PDA

Επιστροφή στο Forum : Αγοράστε Connx και γίνετε free public hotspot!



Σελίδες : [1] 2 3

dipapadi
20-01-08, 14:39
Μια φίλη αγόρασε connx πρόσφατα. Είδα ότι ο κλειδί για ασύρματη σύνδεση ήταν γραμμένο στις οδηγίες όπως και το υπόλοιπο κείμενο των οδηγιών - όχι δηλαδή με κάποιο κολλημένο αυτοκόλλητο. Σκέφτηκα λοιπόν ότι μάλλον όλοι οι router που δίνει ο ΟΤΕ με το connx έχουν το ίδιο κλειδί! Και όντως. Ήρθα σπίτι και προσπάθησα να συνδεθώ στον router ενός γείτονα που είδα ότι το αναγνωριστικό του ήταν CONNX. Συνδέθηκα!!!
Αυτό τι σημαίνει; Ότι όπου βλέπω SSID CONNX μπορώ να συνδέομαι με το ίδιο κλειδί!!!
Και μετά σου λέει η forthnet έχει hotspots! Ο ΟΤΕ δεν πιάνεται!!!

guzel
20-01-08, 14:42
Μια φίλη αγόρασε connx πρόσφατα. Είδα ότι ο κλειδί για ασύρματη σύνδεση ήταν γραμμένο στις οδηγίες όπως και το υπόλοιπο κείμενο των οδηγιών - όχι δηλαδή με κάποιο κολλημένο αυτοκόλλητο. Σκέφτηκα λοιπόν ότι μάλλον όλοι οι router που δίνει ο ΟΤΕ με το connx έχουν το ίδιο κλειδί! Και όντως. Ήρθα σπίτι και προσπάθησα να συνδεθώ στον router ενός γείτονα που είδα ότι το αναγνωριστικό του ήταν CONNX. Συνδέθηκα!!!
Αυτό τι σημαίνει; Ότι όπου βλέπω SSID CONNX μπορώ να συνδέομαι με το ίδιο κλειδί!!!
Και μετά σου λέει η forthnet έχει hotspots! Ο ΟΤΕ δεν πιάνεται!!!

διόρθωση: Στον τίτλο ήθελα να γράψω "γίνετε" όχι "γίνεται"!!! Αλλά δεν μπορώ να το διορθώσω. Κάποιος moderator ίσως;

το ρουτερ εχει default κλειδι το οποιο μπορεις να το αλλαξεις.. ο γειτονας σου δεν το εχει αλλαξει γι αυτο και μπορεις να μπεις

Valandil
20-01-08, 14:43
Δεν φταίει ο ΟΤΕ αν ο άλλος είναι τόσο άσχετος που δεν αλλάζει το κλειδί,ειδικά όταν ο ίδιος ο ΟΤΕ σου προτείνει να το αλλάξεις.

no_logo
20-01-08, 14:45
άλλο ένα ανόητο θέμα :down:
οι αδυναμίες - ελλείψεις του χρήστη φορτώνονται από biased χρήστες "εναλλακτικών" στον ΟΤΕ

georgegir
20-01-08, 14:48
εκει που λέει key δλδ βάζεις "CONNX"???? για να δω γιατί έχω 2-3 δίκτυα τέτοια εδώ κοντά...

dipapadi
20-01-08, 14:51
Μα τι λέτε ρε παιδιά. Αυτός που αγοράζει ένα πακέτο δεν ξέρει απαραίτητα πως θα το χρησιμοποιήσει. Περιμένει να το διαβάσει μέσα στις οδηγίες. Οι οδηγίες δεν προτείνουν αλλαγή του κωδικού. Που να φανταστεί ο απλός χρήστης;
Ας μην κάνουμε τους έξυπνους επειδή γνωρίζουμε κάτι. Πάντα υπάρχει περίπτωση να έρθει κάτι στα χέρια μας και να περιμένουμε να διαβάσουμε τις οδηγίες για να το χρησιμοποιήσουμε σωστά.
Επίσης όλοι οι έμποροι-εταιρείες, ανεξάρτητα από το τι εμπορεύονται, προσπαθούν να προστατεύσουν τους πελάτες τους. Σκεφτείτε τι θα γινόταν αν οι τράπεζες έβγαζαν κάρτες και default PIN και περίμεναν από τους πελάτες τους να το αλλάξουν!

