PDA

Επιστροφή στο Forum : Καλα μας κοροϊδευουν???



tomjoy
19-01-08, 19:18
Γεια σε ολους.
Το forum εδω φενεται πολυ καλο και ψαγμενο.

Ειδα πολλα post να αναφερονται στην χαλια ταχυτητα download του ΟΤΕ.
Δεν λεω, ειναι προβλημα να εχεις 2ΜB γραμμη και να κατεβαζεις μεχρι 170kb/s.
Αλλα αυτο που επαθα εγω ουτε στον εχθρο μου. Εχω 2MB και ζητημα μια φορα τον μηνα να κατεβαζω με 70kb/s. Αυτο γινεται απο τον Αυγουστο, πριν ηταν μια χαρα.

Ο τεχνικος μου λεει οτι ειναι γενικο προβλημα της περιοχης, αλλα ολοι οι αλλοι στην περιοχη κατευαζουν με τουλαχιστον 65kb/s συνεχεια. Αρα μου λεει μπαρουφες.

Ξερει κανεις τι προβλημα μπορει να υπαρχει.......????

Εχω router, Speedtouch530i, εχω ελενξει της καλοδιοσεις του σπιτιου και ειναι ok.

Αν μπορει καποιος ας με βοηθησει, αλλιως θα οδηγηθω στην εσχατη λυση να το κοψω τελειως.:(:(

Jazzer
19-01-08, 19:26
Σε ποιά περιοχή μένεις ;
Αν στο A/K σου υποστηρίζονται και ταχύτητες 4 ή 8 mbps, θα σου πρότεινα να ζητήσεις αναβάθμιση στα 4 mbps, με το σκεπτικό να φύγεις από το πιταρισμένο dslam που βρίσκεται η γραμμή σου.
Aν δε δεις βελτίωση και δεν μπορείς να κάνεις υπομονή μέχρι να γίνουν τυχόν εργασίες αναβάθμισης από τον ΟΤΕ, σκέψου και το ενδεχόμενο να αλλάξεις πάροχο, αλλά πρόσεξε την όποια επιλογή σου.

tomjoy
19-01-08, 19:49
Ειμαι στην περιοχη της Στυλιδας, κοντα στην Λαμια για οσους δεν ξερουν.

Η μεγιστη ταχυτητα ειναι 2MB. Ειχα Tellas και λογο αυτου του προβληματος ηρθα στον ΟΤΕ. Αλλα τα ιδια. Λογικα αυτο ειναι προβλημα στο δυκτιο και δεν εχει να κανει με τον παροχο. Οταν ημουν tellas ειχα 768 και για 2 μηνες και στον ΟΤΕ, επειτα εκανα αναβαθμιση στα 2ΜΒ μηπως διορθοθει το προβλημα αλλα τιποτα, εχω ακριβως την ιδια ταχυτητα με πριν.

no_logo
19-01-08, 19:55
όταν λες ταχύτητες κατεβάσματος τι εννοείς;
Από p2p ή από ftp για παράδειγμα με πόσο κατεβάζεις κάποιο μεγάλο αρχείο από το ntua (http://ftp.ntua.gr/);

Στο web interface του ρούτερ σε τι ταχύτητα κλειδώνεις;
Στο WebSelfCare (http://my.otenet.gr/OTEnetSelfCare/Login_ps.asp?login=pass&language=greek) σε τι ταχύτητα είσαι;

tomjoy
19-01-08, 20:35
Οι ταχυτητες που λεω ειναι ftp, το router κλειδωνει στα 2048/256 kbps οσο και στο Webselfcare.

Βασικα με ενδιαφερει στα speedtest να εχω παντα πανω απο 600kbps για να παιζω multiplayer χωρις να εχω lag.

hel
19-01-08, 21:12
Οι ταχυτητες που λεω ειναι ftp, το router κλειδωνει στα 2048/256 kbps οσο και στο Webselfcare.

Βασικα με ενδιαφερει στα speedtest να εχω παντα πανω απο 600kbps για να παιζω multiplayer χωρις να εχω lag.

Και αργά το βράδυ ή νωρίς το πρωί παρατηρείς τέτοιες ταχύτητες;

tomjoy
19-01-08, 21:28
Το βραδυ ή το πρωι η ταχυτητα ανεβαινει αλλα ελαχιστα.

Ξερεται αν μπορω να κανω κατι? Γιατι οι τεχνικοι του ΟΤΕ μου ειπαν οτι δεν ξερουν.

ttsgr
20-01-08, 01:28
Οι ταχυτητες που λεω ειναι ftp, το router κλειδωνει στα 2048/256 kbps οσο και στο Webselfcare.

Βασικα με ενδιαφερει στα speedtest να εχω παντα πανω απο 600kbps για να παιζω multiplayer χωρις να εχω lag.


Εάν είσαι Gamer θα φύγεις οπωσδήποτε από 4M και πάνω και πολύ πιθανό να στρώσουν και τα υπόλοιπα

tomjoy
20-01-08, 10:44
Εάν είσαι Gamer θα φύγεις οπωσδήποτε από 4M και πάνω και πολύ πιθανό να στρώσουν και τα υπόλοιπα

Το θέμα ειναι οτι το DSLAM μου ειναι μονο μέχρι 2ΜΒ..

hel
20-01-08, 14:10
Αν ανεβαίνει η ταχύτητα το βράδυ σημαίνει ότι το dslam είναι πιταρισμένο.
Από τη στιγμή που άλλαξες σύνδεση και δεν υπάρχει πχ προβληματική πόρτα, ισχύει αυτό που είπα.

........Auto merged post: hel added 0 Minutes and 57 Seconds later........



Ξερεται αν μπορω να κανω κατι? Γιατι οι τεχνικοι του ΟΤΕ μου ειπαν οτι δεν ξερουν.

Δεν ξέρουν οι τεχνικοί του ΟΤΕ; Αποκλείεται.:)

ttsgr
20-01-08, 14:16
Αν ανεβαίνει η ταχύτητα το βράδυ σημαίνει ότι το dslam είναι πιταρισμένο.
Από τη στιγμή που άλλαξες σύνδεση και δεν υπάρχει πχ προβληματική πόρτα, ισχύει αυτό που είπα.

........Auto merged post: hel added 0 Minutes and 57 Seconds later........



Δεν ξέρουν οι τεχνικοί του ΟΤΕ; Αποκλείεται.:)

Το ότι έχουν στουμπώσει τα DSLAM είναι το πλέον σίγουρο...ειδικά τώρα που μαθαίνω ότι δεν υπάρχει μεγαλύτερη διαθέσιμη ταχύτητα στην περιοχή του.

tomjoy
20-01-08, 16:04
Δηλαδη δεν μπορω να κανω τιποτε?

Υπαρχει τροπος να μειωσω τον θορυβο?

Ardeloth
20-01-08, 16:10
Να προσευχηθεις να κανει επενδυσεις ο ΟΤΕ εντος ελλαδος και παλι και να αφησει τα βαλκανια ησυχα... Κατα τα αλλα δυστυχως οχι....

XronisR
20-01-08, 17:21
Να προσευχηθεις να κανει επενδυσεις ο ΟΤΕ εντος ελλαδος και παλι και να αφησει τα βαλκανια ησυχα... Κατα τα αλλα δυστυχως οχι....

μαλλον πρεπει και εγω να αρχισω τις προσευχες....:worthy::worthy::worthy::worthy:

@ ADSLgr.com All rights reserved.