαναν σύνδεση τον ιούνη με μία προσφορά και άλλων που η αίτηση παραδόθηκε 2 μήνες μετά την κατάθεσή της.
Από βλάβες και στον ΟΤΕ μια χαρά είστε τώρα με τις 24αρες.
Η ποιότητα της υπηρεσίας είναι ίδια με του ΟΤΕ αφού πάνω στο ίδιο δίκτυο πατάνε. Το τηλέφωνο είναι ελάχιστα χειρότερο χωρίς να είναι αισθητή η διαφορά από του ΟΤΕ.
Η διασύνδεση με το εξωτερικό είχε πρόβλημα.
Δεν έχουν όλοι στη forthnet χαλια ping.
Tα disconnect οφείλονται στην εσωτερική καλωδίωση και στο δίκτυο του ΟΤΕ.
Τι θέλω να πω με αυτά. Αυτό που λες κι εσύ , δηλαδή ότι καλύτερα είναι να διαβάζει ο καθένας μόνος του για τον κάθε πάροχο γιατί έχουν γραφεί πάρα πολλά εδώ μέσα και δεν γίνεται να έχεις αλλιώς μία πλήρη εικόνα. Αλλά θα πάρει αρκετές ώρες το διάβασμα...

zeta
19-01-08, 23:53
Δεν νομίζω να υπάρχουν ακόμα τέτοιοι χρόνοι ενεργοποιήσης για forthnet. Υπήρχαν κάποιες περιπτώσεις κυρίως αυτών που έκαναν σύνδεση τον ιούνη με μία προσφορά και άλλων που η αίτηση παραδόθηκε 2 μήνες μετά την κατάθεσή της.
Από βλάβες και στον ΟΤΕ μια χαρά είστε τώρα με τις 24αρες.
Η ποιότητα της υπηρεσίας είναι ίδια με του ΟΤΕ αφού πάνω στο ίδιο δίκτυο πατάνε. Το τηλέφωνο είναι ελάχιστα χειρότερο χωρίς να είναι αισθητή η διαφορά από του ΟΤΕ.
Η διασύνδεση με το εξωτερικό είχε πρόβλημα.
Δεν έχουν όλοι στη forthnet χαλια ping.
Tα disconnect οφείλονται στην εσωτερική καλωδίωση και στο δίκτυο του ΟΤΕ.
Τι θέλω να πω με αυτά. Αυτό που λες κι εσύ , δηλαδή ότι καλύτερα είναι να διαβάζει ο καθένας μόνος του για τον κάθε πάροχο γιατί έχουν γραφεί πάρα πολλά εδώ μέσα και δεν γίνεται να έχεις αλλιώς μία πλήρη εικόνα. Αλλά θα πάρει αρκετές ώρες το διάβασμα...

κατα αρχην πιστευω οτι αξιζει ο κοπος και το διαβασμα, γιατι το τηλ ειναι ειδος πρωτης αναγκης.

για τις 24αρες τωρα, ναι υπαρχουν προβληματα και με τον οτε, οσο αναφορα τη μεγιστη ταχυτητα, γιατι υπαρχουν και οι νομοι της φυσικης, (αποσταση απο dslam κλπ). αν δεις ομως το ειδος των προβληματων του οτε με τις αλλες εταιρειες, δεν υπαρχει σχεση. ουτε στους χρονους αποκαταστασης των βλαβων. υπαρχουν και καποιοι που λενε οτι ο οτε..μια βδομαδα....αλλα ειναι λιγοι. ενω για τους αλλους.... αστα να πανε. και υπαρχουν και καποιοι που γκρινιαζουν με τον οτε, που αν τα ειχαν συνδρομητες αλλων εταιριων (hol, vivodi) θα εκαναν τουμπες απο τη χαρα τους.

επίσης για τις 24, ο οτε σε υποβιβάζει αν δεν σηκώνει η γραμμή σου, και πληρωνεις 8άρα, κάτι που δεν γίνεται πχ στη φορθνετ, σε κάποιες άλλες γίνεται.
τωρα το για το ιδιο δικτυο, ειναι σχετικο.
πρωτον για τα ιδιοκτητα δεν ισχυει κατι τετοιο, και τα περισσότερα προβλήματα τα έχουν όσοι είναι στα ιδιοκτητα.
για τα shared, η γραμμή ναι, ειναι η ιδια. ο server που στελνει ιντερνετ σπιτι, και το bandwidth της εταιρίας, και η διασυνδεση της με το εξωτερικο, και η τοπολογια του δικτύου γενικότερα, ειναι τελείως μα τελείως διαφορετικά.στην ίδια γραμμή του οτε, βαλε παροχες από όλες τις εταιρίες. τα νουμερα που θα παρεις, ειναι τελείως διαφορετικα.
...καθώς βέβαια και η εξυπηρέτηση, η τεχνογνωσία, το τεχνικό τμήμα, η υποστήριξη κλπ.

ttsgr
20-01-08, 00:32
Μην σας δημιουργείται η εντύπωση ότι ο ΟΤΕ είναι παράδεισος-ειδικά όταν υπάρχει πρόβλημα....

Παρόλα αυτά όταν είναι να μπλέξω με κάποια εταιρία προτιμώ τον ΟΤΕ παρα τον ΟΤΕ και κάποιον άλλον(εναλλακτικό).Κακά τα ψέματα παίζουν πάνω στα δίκτυα του οτε όλοι τους.

Το επόμενο δυνατό χαρτί του είναι ότι έχει την καλύτερη διασύνδεση στο Global Interchange με το εξωτερικό...αυτό αφορά κύριος εμάς τους gamers.....

Πάντως όπου και να καταλήξετε κουράγιο γιατί το τέλειο δεν έχει έρθει ακόμα στην Ελλάδα

zeta
20-01-08, 02:11
ο παράδεισος δεν υπαρχει σε αυτή τη ζωη...στην αλλη ίσως...