........Auto merged post: dipapadi added 1 Minutes and 2 Seconds later........


εκει που λέει key δλδ βάζεις "CONNX"???? για να δω γιατί έχω 2-3 δίκτυα τέτοια εδώ κοντά...
Όχι. Εκεί που λέει key βάζεις τον κωδικό πρόσβασης που γράφουν οι οδηγίες για όλους τους χρήστες. Δεν μπορώ να τον γράψω βέβαια εδώ. Δεν είναι σωστό!

georgegir
20-01-08, 14:53
θα εκτιμούσα ένα pm τότε...:worthy:

miltosk
20-01-08, 14:54
Μενετε σε πολυκατοικια? Μη βιαστειτε να αγορασετε μια ADSL. Ολο και καποιος θα εχει αφησει ξεκλειδωτο το router του. Γιατι να πληρωνετε αδικα? VLAKASnet, ευρυζωνικοτητα χωρις κοστος!!! :rofl: :rofl:

dipapadi
20-01-08, 14:55
θα εκτιμούσα ένα pm τότε...:worthy:
Μα κι εσύ connx έχεις. Άνοιξε τις οδηγίες σου και δες τον. Για να δούμε αν είναι γενικό το κακό ή ισχύει για κάποια συγκεκριμένη παρτίδα.

ttsgr
20-01-08, 14:58
Μα τι λέτε ρε παιδιά. Αυτός που αγοράζει ένα πακέτο δεν ξέρει απαραίτητα πως θα το χρησιμοποιήσει. Περιμένει να το διαβάσει μέσα στις οδηγίες. Οι οδηγίες δεν προτείνουν αλλαγή του κωδικού. Που να φανταστεί ο απλός χρήστης;
Ας μην κάνουμε τους έξυπνους επειδή γνωρίζουμε κάτι. Πάντα υπάρχει περίπτωση να έρθει κάτι στα χέρια μας και να περιμένουμε να διαβάσουμε τις οδηγίες για να το χρησιμοποιήσουμε σωστά.
Επίσης όλοι οι έμποροι-εταιρείες, ανεξάρτητα από το τι εμπορεύονται, προσπαθούν να προστατεύσουν τους πελάτες τους. Σκεφτείτε τι θα γινόταν αν οι τράπεζες έβγαζαν κάρτες και default PIN και περίμεναν από τους πελάτες τους να το αλλάξουν!

........Auto merged post: dipapadi added 1 Minutes and 2 Seconds later........


Όχι. Εκεί που λέει key βάζεις τον κωδικό πρόσβασης που γράφουν οι οδηγίες για όλους τους χρήστες. Δεν μπορώ να τον γράψω βέβαια εδώ. Δεν είναι σωστό!

Την εκδοχή ότι το κλειδί είναι ενιαίο στην αρχή για να μπόρεσε κάποιος μη γνωστης να δεχτεί βοήθεια από το Help Desk την έχετε εξετάσει?
Υπάρχουν σίγουρα ένα βουνό πράγματα για τα οποια κάποιος μπορεί να κατηγορήσει τον ΟΤΕ..αλλα για αυτό όχι

dipapadi
20-01-08, 15:00
Την εκδοχή ότι το κλειδί είναι ενιαίο στην αρχή για να μπόρεσε κάποιος μη γνωστης να δεχτεί βοήθεια από το Help Desk την έχετε εξετάσει?
Υπάρχουν σίγουρα ένα βουνό πράγματα για τα οποια κάποιος μπορεί να κατηγορήσει τον ΟΤΕ..αλλα για αυτό όχι
Δεν σε καταλαβαίνω. Ίσως δεν διευκρίνησα αρκετά. Μιλάμε για το wep κλειδί για την σύνδεση στο wifi. Όχι για το username/password για την είσοδο στο control panel του router. Φυσικά και το τελευταίο έχει default τιμές, αλλά αυτό δεν θα το έκανα θέμα.

