PDA

Επιστροφή στο Forum : Batch (.bat) αρχεία και Ελληνικοί χαρακτήρες



crypteus
30-04-05, 13:26
Χαιρετώ την παρέα του @ADSLgr.com.

Λοιπόν έχω ένα προβληματάκι με τα batch αρχεία. Θέλω να κάνω βασικά έναν απλό renamer,
όπου αρχειά mp3, με Ελληνικούς χαρακτήρες να μεταρέπονται σε Αγγλικούς, και αντίστροφα.

Π.χ.: rename "01. ΤΡΑΓΟΥΔΙ.mp3" "01. TRAGOYDI.mp3"

Όταν γράφω την εντολή σε cmd, δουλευει ενώ όταν τι 'τρέξω' μέσα από .bat, εμφανίζει πρόβλημα όσο αφορά τους Ελληνικούς χαρακτήρες. Απλά δε τους αναγνωρίζει.

Κανείς που να γνώριζει καμιά λύση? Εάν χρειάζουνται κι' άλλες πληροφορίες πείτε μου. Ευχαριστώ και Καλή Ανάσταση.

Κρυπτεύς

Υ.Γ. aesir σόρρυ.

aesir
30-04-05, 13:40
Καλώς ήρθες και επειδή μάλλον δεν μπήκες στον κόπο να διαβάζεις το policy οτυ forum, να σου πω οτι δεν επιτρέπονται τα greeklish, οπότε θα σε παρακαλούσα να πατήσεις "επεξεργασία" και να διορθώσεις το κείμενο και τον τίτλο του μηνύματος σου.

yiapap
30-04-05, 13:50
Κάνε edit το batch μέσα από command prompt (Start->Run-Cmd-> edit mybatch.bat)
Άλλαξε με Alt+Shift τη γλώσσα ΜΕΣΑ στο παράθυρο του edit. Πρόσεξε ότι με το που πατάς Alt ενεργοποιούνται τα μενού οπότε πρέπει να το κάνεις αρκετά γρήγορα (εγώ τα κατάφερα μετά από πολλές προσπάθειες και μόνον από το δεξί Alt). Επεξεργάσου τους τίτλους μέσα από το edit

great
30-04-05, 15:55
Xaireto ti parea tou @ADSLgr.com.

Loipon exo ena problimataki me ta batch files. Thelo na kano basika aplous renamer,
ki na allazoun to filenamame ton .mp3 pou einai grammena me ellinikous xaraktires se agglikous, kai
tantitheto.

Paradeigma: rename "01. ΤΡΑΓΟΥΔΙ.mp3" "01. TRAGOYDI.mp3"

Otan grafo tin entoli se cmd, douleuei, otan ti trexo apo .bat file, emanfanizei problima, to opoio apoti exo katalabei exei na kanei me ti elliniki kodikopiisi. Oi ellinikoi xaraktires pou einai sta windows, explorer, ki sta filename de anagnorizontai sto cmd.

Kaneis pou na gnorizei kamia lusi? Ean xreaizeste ki' alles plirofories peite mou. Euxaristo kai Καλή Ανάσταση.

Κρυπτεύς

πολυ παλια είχα φτοιαξει ενα προγραμματακι σε VB που εκανε convert τα filenames απο greek σε λατινικους (greeklish) χαρακτήρες.....εαν υπαρχει αναγκη μπορώ να το στείλω

kubiak
30-04-05, 16:35
http://www.magnusbrading.com/mp3ts/
Κάνει και αυτό (με λίγο manipulation), μεταξύ άλλων...

yiapap
30-04-05, 18:43
Δες εδώ (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?p=255449)
;)

ΥΓ. Όχι δεν είμαι μαζόχας... όλες τις ρουτίνες τις είχα από παλιά :cool:

crypteus
30-04-05, 19:32
Ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρον και τη βοήθεια. Take care.

@ ADSLgr.com All rights reserved.