PDA

Επιστροφή στο Forum : Τι είναι το PCM τέλος πάντον;;;



rudy_ath
06-09-03, 02:00
Γεια σας,

Επιτρέψτε μου να σας ζητήσώ προκαταβολικά συγνώμη για το μεγάλο post και για τα πιθανά ορθογραφικά λάθη.

Το θέμα:

Ένας συνάδελφος, ο Asjad, πακιστανός υπήκοος, θέλησε να επικοινωνήσει με την σύζυγο του που μένει στο Πακιστάν μέσο internet messenger, emails προκειμένου να μηδενίσει τις διεθνές συνδιαλέξεις του.
Πήγε λοιπόν το παιδί και αγόρασε υπολογιστή και την πρώτη του netcarta της ACN.
Μου ζήτησε την βοήθεια μου για την εγκατάσταση και τα λοιπά (ψοφάω για κάτι τέτοια) και πήγα στο σπίτι του ενθουσιασμένος.

Στο ψητό του θέματος:

Μετά από λίγη ώρα ταλαιπωρίας…
Γίνεται κλήση… συνδέεται… με 14.600 bps :( Αποσύνδεση… σύνδεση… κλήση… συνδέεται… με 16.200 kbps :x , και βέβαια γίνεται αυτή την δουλειά για αρκετή ώρα. Κάνω τα κλασικά βήματα ελέγχου modem, drivers, καλωδίωση… Τίποτα!!! Το βιολί του, εκεί στα 14 – 16 kbps.
Παίρνω τηλέφωνο τη γυναίκα μου να δοκιμάσει την netcarta και με ενημερώνει πως συνδέθηκε στα 56 kbps :D . Άρα η netcarta έχει κανονική πρόσβαση, επομένως… Αλλού το πρόβλημα.
Τα ψιλό παίρνω στο κρανίο και κουβαλάω το pc του (την μονάδα μόνο, μη γελάτε) στο σπίτι μου.

Μετά από άλλη λίγη ώρα ταλαιπωρίας… Άντε, σκύψε κάτω από το γραφείο με τα ψωμάκια σου που απέκτησες στη δουλειά.
Γίνεται κλήση… συνδέεται… με 56 kbps :lol: Άρα το modem λειτουργεί σωστά, συμφωνείτε; Συμπεράνω ότι πρέπει να φταίει η γραμμή.
Γυρίζω στον κακομοίρη τον Asjad με την μονάδα, δεν μπαίνω στο κόπο να το στήσω αμέσως και σηκώνω το ακουστικό του τηλεφώνου και όπως ξέρετε όλοι…
Τουτ τουυυυυτ τουτ τουυυυυτ μόνο που ανάμεσα στα τουτ υπήρχε και ένα σσσσ :? .
Οπότε πατάω ένα πλήκτρο να σταματήσουν τα τουτ και ακουγόταν μόνο το συνεχόμενο σσσσσσσσσσσσσσ.
Σούπερ η γραμμή!

Και το κερασάκι στην τούρτα:

Επικοινωνώ με το 121:
- Rudy (εγώ δηλαδή, Βέλγος υπήκοος. Ναι, ναι ξέρω είχατε κ’ εσείς έναν σκύλο που τον λέγανε έτσι).: Γεια σας, έχω το έξης πρόβλημα… και του εξηγώ πως η γραμμή είναι σαν τα … τέλος πάντων.
- Οτετζής: Η γραμμή από την οποία καλείτε είναι από συσκευή pcm.
- Rudy: Πώς; PCM; :?:
- Οτετζής: Ναι, επειδή οι γραμμές στο Παλιό Ηράκλειο δεν επαρκούν, το σύστημα pcm επιτρέπει μία γραμμή να γίνουν τέσσερις.
- Rudy: Όπως την isdn δηλαδή;
- Οτετζής: Όχι ακριβός αλλά κάπως έτσι.
- Rudy: Ναι αλλά τι πρέπει να γίνει ώστε να μπούμε στο internet;
- Οτετζής: Μετατροπή της γραμμής από pcm σε κανονική ψηφιακή ή isdn θα ζητήσετε μέσο 134 ή κάνοντας αίτηση στο κατάστημα της Νέας Ιωνίας όπου ανήκετε.
- Rudy: Ευχαριστώ πολύ, γεια σας
- Οτετζής: Γεια σας.