τι ειναι το καλυτερο ψαχνουμε, με τα δεδομένα που έχουμε, όχι το τελειο. αν και ....το δικαιουμαστε...το σχεδον τελειο, τελειο και παλι σε αυτο τον κοσμο δεν υπαρχει.
με τα τωρινα δεδομενα οτε.
και προβλημα να προκυψει, επιλυεται, και υπαρχει καποιος να απευθυνθεις. αλι και τρις αλι αν προκυψει προβλημα σε εναλλακτικο δικτυο.
μακαρι να μην ειχε κανενας προβλημα, να μην ταλαιπωρειται ο κοσμος.
απλά επιλεγεις καλυτερες υπηρεσιες, και αν ειναι τυχερο σου να ταλαιπωρηθεις, να ταλαιπωρηθεις λιγοτερο...

ttsgr
20-01-08, 02:29
ο παράδεισος δεν υπαρχει σε αυτή τη ζωη...στην αλλη ίσως...

τι ειναι το καλυτερο ψαχνουμε, με τα δεδομένα που έχουμε, όχι το τελειο. αν και ....το δικαιουμαστε...το σχεδον τελειο, τελειο και παλι σε αυτο τον κοσμο δεν υπαρχει.
με τα τωρινα δεδομενα οτε.
και προβλημα να προκυψει, επιλυεται, και υπαρχει καποιος να απευθυνθεις. αλι και τρις αλι αν προκυψει προβλημα σε εναλλακτικο δικτυο.
μακαρι να μην ειχε κανενας προβλημα, να μην ταλαιπωρειται ο κοσμος.
απλά επιλεγεις καλυτερες υπηρεσιες, και αν ειναι τυχερο σου να ταλαιπωρηθεις, να ταλαιπωρηθεις λιγοτερο...


Πακέτο για την Zeta http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=164189

PS:Η κατάσταση παραμένει ακριβώς ίδια μέχρι αυτή την στιγμή που γράφω

kokoretsi
20-01-08, 02:41
ο παράδεισος δεν υπαρχει σε αυτή τη ζωη...στην αλλη ίσως...

τι ειναι το καλυτερο ψαχνουμε, με τα δεδομένα που έχουμε, όχι το τελειο. αν και ....το δικαιουμαστε...το σχεδον τελειο, τελειο και παλι σε αυτο τον κοσμο δεν υπαρχει.
με τα τωρινα δεδομενα οτε.
και προβλημα να προκυψει, επιλυεται, και υπαρχει καποιος να απευθυνθεις. αλι και τρις αλι αν προκυψει προβλημα σε εναλλακτικο δικτυο.
μακαρι να μην ειχε κανενας προβλημα, να μην ταλαιπωρειται ο κοσμος.
απλά επιλεγεις καλυτερες υπηρεσιες, και αν ειναι τυχερο σου να ταλαιπωρηθεις, να ταλαιπωρηθεις λιγοτερο...
Ας το ξαναπούμε άλλη μια φορά.
Σε οποιο δύκτιο και να είσαι τις επισκευές τις κάνει ο ΟΤΕ.

ΚΑΝΕΝΑΣ ΑΛΛΟΣ.

Ουτε η forthnet ούτε η hol ούτε η netone !!!!
Οι εναλλακτικοί κάνουν βλακείες , λάθη και παραλείψεις, σε σχέση με τις αιτήσεις .
Στο τεχνικό θέμα φταίει μόνο ο ΟΤΕ και μόνο αυτός είναι υπεύθυνος για τις επισκευές. :evil::evil::evil::evil::evil::evil:


........Auto merged post: kokoretsi added 1 Minutes and 43 Seconds later........

Επίσης τις ενεργοποιήσεις κάνει ο ΟΤΕ. Όποιος θέλει παραδείγματα μπορώ να του αναφέρω άπειρα απο την βλακεία και των δυο πλευρών.

........Auto merged post: kokoretsi added 1 Minutes and 11 Seconds later........

Ωραίο το automerge για τους πολυλογάδες :rofl:

zeta
20-01-08, 03:21
Πακέτο για την Zeta http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=164189

PS:Η κατάσταση παραμένει ακριβώς ίδια μέχρι αυτή την στιγμή που γράφω

φιλε σε καταλαβαινω απολυτα. αυτο που δεν καταλαβες εσυ ειναι οτι δεν δουλευω για τον οτε, και αυτο που προσπαθω να πω ειναι οτι περιπτωσεις σαν την δικια σου υπαρχουν λιγες.

ας πουμε στα 5.000.000 συνδρομητες, οι 100.000 θα εχουν βλαβη, οι 95.000 θα φτιαχτουν αμεσως, και 5000 θα ταλαιπωρουνται. δυστυχως στους τελευταιους ανηκεις και εσυ.
για ποιο λογο τωρα δεν ξερω. οργανωσης, κακης γραμμης, ολα μαζι, δεν ξερω.

στους εναλλακτικους, στους 5000 συνδρομητες, εχουν προβλημα οι μισοι, και οι 500-1000 ταλαιπωρουνται πολύ.

τα νουμερα ειναι σχετικα, δεν εχω στοιχεια, απο αυτα που βλεπω και ακουω οριζω μια ταξη μεγεθων.
σου ευχομαι γρήγορη αποκατασταση.

........Auto merged post: zeta added 4 Minutes and 20 Seconds later........


Ας το ξαναπούμε άλλη μια φορά.
Σε οποιο δύκτιο και να είσαι τις επισκευές τις κάνει ο ΟΤΕ.

ΚΑΝΕΝΑΣ ΑΛΛΟΣ.

Ουτε η forthnet ούτε η hol ούτε η netone !!!!
Οι εναλλακτικοί κάνουν βλακείες , λάθη και παραλείψεις, σε σχέση με τις αιτήσεις .
Στο τεχνικό θέμα φταίει μόνο ο ΟΤΕ και μόνο αυτός είναι υπεύθυνος για τις επισκευές. :evil::evil::evil::evil::evil::evil:


........Auto merged post: kokoretsi added 1 Minutes and 43 Seconds later........

