PDA

Επιστροφή στο Forum : Ερώτηση σχετικά με DSLAM...



ultraxmode
22-01-08, 12:31
Χθές πήγα στην HOL για ένα λάθος λογαριασμού που είχαν κάνει...

ευκαιρίας δωθήσας, ρώτησα έναν τεχνικό εκει πέρα, γιατί ενώ μένουμε πολύ κοντά με τον ξάδερφό μου (που έχει Forthnet), αυτός πιάνει 17Mbps και εγώ 6-9Μbps (έχω HOL)...

Μου απάντησε πως μάλλον είναι κοντά "στο DSLAM της Forthnet" ... και ρωτώ εγώ τώρα...

Μπορεί ο καθένας απο εμάς να έχει πιό κοντά του ένα DSLAM μίας "χ" εταιρίας και ένα άλλο, άλλης εταιρίας πιό μακριά ??? Δεν είναι όλα στο ίδιο σημείο ? Εγώ πχ μπορεί τελικά να έχω πιό κοντά μου το DSLAM της Forthnet ? Γιατι σε αυτή την περίπτωση αν είναι να πάω στην Forthnet χωρίς δεύτερη σκέψη !...

Ο τεχνικός πάντως αυτό μου είπε... πως δηλαδή μπορεί κοντά στο σπίτι μου να είναι πιο κοντά το DSLAM της Forthnet (γιατι τα DSLAMs αυτά λέει είναι σαν καφάο και είναι διαφορετικά σε κάθε σημείο ανα εταιρία... )...

Μου φάνηκε πως ήξερε 5 πράγματα και με έχει προβληματίσει... :hmm:

aa144
22-01-08, 12:45
Υπάρχουν DSLAM για εγκατάσταση σε υπαίθριο χώρο, αν έχουν βάλει τέτοια εκεί, τότε μπορεί αυτό μιας εταιρίας να είναι πιο κοντά από μιας άλλης.

Αν εντοπίσεις κανένα τέτοιο εκεί κοντά, βγάλτο και μια φωτογραφία να το δούμε.

ultraxmode
22-01-08, 13:00
Δεν έχω δεί ποτέ ρε γαμώτο...έχετε καμμιά φωτό να δούμε ?

grsaint13
22-01-08, 18:46
Ρε συ ultraxmode,εσύ δε ρώτησες χθες το ίδιο πράμα και πήρες απάντηση;

ultraxmode
22-01-08, 18:55
Ρε συ ultraxmode,εσύ δε ρώτησες χθες το ίδιο πράμα και πήρες απάντηση;

Αν θεωρείς οτι πήρα μία απάντηση οτι "μπορεί... κτλ κτλ.." .. ναι.. αλλά στάνταρντ απάντηση δεν πήρα ρε συ grsaint13..

Μίλησα και με forthnet σήμερα και τους ρώτησα και μου είπαν πως όλα τα DSLAM των εταιριών βρίσκονται στους ίδιους χώρους.. οπότε... μ****ες μου έλεγε ο τεχνικός της HOL..

Οπότε μπορεί να γίνει lock το thread.. ;)

grsaint13
22-01-08, 19:24
Αν θεωρείς οτι πήρα μία απάντηση οτι "μπορεί... κτλ κτλ.." .. ναι.. αλλά στάνταρντ απάντηση δεν πήρα ρε συ grsaint13..

Νομίζω ότι εγώ προσωπικά,σου έδωσα μια απλή,γρήγορη αλλά σαφή απάντηση.;)

Τέλος πάντων,δε στο λέω για να σου κάνω παρατήρηση,οκ;;)


Μίλησα και με forthnet σήμερα και τους ρώτησα και μου είπαν πως όλα τα DSLAM των εταιριών βρίσκονται στους ίδιους χώρους.. οπότε... μ****ες μου έλεγε ο τεχνικός της HOL..