Υπήρχε και άλλο κερασάκι στην τούρτα…

Παίρνω τηλέφωνο στο 134:
-Οτετζήςτρια: Οτε εξυπηρέτηση πελατών, παρακάάάλώ (ναι ναι έτσι παιδιά).
-Rudy: Ναι γεια σας, θα ήθελα να κάνω αίτηση για μετατροπή….

Για να μην το τραβήξω άλλο, της εξήγησα ότι ή συνδρομή internet που ήθελε να μου πουλήσει, δεν την ήθελα και αλλού ήταν το πρόβλημα.
- Οτετζήςτρια: Αααα… τι να σας πώ, (ναζιάρικη φωνή κιόλας) θα πρέπει να καλέσετε το 121 Κύριε…
- Rudy: (Καλά ασ’ το, το ξέρω το παραμύθι, σκέφτομαι) ok, ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια της λέω (με μία μικρή δόση ειρωνείας).

E παιδιά, by the way, sorry για άλλη μία φορά για το μεγάλο post (έχει και άλλα).

Στον ΟΤΕ Νέας Ιωνίας:
- Rudy: Γεια σας, θα θέλαμε μετατροπή της γραμμής αυτής από pcm σε κανονική ψηφιακή…
- Οτετζής: Δεν γίνεται! Μόνο σε isdn :!:
- Rudy: (εγώ, άκουσα καλά, “μόνο isdn” είπε αλλά μήπως υπήρχε και εκεί σσσσσσ). Μόνο σε isdn είπατε;
- Οτετζής: Μόνο σε isdn...
- Rudy: ok, γεια σας. Asjad, έλα, πάμε.

Ε τον κακομοίρη τον Asjad, θα πέσει και αυτός στα νταβατζιλίκια του ΟΤΕ!!!
Μου δίνει τον λογαριασμό που είχε φέρει μαζί του και ανακαλύπτω τα εξής:
1) τέλη Υπ. Τηλ. Συνδρομ. 210285****: Δημ.Τ/Φ Δίκτυο (PSTN) 52,92 €
2) άλλα τέλη: 0,05 €
3) στοιχεία: ΨΗΦΙΑΚΗ (Τ/Φ κέντρο ΟΤΕ:028500)
4) τέλος σύνδεσης τηλεφώνου 29,34 €

Είναι νέα σύνδεση, 28/07/2003, δεν υπάρχουν γραμμές στο Ηράκλειο; Ξέρει κανείς;
Επίσης, τι μου λένε;;; pcm;;; ο λογαριασμός αναφέρει την γραμμή του ως pstn.
Τελικά γίνεται μετατροπή από pcm σε pstn ή είναι το ίδιο το pcm μπούρδες;
Θα πρέπει οπωσδήποτε να γίνει μετατροπή σε isdn;
Πείτε μου, σας παρακαλώ, τι να κάνω για τον συνάδελφο μου τον Asjad.

Ειλικρινά, εγώ δεν διαβάζω τα μεγάλα post και σας υπερευχαριστώ που το κάνατε. Ξέρουμε όλοι ότι ο ΟΤΕ θέλει να πουλήσει isdn αλλά δεν έχω καμία διάθεση να του βρω πελάτη από την στιγμή που παρακολουθώ τις “εξελίξεις” του xDSL.

Με φιλικούς χαιρετισμούς σε όλους,
Rudy.

economist
06-09-03, 02:11
PCM = Pulse Code Modulation

Χρησιμοποιείται για να μειώσει το data rate που χρειάζεται για τη μετάδοση της φωνής.

rudy_ath
06-09-03, 02:18
Nαι, πώς γίνεται να καλούμε με tone mode? O λογαριασμός αναφέρει ότι είναι ψηφιακή η γραμμή.

economist
06-09-03, 02:21
Το modem πρέπει κανονικά να καλέι τονικά. όσο αφορά το τηλέφωνο κάπου έχει ρύθμιση για pulse και tone mode

rudy_ath
06-09-03, 02:31
Φιλέ μου Εconomist,
Ασε το τηλέφωνο, το modem συνδέεται τονικά αλλά συνδέεται με πολύ χαμηλές ταχύτητες όπως 14 kbps. Υπάρχει, κατά την γνώση σου, λύση για κανονική (+/- 43 - 56 kbps) πρόσβαση χώρις να γίνει μετατροπή της γραμμής?

Ευχαριστώ,
Rudy

economist
06-09-03, 02:38
Αγαπητέ rudy δεν ξέρω. Πάντως γιατί να χρειάζεται μετατροπή για να πιάσεις 43-56 δεν το καταλαβαίνω!