pstratos
20-01-08, 15:00
Νομίζω ότι δεν έχουν καν ενεργοποιημένο το WEP. To πρόβλημα είναι με τα κανάλια! Νομίζω οτι όλα είναι ρυθισμένα στο 6?? Όπου βλέπουμε open CONX μπαίνουμε. Απλά δεν κατεβάζουμε τον άπαγκο γιατί μετά καπουτ hot-spot. Αυτό με έχει σώσει πάνω από τρεις φορές. Μολις μετακόμισα σε νέο σπίτι και μέχρι ο ΟΤΕ να φέρει ISDN +ADSL είχα net και με voip από το φορητό στο μπαλκόνι!! Όταν άλλη μια φορά ο καλός OTE μας είχε αφήσει off 5-6 ώρες (αλλαγές καλωδια) ο καλός ON γείτονας φρόντισε για μένα ..... Επίσης στο δικό μου ρουτερ έχω δει πολλες φορές άτομα συνδεμένα για μερικές ώρες. Το μόνο πρόβλημα είναι με τα Win-PC που δεν ξέρω τι πράματα βλέπουν οι roamers (αφού μπαίνουν έτσι στο LAN μας) και τι ιούς μπορούν να φερουν. Όπότε καλό firewall (σε pc και router) επιβάλλεται, rules στο router μας, ξεχωριστό subnet στο wirelless και πέταμα των win!
Μετά όλη η πόλη ένα μεγάλο hotspot.

georgegir
20-01-08, 15:05
Μα κι εσύ connx έχεις. Άνοιξε τις οδηγίες σου και δες τον. Για να δούμε αν είναι γενικό το κακό ή ισχύει για κάποια συγκεκριμένη παρτίδα.

Δεν το έχω ακόμη φίλε...απλά,βι'αστηκα να αλλάξω το προφίλ. Το περιμένω!

ttsgr
20-01-08, 15:06
Δεν σε καταλαβαίνω. Ίσως δεν διευκρίνησα αρκετά. Μιλάμε για το wep κλειδί για την σύνδεση στο wifi. Όχι για το username/password για την είσοδο στο control panel του router. Φυσικά και το τελευταίο έχει default τιμές, αλλά αυτό δεν θα το έκανα θέμα.



Μιλάω πάντα για την ασύρματη σύνδεση..τι ακριβώς δεν καταλαβαίνεις?

l_satsok
20-01-08, 15:08
πραγματι ,ηλιθιο θεμα.

οποιος δεν ξερει πως να αλλαξει καποιο κλειδι συμβουλευεται καποιον που ξερει.
αν δεν θελει η αν βαριεται να διαβασει τις οδηγιες (οι περισσοτεροι βαριουνται) ειναι τουλαχιστον εκνευριστικο να ριχνει αλλου τις ευθυνες.
δεν φταιει κανενας provider αν ο Ελληνας θελει να παραμεινει τεχνολογικα αναλφαβητος.
εδω ρε εξυπνοι Ελληνες αν ρωτησεις δεκα χρηστες ειναι ζητημα αν ο ενας μονο θυμαται τον κωδικο προσβασης του στο ιντερνετ,εχουν ολοι την απαιτηση να τον θυμουνται οι ...τεχνικοι..

αει στο ...

μην αγοραζετε adsl προσβασεις,αφου ετσι κι αλλιως δεν ξερετε να τις χρησιμοποιησετε,καθηστε στις γραπτες σημειωσεις και στη δεκαετια του 70,τι τι θελετε την τεχνολογια;

NikoLakis
20-01-08, 15:14
Ναι δε λέω εχετε δικιο σε αυτα που λετε... εν μέρει.

Εχω όμως και την εξης απορία: ο ΟΤΕ δεν γνωρίζει ότι η πλειοψηφία των χρηστών που αγοράζει connx είναι άσχετοι και τεχνολογικα αναλφάβητοι?

