PDA

Επιστροφή στο Forum : Συναγερμός οικίας και εναλλακτικοί πάροχοι



konkat
20-01-08, 09:49
Συγνώμη αν δεν είναι αυτό το κατάλληλο section για το post μου.

Εχω συναγερμό στο σπίτι και θέλω να κόψω τον ΟΤΕ, η VIVODI δεν υποστηρίζει αυτη την υπηρεσία, η 4NET υποστηρίζει αλλά με κάποιες μετατροπές και η TELLAS υποστηρίζει χωρίς να να κάνεις κάτι.

Έχει κανείς συναγερμό & TELLAS (ή 4NET)?
Δουλεύει καλά?

Ευχαριστώ

apneagr
20-01-08, 10:15
εγω παντως με hol share llu δεν εχω κανενα προβλημα...:)

no_logo
20-01-08, 10:17
να ρωτήσεις την εταιρία security που είσαι μέλος
να πάρεις εγγράφως την δέσμευση της εταιρείας τηλεπικοινωνιών που σε ενδιαφέρει ότι υποστηρίζει τέτοιες υπηρεσίες, μια και όταν σε δέσουν πελάτη μπορεί να το παίζουν τρελοί


........Auto merged post: no_logo added 0 Minutes and 35 Seconds later........


εγω παντως με hol share llu δεν εχω κανενα προβλημα...:)

γιατί το τηλέφωνο παραμένει στον ΟΤΕ

konkat
20-01-08, 10:20
"να ρωτήσεις την εταιρία security που είσαι μέλος
να πάρεις εγγράφως την δέσμευση της εταιρείας τηλεπικοινωνιών που σε ενδιαφέρει ότι υποστηρίζει τέτοιες υπηρεσίες, μια και όταν σε δέσουν πελάτη μπορεί να το παίζουν τρελοί "


Eυχαριστώ:oneup:

JoeBar
20-01-08, 15:13
Μια μικρή παρατήρηση. Σε φίλο με Forthnet full llu ο οποίος αντιμετώπιζε προβλήματα με την ταχύτητα του ίντερνετ, τεχνικός της forth του είπε οτί μπορεί να παίζει ρόλο και ο συναγερμός.

Πάντως ο συναγερμός του δούλευε κανονικά από όσο μου είπε.


Προσωπικά πάντως αν είχα συναγερμό δεν θα σκεφτόμουν τίποτα άλλο από οτε.

ariadgr
20-01-08, 15:50
να ρωτήσεις την εταιρία security που είσαι μέλος
να πάρεις εγγράφως την δέσμευση της εταιρείας τηλεπικοινωνιών που σε ενδιαφέρει ότι υποστηρίζει τέτοιες υπηρεσίες, μια και όταν σε δέσουν πελάτη μπορεί να το παίζουν τρελοί
Σωστά όλα τα παραπάνω.
Και όταν ενεργοποιηθείς, θα χρειαστεί να μπει ADSL φίλτρο πριν το συναγερμό, για το οποίο ίσως χρειαστεί επίσκεψη της εταρείας security, ανάλογα με την καλωδίωση.

konkat
24-01-08, 10:10
Προσωπικά πάντως αν είχα συναγερμό δεν θα σκεφτόμουν τίποτα άλλο από οτε.[/QUOTE]


ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΑΔΙΚΟ :hmm:

magnan
24-01-08, 23:46
netone full LLU
δεν υπαρχει προβλημα ειναι οκ
απο κει και περα δεν ξερω αν εσυ θελεις να πειραματιστεις :)

jason_boy
02-02-08, 19:51
εγω φίλε, έχω ΟΝ και τουλάχιστων ο συναργεμός μου δουλέυει κανονίκα ( εκτώς απο την 1η εβδομάδα βεβαια που μου βγήκε η πίστη για να έχω τηλέφωνο)

wendel
11-02-08, 15:42
Σκέφτομαι να αλλάξω παροχώ από Tellas σε NetOne.
Έχω συναγερμό ADT.
Με την Tellas δεν έχω κανένα πρόβλημα καθώς η τηλεφωνία δεν είναι VOIP.
Στην NetOne η τηλεφωνία είναι VOIP.
Από την NetOne μου είπαν ότι δεν θα έχω πρόβλημα, αλά από την εταιρεία συναγερμού ADT μου είπαν ότι θα έχω.
Μήπως μπορεί κάποιος να βοηθήσει.

gkosto
11-02-08, 15:44
Συγνώμη αν δεν είναι αυτό το κατάλληλο section για το post μου.

Εχω συναγερμό στο σπίτι και θέλω να κόψω τον ΟΤΕ, η VIVODI δεν υποστηρίζει αυτη την υπηρεσία, η 4NET υποστηρίζει αλλά με κάποιες μετατροπές και η TELLAS υποστηρίζει χωρίς να να κάνεις κάτι.

Έχει κανείς συναγερμό & TELLAS (ή 4NET)?
Δουλεύει καλά?

