PDA

Επιστροφή στο Forum : Windows Vista απαιτήσεις



anikologr
21-01-08, 13:37
Καλημέρα σε όλα τα μέλη και καλή εβδομάδα...

Θέλω να ρωτήσω αν γνωρίζετε το εξής απλό. Όλες οι εκδόσεις των vista εκτός της home basic έχουν τις ίδιες απαιτήσεις ή διαφέρουν και κατά πόσο? Έχω τα ultimate και επειδή τρέχουν σχετικά αργά σκεφτόμουν να πάω σε home premium. Ποια είναι η άποψή σας?

deniSun
21-01-08, 13:53
http://www.microsoft.com/windows/products/windowsvista/editions/systemrequirements.mspx

vagelisabatzis
21-01-08, 14:23
Νομίζω ότι δεν θα δεις διαφορά, ακόμη κι αν αλλάξεις σε χαμηλότερη έκδοση. Όλες οι εκδόσεις είναι αρκετά "βαριές", οπότε δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος για περαιτέρω έξοδα...

Simon Georgiou
21-01-08, 17:23
Νομίζω ότι δεν θα δεις διαφορά, ακόμη κι αν αλλάξεις σε χαμηλότερη έκδοση. Όλες οι εκδόσεις είναι αρκετά "βαριές", οπότε δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος για περαιτέρω έξοδα...

Ετσι ακριβως οπως τα λεει ο φιλος ειναι..Καλυτερα να δοκιμασεις να απενεργοποιησεις τα πολλα οπτικα εφε και το aero..Ισως ζωντανεψει λιγο το μηχανημα...

hellenicsun
21-01-08, 18:08
Καλημέρα σε όλα τα μέλη και καλή εβδομάδα...

Θέλω να ρωτήσω αν γνωρίζετε το εξής απλό. Όλες οι εκδόσεις των vista εκτός της home basic έχουν τις ίδιες απαιτήσεις ή διαφέρουν και κατά πόσο? Έχω τα ultimate και επειδή τρέχουν σχετικά αργά σκεφτόμουν να πάω σε home premium. Ποια είναι η άποψή σας?

Για τι μηχάνημα μιλάμε;

jimakos_a35gr
21-01-08, 18:25
Για τι μηχάνημα μιλάμε;
Συμφώνο οτί παίζει ρόλο το μηχάνημα.Αν ο φίλος τα έριξε σε κανένα pc μονοπύρηνο και χαμηλότερο απο 2Ghz τότε έχει σοβαρό πρόβλημα:hmm:

anikologr
21-01-08, 19:26
Σε core duo T2330 στα 1.60GHz με 2GB μνήμη. Είναι φορητός και γενικά δεν έχω ενθουσιαστεί αν και περίμενα με τόση μνήμη καλύτερα πράγματα...

dimitris_thass
21-01-08, 19:32
vista μονο με 4GB για να βγαλει φτερά

xolloth
21-01-08, 19:41
και φυσικα 64μπιτα.
εαν βαλειs και firefox με no script και phising extenssions,δεν χρειαζεται και το antivirus,εκει να δειs πωs πανε.
το εχω κανει εγω και το μονο που εχω ειναι 1 antispyware χωριs real protection για να κανω που και που κανα σκαναρισμα ετσι για να σπαει η ρουτινα.

hellenicsun
21-01-08, 22:10
vista μονο με 4GB για να βγαλει φτερά

Εμένα ''πετάει'' με 1GB.

ownagE_
21-01-08, 22:19
vista μονο με 4GB για να βγαλει φτερά


Οπως εχω ξαναπει..
Φημες φημες ;)
2GB ειναι υπεραρκετα.

nnn
21-01-08, 22:26
Vista Ultimate 2 GB μνήμης, 37 tabs firefox, ανοικτό paint, και radio μέσω Media Player, που είναι το σύρσιμο οέο ?:rolleyes:

ownagE_
21-01-08, 22:27
Vista Ultimate 2 GB μνήμης, 37 tabs firefox, ανοικτό paint, και radio μέσω Media Player, που είναι το σύρσιμο οέο ?:rolleyes:

