PDA

Επιστροφή στο Forum : Συζήτηση για τους Όρους Ενότητας "Προγραμματισμός"



yiapap
28-04-05, 16:30
Θα αφήσω αυτό το θέμα ως sticky για μερικές εβδομάδες επειδή η συγκεκριμένη ενότητα μπορεί να δεχθεί αρκετούς "όρους χρήσης" και επίσης να γενικευτεί ή να εξειδικευτεί αρκετά.

Τι εννοώ;
Σε αρκετά άλλα νήματα στο site γίνεται π.χ. για "ανοιχτό λογισμικό" vs "κλειστό λογισμικό". Θα έπρεπε αυτά τα θέματα να βρίσκονται σε αυτή την ενότητα;
Ή να την αφήσουμε καθαρά τεχνική (όσο βέβαια αυτό γίνεται ;) )

Επίσης οι αρχικοί όροι που πρότεινα είναι
1. Απαγορεύεται η διαφήμιση εμπορικών προϊόντων
2. Όταν αναδημοσιεύετε ρουτίνες πρέπει να αναφέρεται την πηγή (δημιουργός ή ιστοσελίδα)
3. Όταν χρησιμοποιείτε ρουτίνες που δημοσιεύονται εδώ καλό θα ήταν να αναφέρετε τον αρχικό δημιουργό τους.
4. Ο αρχικός δημιουργός κρατάει τα πνευματικά δικαιώματα

Εκτιμάτε ότι πρέπει να προστεθούν άλλοι, να αλλάξουν, να διαγραφούν;

mastermind
28-04-05, 17:00
Να συμπληρώσω μόνο οτι θα πρέπει να προσεχθεί αν κάποιος linkαρει σε πακέτο που περιέχει exe,αυτό να είναι σίγουρα το "αποτέλεσμα" του source code που το συνοδεύει!! Kαι να φέρει αυτός την ευθύνη! Απλά για την ιστορία του πράγματος σε κάποιο μεγάλο vb source code site του εξωτερικού κυκλοφορούσαν διάφορα ενδιαφέροντα προγράματα τα οποία άλλα πράγματα έκανε το exe που περιείχε το zip και άλλα ο κώδικας! Όποιος έτρεχε να εκτελέσει το exe να δει τι κάνει το μαραφέτι...RIP

WAntilles
28-04-05, 17:42
Να συμπληρώσω μόνο οτι θα πρέπει να προσεχθεί αν κάποιος linkαρει σε πακέτο που περιέχει exe,αυτό να είναι σίγουρα το "αποτέλεσμα" του source code που το συνοδεύει!! Kαι να φέρει αυτός την ευθύνη! Απλά για την ιστορία του πράγματος σε κάποιο μεγάλο vb source code site του εξωτερικού κυκλοφορούσαν διάφορα ενδιαφέροντα προγράματα τα οποία άλλα πράγματα έκανε το exe που περιείχε το zip και άλλα ο κώδικας! Όποιος έτρεχε να εκτελέσει το exe να δει τι κάνει το μαραφέτι...RIP

Θα μπορούσαμε για να αποφύγουμε τέτοιους πιθανούς... Λιθουανούς -> aka Μαλίσιους :mrgreen: users να βάλουμε όρο να μην ανεβαίνει ποτέ attachment που να περιέχει εκτελέσιμο αλλά μόνο source ή/και project από κάποιο IDE.

pontifikas
28-04-05, 21:34
Εγώ νομίζω ότι θα ήταν καλό να παραμείνει τεχνικό το subforum. Υπάρχουν πολλα Subs για να πλακωθούμε με την άνεσή μας.

Ας παραθέτει εδώ κάποιος τις απορίες του ή τα tutorials του.

Απορία: Αν πώ ότι χρησιμοποιώ το τάδε ή το δείνα IDE που είναι εμπορικό και το εκθειάζω(γιατι πραγματικά πιστεύω ότι είναι καλό) θεωρείται διαφήμιση(και ας μισώ την δημιουργό εταιρία του :p )

WAntilles
29-04-05, 00:51
Εγώ νομίζω ότι θα ήταν καλό να παραμείνει τεχνικό το subforum. Υπάρχουν πολλα Subs για να πλακωθούμε με την άνεσή μας.