Ευχαριστώ


εγω εχω τελλας και συναγερμο στο σπιτι , δουλευει κανονικα ο συναγερμος και δεν εχω κανενα προβλημα .δεν ξερω τι λενε αλλοι παντως οποιος θελει ερχεται και το βλεπει αν δεν το πιστευει , ουτε φιλτρο , τιποτε δεν εβαλα στη γραμμη μου

euri
11-02-08, 16:40
Εναλλακτικά, είναι δυνατό με χρήση του κατάλληλου εξοπλισμού να γίνεται η μετάδοση της σηματοδοσίας του συναγερμού μέσω κινητής τηλεφωνίας. Με αυτόν τον τρόπο, αφενός δεν επηρεάζεται η λειτουργία του συναγερμού από διάφορες ασυμβατότητες με κάποιους εναλλακτικούς παρόχους, αφετέρου αυξάνει κάπως το επίπεδο ασφάλειας, καθώς η επικοινωνία δεν περνά από καλώδιο, αλλά από τον αέρα.

dvm
11-02-08, 18:43
Σε μια γνωστή μου που είχε συναγερμό φέραμε πάντως το ρούτερ της hellas online κοντά στο συναργερμό για να μπορέσει να τον συνδέσει (και συνδέσαμε με wi-fi το pc). Δεν έχω νεώτερα, αλλά νομίζω δεν έχει πρόβλημα. Εκεί που συνδέεις την τηλεφωνική συσκευή συνδέεις και το συναγερμό.

etsap
11-02-08, 18:57
Εγω, εχω απευθυνθει σε HOL,On,NetOne,Vivodi.
Στην ερωτηση μου αν ο συναγερμος μου θα δουλευει με το router τους, μονο η On μου απαντησε καπως θετικα, αλλα οχι σιγουρα: "Ναι, το router μας δουλευει με καποιους συναγερμους, αλλα δεν ξερουμε ακριβως με ποιους, γι αυτο και δεν μπορουμε να σας πουμε αν θα δουλευει με τον δικο σας"
Ο εγκαταστατης του συναγερμου μου, ηταν κατηγορηματικος: "Μονο με προσθετο εξοπλισμο μεσω GSM (Voice Box) μπορει να λειτουργησει"
Γι αυτο (και οχι μονο...) μενω στον ΟΤΕ !!

ariadgr
11-02-08, 19:15
Στην ερωτηση μου αν ο συναγερμος μου θα δουλευει με το router τους, μονο η On μου απαντησε καπως θετικα, αλλα οχι σιγουρα: "Ναι, το router μας δουλευει με καποιους συναγερμους, αλλα δεν ξερουμε ακριβως με ποιους, γι αυτο και δεν μπορουμε να σας πουμε αν θα δουλευει με τον δικο σας"

Αυτός που σου απάντησε από την On, ήταν τόσο άσχετος που δεν ήξερε ότι η τηλεφωνία τους δεν δουλέυει μέσω του router, αλλά απευθείας στις τηλεφωνικές πρίζες...

konkat
12-02-08, 11:08
Εναλλακτικά, είναι δυνατό με χρήση του κατάλληλου εξοπλισμού να γίνεται η μετάδοση της σηματοδοσίας του συναγερμού μέσω κινητής τηλεφωνίας. Με αυτόν τον τρόπο, αφενός δεν επηρεάζεται η λειτουργία του συναγερμού από διάφορες ασυμβατότητες με κάποιους εναλλακτικούς παρόχους, αφετέρου αυξάνει κάπως το επίπεδο ασφάλειας, καθώς η επικοινωνία δεν περνά από καλώδιο, αλλά από τον αέρα.

Γνωρίζεις τι εξοπλισμός χρειάζεται?
Λογικά θα χρεώνεται η κλήση μέσω κινητού

nikgl
12-02-08, 11:30
Η κλήση θα χρεώνεται αλλά αγοράζεις μια φτηνή καρτοκινητή που έχει τη μεγαλύτερη διάρκεια και φροντίζεις να την κινείς λιγάκι με κάποιες κλήσεις, τόσο ώστε να μη μπει στο "ψυγείο". Έτσι κι αλλιώς μια ετήσια συνδρομή φύλαξης κάνει ένα 120άρι/έτος. Οπότε μικρό το κόστος των κλήσεων.
Βέβαια αν έχεις τηλεφωνίες voip τύπου HOL, Vivodi, NetOne θα πρέπει να λάβεις υπόψιν σου τους άσκοπους συναγερμούς στο κέντρο κλήσεων που θα γίνονται όταν θα έχεις διακοπές σε ρεύμα ΔΕΗ, ή διακοπές/disconnects του internet (καθόλου ασυνήθιστο σήμερα).
Νομίζω ότι ΟΤΕ+συναγερμός είναι ένα ζευγάρι επιτυχίας.

konkat
12-02-08, 11:39
Η κλήση θα χρεώνεται αλλά αγοράζεις μια φτηνή καρτοκινητή που έχει τη μεγαλύτερη διάρκεια και φροντίζεις να την κινείς λιγάκι με κάποιες κλήσεις, τόσο ώστε να μη μπει στο "ψυγείο". Έτσι κι αλλιώς μια ετήσια συνδρομή φύλαξης κάνει ένα 120άρι/έτος. Οπότε μικρό το κόστος των κλήσεων.
Βέβαια αν έχεις τηλεφωνίες voip τύπου HOL, Vivodi, NetOne θα πρέπει να λάβεις υπόψιν σου τους άσκοπους συναγερμούς στο κέντρο κλήσεων που θα γίνονται όταν θα έχεις διακοπές σε ρεύμα ΔΕΗ, ή διακοπές/disconnects του internet (καθόλου ασυνήθιστο σήμερα).

:hmm:


Νομίζω ότι ΟΤΕ+συναγερμός είναι ένα ζευγάρι επιτυχίας.
:oneup:

@ ADSLgr.com All rights reserved.