:stunned:
Ε ρε πως φαινεται ο moderator :p

dimitris_thass
21-01-08, 22:31
2GB ειναι υπεραρκετά στα XP οχι και στα vista εκτος αν πεσει πετσόκομμα οποτε βαζεις Linux και εισαι μια χαρά με 512MB:)

nnn
21-01-08, 22:35
Και λίγα είναι :whistle:

ownagE_
21-01-08, 22:36
2GB ειναι υπεραρκετά στα XP οχι και στα vista εκτος αν πεσει πετσόκομμα οποτε βαζεις Linux και εισαι μια χαρά με 512MB:)


Οκ, αποψη σου :p

Nikos_Mpl
21-01-08, 22:40
2GB ειναι υπεραρκετά στα XP οχι και στα vista εκτος αν πεσει πετσόκομμα οποτε βαζεις Linux και εισαι μια χαρά με 512MB:)

Συγνωμη που θα διαφωνισω,αλλα αυτα ειναι χαζομαρες! Τα ΧΡ μου με 2x512 παιζανε ανετοτατα 3 χρονια τωρα,κ πλεον τα vista buisiness πανε μια χαρα με το συστημα της υπογραφης μου,που ειναι 3 ετων,Δε λεω οτι πεταει,αλλα μουσικη,ιντερνετ κλπ εφαρμογες τις παιζει μια χαρα. Με ακομα 1gb μνημης θαμαι τελεια πιστευω. Απο κει κ περα οι υπερβολες τυπου 4gb κλπ ισχυουν μονο αν κανεις καμια επεξεργασια εικονας-βιντεο.. ή σε πολυ βαρια games, που δεν αφορουν το μεσο χρηστη.

hellenicsun
21-01-08, 23:00
2GB ειναι υπεραρκετά στα XP οχι και στα vista εκτος αν πεσει πετσόκομμα οποτε βαζεις Linux και εισαι μια χαρά με 512MB:)

Βασικά χρειάζονται 8GB μνήμης. Επίσης με τη προσθήκη μιας τουρμπίνας το ''πέταγμα'' είναι σίγουρο.

manosdoc
22-01-08, 01:19
Πάλι να πειστούν κάποιοι για την διαχείριση μνήμης των βίστα ; καταντάει παρατράγουδο...

hellenicsun
22-01-08, 01:21
Πάλι να πειστούν κάποιοι για την διαχείριση μνήμης των βίστα ; καταντάει παρατράγουδο...

Τα γνωστά, τι περιμένεις; Απλά, ιδού και κάποιος που ισχυρίζεται ότι χρειάζονται 4GB! Είναι μια διαφορετική άποψη.

manosdoc
22-01-08, 02:17
Τα γνωστά, τι περιμένεις; Απλά, ιδού και κάποιος που ισχυρίζεται ότι χρειάζονται 4GB! Είναι μια διαφορετική άποψη.

Καλά και γω θέλω 8GB έτσι για ισιώσει λίγο το σύστημά μου....

thePrince
22-01-08, 02:38
Μετά από 1 χρόνο χρήσης πιστεύω πλέον πως τα 2GB είναι μια χαρά για τα Vista. Για τη δουλειά που κάνω, νομίζω πως το 1GB θα ήταν οριακό: Vista Business με 60+ processes, 2 χρήστες, Firefox, IIS, MySQL, MSSQL, Folding@home, avast! (για τη γυναίκα...) και διάφορες ακόμα τζιριτζάτζουλες, χρησιμοποιεί κάτι λιγότερο από 1GB μνήμη, 24/7. Άμα τρέξω Hellgate London, ψιλογεμίζει αλλά πρόβλημα ουδέν. Φυσικά, τα 4GB είναι καλύτερα και τα 8GB ακόμα καλύτερα αλλά τα Vista δεν τα χρειάζονται.

@ ADSLgr.com All rights reserved.