Νομίζω πως το γνωρίζει. Γιατι λοιπόν δεν έχει το ασύρματο δίκτυο στο default απενεργοποιημένο?

no_logo
20-01-08, 15:19
η μάνα του λόχου έχει πεθάνει εδώ και 10τίες

όποιος είναι άχρηστος και πίσω από κάγκελα να τον βάλεις πάλι θα βρει τρόπο να κάνει την μλκία του

hel
20-01-08, 15:40
η μάνα του λόχου έχει πεθάνει εδώ και 10τίες

όποιος είναι άχρηστος και πίσω από κάγκελα να τον βάλεις πάλι θα βρει τρόπο να κάνει την μλκία του

Καλά ντε δεν είπε και τίποτα κακό το παιδί. Μία παρατήρηση έκανε. Αν το θέμα δεν ενδιαφέρει κανέναν ας το κλείσουν.

no_logo
20-01-08, 15:43
Καλά ντε δεν είπε και τίποτα κακό το παιδί. Μία παρατήρηση έκανε. Αν το θέμα δεν ενδιαφέρει κανέναν ας το κλείσουν.


μα δεν του την πέφτω :evil:

JoeBar
20-01-08, 15:49
Ναι δε λέω εχετε δικιο σε αυτα που λετε... εν μέρει.

Εχω όμως και την εξης απορία: ο ΟΤΕ δεν γνωρίζει ότι η πλειοψηφία των χρηστών που αγοράζει connx είναι άσχετοι και τεχνολογικα αναλφάβητοι?

Νομίζω πως το γνωρίζει. Γιατι λοιπόν δεν έχει το ασύρματο δίκτυο στο default απενεργοποιημένο?
Γιατί ο ίδιος τεχνολογικά αναλφάβητος δεν θα μπορεί να συνδέσει το λάπτοπ του ασύρματα... ;)

dipapadi
20-01-08, 15:56
Αν το θέμα δεν ενδιαφέρει κανέναν ας το κλείσουν.
Ένα θέμα που δεν ενδιαφέρει "κλείνει" μόνο του με την μη συμμετοχή σε αυτό. Δεν χρειάζεται να το κλείσει κάποιος.

Για να κλείσω εγώ από την πλευρά μου, μια που ξεκίνησα το θέμα, απλά ήθελα να πω ότι είναι καλύτερο ο οποιοσδήποτε πάροχος να ρυθμίζει τους routers του με τυχαίο wifi κλειδί πριν τον δώσει σε ένα χρήστη. Έτσι δεν θα υπάρχει θέμα. Π.χ. αυτό κάνει η HOL (ok ουσιαστικά το κάνει η fritz γι αυτήν από το εργοστάσιο). Ο ΟΤΕ κάνει μάλλον το αντίθετο. Αλλάζει τα κλειδιά έτσι ώστε να είναι τα ίδια.
Σε περίπτωση που υπάρχει θέμα υποστήριξης τότε μπορεί ο τεχνικός που θα πάει επί τόπου να συνδεθεί με καλώδιο. Για απομακρυσμένη υποστήριξη δεν χρειάζεται ο πάροχος να ξέρει το κλειδί του wifi.

ttsgr
20-01-08, 16:13
Για απομακρυσμένη υποστήριξη δεν χρειάζεται ο πάροχος να ξέρει το κλειδί του wifi.

Αν είναι ο μονος τρόπος διασύνδεσης που έχει ο πελάτης πως θα τον βοηθήσει?

Η αρχική ρύθμιση δεν είναι τυχαία και είναι έτσι για κάποιους λόγους...αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί σας προβλημάτισε το γεγονός.

Αν στο κάτω κάτω κάποιος έχει αφήσει το Wi-Fi του σε κατάσταση μπάτε σκύλοι αλέστε είναι προσωπική του ευθύνη και όχι του ΟΤΕ. Δεν ήξερες ,δεν ρώταγες?

NikoLakis
20-01-08, 16:35
Γιατί ο ίδιος τεχνολογικά αναλφάβητος δεν θα μπορεί να συνδέσει το λάπτοπ του ασύρματα... ;)

Θα ειναι ομως προστατευμένος και με ενα απλό τηλέφωνο στο 1242 ή ενα διαβασμα του manual θα του λύσει την απορια.;)

Τωρα όμως ούτε καν γνωρίζει ότι είναι ενεργοποιημένο το wireless και όποιος ξέρει το default wep key μπορει να συνδεθει στο δικτυο του χωρις κανενα προβλημα. Να πάρει τους κωδικους της συνδεσης του χωρις κανενα προβλημα(αφου και το pass του ρουτερ λογικα θα το εχει αφησει στο default) κτλ κτλ.