Επίσης τις ενεργοποιήσεις κάνει ο ΟΤΕ. Όποιος θέλει παραδείγματα μπορώ να του αναφέρω άπειρα απο την βλακεία και των δυο πλευρών.

........Auto merged post: kokoretsi added 1 Minutes and 11 Seconds later........

Ωραίο το automerge για τους πολυλογάδες :rofl:


ο ΟΤΕ κανει τις επισκευες του δικτυου. τα περισσότερα προβληματα ομως, δεν αφορουν τον ΟΤΕ, αλλα το κομμάτι των εναλλακτικων. ειδικά σε προβληματα ιντερνετ το προβλημα ειναι οι δικες τους ρυθμισεις..
γιατι δεν χαλανε με την ιδια συχνοτητα οι συνδεσεις συνδρομητων ΟΤΕ? πλην της 24αρας, που και εκει τα προβληματα ειναι τα μισα απο οτι στους αλλους, αλλα για την 24άρα λογω συνθηκων , δικαιολογημενα δεν υπαρχει εγγυημένη απόδοση.
μην τρελαθουμε τωρα, ο ΟΤΕ απο τεχνογνωσια δεν πιανεται. Αυτος διαχειριζεται ολο το δικτυο. οι εναλλακτικοι μονο να λενε οτι φταιει ο ΟΤΕ ξερουν.

pnikolo
20-01-08, 08:05
φιλε σε καταλαβαινω απολυτα. αυτο που δεν καταλαβες εσυ ειναι οτι δεν δουλευω για τον οτε, και αυτο που προσπαθω να πω ειναι οτι περιπτωσεις σαν την δικια σου υπαρχουν λιγες.

ας πουμε στα 5.000.000 συνδρομητες, οι 100.000 θα εχουν βλαβη, οι 95.000 θα φτιαχτουν αμεσως, και 5000 θα ταλαιπωρουνται. δυστυχως στους τελευταιους ανηκεις και εσυ.
για ποιο λογο τωρα δεν ξερω. οργανωσης, κακης γραμμης, ολα μαζι, δεν ξερω.

στους εναλλακτικους, στους 5000 συνδρομητες, εχουν προβλημα οι μισοι, και οι 500-1000 ταλαιπωρουνται πολύ.

τα νουμερα ειναι σχετικα, δεν εχω στοιχεια, απο αυτα που βλεπω και ακουω οριζω μια ταξη μεγεθων.
σου ευχομαι γρήγορη αποκατασταση.

........Auto merged post: zeta added 4 Minutes and 20 Seconds later........




ο ΟΤΕ κανει τις επισκευες του δικτυου. τα περισσότερα προβληματα ομως, δεν αφορουν τον ΟΤΕ, αλλα το κομμάτι των εναλλακτικων. ειδικά σε προβληματα ιντερνετ το προβλημα ειναι οι δικες τους ρυθμισεις..
γιατι δεν χαλανε με την ιδια συχνοτητα οι συνδεσεις συνδρομητων ΟΤΕ? πλην της 24αρας, που και εκει τα προβληματα ειναι τα μισα απο οτι στους αλλους, αλλα για την 24άρα λογω συνθηκων , δικαιολογημενα δεν υπαρχει εγγυημένη απόδοση.
μην τρελαθουμε τωρα, ο ΟΤΕ απο τεχνογνωσια δεν πιανεται. Αυτος διαχειριζεται ολο το δικτυο. οι εναλλακτικοι μονο να λενε οτι φταιει ο ΟΤΕ ξερουν.

Πες μου για τον οτε πιος φταιει? Η τεχνογνωσια στις 24αρες που λες ειναι μηδενικη! :rtfm: Απο τις 3/1 βλαβη δηλωμενη 7 φορες στο 121 + 3 Φορες στο 134 για παραπονα και δε ξερουν να ρυθμισουν μια πορτα στο dslam? :closed: [Ειμαι 30+ χρονια ηλεκτρονικος & πρωην τεχνικος βλαβων/δικτυου του οτε]. :clap:
Η εγκατασταση στο σπιτι τελεια -το διαπιστωσε και ο τεχνικος τους που ηρθε και σηκωσε τα χερια- :oneup: Η γραμμη τελεια τη μετρησαν απο τον κεντρικο κατανεμητη. :oneup: Το att 14,5db! :oneup: Γιατι συχρονιζω κθε φορα σε αλλη ταχυτητα απο 10-18? :down: Γιατι ενω ειμαι παραδειγμα στα 16 καταρεει η συνδεση και πεφτει στα 10? :down: Γιατι κανει οποτε θελει και οσες θελει αποσυνδεσεις? ΟΕΟ! :down:
Συμφωνα με ολα αυτα δε θαπρεπε ναχω σταθερη συνδεση 21-22Μbps??? :p
Γιατι ενω λενε οτι θα μου μιλησουν οι τεχνικοι giati δεν τολμανε να με παρουν τηλεφωνο? :whistle:
Απλα γιατι δεν ξερουν να διορθωσουν τη τυφλα τους :angryr:
ΓΙΑ ΠΙΑ ΤΕΧΝΟΓΝΩΣΙΑ ΜΟΥ ΜΙΛΑΤΕ? :hmm:

Για του λογου το αληθες ξεκινησα καπου στις 07.00 να γραφω το ποστ
και στις 07.15 εφαγα 4 αποσυνδεσεις για 4'-5' συνεχως και ΙΔΟΥ Η ΚΑΤΑΡΕΥΣΗ ΤΗΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ ΖΩΝΤΑΝΑ!!!
!!! ΟΤΕ ΤΟ ΜΕΓΑΛΕΙΟ ΣΟΥ !!!

kokoretsi
20-01-08, 13:43
φιλε σε καταλαβαινω απολυτα. αυτο που δεν καταλαβες εσυ ειναι οτι δεν δουλευω για τον οτε, και αυτο που προσπαθω να πω ειναι οτι περιπτωσεις σαν την δικια σου υπαρχουν λιγες.

