PDA

Επιστροφή στο Forum : FRITZ!Box + adsl2



delta9
20-01-08, 17:01
Μολις εκανα μεταφορα απο HOL σε OTE.
Αυτη τη στιγμη εχω το FRITZ!Box ακ θως επισης και το FRITZ!Box Fon WLAN.
Απο οτι εχω καταλαβει το FRITZ!Box Fon WLAN θα μου το παρει πισω η ΗΟΛ.
Το ερωτημα μου ειναι αν το FRITZ!Boxhttp://www.avm.de/en/Produkte/FRITZBox/FRITZ_Box_Fon_ata/index.html
το οποιο λογικα δε θα μου παρει η ΗΟΛ πισω σηκωνει γραμμη 4mbs.

songless_bird
20-01-08, 17:07
Μα και adsl απλο να ειναι σηκωνει 8mbps...Μια χαρα θα εισαι.

delta9
20-01-08, 17:24
Ωρεα γιατι το fritz δεν το αλλαζω με τπτ!!!
Ευχαριστω

maxorfo
20-01-08, 17:41
Και τα δύο, με ενημερωμένο FW, πιάνουν μέχρι 24 Mbit. Για το FBF WLAN, μην το δένεις και κόμπο ότι θα το πάρει πίσω η HOL ;)

delta9
20-01-08, 18:20
Θα μου το παρει γιατι ειχα κανει αιτηση για 2play αλλα τελικα επειδη αργουσαν την ακυρωσα αλλα μου εμεινε το fritz wlan.
Τωρα μου ζητησαν πισω και το αλλο το απλο αλλα τη συνδεση ττην παλια την ειχα 2.5 χρονια οποτε θσ το κρατησω το παλιο το fritz!!!

ESP1982
20-01-08, 18:34
Και τα δύο, με ενημερωμένο FW, πιάνουν μέχρι 24 Mbit.

Να ρωτήσω και εγώ πάνω σε αυτό... Έχω το fritzbox (που έδινε η altec), αναβάθμισα το firmware και είδα πως έχει support για adsl2. Έχει σχέση το ότι μου γράφει στις ρυθμίσεις Attainable data rate: kBit/s -recieve 6608- -sent 892-; Μήπως είναι το όριο της τωρινής μου γραμμής και σε λίγο καιρό που θα μεταβώ σε 24άρα θα ανέβει;

maxorfo
20-01-08, 18:58
@ delta9
Άρα μιλάς για το 7140. Εγώ νόμιζα ότι μιλούσες για το απλό WLAN, που έδινε με τα πακέτα BroadBand Pack.

@ ESP1982
Aν ήδη βρίσκεσαι σε ADSL2+ DSLAM (αυτό φαίνεται στη σελίδα "overview" του "settings" - "internet"), πιθανόν να είναι το μέγιστο που μπορεί να συγχρονίσει, λαμβάνοντας υπ' όψη το θόρυβο και την εξασθένηση. Εκτός κι αν η HOL έχει περιορίσει την ταχύτητα. Εγω πχ. είμαι σε HiBox έως 24 Mbit αλλά δες στο προφίλ μου μέχρι που φτάνω και τι θόρυβο/εξασθένηση έχω.

ESP1982
20-01-08, 19:09
@maxorfo: σε 1mbit είμαι ακόμα και περιμένω την αναβάθμιση. :) Όταν με το καλό περάσω σε adsl2+ dslam δηλαδή, θα αλλάξει αυτόματα; (πέρα από το που θα μου κλειδώσει λόγω θορύβου κλπ κλπ)

maxorfo
20-01-08, 19:15
Ακριβώς. Εξάλλου θα δείξει στη σελίδα του interface που αναφέρω πιό πάνω και την αλλαγή του DSLAM, που σημαίνει ότι θα έχεις φύγει από το δίκτυο του ΟΤΕ (AΡΥΣ) και θα έχεις πάει στο ιδιόκτητο της HOL (είτε Shared είτε Full LLU). Τι έχεις πάρει, HiBox ή Double Play?

ESP1982
20-01-08, 20:00
Ώπα γιατί ξέχασα και να το αναφέρω. :p Έχω κάνει αίτηση σε forthnet για double play, αλλά είπα να ποστάρω μιας και το υπόλοιπο κομμάτι ήταν κοινό.

giwrgis
20-01-08, 22:45
Έγω έχω στην κατοχή μου το fritz fon wlan πακέτο από Hol και το έχω με γραμμή 24 mbit όσον αφορά το κομμάτι του συγχρονισμού είμαστε μια χαρά 21150/863 και η σύνδεση με lan μου δίνει μέχρι και 2ΜΒ/s. Όμως με το ασύρματο πάνω από 1MB/s δεν έχω καταφέρει να πιάσω και έιμαι και δίπλα στο router με σύνδεση στα 54Μbit σήμα λέει εξαιρετικό. Δεν ξέρω τι μπορεί να φταίει αλλά το ασύρματο το χρησιμοποιώ μόνο σε ειδικές περιπτώσεις. Ίσως να φταίει και το router δεν ξέρω.

@ ADSLgr.com All rights reserved.