Κατι παρομοιο δεν είχε γινει και με την ΟΝ και είχε ξεσηκωθει όλο το φορουμ? Εαν κανω λαθος διορθώστε με. Tωρα λοιπόν γιατι η αντιμετωπιση ειναι διαφορετικη?

delta9
20-01-08, 16:35
και εγω το βρισκω λιγο ας πουμε "off topic" θεμα.
Δε νομιζω οτι τετοια θεματα ειναι θεματα του ΟΤε και καθε παροχου γενικως.
Και ακομα δε νομιζω να μην υπαρχει ανθρωπος που να μην εχει ακουσει οτι καποιος "κλεβει" απο το γειτονα.
Ολα αυτα λυνονται αν καποιος αφιερωσει τα στοιχειωδη 10 λεπτα που απαιτουνται για να διαβασει το manual.
Οποιος θελει μαθαινει...

agmarios
20-01-08, 16:36
Και η on έδινε το router με ενεργοποιημένο το ασύρματο και ξεκλείδωτο και σωστά πέσαμε να τη φάμε. Το ίδιο πρέπει να κάνουμε και με όποιον άλλο κάνει το ίδιο.

Αφήστε τους ελιτ-ισμούς στην άκρη. Στον καθένα μπορεί να χρειαστεί ή να συμβεί ένα reset του router και να πάνε περίπατο τα κλειδώματα. Δεν μπορεί να σκεφτόμαστε συνέχεια τον εξοπλισμό μας, έχουμε και άλλα πράγματα να κάνουμε.

no_logo
20-01-08, 16:40
Και η on έδινε το router με ενεργοποιημένο το ασύρματο και ξεκλείδωτο και σωστά πέσαμε να τη φάμε. Το ίδιο πρέπει να κάνουμε και με όποιον άλλο κάνει το ίδιο.

Αφήστε τους ελιτ-ισμούς στην άκρη. Στον καθένα μπορεί να χρειαστεί ή να συμβεί ένα reset του router και να πάνε περίπατο τα κλειδώματα. Δεν μπορεί να σκεφτόμαστε συνέχεια τον εξοπλισμό μας, έχουμε και άλλα πράγματα να κάνουμε.


λάθος

η on δεν σου έδινε την δυνατότητα να αλλάξεις τίποτα στο ρούτερ
καμία σχέση με λίγα λόγια

DSLaManiaC
20-01-08, 16:41
Γενικότερα πάντως... Μην έχετε την ψευδαίσθηση ότι το WEP προσφέρει ασφάλεια.

baskon
20-01-08, 16:41
Καποιος που εχει πάρει ασυρματο ρουτερ υποτιθεται ότι΄θέλει να το χρησιμοποιησει και άρα ξέρει τα βασικά για το πως δουλευει. Αλλιως φωνάζει κάποιον που ξέρει να του το φτιάξει..
Αρα αυτος φταιει αν δεν αλλαξε το κωδικό ή αν δεν έχει καν κρυπτογραφηση..
Στο σπιτι της κοπελας μου κάποιος τριγυρω έχει ontelecoms και το έχει χωρις ασφαλεια..
Η on φταιει που μπηκα και σερφαρα μια μέρα που είχαμε προβλημα στο ιντερνετ?

