PDA

Επιστροφή στο Forum : ΕΓΚΡΙΘΗΚΕ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΒΡΟΧΟΥ, ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ;



djT
21-01-08, 23:25
Καλησπέρα σε όλους

Μια ερώτηση που θέλω να κάνω είναι η εξής (σίγουρα οι ειδικοί ε΄δω γνωρίζετε, γιατι ξέρω ότι είναι πολλοί EXPERTS εδώ)

ΕΓΚΡΙΘΗΚΕ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΒΡΟΓΧΟΥ, ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ;

Γνωρίζω ότι ο ΟΤΕ πρέπει να κάνει κάποιες εργασίες να με αποσυνδέσει από τον ΟΤΕ και να με περάσει στην HOL.

Όμως αυτό που ρωτά είναι που θα γίνει αυτός ο βρογχος?

Βλέπουμε κατά καιρούς του ΟΤΕτζήδες να δουλεύουν σε κάποια ΚΑΦΑΟ

Εκεί κατασκευάζεται ο βρόγχος?

Ρωτά γιατί αύριο μου έχουν δώσει από την HOL την ημερομηνία μεταφοράς μου στην HOL και ότι θα κάνει περίπου 3-4 ώρες εργασίες ο ΟΤΕ και ότι θα μείνω δίχως ΤΗΛ, ΙΝΤΕΡΝΕΤ κλπ.

Άν οι εργασίες γίνονται στο ΚΑΦΑΟ τότε να πάω να την στήσω δίπλα στο ΚΑΦΑΟ (περίεργος ε;) που είναι εδώ κοντά μου

ΘΡΑΚΗΣ και ΤΡΙΠΟΛΕΩΣ στο ΕΛΛΗΝΙΚΟ (για περιοχή Τερψιθέας - Γλυφάδα.


Tο DSLAM ειναι Θρακης και Τριπολεως...συμφωνα με τον ανταποκριτη μας στην Τερψιθεα chris25873. (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=969040&postcount=6)

Προκειται για ντουλαπα των Αττικων (απομακρυσμενη συνεγκατασταση).

Ευχαριστώ εκ των προταίρω για την όποια απάντηση.

Υ.Γ. Άς ελπίσω ότι από αύριο ίσως λάβει τέλος η αναμονή μου με αίτηση για HL 2play από 26/72007 και άς ελπίσουμε ότι δεν θα αρχίσει καινούριος Γολγοθάς με νέα προβλήματα (είναι δυνατόν;)

aa144
21-01-08, 23:39
Οι εργασίες γίνονται στο κέντρο του ΟΤΕ, οπότε δεν χρειάζεται να πας στο ΚΑΦΑΟ, όμως αν μείνεις μόνο τόσο χωρίς τηλέφωνο, αυτό θα είναι μεγάλη είδηση.

Το πιθανότερο είναι να λειτουργήσει κάποια στιγμή το Internet, και μερικές μέρες μετά, σταδιακά να λειτουργήσει και το τηλέφωνο.

lesas
22-01-08, 00:28
Tο σωστο να λεγετε εμενα μου κοψαν τον οτε την περασμενη Τεταρτη στις 8 το βραδυ και μου το συνδεσε η HOL στις 8 το πρωι της Πεμπτης,δλδ κανα12αωρο!!!

Stefanos83
22-01-08, 00:41
Καλησπέρα . Εγκρίθηκε κατασκευη βρόγχου , σημαίνει οτι έχουν οι τεχνικοι του ΟΤΕ το ΟΚ για να σε αποσυνδέσουν απο την ψηφιακή καρτα που είσαι τώρα και να σε κουμπώσουν πανω στα DLSAM της HOL ή των ΑΤ ( καλύτερα της hol :P ) . Η εκτιμώμενη ημερομηνία είναι αυριο , αυτό ειναι καλο . Καθώς επίσης , εχω να πω οτι οι τεχνικοι του ΟΤΕ στην γλυφάδα δεν δημιουργουν ιδιαιτερα προβληματα . Απλα ομως μην το δεσεις σκοινι κορδονι οτι θα γίνει αυριο . ΕΚτιμώμενη ημερομηνία είναι . Μπορεί να γίνει μπορεί και οχι . Παντως κάποια στιγμη θα γίνει :P

Y.Γ. Αμα σου κάτσουν 3-4 ωρες διακοπής μονο , παιξε κανα joker .

djT
22-01-08, 00:46
Ρε παιδιά τις προάλλες (Δεκέμβριο)
με είχε καλέσει ένας φίλος στο σπίτι του να τον βοηθήσω γιατί του είνα πεί από την ΝΕΤ ΟΝΕ ότι εκείνη την μέρα θα τον ενεργοποιούσαν (αίτηση πριν 30-35 μέρες)
και είχα πάει να του συνδέσω τα τηλέφωνα γιατι δεν είχε ιδέα.

