PDA

Επιστροφή στο Forum : Προτεραιότητες στο διαμοιρασμό της γραμμής



docthis
28-04-05, 12:36
Έχω το 9106 και μοιράζει μια 384/128 σε δύο υπολογιστές συνδεδεμένους στις δύο από τις ethernet ports. Αυτό που με ενδιαφέρει είναι ο πρώτος υπολογιστής να έχει απόλυτη προτεραιότητα στην κίνηση.

Εννοώ πως όταν ο δεύτερος υπολογιστής κατεβάζει (full) αν ο πρώτος περιστασιακά κάνει κίνηση (download ή upload) να μπορέσει άμεσα χωρίς lag, ακόμα κι αν αυτή είναι ελάχιστα kbps και για ελάχιστα δευτερόλεπτα.

Για να δώσω ένα παράδειγμα, αν στον πρώτο υπολογιστή θέλω (λέμε τώρα) να παίξω ένα online game (ελάχιστο traffic) να μην έχει lag (high latency) επειδή ο δεύτερος κατεβάζει τα άντερα του. Μέχρι τώρα χρησιμοποιώ netlimiter στον δεύτερο και του βάζω όριο 20kB/s, αλλά κάτι γίνεται και μερικές φορές το netlimiter δεν αφήνει σελίδες να ανοίξουν (στο δεύτερο υπολογιστή, με το όριο ταχύτητας ενεργό). Γι' αυτό σκέφτομαι αν μπορώ να ρυθμίσω με κάποιο τρόπο να πετύχω αυτό που θέλω μέσω του QoS του router (οι δοκιμές σε αυτό μέχρι τώρα απέτυχαν) ή με οποιονδήποτε άλλο τρόπο εσείς μπορείτε να προτείνετε.

Ευχαριστώ.

Κάτι άλλο:
1. Στις οδηγίες του router λέει ότι η λειτουργία του QoS επιβαρύνει το router, αν δεν το χρησιμοποιώ κερδίζω κάτι με το να το απενεργοποιήσω;
2. Το QoS προϋποθέτει υποστήριξη και από τη μεριά του ote/provider;
3. Αν βάλω στο QoS να δώσει στην ip του πρώτου υπολογιστή προτεραιότητα για κάθε κίνηση και σε όλες τις πόρτες, είναι υπερβολή;

sdikr
28-04-05, 21:22
Θα έλεγα να βάλεις εναν κανόνα με Low για όλες τις πόρτες στον εναν, και εναν με High στον άλλον
Φυσικά οπώς καταλαβαίνεις θα υπάρχει μια καθηστέρηση πριν ξεκινήσει να δουλέυει.


1. Στις οδηγίες του router λέει ότι η λειτουργία του QoS επιβαρύνει το router, αν δεν το χρησιμοποιώ κερδίζω κάτι με το να το απενεργοποιήσω;
Πάνω απο 5% cpu δεν το έχω δεί να πάει πότε του


2. Το QoS προϋποθέτει υποστήριξη και από τη μεριά του ote/provider;

Θα δούλευε καλύτερα αλλά δεν είναι απαραίτητο


3. Αν βάλω στο QoS να δώσει στην ip του πρώτου υπολογιστή προτεραιότητα για κάθε κίνηση και σε όλες τις πόρτες, είναι υπερβολή;

Οχι (αλλά να βάλεις priority medium)

docthis
29-04-05, 19:45
Ευχαριστώ sdikr, θα τα δοκιμάσω όλα αυτά. Θεωρητικά θα έπρεπε να μου λύσουν το πρόβλημα, αλλά μάλλον αυτή η μικρή καθυστέρηση στην αρχή θα μου δημιουργήσει πρόβλημα...

@ ADSLgr.com All rights reserved.