ας πουμε στα 5.000.000 συνδρομητες, οι 100.000 θα εχουν βλαβη, οι 95.000 θα φτιαχτουν αμεσως, και 5000 θα ταλαιπωρουνται. δυστυχως στους τελευταιους ανηκεις και εσυ.
για ποιο λογο τωρα δεν ξερω. οργανωσης, κακης γραμμης, ολα μαζι, δεν ξερω.

στους εναλλακτικους, στους 5000 συνδρομητες, εχουν προβλημα οι μισοι, και οι 500-1000 ταλαιπωρουνται πολύ.

τα νουμερα ειναι σχετικα, δεν εχω στοιχεια, απο αυτα που βλεπω και ακουω οριζω μια ταξη μεγεθων.
σου ευχομαι γρήγορη αποκατασταση.

........Auto merged post: zeta added 4 Minutes and 20 Seconds later........




ο ΟΤΕ κανει τις επισκευες του δικτυου. τα περισσότερα προβληματα ομως, δεν αφορουν τον ΟΤΕ, αλλα το κομμάτι των εναλλακτικων. ειδικά σε προβληματα ιντερνετ το προβλημα ειναι οι δικες τους ρυθμισεις..
γιατι δεν χαλανε με την ιδια συχνοτητα οι συνδεσεις συνδρομητων ΟΤΕ? πλην της 24αρας, που και εκει τα προβληματα ειναι τα μισα απο οτι στους αλλους, αλλα για την 24άρα λογω συνθηκων , δικαιολογημενα δεν υπαρχει εγγυημένη απόδοση.
μην τρελαθουμε τωρα, ο ΟΤΕ απο τεχνογνωσια δεν πιανεται. Αυτος διαχειριζεται ολο το δικτυο. οι εναλλακτικοι μονο να λενε οτι φταιει ο ΟΤΕ ξερουν.
Ποιο είναι το κομμάτι των εναλλακτικών ; Δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα όσον αφορα την γραμμή. Ακόμα και τα dslam των ιδιόκτητων στον ΟΤΕ ανήκουν και είναι μισθωμένα. Απλά σε σύνδεση ΑΡΥΣ ο εναλλακτικός νοικιάζει την γραμμή μόνο, ενώ στην περίπτωση του ίδιοκτητου ολόκληρο το dslam. Τεχνικά ξαναλέω μόνο ο ΟΤΕ φέρει ευθύνη. Αυτό είναι νομικό το θέμα και αναφέρετε και σε άλλα threads. Υπάρχει και σχετική αναφόρα για το λεγόμενο last mile και το παιχνίδι που θα παιχτεί αν το αναλάβει άλλος ....
Όσον αφορά για τις ρυθμίσεις των εναλλακτικών στο internet όφειλω να σου πω ότι τουλάχιστον Ηολ και forthnet μαζι με την compulink που δεν άντεξε, μπορούν να χαρακτηριστούν άνετα παλιοσειρές στο θέμα internet. Είναι οι παλιότεροι ISP στην ελλάδα με πολυετή εμπειρία στο θέμα ιντερνετ. Εγω πιστεύω ότι χάσανε λιγο τον μπούσουλα στο θέμα support γιατί ξαφνικά δεχτήκανε επίθεση απο βιαστικούς πελάτες ... αλλά θέλω να ελπίζω , αν και δεν είμαι πολυ αισιόδοξος, ότι θα βρεθεί η άκρη. Στο δικό τους πάντως τεχνικό θέμα πάντως , αυτό που αφορά το internet δεν νομίζω ότι τιθεται αναξιοπιστίας.
Όπως ανέφερα και πριν αλλού πάσχουν ....

Koala_
20-01-08, 14:08
Με έκανες και γέλασα pnikolo! Αν δεν έχει τεχνογνωσία ο ΟΤΕ ποιος έχει? Μην τρελαθούμε κιόλας...
Αφού ξέρεις εσύ- καθ' οτι και πρώην τεχνικός ΟΤΕ- γιατί δεν λες στον τεχνικό που έρχεται τι να κάνει και πώς? Τα πράγματα αλλάζουν γρήγορα, ίσως δεν είναι όπως τα άφησες εσύ όταν έφυγες, το έχεις σκεφτεί αυτό? Νοοτροπία καφενείου: "ρε μια μέρα πρωθυπουργός, θα έφτιαχνα την Ελλάδα, και αυτοί δεν μπορούν τόσο καιρό"

Δεν λέω βέβαια ότι είναι όλα ρόδινα στον ΟΤΕ, αλλά είναι σίγουρα καλύτερα, από τους εναλλακτικούς. Στην τελική παίρνεις τηλ, και δίνεις την βλάβη, σε άλλους ούτε κάν αυτό, όσο και αν ακούγεται καλό αυτό!

ttsgr
20-01-08, 14:27
Με έκανες και γέλασα pnikolo! Αν δεν έχει τεχνογνωσία ο ΟΤΕ ποιος έχει? Μην τρελαθούμε κιόλας...
Αφού ξέρεις εσύ- καθ' οτι και πρώην τεχνικός ΟΤΕ- γιατί δεν λες στον τεχνικό που έρχεται τι να κάνει και πώς? Τα πράγματα αλλάζουν γρήγορα, ίσως δεν είναι όπως τα άφησες εσύ όταν έφυγες, το έχεις σκεφτεί αυτό? Νοοτροπία καφενείου: "ρε μια μέρα πρωθυπουργός, θα έφτιαχνα την Ελλάδα, και αυτοί δεν μπορούν τόσο καιρό"

Δεν λέω βέβαια ότι είναι όλα ρόδινα στον ΟΤΕ, αλλά είναι σίγουρα καλύτερα, από τους εναλλακτικούς. Στην τελική παίρνεις τηλ, και δίνεις την βλάβη, σε άλλους ούτε κάν αυτό, όσο και αν ακούγεται καλό αυτό!