Δε σου είπε κάτι που γενικότερα δεν ισχύει ο τεχνικός της ΧΟΛ.Τη μ@λ@κί@ στην είπαν από τη forthnet για να ξέρεις...;)

ultraxmode
22-01-08, 19:26
Νομίζω ότι εγώ προσωπικά,σου έδωσα μια απλή,γρήγορη αλλά σαφή απάντηση.;)

Τέλος πάντων,δε στο λέω για να σου κάνω παρατήρηση,οκ;;)



Δε σου είπε κάτι που γενικότερα δεν ισχύει ο τεχνικός της ΧΟΛ.Τη μ@λ@κί@ στην είπαν από τη forthnet για να ξέρεις...;)

Κανένα πρόβλημα grsaint13 και σε ευχαριστώ για την βοήθειά σου..

:hmm: δηλαδή μπορεί να έχω πιό κοντά μου DSLAM της Forthnet έτσι? ή αλλης εταιρίας...

μάλιστα... :hmm:

sdikr
22-01-08, 21:40
Αν θεωρείς οτι πήρα μία απάντηση οτι "μπορεί... κτλ κτλ.." .. ναι.. αλλά στάνταρντ απάντηση δεν πήρα ρε συ grsaint13..

Μίλησα και με forthnet σήμερα και τους ρώτησα και μου είπαν πως όλα τα DSLAM των εταιριών βρίσκονται στους ίδιους χώρους.. οπότε... μ****ες μου έλεγε ο τεχνικός της HOL..

Οπότε μπορεί να γίνει lock το thread.. ;)

H Forthnet κατά 99% έχει φυσική συνεγκατάσταση, η Hol έχει μερικά dslam που απέκτησε μέσω των Αττικών που είναι σε απομακρυσμένη

Αν θές ρίξε μια ματιά και εδώ http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=59945&garpg=2#content_start

ultraxmode
22-01-08, 22:02
Μένω Αγ. Δημήτριο... το τηλέφωνό μου είναι 973... οπότε υπάγομαι στη Δάφνη..

Στον πίνακα που μου έδωσες να κοιτάξω, είναι με ΟΚ της HOL ... και της forthnet ... οπότε ?

είναι στο ίδιο μέρος έτσι ?

sdikr
22-01-08, 22:40
Μένω Αγ. Δημήτριο... το τηλέφωνό μου είναι 973... οπότε υπάγομαι στη Δάφνη..

Στον πίνακα που μου έδωσες να κοιτάξω, είναι με ΟΚ της HOL ... και της forthnet ... οπότε ?

είναι στο ίδιο μέρος έτσι ?

Αυτό δεν το γνωρίζω, προσπαθουσα να βρώ παλιότερο πίνακα που είχε αναφόρα για τις αττικες αλλά δεν βρήκα :oops:

athensalex
22-01-08, 23:41
Ρε παιδια τι είναι αυτα?? ΟΛΑ TA DSLAM ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΜΕΡΟΣ. Μην ακούω βλακείες...Απλα τις forthnet είναι πιο καλές οι γραμμές.Είναι ο 2ος καλίτερος στη σειρά πάροχος σύμφωνα με στατιστικά....

ultraxmode
23-01-08, 00:59
(Πλακίτσα) Θές να πείς πως οι ηλετκρολόγοι έχουν βάλει όλη τους την τέχνη στις γραμμές της HOL ? Αφού όλοι στις γραμμές του ΟΤΕ δουλεύουν...


..δεν παίζει..:)

aa144
23-01-08, 03:14
Καλά, εκεί που κάνουν αυτή τη διαλογή και δίνουν τις καλές γραμμές στη Forthnet όπως στη γειτονιά μου ας πούμε;

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=165764

JTB
23-01-08, 16:20
Πως μπορώ να μάθω σε ποιο DSLAM ανήκω. Μένω στο Π. Φάληρο (κοντά στο village Φαλήρου)

jaggelo
23-01-08, 16:32
Πως μπορώ να μάθω σε ποιο DSLAM ανήκω. Μένω στο Π. Φάληρο (κοντά στο village Φαλήρου)

Με attenuation 35 db, είσαι γύρω στα 2,5 km από το dslam αλλά όχι σε ευθεία.

Αν υπάρχει κτίριο του ΟΤΕ κοντά σου, δηλαδή θα έλεγα max. 2 km με αυτοκίνητο,
πολύ πιθανόν να βρίσκεται εκεί το dslam που συνδέεσαι.

@ ADSLgr.com All rights reserved.