PDA

Επιστροφή στο Forum : adsl Ταχύτητες



ktsaouss
22-01-08, 11:41
Καλημέρα,

Θα ήθελα να σας πωτήσω κάτι?

Έχω βάλει adsl Vodafone (hol) στα 24mbs. Είμαι μακριά απο το Dslam και έχω ταχύτητες μόνο 4mbs. Τουλάχιστον έτσι λέει το Router. Αν ισχύουν τα site που κάνουν speed test, τότε μάλλον με κοροιδεύουν. Στα speed test (speedtest.net) μου δείχνει οτι έχω ταχύτητα μόνο 450 - 460kbs. Τι ισχύει? Να σας πώ επίσης οτι στα torrent κατεβάζω το πολύ με 50kbs (έχω ανοιξει τα ports στο router), και σε αλλα αρχεια κατεβάζω γύρω στα 80kbs.

Ας μου πεί καποιος τι συμβαίνει?

Ευχαριστώ!

pan.nl
22-01-08, 13:18
450-460 Kb/sec για συγχρονισμό 4/1 Mbits είναι άριστη ταχύτητα. Μη δίνεις σημασία στο πόσο κατεβάζεις από torrents. Ψάχνοντας λίγο θα σου λυθούν οι απορίες.

ktsaouss
22-01-08, 13:50
Τι εννοείς είναι καλό 450kbs? στο μαγαζί μου έχω Otenet 768kbs και στα speedtest μου δείχνει 720kbs. Δεν θα έπρεπε στα 4Mbs να μου δείχνει 3500kbs τουλάχιστον? Έχω μπερδευτει....

satizen
22-01-08, 15:35
φιλε μου δεν κατεβαζεις οσο λεει η ταχυτητα σου....Με 768 κατεβαζεις με 80 και με 720!

ktsaouss
22-01-08, 16:00
Τι? Εγώ μιλάω για τα speedtests. ενω στην μια περίπτωση (otenet) λέει 720 σε ταχυτητα 768,
στην άλλη περίπτωση (Vodafone) λέει 450kbs σε ταχύτητα 4mbs.

Η αλήθεια είναι οτι δεν κατάλαβα τίποτα απο όσα είπες.

baskon
22-01-08, 16:36
Παιδια έχουμε μπερδεψει τα kilobit /s με τα Kilobyte /s.
Φιλε ktsaous προφανώς λές ότι με οτενετ κατεβάζεις με 720 kbit -δηλαδή γύρω στα 85 kb/s . Έτσι?
Τωρα με hol κατεβάζεις με 450 kbit/s δηλαδή μόνο με 50 kb/s
Μήπως εχεις ενεργοποιηθει προσφατα και εισαι ακομα σε δοκιμαστικό σταδιο ?
Αν ναι μπορει μεχρι να ενεργοποιηθεις πληρως η γραμμη σου να είναι σαν 512 kbit/s..

........Auto merged post: baskon added 1 Minutes and 57 Seconds later........

Δωσε μας και κανα χαρακτηριστικο να δουμε..Μήπως έχει πολλά errors η γραμμή?

ktsaouss
22-01-08, 18:20
Το router μου λεει ταχυτητα 3855kbps...
Αν κάνω speedtest (speedtest.net) λεει ταχυτητα 452kbps...

και ρωταω ειναι σωστο?

Τωρα σχετικα με τα στοιχεια της γραμμης μου, εχω προβλημα θορυβο (ειναι 55db).
και οπως μου ειπαν απο vodafone ειμαι 4 χιλιομετρα μακρυα απο το dslam, και αντι για 24 θα εχω 4Mbps.

tassos1978
22-01-08, 23:20
Οπότε πάρε τους ένα τηλεφωνο και ζήτησε να πληρώνεις το πακέτο με τα 6Mbit κι όχι με τα 24 ;)

ATG
23-01-08, 12:26
Οπότε πάρε τους ένα τηλεφωνο και ζήτησε να πληρώνεις το πακέτο με τα 6Mbit κι όχι με τα 24 ;)

Αυτο ισχυει μονο για sharred.

ktsaouss
23-01-08, 16:54
ok. Κανεις ακομα δεν μου απαντησε αν ειναι σωστα τα στοιχεια που μου δινουν τα speedtests...?