Ο pnikolo ξέρει τι σου λέει...και αν μπορούσατε να αντιληφτείτε το επίπεδο τους ως τεχνικοί δεν θα γελούσατε αλλα θα κλαίγατε επειδή εξαρτάστε από αυτούς μόλις προκύψει πρόβλημα

Dagalidis
20-01-08, 17:23
Πες μου για τον οτε πιος φταιει? Η τεχνογνωσια στις 24αρες που λες ειναι μηδενικη! :rtfm: Απο τις 3/1 βλαβη δηλωμενη 7 φορες στο 121 + 3 Φορες στο 134 για παραπονα και δε ξερουν να ρυθμισουν μια πορτα στο dslam? :closed: [Ειμαι 30+ χρονια ηλεκτρονικος & πρωην τεχνικος βλαβων/δικτυου του οτε]. :clap:
Η εγκατασταση στο σπιτι τελεια -το διαπιστωσε και ο τεχνικος τους που ηρθε και σηκωσε τα χερια- :oneup: Η γραμμη τελεια τη μετρησαν απο τον κεντρικο κατανεμητη. :oneup: Το att 14,5db! :oneup: Γιατι συχρονιζω κθε φορα σε αλλη ταχυτητα απο 10-18? :down: Γιατι ενω ειμαι παραδειγμα στα 16 καταρεει η συνδεση και πεφτει στα 10? :down: Γιατι κανει οποτε θελει και οσες θελει αποσυνδεσεις? ΟΕΟ! :down:
Συμφωνα με ολα αυτα δε θαπρεπε ναχω σταθερη συνδεση 21-22Μbps??? :p
Γιατι ενω λενε οτι θα μου μιλησουν οι τεχνικοι giati δεν τολμανε να με παρουν τηλεφωνο? :whistle:
Απλα γιατι δεν ξερουν να διορθωσουν τη τυφλα τους :angryr:
ΓΙΑ ΠΙΑ ΤΕΧΝΟΓΝΩΣΙΑ ΜΟΥ ΜΙΛΑΤΕ? :hmm:

Για του λογου το αληθες ξεκινησα καπου στις 07.00 να γραφω το ποστ
και στις 07.15 εφαγα 4 αποσυνδεσεις για 4'-5' συνεχως και ΙΔΟΥ Η ΚΑΤΑΡΕΥΣΗ ΤΗΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ ΖΩΝΤΑΝΑ!!!
!!! ΟΤΕ ΤΟ ΜΕΓΑΛΕΙΟ ΣΟΥ !!!


Ποιό Firmware έχεις ? :hmm:

zeta
20-01-08, 18:17
Με έκανες και γέλασα pnikolo! Αν δεν έχει τεχνογνωσία ο ΟΤΕ ποιος έχει? Μην τρελαθούμε κιόλας...
Αφού ξέρεις εσύ- καθ' οτι και πρώην τεχνικός ΟΤΕ- γιατί δεν λες στον τεχνικό που έρχεται τι να κάνει και πώς? Τα πράγματα αλλάζουν γρήγορα, ίσως δεν είναι όπως τα άφησες εσύ όταν έφυγες, το έχεις σκεφτεί αυτό? Νοοτροπία καφενείου: "ρε μια μέρα πρωθυπουργός, θα έφτιαχνα την Ελλάδα, και αυτοί δεν μπορούν τόσο καιρό"

Δεν λέω βέβαια ότι είναι όλα ρόδινα στον ΟΤΕ, αλλά είναι σίγουρα καλύτερα, από τους εναλλακτικούς. Στην τελική παίρνεις τηλ, και δίνεις την βλάβη, σε άλλους ούτε κάν αυτό, όσο και αν ακούγεται καλό αυτό!

με κάλυψες απόλυτα.:oneup:

pnikolo
20-01-08, 19:13
Με έκανες και γέλασα pnikolo! Αν δεν έχει τεχνογνωσία ο ΟΤΕ ποιος έχει? Μην τρελαθούμε κιόλας...
Αφού ξέρεις εσύ- καθ' οτι και πρώην τεχνικός ΟΤΕ- γιατί δεν λες στον τεχνικό που έρχεται τι να κάνει και πώς? Τα πράγματα αλλάζουν γρήγορα, ίσως δεν είναι όπως τα άφησες εσύ όταν έφυγες, το έχεις σκεφτεί αυτό? Νοοτροπία καφενείου: "ρε μια μέρα πρωθυπουργός, θα έφτιαχνα την Ελλάδα, και αυτοί δεν μπορούν τόσο καιρό"

Δεν λέω βέβαια ότι είναι όλα ρόδινα στον ΟΤΕ, αλλά είναι σίγουρα καλύτερα, από τους εναλλακτικούς. Στην τελική παίρνεις τηλ, και δίνεις την βλάβη, σε άλλους ούτε κάν αυτό, όσο και αν ακούγεται καλό αυτό!

