PDA

Επιστροφή στο Forum : Παράξενο?



thanat
22-01-08, 00:02
Χαιρετώ την παρέα

Εχω ADSL σε PSTN γραμμή και το πρόβλημα που αντιμετωπίζω μόνο ως ..κουφό μπορεί να χαρακτηριστεί.
Για να κλειδωσει το modem (2 διαφορετικά) πρεπει να ειναι ανοιχτό το τηλέφωνο. Σε αλλη περίπτωση η δεν συγχρονιζει καθόλου ή κλειδώνει σε μικρη ταχύτητα για λιγο και μετά διακόπτεται η σύνδεση.
Εχω δοκιμασει ολους τους συνδιασμους splitter-filters αλλά μονο οταν το τηλεφωνο ειναι ανοιχτό εχω internet (αλλά δεν εχω τηλ. φυσικά)

Καμμιά ιδέα για το τί μπορεί να συμβαίνει?

nnn
22-01-08, 00:11
Λεπτομέρεις, modem, τηλέφωνο κλπ.

thanat
22-01-08, 02:30
Μodems έχω 2 το linksys WAG354G και το USR9113. Και με τα δυο κάνει ακριβώς το ιδιο. Έχω συνδεδεμενα 3 τηλέφωνα παραλληλα στο καλωδιο που βγαινει απο το splliter και απο κει με δομημένη καλωδίωση οδηγουνται σε διαφορετικά δωμάτια. Αρκει λοιπον το 1 απο τα 3 να ειναι ανοικτο για να συγχρονισει το modem. Καμμία διαφορά δεν παρατηρείται ειτε τα τηλεφωνα ειναι ενσυρματα ειτε αασυρματα (εχω δοκιμασει αρκετα) Επισης έχω δοκιμάσει να καταργήσω το splliter και να το αντικαταστησω με φίλτρα καθώς και να μην χρησιμοποιήσω τίποτε απο τα 2.
Σε όλες τίς περιπτώσεις απαιτείται μια ανοιχτή τηλ.συσκευή για να έχω internet.

hel
22-01-08, 02:42
Μodems έχω 2 το linksys WAG354G και το USR9113. Και με τα δυο κάνει ακριβώς το ιδιο. Έχω συνδεδεμενα 3 τηλέφωνα παραλληλα στο καλωδιο που βγαινει απο το splliter και απο κει με δομημένη καλωδίωση οδηγουνται σε διαφορετικά δωμάτια. Αρκει λοιπον το 1 απο τα 3 να ειναι ανοικτο για να συγχρονισει το modem. Καμμία διαφορά δεν παρατηρείται ειτε τα τηλεφωνα ειναι ενσυρματα ειτε αασυρματα (εχω δοκιμασει αρκετα) Επισης έχω δοκιμάσει να καταργήσω το splliter και να το αντικαταστησω με φίλτρα καθώς και να μην χρησιμοποιήσω τίποτε απο τα 2.
Σε όλες τίς περιπτώσεις απαιτείται μια ανοιχτή τηλ.συσκευή για να έχω internet.

Στην πρίζα του τηλεφώνου έβαλες το ρουτερ;
Κάποιος θόρυβος πέφτει μόλις ανοίγεις το τηλέφωνο:hmm:

thanat
22-01-08, 09:34
To ρούτερ ειναι συνδεδεμένο ως εξείς: Πάνω στο καλώδιο του ΟΤΕ που μπαίνει στο σπίτι έχω πρεσάρει ένα RJ11 το οποίο πηγαίνει στο splliter. Απο το splliter με RJ11 παω στο ρουτερ και με αλλο RJ11 απο το splliter πηγαινω σε εναν conector που πάνω του εχω καρφώσει τα τηλέφωνα.

deniSun
22-01-08, 09:52
Με άλλη συσκευή τηλ. δοκίμασες;
Την εσωτερική καλωδίωση την έχεις ελέγξει;

thanat
22-01-08, 10:05
Με άλλη συσκευή τηλ. δοκίμασες;
Την εσωτερική καλωδίωση την έχεις ελέγξει;

Συσκευές εχω δοκιμάσει πολλές, εκτός αυτου εχω βγάλει περιοδικά εκτός λειτουργίας όλες τις εσωτερικές γραμμές με όλους τους δυνατούς συνδιασμούς.

deniSun
22-01-08, 10:14
Στο ιδιόκτητο είσαι ή σε ΑΡΥΣ;

thanat
22-01-08, 10:20
Στο ιδιόκτητο είσαι ή σε ΑΡΥΣ;

ΑΡΥΣ ΟΤΕ

PGouv
22-01-08, 11:07
Κάτι θα έχεις μπερδέψει στα καλώδια λογικά.Δοκίμασε να τα βάζεις ένα ένα.Άσε μονο το ρουτερ και το καλώδιο που μπαίνει σπίτι.Είχα πάθει και εγώ κάτι άλλα.Ειχα βάλει ένα ακατάλληλο splitter και έιτε ανοιχτό είτε κλειστό το τηλέφωνο μου συχρόνιζε στα μισά.