dipapadi
20-01-08, 16:48
Να δώσω ένα άλλο παράδειγμα για να γίνω λίγο πιο παραστατικός:
Στο στρατό, είχαμε στην μονάδα ένα πλυντήριο με το οποίο, όλοι εμείς που είμασταν μακρυά από το σπίτι, βολευόμασταν. Οι πιο πολλοί φαντάροι δεν ήξεραν αυτό που ξέρει κάθε νοικοκυρά: μετά το τέλος της λειτουργίας του πλυντηρίου η πόρτα είναι ασφαλισμένη για 1-2 λεπτά (ρωτήστε την μαμά και θας το επιβεβαιώσει). Ως αποτέλεσμα προσπαθούσαν να ανοίξουν με δύναμη την πόρτα και κάθε τόσο ήταν σπασμένη και δεν είχαμε πλυντήριο!
Ένα λοιπόν απλό θέμα για οποιαδήποτε νοικοκυρά γινόταν συνεχώς πρόβλημα σε μια μονάδα αντιαεροπορικού πυροβολικού! Λύθηκε όταν βάλαμε ένα προειδοποιητικό χαρτί πάνω από το πλυντήριο.
Ας βγούμε λοιπόν από τον μικρόκοσμό μας στον οποίο όλοι ξέρουν πως ρυθμίζεται ένας router. Ο περισσότερος κόσμος δεν ξέρει. Ο ΟΤΕ και ο κάθε ΟΤΕ οφείλει ή να βάζει τυχαία κλειδιά ή να γράφει με τεράστια κόκκινα γράμματα στο εξωτερικό μέρος του router ότι πρέπει ο χρήστης να αλλάξει τα κλειδιά. Ακόμα και για τους αμελής που βαριούνται να ανοίξουν το manual.

maik
20-01-08, 16:58
Να δώσω ένα άλλο παράδειγμα για να γίνω λίγο πιο παραστατικός:
Στο στρατό, είχαμε στην μονάδα ένα πλυντήριο με το οποίο, όλοι εμείς που είμασταν μακρυά από το σπίτι, βολευόμασταν. Οι πιο πολλοί φαντάροι δεν ήξεραν αυτό που ξέρει κάθε νοικοκυρά: μετά το τέλος της λειτουργίας του πλυντηρίου η πόρτα είναι ασφαλισμένη για 1-2 λεπτά (ρωτήστε την μαμά και θας το επιβεβαιώσει). Ως αποτέλεσμα προσπαθούσαν να ανοίξουν με δύναμη την πόρτα και κάθε τόσο ήταν σπασμένη και δεν είχαμε πλυντήριο!
Ένα λοιπόν απλό θέμα για οποιαδήποτε νοικοκυρά γινόταν συνεχώς πρόβλημα σε μια μονάδα αντιαεροπορικού πυροβολικού! Λύθηκε όταν βάλαμε ένα προειδοποιητικό χαρτί πάνω από το πλυντήριο.
Ας βγούμε λοιπόν από τον μικρόκοσμό μας στον οποίο όλοι ξέρουν πως ρυθμίζεται ένας router. Ο περισσότερος κόσμος δεν ξέρει. Ο ΟΤΕ και ο κάθε ΟΤΕ οφείλει ή να βάζει τυχαία κλειδιά ή να γράφει με τεράστια κόκκινα γράμματα στο εξωτερικό μέρος του router ότι πρέπει ο χρήστης να αλλάξει τα κλειδιά. Ακόμα και για τους αμελής που βαριούνται να ανοίξουν το manual.

Θα παιρνει τοτε ο καθε ασχετος και θα λεει οτι εχει βλαβη γιατι δεν ξερει να αλαξει τους κωδικους.

btw σε κανενα μα σε κανενα ρουτερ δεν γραφει στο manal τους κωδικους για το ασυρματο.

dipapadi
20-01-08, 17:02
btw σε κανενα μα σε κανενα ρουτερ δεν γραφει στο manal τους κωδικους για το ασυρματο.
Το είδα με τα μάτια μου σε πρόσφατα αγορασμένο πακέτο. Αν το είχα μπροστά μου θα το σκάναρα για να το δεις.
Ίσως δεν το έγραψα καλά. Στο μικρό manual που δίνει ο ΟΤΕ για να βοηθήσει στη σύνδεση το γράφει.

no_logo
20-01-08, 17:02
@ dipapadi

οκ πειστήκαμε το νήμα το ξεκίνησες από ενδιαφέρον και όχι από αντι-ΟΤΕ εμπάθεια
Άλλο τώρα αν στο συγκεκριμένο ζήτημα σου γύρισε μπούμερανγκ :whistle:

Lovetrinity1983
20-01-08, 17:04
Κανενα pm για το default key ρε παιδια!Εχω 10 δυκτια γυρω μου κ δεν εχω net ακομα με τον ΟΤΕ......