Κατ'αρχην δε μιλησα πουθενα για εναλακτικους! Παντου υπαρχουν εξειδικευμενοι τεχνικοι σε ολους τους παροχους αλλα ειναι ελαχιστοι και δε φτανουν! Ο οτε σιγουρα εχει πολυ περισσοτερους αλλα ποσους πελατες εχει και σε τι εκταση!
Βεβαια οι καλοι του τεχνικοι ειναι σε αυτο που λεμε "σοβαρες υπηρεσιες". Γνωρισα καποιους οταν δουλευα στους Ολυμπιακους και παρολυμπιακους αγωνες του 2004. Εγω ημουν στην εταιρεια που ειχε αναλαβει την τεχνικη μεταδοση τους (ΑΟΒ).
Συνεργαζομαι συχνα με ανθρωπους της "δορυφορικης πλατυφορμας" του HellasSat καθ'οτι δουλευω στην ιδιωτικη tv. Ειναι αξιολογοι ανθρωποι καλοι τεχνικοι και με συνεργασια των γνωσεων μας επιλυουμε ολα τα προβληματα μας!
Δε ξερω τωρα σε βλαβες του δικου μου τυπου να μην υπαρχει καποιος που να μπορει να επιλυσει το προβλημα. Ισως βρισκεται σε προϊσταμενικη η διευθυντικη σχεση, και οχι καποιος απειρος υπαλληλος ο οποιος καλειται να βγαζει μεγαλο ογκο δουλειας απο απλουστατες βλαβες μεχρι "μανικια"!
Παντα υπηρχαν και θα υπαρχουν "αστερια" τεχνικοι αλλα και "κοπανοι". Ισως η τυχη μου με οδηγει στους δευτερους. Αυτο φωναζω αφου δε μπορουν και δε ξερουν ζηταω εναν τεχνικο με @@ να μιλησω να συνενοηθω. Δε βγαινει κανεις απο το dslam!
Οπου μιλησα δε μπορω να πω, βρηκα κατανοηση, 134, 1242, 121 οταν καταλαβαιναν με τι ανθρωπο μιλανε! (Ενοω σχετικο εμπειρο,και παλιο συναδελφο γνώστη του αντικειμενου.) Σιγουρα καποια εχουν αλλαξει, ειδικα με την εισαγωγη ευγενεστατων φοιτητων-τριων στα τηλεφωνα. Εργαστηκε και η κορη μου σε ενα απο αυτα οταν ηταν φοιτητρια. Μειωθηκαν οι χρονοι αναμονης ειδικα με το φορτο που εχει πεσει με καποια εξερεση στο 1242.
Οσο για το τι να κανει ο τεχνικος οταν ηρθε σπιτι μαζι καναμε οτι καναμε του τα εδειξα ολα -τα snapshoots- δοκιμασαμε το δικο του modem πηρε τις ιδιες τιμες και σηκωσε τα χερια. Δε φταιει τιποτα απο δω ουτε τη γραμμη, απεφανθη και εφυγε. Εχω 2 τηλεφωνα του dslam αλλα ποτε δεν απανταει κανενα. Αυτο γινοταν και το 83 που δουλευα και ημουν ο μονος που σηκωνα το τηλ γιατι δε φοβομουν να αντιμετωπισω τον πελατη. Τοτε δουλευα στο κεντρο Αθηνάς. Το αποτελεσμα ειναι οτι απο τη πρωτη μερα που με αναβαθμισαν 2/1 εχω το ιδιο προβλημα σαν να μη περασε μια μερα!
Σε καποιες δειλες προτροπες να μου χαμηλωσουν ταχυτητα ειχαν την κατηγοριματικη αρνηση μου γιατι -τους ρωτησα κιολας- ποσοι εχουν κατω απο 14,5db att? Ουτε το 4-5%. Για αυτους εκαναν την επενδυση και διαφημηση? Και καταληγω: Ναι φτιαχνουν αργα η γρηγορα καποιες βλαβες με τον εναν η αλλο τροπο αλλα οταν αντιμετοπιζουν κατι πιο σοβαρο σηκωνουν τα χερια. Εκει φαινεται η τεχνογνωσια και ο επαγγελματισμος, οχι στο να αλλλαξεις ενα καλωδιο, ενα φιλτρο, μια πριζα, ενα διακλαδωτηρα η ενα φιλτρο πραγμα που θα εκανε ο καθενας! :up:

........Auto merged post: pnikolo added 10 Minutes and 43 Seconds later........


Ποιό Firmware έχεις ? :hmm:

Το τελευταιο 5.4.0.14 (final) για το 585v5 που εχω.

hel
21-01-08, 02:50
Πες μου για τον οτε πιος φταιει? Η τεχνογνωσια στις 24αρες που λες ειναι μηδενικη! :rtfm: Απο τις 3/1 βλαβη δηλωμενη 7 φορες στο 121 + 3 Φορες στο 134 για παραπονα και δε ξερουν να ρυθμισουν μια πορτα στο dslam? :closed: [Ειμαι 30+ χρονια ηλεκτρονικος & πρωην τεχνικος βλαβων/δικτυου του οτε]. :clap:
Η εγκατασταση στο σπιτι τελεια -το διαπιστωσε και ο τεχνικος τους που ηρθε και σηκωσε τα χερια- :oneup: Η γραμμη τελεια τη μετρησαν απο τον κεντρικο κατανεμητη. :oneup: Το att 14,5db! :oneup: Γιατι συχρονιζω κθε φορα σε αλλη ταχυτητα απο 10-18? :down: Γιατι ενω ειμαι παραδειγμα στα 16 καταρεει η συνδεση και πεφτει στα 10? :down: Γιατι κανει οποτε θελει και οσες θελει αποσυνδεσεις? ΟΕΟ! :down:
Συμφωνα με ολα αυτα δε θαπρεπε ναχω σταθερη συνδεση 21-22Μbps??? :p
Γιατι ενω λενε οτι θα μου μιλησουν οι τεχνικοι giati δεν τολμανε να με παρουν τηλεφωνο? :whistle:
Απλα γιατι δεν ξερουν να διορθωσουν τη τυφλα τους :angryr:
ΓΙΑ ΠΙΑ ΤΕΧΝΟΓΝΩΣΙΑ ΜΟΥ ΜΙΛΑΤΕ? :hmm:

Για του λογου το αληθες ξεκινησα καπου στις 07.00 να γραφω το ποστ
και στις 07.15 εφαγα 4 αποσυνδεσεις για 4'-5' συνεχως και ΙΔΟΥ Η ΚΑΤΑΡΕΥΣΗ ΤΗΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ ΖΩΝΤΑΝΑ!!!
!!! ΟΤΕ ΤΟ ΜΕΓΑΛΕΙΟ ΣΟΥ !!!