........Auto merged post: PGouv added 1 Minutes and 48 Seconds later........

Αν έχεις το Modem μόνο του χωρις τίποτα άλλο ούτε σπλιτερ και φίλτρα υπάρχει πρόβλημα;

deniSun
22-01-08, 12:06
Ζήτησε να σου γίνει έλεγχος στη γραμμή σου.

xmperop1
22-01-08, 13:48
Χαιρετώ την παρέα

Εχω ADSL σε PSTN γραμμή και το πρόβλημα που αντιμετωπίζω μόνο ως ..κουφό μπορεί να χαρακτηριστεί.
Για να κλειδωσει το modem (2 διαφορετικά) πρεπει να ειναι ανοιχτό το τηλέφωνο. Σε αλλη περίπτωση η δεν συγχρονιζει καθόλου ή κλειδώνει σε μικρη ταχύτητα για λιγο και μετά διακόπτεται η σύνδεση.
Εχω δοκιμασει ολους τους συνδιασμους splitter-filters αλλά μονο οταν το τηλεφωνο ειναι ανοιχτό εχω internet (αλλά δεν εχω τηλ. φυσικά)

Καμμιά ιδέα για το τί μπορεί να συμβαίνει?

Κάποια στιγμή στο παρελθόν πιθανότατα έχετε βάλει στη γραμμή του σπιτιού μία διάταξη απομόνωσης των υπόλοιπων συσκευών όταν μιλάει κάποια συνγκεκριμένη συσκευή,γιαυτό πιθανότατα συνχρονίζει όταν κάτι αφήνει στο δίκτυο του σπιτιού σου να περάσει τηλ.σήμα.

thanat
22-01-08, 14:12
Κάποια στιγμή στο παρελθόν πιθανότατα έχετε βάλει στη γραμμή του σπιτιού μία διάταξη απομόνωσης των υπόλοιπων συσκευών όταν μιλάει κάποια συνγκεκριμένη συσκευή,γιαυτό πιθανότατα συνχρονίζει όταν κάτι αφήνει στο δίκτυο του σπιτιού σου να περάσει τηλ.σήμα.

Σίγουρα όχι

........Auto merged post: thanat added 7 Minutes and 10 Seconds later........


Κάτι θα έχεις μπερδέψει στα καλώδια λογικά.Δοκίμασε να τα βάζεις ένα ένα.Άσε μονο το ρουτερ και το καλώδιο που μπαίνει σπίτι.Είχα πάθει και εγώ κάτι άλλα.Ειχα βάλει ένα ακατάλληλο splitter και έιτε ανοιχτό είτε κλειστό το τηλέφωνο μου συχρόνιζε στα μισά.

........Auto merged post: PGouv added 1 Minutes and 48 Seconds later........

Αν έχεις το Modem μόνο του χωρις τίποτα άλλο ούτε σπλιτερ και φίλτρα υπάρχει πρόβλημα;


Οταν το modem ειναι καρφωμένο κατευθείαν στο καλώδιο του ΟΤΕ τοτε συμβαίνουν 2 τινα
1. Αν δεν έχω συνδέσει τηλ. το internet ειναι οκ (αλλα δεν έχω τηλ.)
2. Αν εχω συνδέσει και τα τηλ. τότε δουλεύει αντιστροφα δηλ. όταν σηκώσω το τηλ. χάνω την σύνδεση και φυσικά ακούω όλους εκείνους τους θορύβους....

Για την ιστορία splliter και filter είναι της crypto

slaughter
22-01-08, 15:57
δοκίμασε το εξής ....
από την γραμμή του OTE βάλε ενα δια κλαδωτή με 2 outputs
Στο 1 βάλε το router κ στο άλλο το φίλτρο/spliter στο οποίο θα συνδέσεις μόνο τα τηλέφωνα....

deniSun
22-01-08, 16:21
Στις pstn γραμμές το splitter παίζει τον ρόλο του διακλαδωτή.
Από την έξοδο που δίνει τηλ. παρεμβάλλει εσωτερικά φίλτρο και από την άλλη του ρούτερ κάνει απευθείας σύνδεση.
Άρα αν χρησιμοποιήσει διακλαδωτή απλά στην μεριά του τηλ. βάζει ένα φίλτρο.
Το splitter στην μεριά του ρούτερ είναι περιττό.

@ ADSLgr.com All rights reserved.