Ας παραθέτει εδώ κάποιος τις απορίες του ή τα tutorials του.

Συμφωνώ με τον Ποντίφηκα.

lazar
29-04-05, 01:15
Απορία: Αν πώ ότι χρησιμοποιώ το τάδε ή το δείνα IDE που είναι εμπορικό και το εκθειάζω(γιατι πραγματικά πιστεύω ότι είναι καλό) θεωρείται διαφήμιση(και ας μισώ την δημιουργό εταιρία του


Απαγορεύεται η διαφήμιση εμπορικών προϊόντων

Αυτό κι εγώ δεν το κατάλαβα, yiapap. Δηλαδή η Delphi ή η Visual Basic, που έχουν ήδη νήματα,τι είναι ;

yiapap
29-04-05, 02:04
Αυτό κι εγώ δεν το κατάλαβα, yiapap. Δηλαδή η Delphi ή η Visual Basic, που έχουν ήδη νήματα,τι είναι ;

Όχι ρε παιδιά :)
Απλά αν κάποιος έχει εμπορικές βλέψεις, νομίζω ότι δεν έχει θέση να ποστάρει σε αυτό το forum για το τι super ουάου είναι το πρόγραμμα που έκανε ο ίδιος σε Excel και μας το αφήνει σε τιμή ευκαιρίας των 1999€ (+ΦΠΑ).

Αλλά και εδώ τα όρια είναι ψιλοθολά. Ας πούμε αν κάποιος κάνει ένα πολύ χρήσιμο προγραμματάκι και το δίνει με άδεια shareware, να μπορεί να το ανακοινώνει εδώ ή όχι;

lazar
29-04-05, 02:34
Αλλά και εδώ τα όρια είναι ψιλοθολά. Ας πούμε αν κάποιος κάνει ένα πολύ χρήσιμο προγραμματάκι και το δίνει με άδεια shareware, να μπορεί να το ανακοινώνει εδώ ή όχι;

Θα έλεγα όχι. Σε site όπως το codeproject.com η συζήτηση γίνεται με παράθεση κώδικα και συνήθως κράζουν εάν κάποιος προσπαθήσει έντεχνα να διαφημίσει κάποιο προϊόν του.

WAntilles
29-04-05, 14:06
Θα έλεγα όχι. Σε site όπως το codeproject.com η συζήτηση γίνεται με παράθεση κώδικα και συνήθως κράζουν εάν κάποιος προσπαθήσει έντεχνα να διαφημίσει κάποιο προϊόν του.

Συμφωνώ πλήρως με τον Lazar.

Ούτε καν shareware.

Άλλωστε σκοπός αυτού του sub-forum είναι να μάθουμε ο ένας από τον άλλον κάποιες προγραμματιστικές τεχνικές.

Πώς είναι δυνατό κάποιος να διαθέτει κάτι ως shareware και ταυτόχρονα να δίνει μέρος του source κώδικά του, μου διαφεύγει πραγματικά.

mastermind
29-04-05, 16:02
Να το πουλήσει θα θέλει,να δείτε που θα σκάσουν μύτη πουλόντας ακόμα και activex objects... Μόνο κώδικας και τεχνικές! Τίποτα παραπάνω!

yiapap
30-04-05, 13:12
Ας δώσω άλλο να παράδειγμα:
Ας πούμε ότι ο Zardoz αύριο, το πολύ ωραίο προγραμματάκι που ρυθμίζει τις παραμέτρους QoS, το δίνει ως shareware για 19.99€.
Θα πρέπει να του απαγορέψουμε το να το ποστάρει εδώ;

Μην ξεχνάμε ότι η αγορά της Ελλάδας είναι εξωπραγματικά μικρή και οποιοσδήποτε παράγει κάτι που να είναι localised (όπως οι 2 ρουτίνες μου δημοσίευσα για παράδειγμα) δεν έχει πολλές επιλογές για να το προωθήσει.