Ίσως κάποιος άλλος να μπορεί να βοηθήσει καλύτερα :roll:

orion
06-09-03, 02:39
exm parte ton ote kai peste na sas kanoun tsekaroun tin grammi na doun an einai ka8ari (de 8a einai) opote apo monoi tous isos tin ftiaksoun...distixos episima auto pou pa8ate o ote de to kanei... an de kano la8os to cm einai to gnosto feresixno...
megalo mperdema

GP
06-09-03, 02:43
Rudy sou exw steilei pm.

Stilskin
06-09-03, 02:47
Το PCM κάνει αυτό ακριβώς που αναφέρθηκε πιο πάνω! Δηλαδή σε μια γραμμή ν αντιστοιχούν περισσότεροι πελάτες! Αυτό το κάνουν οι Οτετζιδες πολύ απλά για να μην περνάνε καλώδια! Τώρα δεν είμαι σίγουρος αν γίνεται να στο αφαιρέσουν αλλά ο πιο εύκολος τρόπος είναι η αλλαγή της γραμμής σε Isdn.
Το πάγιο είναι κατα 3 ευρω παραπάνω αν δεν κάνω λαθος το μήνα.

Stilskin
06-09-03, 02:56
exm parte ton ote kai peste na sas kanoun tsekaroun tin grammi na doun an einai ka8ari (de 8a einai) opote apo monoi tous isos tin ftiaksoun...distixos episima auto pou pa8ate o ote de to kanei... an de kano la8os to cm einai to gnosto feresixno...
megalo mperdema

Ας θυμήθουμε οτι ο ΟΤΕ εγγυάται ταχύτητες για dialup μονο μέχρι τα 9600 bps αν δεν κάνω λάθος!!! Μέτα οτι και να του πεις οτι δεν μπαίνω με 56 αλλά με 20 ούτε που θα τον νοιάξει!!!
Σε καποιο φορουμ είχα διαβάσει για το φερέσυχνο και οτι ο κατασκευαστής ειναι ο ΘΕΙΟΣ!!!! :lol: :lol: :lol:

rudy_ath
06-09-03, 03:00
Stilkin, ο άνθρωπος πληρώνει γραμμή pstn ψηφιακή και δεν την έχει.
Κάνω λάθος; Η η γραμμή τύπου pcm είναι και αυτή ψηφιακή;
Διαφωτισέ με σε παρακαλώ.
Ευχαριστώ

rudy_ath
06-09-03, 03:04
Θα μου πει κάποιος τι σημαίνει "φερέσυχνο". Sorry, αλλά είμαι αλλοδαπός και πολλές λέξεις, δεν τις ξέρω.

bond
06-09-03, 10:14
Λοιπόν τα πράγματα είναι απλά.
PCM=Φερέσυχνο=Συσκευή που βγάζει περισσότερες από μία γραμμές, από ένα ζευγάρι καλωδίων. To ότι ο ΟΤΕ λέει τις γραμμές ψηφιακές, είναι άσχετο. Δεν έχει να κάνει με τη γραμμή αλλά με το κέντρο. Οι PSTN είναι εξ ορισμού αναλογικές. O OTE σύμφωνα με τη σύμβαση που δίνει την PSTN, δεν υποχρεούται να σου δίνει γραμμή που να υποστηρίζει πάνω από 9.600 bps σύνδεση data.
Οπότε νομικά δεν μπορείς να του πεις τίποτα, ούτε να απαιτήσεις να σου βγάλει τη γραμμή από το PCM. Οπότε ή βρίσκεις κάποιο πλάγιο τρόπο ή μετατρέπεις την γραμμή σε ISDN.

jasonpap
06-09-03, 12:33
Όντως δεν μπορείς να τον υποχρεώσεις,αλλα: Κάνεις μετατροπή της γραμμής σε isdn (14,67euro) και τον επόμενο μήνα κάνεις downgrade πάλι σε pstn.Αλλά από ότι ξέρω μερικές φορές είναι τόσο τραγική η κατάσταση που ούτε isdn δεν μπορούν να σου βάλουν(δεν έχουν ελεύθερο ζεύγος)

rudy_ath
06-09-03, 15:19
Θα λάβω υπ'όψιν τις συμβουλές σας και θα ενεργήσω ανάλογα.
Ευχραριστώ πολύ για την συμμετοχή σας.

Φιλικά,
Rudy

@ ADSLgr.com All rights reserved.