Τώρα που ξανακοίταξα το ποστ σου pnikolo είναι προφανές ότι υπάρχει πρόβλημα στην πόρτα του dslam ή στο ζεύγος γιατί δεν δικαιολογείται πτώση snr στις 7 το πρωί και εφ όσον δεν γίνεται περιοδικά (είχαν κάτι προβλήματα τέτοια τα st με παλιό firmware).
Αν δεν απαντάνε στην ΤΥ και σε mail που τους στέλνεις τι άλλο μπορείς να κάνεις;

pnikolo
21-01-08, 03:13
Τώρα που ξανακοίταξα το ποστ σου pnikolo είναι προφανές ότι υπάρχει πρόβλημα στην πόρτα του dslam ή στο ζεύγος γιατί δεν δικαιολογείται πτώση snr στις 7 το πρωί και εφ όσον δεν γίνεται περιοδικά (είχαν κάτι προβλήματα τέτοια τα st με παλιό firmware).
Αν δεν απαντάνε στην ΤΥ και σε mail που τους στέλνεις τι άλλο μπορείς να κάνεις;

Το snr ειναι στο 99% καρφωμενο στο 9. Την ωρα που καταρρεει η γραμμη μπορει να αλλαξει.
Οπως οταν ειναι "διαλυμενη" και ανεβει καπου στο 12 και κανω reset ανεβαινει η ταχυτητα στα 16. Το ζευγαρι ειναι τσεκαρισμενο απο το σπιτι μεχρι τον κεντρικο κατανεμητη -παρουσια του τεχνικου οτε- με αναφορα οτι ειναι πεντακαθαρο!
Αλλως τε οταν ειχα την 1024 ηταν αψογη δεν ηξερα τι θα πει αποσυνδεση η χαμηλωτερο κλειδωμα, για 1,5 χρονο ανοιχτο!!!
Απο τις 23.00 σημερα (ελειπα 21.00-23.00) εχω φαει τις απιστευτες αποσυνδεσεις μπορει και 15 ακομα και 2-3 στο dsl.
Πρωτοφανως εχω φτασει στη ταχυτητα των 8921 & uploading 957 (απο 1023 που ειχα παντα!!!)
Για του λογου το αλληθες

sdikr
21-01-08, 12:43
Το snr ειναι στο 99% καρφωμενο στο 9. Την ωρα που καταρρεει η γραμμη μπορει να αλλαξει.
Οπως οταν ειναι "διαλυμενη" και ανεβει καπου στο 12 και κανω reset ανεβαινει η ταχυτητα στα 16. Το ζευγαρι ειναι τσεκαρισμενο απο το σπιτι μεχρι τον κεντρικο κατανεμητη -παρουσια του τεχνικου οτε- με αναφορα οτι ειναι πεντακαθαρο!
Αλλως τε οταν ειχα την 1024 ηταν αψογη δεν ηξερα τι θα πει αποσυνδεση η χαμηλωτερο κλειδωμα, για 1,5 χρονο ανοιχτο!!!
Απο τις 23.00 σημερα (ελειπα 21.00-23.00) εχω φαει τις απιστευτες αποσυνδεσεις μπορει και 15 ακομα και 2-3 στο dsl.
Πρωτοφανως εχω φτασει στη ταχυτητα των 8921 & uploading 957 (απο 1023 που ειχα παντα!!!)
Για του λογου το αλληθες

Firmware δοκίμασες να αλλάξεις;

taptechs
21-01-08, 17:00
Δεν νομίζω να υπάρχουν ακόμα τέτοιοι χρόνοι ενεργοποιήσης για forthnet. Υπήρχαν κάποιες περιπτώσεις κυρίως αυτών που έκαναν σύνδεση τον ιούνη με μία προσφορά και άλλων που η αίτηση παραδόθηκε 2 μήνες μετά την κατάθεσή της.
Από βλάβες και στον ΟΤΕ μια χαρά είστε τώρα με τις 24αρες.
Η ποιότητα της υπηρεσίας είναι ίδια με του ΟΤΕ αφού πάνω στο ίδιο δίκτυο πατάνε. Το τηλέφωνο είναι ελάχιστα χειρότερο χωρίς να είναι αισθητή η διαφορά από του ΟΤΕ.
Η διασύνδεση με το εξωτερικό είχε πρόβλημα.
Δεν έχουν όλοι στη forthnet χαλια ping.
Tα disconnect οφείλονται στην εσωτερική καλωδίωση και στο δίκτυο του ΟΤΕ.
Τι θέλω να πω με αυτά. Αυτό που λες κι εσύ , δηλαδή ότι καλύτερα είναι να διαβάζει ο καθένας μόνος του για τον κάθε πάροχο γιατί έχουν γραφεί πάρα πολλά εδώ μέσα και δεν γίνεται να έχεις αλλιώς μία πλήρη εικόνα. Αλλά θα πάρει αρκετές ώρες το διάβασμα...


Πρόσφατα έκανα ακύρωση αίτησης για forth γιατί ήδη είχα περιμένει 4μήνες χωρίς να έχει γίνει σύνδεση και χωρίς καμία ενημέρωση από πλευράς τους. Τώρα με OTE όλα καλά.

ttsgr
21-01-08, 17:46
Πρόσφατα έκανα ακύρωση αίτησης για forth γιατί ήδη είχα περιμένει 4μήνες χωρίς να έχει γίνει σύνδεση και χωρίς καμία ενημέρωση από πλευράς τους. Τώρα με OTE όλα καλά.