Όντως μόλις σύνδεσα το MODEM πήραμε τηλέφωνο από το κινητό του την Τ/Υ της ΝΕΤ ΟΝΕ και του είπα να μας καλέσει πίσω διότι καλούσαμε από κινητο.

Μας κάλεσε αμέσως το παληκάρι στο κινητό και μου έδωσε τις οδηγίες και σε 5 λεπτά είχε ο φίλος μου ΤΗΛΕΦΩΝΑ και αμέσως κάλεσε τον γιό του στην Αμερική για να επωφεληθεί τα ΔΩΡΕΑΝ INTERNATIONAL.

Πώς και αυτοί τον συνδέσανε εμέσως?

και όλοι οι άλλοι ΄μας αφήνουν χωρίς τηλεφωνία για τόσο διάστημα όπως ακούω όλους να παραπονιούνται?

Stefanos83
22-01-08, 00:59
Ρε παιδιά τις προάλλες (Δεκέμβριο)
με είχε καλέσει ένας φίλος στο σπίτι του να τον βοηθήσω γιατί του είνα πεί από την ΝΕΤ ΟΝΕ ότι εκείνη την μέρα θα τον ενεργοποιούσαν (αίτηση πριν 30-35 μέρες)
και είχα πάει να του συνδέσω τα τηλέφωνα γιατι δεν είχε ιδέα.

Όντως μόλις σύνδεσα το MODEM πήραμε τηλέφωνο από το κινητό του την Τ/Υ της ΝΕΤ ΟΝΕ και του είπα να μας καλέσει πίσω διότι καλούσαμε από κινητο.

Μας κάλεσε αμέσως το παληκάρι στο κινητό και μου έδωσε τις οδηγίες και σε 5 λεπτά είχε ο φίλος μου ΤΗΛΕΦΩΝΑ και αμέσως κάλεσε τον γιό του στην Αμερική για να επωφεληθεί τα ΔΩΡΕΑΝ INTERNATIONAL.

Πώς και αυτοί τον συνδέσανε εμέσως?

και όλοι οι άλλοι ΄μας αφήνουν χωρίς τηλεφωνία για τόσο διάστημα όπως ακούω όλους να παραπονιούνται?

Μαλλον γιατι αυτός πλήρωσε 50ε η 60ε αναλογα , τέλος ενεργοποιησης . Ξερεις τι λενε , οτι πληρώσεις παίρνεις :p

SteVen200984
22-01-08, 02:19
Μαλλον γιατι αυτός πλήρωσε 50ε η 60ε αναλογα , τέλος ενεργοποιησης . Ξερεις τι λενε , οτι πληρώσεις παίρνεις :p


Πολύ κυνικό αλλά σωστό!
Εγώ φίλο (άσχετο) που με ρώτησε σχετικά με το ποια εταιρεία να βάλει για double play, ενώ μένει Καλλιθέα δίπλα στον ΟΤΕ και ήξερε μόνο τη Forthnet, τον έστειλα με κλωτσιές (!) στη NetOne και τον έπεισα να πληρώσει τα παραπάνω €.
Στα σημεία που η NetOne καλύπτει και έχει και την εμπειρία (πλέον), απλώς συνιστά τη ΜΟΝΑΔΙΚΗ λύση!

Στο υπο-φόρουμ τους όλο συγχαρητήρια λένε μεταξύ τους και προς την εταιρεία. Α ρε NetOne δεν ερχόσουν και Ηλιούπολη, τώρα μας κρατά η HOL με δωδεκάμηνο συμβόλαιο (εγώ μάλιστα έχω υπογράψει 3ετές, αλλά απ' ότι υποστηρίζουν όλοι, μαζί και οι πωλητές της HOL, η συνδρομή καθώς και τα τέλη αποσύνδεσης πάνε σύμφωνα με τον ισχύοντα κάθε φορά τιμοκατάλογο για τις συνδέσεις αορίστου χρόνου).

djT
22-01-08, 02:30
Ναι όντως έτσι είναι

Στην ΝΕΤ ΟΝΕ πληρώνεις και ενεργοποίηση νομίζω και το ασύρματο Modem/Router

........Auto merged post: djT added 3 Minutes and 27 Seconds later........