dipapadi
20-01-08, 17:11
@ dipapadi

οκ πειστήκαμε το νήμα το ξεκίνησες από ενδιαφέρον και όχι από αντι-ΟΤΕ εμπάθεια
Άλλο τώρα αν στο συγκεκριμένο ζήτημα σου γύρισε μπούμερανγκ :whistle:
Ναι το πιστεύω και για την ON που τους έδινε τελείως ξεκλείδωτους τους routers.
Τώρα... η εμπάθεια προς τον ΟΤΕ είναι δεδομένη από όλους μας! :p
Για το μπούμερανγκ δεν ξέρω τι λες. Είχε πολύ ενδιαφέρον η συζήτηση. Νομίζω ότι έβγαλα τα συμπεράσματά μου όπως και οι λοιποί συμμετέχοντες. :oneup:

no_logo
20-01-08, 17:13
Κανενα pm για το default key ρε παιδια!Εχω 10 δυκτια γυρω μου κ δεν εχω net ακομα με τον ΟΤΕ......


αυτό απλά δεν είναι σωστό :lock:

captain556
20-01-08, 17:17
Αμα το σκεφτουμε σοβαρα ,δεν θα ηταν ωραίο αυτό?
Όλοι οσοι εχουμε ασυρματα μοντεμ,να τα αφηνουμε ανοιχτα ετσι ωστε να μαινει οποιοσδηποτε.Αν συνεβαινε κατι τετοιο ολοι η ελλαδα θα ηταν ενα μεγαλο wifi δικτυο.
Δεν πιστευω πως εφοσον εχουμε μια συνδεση 24 mb θα μειωθει η ταχυτητα επιδει ο γειτονας μπηκε στο msn του απο την συνδεση μας...

Για φανταστειτε να περνεται το laptop σας ή το iphone σας και να πατε μια βόλτα στο παρκάκι,ενω ταυτοχρονα μπωρειτρε να σερφαρεται ελευθερα στο διαδυκτιο.

delta9
20-01-08, 17:22
Το είδα με τα μάτια μου σε πρόσφατα αγορασμένο πακέτο. Αν το είχα μπροστά μου θα το σκάναρα για να το δεις.
Ίσως δεν το έγραψα καλά. Στο μικρό manual που δίνει ο ΟΤΕ για να βοηθήσει στη σύνδεση το γράφει.

ναι οντως υπαρχει στο πισω μερος του manual με αυτοκολλητακι....

DSLaManiaC
20-01-08, 17:24
Αμα το σκεφτουμε σοβαρα ,δεν θα ηταν ωραίο αυτό?
Όλοι οσοι εχουμε ασυρματα μοντεμ,να τα αφηνουμε ανοιχτα ετσι ωστε να μαινει οποιοσδηποτε.Αν συνεβαινε κατι τετοιο ολοι η ελλαδα θα ηταν ενα μεγαλο wifi δικτυο.
Δεν πιστευω πως εφοσον εχουμε μια συνδεση 24 mb θα μειωθει η ταχυτητα επιδει ο γειτονας μπηκε στο msn του απο την συνδεση μας...

Για φανταστειτε να περνεται το laptop σας ή το iphone σας και να πατε μια βόλτα στο παρκάκι,ενω ταυτοχρονα μπωρειτρε να σερφαρεται ελευθερα στο διαδυκτιο.

Φυσικά... Κι έλεγα απο που θα χρησημοποιήσω την κλεμμένη πιστωτική για να κατεβάσω "ταινίες" με ανήλικα.. :nono:

euri
20-01-08, 17:25
Αμα το σκεφτουμε σοβαρα ,δεν θα ηταν ωραίο αυτό?
Όλοι οσοι εχουμε ασυρματα μοντεμ,να τα αφηνουμε ανοιχτα ετσι ωστε να μαινει οποιοσδηποτε.Αν συνεβαινε κατι τετοιο ολοι η ελλαδα θα ηταν ενα μεγαλο wifi δικτυο.
Δεν πιστευω πως εφοσον εχουμε μια συνδεση 24 mb θα μειωθει η ταχυτητα επιδει ο γειτονας μπηκε στο msn του απο την συνδεση μας...