Δεν είσαι ο μονος,γνωρίζω παρα πολλές τέτοιες περιπτώσεις σαν την δίκια σου,ειδικά σε περιοχές που υπόσχονται ιδιόκτητο δίκτυο.:down:

Όσο για τον ΟΤΕ μην επαναπαύεσαι γιατί πίσω έχει η αχλάδα την ουρα:p

LeGendGR
21-01-08, 17:53
Εμενα μου εκαναν 5 ημερες με μεταφορα απο forthnet σε οτε(και την διακοπη στην forthnet την εκανε o ote!!!)

pnikolo
22-01-08, 03:20
Firmware δοκίμασες να αλλάξεις;

Δεν υπαρχει νεοτερο γραφει στο site "final".
Ο τεχνικος που ηρθε εβαλε δικο του ειχε τις ιδιες τιμες!:whistle:

hel
22-01-08, 04:08
Το snr ειναι στο 99% καρφωμενο στο 9. Την ωρα που καταρρεει η γραμμη μπορει να αλλαξει.
Οπως οταν ειναι "διαλυμενη" και ανεβει καπου στο 12 και κανω reset ανεβαινει η ταχυτητα στα 16. Το ζευγαρι ειναι τσεκαρισμενο απο το σπιτι μεχρι τον κεντρικο κατανεμητη -παρουσια του τεχνικου οτε- με αναφορα οτι ειναι πεντακαθαρο!
Αλλως τε οταν ειχα την 1024 ηταν αψογη δεν ηξερα τι θα πει αποσυνδεση η χαμηλωτερο κλειδωμα, για 1,5 χρονο ανοιχτο!!!
Απο τις 23.00 σημερα (ελειπα 21.00-23.00) εχω φαει τις απιστευτες αποσυνδεσεις μπορει και 15 ακομα και 2-3 στο dsl.
Πρωτοφανως εχω φτασει στη ταχυτητα των 8921 & uploading 957 (απο 1023 που ειχα παντα!!!)
Για του λογου το αλληθες

Το είπα αυτό με το snr γιατί στο διάγραμμα έχει low 5.
Σίγουρα με άλλο ρουτερ κάνει τα ίδια; Πως εξηγείς ότι αλλάζει συμπεριφορά η γραμμή με reboot του ρουτερ?

pnikolo
22-01-08, 04:47
Το είπα αυτό με το snr γιατί στο διάγραμμα έχει low 5.
Σίγουρα με άλλο ρουτερ κάνει τα ίδια; Πως εξηγείς ότι αλλάζει συμπεριφορά η γραμμή με reboot του ρουτερ?

Κοιτα το high & to low το παιρνει οπου βρει σε καποια συχνοτητα / τονο, καταγραφει το μεγιστο και το ελαχιστο. Αλλο router δεν εχω εδω, αλλα ο τεχνικος οταν εβαλε το δικο του ειχε τα ιδια att & snr. Φυσικα δεν αλλαζει η γραμμη στοιχεια αλλα η συνδεση (το att ειναι παντα σταθερο).
Δεν ειναι απαραιτητο το reboot (παρα μονο για να κλειδωσει η νεα ταχυτητα) τη μεταβολη των στοιχειων - γραφηματος τη κανει μονο του το dmt η οταν πατησω το refresh.
Η εξηγηση ειναι μια ειναι βλαμενη (=χαλασμενη) η πορτα μου στο dslam. Δε μπορω μα μιλησω με καποιο τεχνικο να του εξηγησω.
Πηρα και σημερα στο 134 για παραπονα & στο 121 για βλαβη τους ξεφτυλισα ζητησα να ερθει καποιος προισταμενος - διευθυντης να του τα πω αλλα δεν εμφανιστικε κανενας!
Ετοιμαζω αναφορα / παραπονο / καταγγελια στην οτενετ / εεττ / κεντρικα του οτε αλλα & αναφορα στη τεχ. υπηρεσια Παγκρατιου οπου θα ζητησω εγγραφη αναφορα βλαβης μου για καθε νομιμη χρηση. :angryr:

pnikolo
30-01-08, 04:47
Η αναφορα εγινε στις 24/1 με e-mail προς Ο.Τ.Ε. (Δοιηκιση), ΟΤΕΝΕΤ, Ε.Ε.Τ.Τ., ΟΤΕSHOP, CONN-X

LeGendGR
30-01-08, 05:16
Σχετικα με το πάγιο πρέπει να είναι όπως αναγράφετε εδώ http://www.oteshop.gr/pdf/teleph_tariffs.pdf.
Άρα έχουμε 14,756 παγιο + 30 euro για την 24αρα είσαι στα 45 χωρίς να κάνεις καμία κλήση.
45 οτε λοιπόν και 40 η forthnet με απεριορίστες κλήσεις σε Ελλαδα και σε κάποιες χώρες εξωτερικού.
Σχετικά με την ταχύτητα όσον αφορά την γραμμή δεν νομίζω ότι θα δεις διαφορά. Θέμα απόστασης είναι απο το κέντο του ΟΤΕ.
Όσον αφορά τις βλάβες και στις δύο περιπτώσεις ο ΟΤΕ θα ασχοληθεί.
Απο εκεί και πέρα δικό σου το θέμα.
Α και να μην ξεχάσω .... στην forthnet θέλει υπομονή το θέμα για την ενεργοποίηση. Καλή τύχη σε ότι και να διαλέξεις.

δηλαδή απ'οτι μας λέει ο φίλος μας θα παίρνεις τηλεφωνώ στην forthnet και θα σου λέει πάλι ααααα δεν ξέρουμε εμείς ο οτε φταίει...:worthy: Κοιτά κατά πασά πιθανότητα με τον ΟΤΕ μπορεί να έχεις καλύτερη ταχύτητα επειδή έχει πολύ περισσότερα κέντρα...δες αν έχει κέντρο κοντά σου η forthnet. γεγονός είναι ότι είναι πιο φτηνά αλλά το φτηνά δεν σημαίνει και καλά...:cool::cool::cool:

@ ADSLgr.com All rights reserved.