Να παραπονεθω στην Vodafone ή οχι?

runner70
23-01-08, 19:10
τα speedtests ειναι αναξιοπιστα σε μεγαλες ταχυτητες
Κατεβασε το παρακατω αρχειο 2-3 φορες κατα τη διαρκεια της μερας και δες εκει τι ταχυτητες πιανεις

ftp://files.gentoo.gr/snapshots/portage-latest.tar.bz2

baskon
24-01-08, 02:57
Φίλε εγω σου απάντησα πιο πριν αλλά δε το προσεξες?
Εχεις ενεργοποιηθει προσφατα?
Αν ναι μήπως εισαι ακόμα σε πιλοτική λειτουργία ,οπότε μπορει να εχουν περιορισμένη τη γραμμη σου στα 512 Kbps?
Δοκίμασε το αρχείο που λεει ο φιλος παραπανω για να δεις τη ταχυτητα σου. Μη δινεις μεγαλη σημασια στα speedtests

ktsaouss
24-01-08, 12:55
Εχω περασει το πιλοτικο σταδιο. Αν ημουν σε πιλοτικο σταδιο το router θα εδειχνε 512 ταχυτητα. Το ειχα στην αρχη αυτο το προβλημα και διορθωθηκε.

Ευχαριστω παντως, ολους για τις απαντησεις σας. Θα κανω download το αρχειο που μου λετε και θα ξαναμιλησουμε.

ktsaouss
24-01-08, 19:05
Λοιπόν. Έκανα download το αρχειο που μου ειπατε και κατεβαζω με 55kb/sec.
Εκει σταθεροποιηθηκε.
Οπότε ξαναγυρναμε στην αρχικη ερώτηση.
Είναι ενταξει για την συνδεση που εχω και για αυτα που λέει το router μου?
(Υπενθημιζω: Το router λέει: download 4273kbps.)

ATG
24-01-08, 21:53
Λοιπόν. Έκανα download το αρχειο που μου ειπατε και κατεβαζω με 55kb/sec.
Εκει σταθεροποιηθηκε.
Οπότε ξαναγυρναμε στην αρχικη ερώτηση.
Είναι ενταξει για την συνδεση που εχω και για αυτα που λέει το router μου?
(Υπενθημιζω: Το router λέει: download 4273kbps.)

To 55 που κατεβαζεις αντιστοιχει σε 512. Ισως εισαι ακομα σε πιλοτικο. (Στο πιλοτικο ο συγχρονισμος ειναι ο μεγιστος, αλλα εχεις 55 κατεβασμα).

baskon
24-01-08, 22:29
Στο πιλοτικό υπάρχουν διαφορες περιπτωσεις...
1.ΣΥγχρονιζεις στα 512 /512 και κατεβαζεις με τοσο (έτσι ημουν και εγω για 3-4 μερες)
2.Συγχρονίζεις στο μέγιστο αλλά κατεβάζεις με 50(Σαν 512)
3.Συγχρονιζεις στα 6 mbit και κατεβάζεις με τόσο ,ενω μετά σε ανεβάζουν
κ.ο.κ
Έχω ακουσει πολλές περιπτώσεις(καλά δε μπορουν να έχουν ενα πιλοτικό για όλους???)

Φιλε ktsaus μάλλον φτιαξαν τη γραμμή σου και συγχρονιζεις στα 4 μβιτ.
ΑΛΛΑ δεν φτιαξαν το λόγαριασμό σου για το ιντερνετ.Έτσι στο username που σου χουν δωσει ακόμα σου έχουν προφίλ για 512.
ΑΝ σου λεει στη κατασταση συνδεσης ότι το πιλοτικο σταδιο έχει τελιωσει παρτους τηλ και κραξτους να στο φτιαξουν!

Πάνω απο 350 είναι μια αξιοπρεπης ταχυτητα για τη ταχυτητα συγχρονισμου σου.
Παντα να μετρας με το λινκ που δοκιμασες και πριν

ktsaouss
25-01-08, 19:16
Φιλε baskon,

Να σε ευχαριστισω για την πολυτιμη συμβουλη σου, και να σου πω οτι την ακολουθησα.
Εστειλα email στην vodafone και σημερα με πηραν τηλεφωνο απο το τεχνικο τμημα.
Τους είπα πιο πιστευα οτι ηταν το προβλημα μου (χρησιμοποιωντας αυτα που εσυ μου ειπες),
και με ενημέρωσαν οτι δεν υπαρχει περιπτωση να ισχυει κατι τετοιο.....
Αφου έπεισα τον τεχνικο της vodafone να το ελεγξει, επικοινωνησε αυτος με την hol και μου είπε οτι τελικα ειχες δικιο....

Σε ευχαριστω πολυ,
Δυστυχως αλλη μια φορα καταληγω στο συμπερασμα οτι η συνεργασια αυτων των δυο μεγαλων εταιρειων, το μονο αποτελεσμα που ειχε ηταν η αδυναμια συνεργασιας, επικοινωνιας με τελικο αποδεκτη εμας τους πελατες, που για χρονια τους στηριζουμε.....

Το μονο που μπορουμε να περιμενουμε πλεον ( και να ελπιζουμε) ειναι να ξεπερασουν της παιδικες αρρωστιες και να πετυχουν τον στοχο τους, που ειναι η καλυτερη εξυπηρετηση του πελατη...

@ ADSLgr.com All rights reserved.