Για φανταστειτε να περνεται το laptop σας ή το iphone σας και να πατε μια βόλτα στο παρκάκι,ενω ταυτοχρονα μπωρειτρε να σερφαρεται ελευθερα στο διαδυκτιο.

Για φανταστείτε ο γείτονας να ανεβοκατεβάζει τόρρεντς (διανομές λίνουξ... :rolleyes:) και να καταλαμβάνει το μεγαλύτερο bandwidth της γραμμής...

Για φανταστείτε ο γείτονας να διακινεί απαγορευμένο υλικό (πχ παιδική πορνογραφία) από μια τηλεπικοινωνιακή σύνδεση η οποία φέρει το όνομά σας...

DSLaManiaC
20-01-08, 17:27
euri σε πρόλαβα :p

euri
20-01-08, 17:28
euri σε πρόλαβα :p

Ναι :( Προφανώς το χοτσποτ από το οποίο συνδέεσαι είναι γρηγορότερο από το χοτσποτ του γείτονά μου :crazy:

dipapadi
20-01-08, 17:38
ναι οντως υπαρχει στο πισω μερος του manual με αυτοκολλητακι....
Όχι αυτοκολλητάκι. Αυτό που είδα εγώ ήταν τυπωμένο από το τυπογραφείο κανονικά μέσα στο κείμενο. Έχει σημασία γι αυτό το επισημαίνω.

spathakiss
20-01-08, 17:38
Ναι :( Προφανώς το χοτσποτ από το οποίο συνδέεσαι είναι γρηγορότερο από το χοτσποτ του γείτονά μου :crazy:


χαχαχα πολύ αστείο...

Πάντος και εγώ εδώ έχω ένα τελίος ξεκλείδωτο νετ και μάλιστα ο τύπος έχει αλλάξη το ssdi του αλλά δεν έβαλε κωδικό???

Την εξυπηρέτηση πάντος μου την έκανε και χωρίς να το γνωρίζει...Εντάξει είπαμε όχι να του φάμε και όλο το bandwith αλλά μερικές φορές που πέφτει το νετ μας είναι χρήσιμο αυτό του γείτονα....


Άρα καλά κάνουν οι εταιρείες μας φέρνουν ποιό κοντά!!!σαν να πάς να πέρνεις ζάχαρη από τον γείτονα!!!!

maik
20-01-08, 17:39
Όχι αυτοκολλητάκι. Αυτό που είδα εγώ ήταν τυπωμένο από το τυπογραφείο κανονικά μέσα στο κείμενο. Έχει σημασία γι αυτό το επισημαίνω.

Πες μας τουλαχιστον τον τυπο του ρουτερ. Δωσε εστω και τον μισο κωδικο να μας πεισεις, γιατι ακομα δεν.....

midnightsun
20-01-08, 17:41
Πάλι καλά που άλλαξα το κλειδί και έβαλα δικό μου wap, δεν θα το φανταζόμουν ότι όλοι μπορεί να έχουν το ίδιο κλειδί. :scared:

DSLaManiaC
20-01-08, 17:44
Η ταπεινή μου άποψη:

Το wireless το ανοίγουμε μόνο όταν βάζουμε WPA2 με αυτόματη αλλαγή κλειδιού ανα τακτά χρονικά διαστήματα.. ή δε το ανοίγουμε καθόλου.

Spanos
20-01-08, 17:46
Άντε

SSID : CONNX
Wep Key : :nono:

NikoLakis
20-01-08, 17:48
Απο το φυλλαδιακι του connex

Spanos
20-01-08, 17:49
Άντε

SSID : CONNX
Wep Key : :nono:

Γιατί με κάνετε επεξεργασία, βρε παιδιά;

Στο site του OTE το λέει :whistle:

http://www.otenet.gr/hd/HTML/adsl/dsl_philips_cga5720_8.htm

edit:καλό σερφάρισμα :p

euri
20-01-08, 17:50
Αναφέρεται ρητά λοιπόν ότι μπορεί να γίνει αλλαγή του αρχικού κλειδιού.

@ ADSLgr.com All rights reserved.