Προσωπικά δεν είμαι ΚΑΘΟΛΟΥ εναντίον του να βγάζει κάποιος κέρδος από τη δουλειά του (τι έχουν τα ActiveX δλδ???) και δε θα είχα αντίρρηση να αφήνουμε τέτοιοες προσπάθειες (όπως του Zardoz). Από την άλλη το "μόνον δωρεάν/ανοιχτό λογισμικό" είναι ένας εύκολος και ξεκάθαρος κανόνας...

Καμιά άλλη άποψη;

lazar
01-05-05, 11:50
Ούτε εγώ είμαι εναντίον του proprietary software, αλλά η ενότητα ονομάζεται 'Προγραμματισμός'. Φτιάξτε άλλη στην οποία να σχολιάζονται προγράμματα και ενδεχομένως να διαφημίζονται, εφ' όσον το θέλετε, αν και προσωπικώς δεν το βρίσκω απαραίτητο. Άλλωστε, αυτά μπαίνουν στις αντίστοιχες ενότητες και αναλόγως της σημασίας τους γίνονται sticky.

yiapap
04-05-05, 11:49
Ανακεφαλαίωση με διορθώσεις (αμάν αυτά τα τε/ται) και προσθήκες:

Απαγορεύεται η διαφήμιση/προώθηση εμπορικών προϊόντων
Όταν αναδημοσιεύετε ρουτίνες πρέπει να αναφέρετε την πηγή (δημιουργός ή ιστοσελίδα)
Όταν χρησιμοποιείτε υπορουτίνες ή άλλες βιβλιοθήκες, σε κώδικα που δημοσιεύετε εδώ, καλό θα ήταν να αναφέρετε τον αρχικό δημιουργό τους.
Ο αρχικός δημιουργός κρατάει τα πνευματικά δικαιώματα
Όταν ανεβάζετε εκτελέσιμο κώδικα πρέπει να λαμβάνετε όλα τα απαραίτητα μέτρα ώστε ο κώδικας αυτός να μην περιέχει οτιδήποτε άλλο (virus, trojan, spyware).
Την τελική ευθύνη για τη χρήση οποιουδήποτε κώδικα ή εφαρμογής την έχει ο χρήστης της εφαρμογής. Το ADSLgr σε καμιά περίπτωση δεν μπορεί να εγγυηθεί για τις επιπτώσεις που μπορεί να έχουν εφαρμογές τρίτων
Με τη συμμετοχή σας σε αυτή την Ενότητα δηλώνετε ότι καταλαβαίνετε πλήρως και αποδέχεστε χωρίς επιφύλαξη τους παραπάνω όρους. Σε αντίθετη περίπτωση είστε πάντα ευπρόσδεκτοι σε οποιαδήποτε άλλη ενότητα του ADSLgr ;)


Αφού όλοι συμφωνούν για το δωρεάν... :respekt:

mastermind
04-05-05, 12:18
Η εννοιά αυτής της ενότητας όπως την αντιλαμβάνομαι εγώ έχει ως εξής: Ασχολούμαστε ότι έχει σχέση με κώδικα,γλώσσες προγραμματισμού,τεχνικές κλπ. Άρα δεν έχει θέση εμπορικό λογισμικό εκτός και αν είναι open source! Αλλιώς τι να συζητήσουμε για αυτο? @yiapap νομίζω οτι η τελευταία έδοση των κανόνων είναι αρκετή για να δουλέψει η ενότητα:)

WAntilles
04-05-05, 12:49
Συμφωνώ με Mastermind & Lazar.

Και επομένως και με το τελευταίο σου draft κανόνων, Yiapap.

yiapap
11-05-05, 18:13
de-stickied 11/5/2005 by yiapap
Οι τελευταίοι όροι μεταφέρθηκαν στην Ανακοίνωση

@ ADSLgr.com All rights reserved.