Α ρε NetOne δεν ερχόσουν και Ηλιούπολη, τώρα μας κρατά η HOL με δωδεκάμηνο συμβόλαιο (εγώ μάλιστα έχω υπογράψει 3ετές, αλλά απ' ότι υποστηρίζουν όλοι, μαζί και οι πωλητές της HOL, η συνδρομή καθώς και τα τέλη αποσύνδεσης πάνε σύμφωνα με τον ισχύοντα κάθε φορά τιμοκατάλογο για τις συνδέσεις αορίστου χρόνου).

Όταν έκαμνα την αίτηση στην HOL τον ΙΟΥΛΙΟ 2007 δεν υπήρχε η ΝΕΤ ΟΝΕ στην περιοχή μου

Τωρα που υπάρχει και μάλιστα με ΔΩΡΕΝ iNTERNATIONAL CALLS

Δυστυχώς είναι πολύ αργά

Αύριο περιμένω ενεργοπίηση από την HOLέρα ύστερα από 7 μήνες

SteVen200984
22-01-08, 02:31
Ναι όντως έτσι είναι

Στην ΝΕΤ ΟΝΕ πληρώνεις και ενεργοποίηση νομίζω και το ασύρματο Modem/Router

50€ η ενεργοποίηση, 10€ το router.

Και πλέον η NetOne δίνει 24 Mbps (αν δεν κάνω τραγικό λάθος έδινε 16 μέχρι πρότινος).

billgout
22-01-08, 08:32
Εγκρίθηκε κατασκευή βρόγχου = όπως είπε ο Stefanos83 παραπάνω + ότι είσαι πλέον στη διακριτική ευχέρια της HOL, τη μλκια θα βρει να σου πει αν δεν έχει πόρτες να σε βάλει και πόσο θα σε κρατήσει σε αναμονή.

Πάρε τηλέφωνο και ρώτα συγκεκριμένη ημερομηνία σύνδεσης από άτομο που θα ζητήσεις να μάθεις το ονοματεπωνυμό του και περίμενε. Με την ευχή μου, να σε συνδέσουν στην ημερομηνία που σου έδωσαν.

Τώρα για τη NetOne, και εγώ άκουσα τα καλύτερα, και ήδη έχω έτοιμες τις αιτήσεις (2 - παίρνω και άλλον μαζί μου) - αν δεν μας συνδέσουν την Παρασκευή 25/1, πήγα με τα χίλια.
Καλύτερα το παραπάνω τέλος σύνδεσης παρά τα λιγότερα ευρώ (που πληρώνουν και το μισθό της διαλυμένης προϊσταμένης - έχω φάει κόλλημα) και να συντηρουν την κοροϊδία.

djT
31-01-08, 05:57
UPDATE:
Ξέχασα να ενημερώσω ότι την επομένη ΑΚΡΙΒΩΣ με ενργοποιήσανε και έμεινα δίχως iNTERNET και Τηλέφωνο ΟΝΤΩΣ 4-5 ώρες.

Από τότε όλα ΟΚ

Τώρα ξεκινάει η διαδικασία αναβάθμισης σε 24/1 διότι με ενεργοποιήσανε με 12/1 (όπως έγραφε η αίτηση)

Σας Ευχαριστώ όλους σας

I LOVE THIS SITE !!!

mem
31-01-08, 13:50
Δευτέρα πρωί 28/1 κόπηκε η γραμμή από τον ΟΤΕ για να γίνει η μεταβίβαση σε double play.
2008-01-29 17:00:41 Κ5 ΟΛΟΚΛΗΡΩΘΗΚΕ ΑΙΤΗΣΗ ΠΑΡΟΧΗΣ

29/1 17.00 λέει ότι ολοκλήρώθηκε.
ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΣΥΓΧΡΟΝΙΖΕΙ ΤΟ ΜΟΝΤΕΜ ΜΟΥ ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΡΩΙ!!

Πόσο καιρό έχει κάνει σε σας η ενεργοποίηση?
(Το έχει δώσει βλάβη η ΗΟΛ στο ΟΤΕ, λέει).

mem.

djT
31-01-08, 16:11
Πόσο καιρό έχει κάνει σε σας η ενεργοποίηση?

mem.

Εγώ έμεινα χωρίς τηλέφωνο 4-5 ώρες

(Το έχει δώσει βλάβη η ΗΟΛ στο ΟΤΕ, λέει).

μπορεί να είναι και έτσι (νομίζω) κανονικά από την στιγμή που σου είπαν ότι ενγοποιήθηκες θα πρέπει να συγχρονίζει, άιντε 5-6 ώρες για να σε βγάλει ο ΟΤΕ από το κύκλωμά του.

Τώρα δεν νομίζω να ήμουν μόνο εγώ ο τυχερός (μέσα στην ατυχία μου)

κουράγιο....

@ ADSLgr.com All rights reserved.