PDA

Επιστροφή στο Forum : επειγον: HD problem



futuristic
01-05-05, 04:37
Το προβλημα έχει ως εξής: Αγόρασα έναν καινούριο 200αρη WD, αντέγραψα όλα τα περιεχόμενα απο τον 2ο 80αρη που ειχα και τον αντεκατέστησα. Απο εκεί και πέρα ξεκινάνε τα προβλήματα! Πρώτον, έχασα κάποια αρχεία. Δεύτερον καθυστερεί πάρα πολύ να φορτώσει τα WINDOWS XP. Αυτό γιατί μπορεί να συμβαίνει. Επίσης έσβησα τα partitions και δημιούργησα άλλα, μπας και διορθωθεί (ήταν dynamic και τον έκανα basic) αλλά τίποτα.... πάλι αργεί πάρα πολύ να φορτώσει τα xp. Επίσης έκανα chkdsk στο startup και μου έβγαζε κάπιο problem με το bitmap (δεν έχω ιδέα).

Τι μπορεί να φταίει ... τι να κάνω? pLZ help!!!!!!

ArChEaN
01-05-05, 04:53
Χμμμ...Χωρίς να μπορώ να πω με σιγουριά, μου ακούγεται σαν πρόβλημα καλωδίου. Δοκιμάσε με ένα καινούργιο/διαφορετικό καλώδιο για να σιγουρευτες ότι όντως φταίει ο δίσκος.

McAli
01-05-05, 09:26
Πήγαινε στο site της WD και ψάξε για να κατεβάσεις προγραμματάκια. Έχει πολύ πράμα.Αν έχει πρόβλημα ο σκληρός θα το βρούνε.

iron_gr
01-05-05, 09:32
Το προβλημα έχει ως εξής: Αγόρασα έναν καινούριο 200αρη WD, αντέγραψα όλα τα περιεχόμενα απο τον 2ο 80αρη που ειχα και τον αντεκατέστησα. Απο εκεί και πέρα ξεκινάνε τα προβλήματα! Πρώτον, έχασα κάποια αρχεία. Δεύτερον καθυστερεί πάρα πολύ να φορτώσει τα WINDOWS XP. Αυτό γιατί μπορεί να συμβαίνει. Επίσης έσβησα τα partitions και δημιούργησα άλλα, μπας και διορθωθεί (ήταν dynamic και τον έκανα basic) αλλά τίποτα.... πάλι αργεί πάρα πολύ να φορτώσει τα xp. Επίσης έκανα chkdsk στο startup και μου έβγαζε κάπιο problem με το bitmap (δεν έχω ιδέα).

Τι μπορεί να φταίει ... τι να κάνω? pLZ help!!!!!! Ωχ, τα έκανες αχταρμά!

Προτείνω format στο primary/boot partition που είναι τα winxp και καθαρή εγκατάσταση.

Σώσε ότι αρχεία θέλεις σε άλλο partition (extended).

Φυσικά θα πρέπει να εγκαταστήσεις όλα σου τα προγράμματα από την αρχή (ναι το ξέρω, είναι βαρετό)

futuristic
01-05-05, 12:07
1ον Δεν ειναι το καλώδιο.
2ον Τα κατέβασα τα προγραμματάκια της WD δεν έγινε τίποτα.
3ον Γιατί νέα εγκατάσταση?

yiapap
01-05-05, 12:19
Έκανες chkdsk /f και δεν τα διόρθωσε;
Μπορείς να ξανακάνεις και να μας πεις το ΑΚΡΙΒΕΣ λάθος;
Ρίξε και μια ματιά στο Event Viewer. Βλέπεις τίποτε;

Χαμένα (δλδ μη ορατά) αρχεία ΜΠΟΡΕΙ να οφείλονται σε πρόβλημα του FAT.

pelasgian
01-05-05, 13:11
ΠΩΣ έκανες αντίγραφο το δίσκο;
Δες λίγο στο site για byte copy αντίγραφο χρησιμοποιώντας knoppix live cd (Linux -> δες υπογραφή για link).

Ψάξε για την εντολή dd if=/dev/hda of=/dev/hdd bs=8M
hda -> primary IDE channel master
hdd -> secondary IDE channel slave

Έτσι θα δουλέψει ΣΙΓΟΥΡΑ.

δες και εδώ:
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?p=101991#post101991

Δε βάζεις με την ευκαιρία του καινούργιου δίσκου και ένα Linux να το δεις;
(Για να μην μαζοχιάζεσαι με τα widoze στο λέω).

futuristic
01-05-05, 20:19
:) το βασικό μου προβλημα τώρα είναι ότι καθυστερεί πολύ όταν φορτώνει τα windows, ακόμη και όταν είναι άδειος ο 200αρης... Αυτό γιατί μπορεί να συμβαίνει; Έκανα φορμάτ, άλλα παρτιτιονς αλλά τίποτα.........

ZORO
01-05-05, 20:47
:) το βασικό μου προβλημα τώρα είναι ότι καθυστερεί πολύ όταν φορτώνει τα windows, ακόμη και όταν είναι άδειος ο 200αρης... Αυτό γιατί μπορεί να συμβαίνει; Έκανα φορμάτ, άλλα παρτιτιονς αλλά τίποτα.........

Το DMA είναι ενεργοποιημένο για τον δίσκο έτσι;
Πάντως εάν δεν δεις βελτίωση με τις συμβατικές λύσεις ίσως θα πρέπει να σκεφτείς το ενδεχόμενο να ακολουθήσεις την συμβουλή του iron_gr και να στήσεις τα Windows σε καθαρό partition.
Βέβαια πρώτα θα πρέπει να αποκλείσεις το ενδεχόμενο να είναι ο δίσκο σου ελατωματικός.

futuristic
01-05-05, 20:56
καινουριος είναι... to dma ειναι ον νομίζω αλλά δεν το βρίσκω πουθενά στο device manager

nightsky_30
01-05-05, 21:15
Αλήθεια τι διαφορά υπάρχει σε ένα partition basic, extended και dynamic ; Πως πρέπει να είναι αυτά που δεν περιέχουν το OS ; Έχω 3 δίσκους με 2 partitions ο καθένας και όλα basic . Κάνω λάθος ;

WAntilles
03-05-05, 13:03
1. Δεν χρησιμοποιούμε ποτέ δίσκους τύπου διαφορετικού από basic εκτός εάν χρειαζόμαστε οπωσδήποτε κάποιο από τα επιπλέον χαρακτηριστικά που προσφέρουν.

2. Για να λειτουργήσει υπάρχουσα εγκατάσταση από καινούριο δίσκο, ΔΕΝ αρκεί η απλή αντιγραφή της σε αυτόν.

asikamin
03-05-05, 13:08
καινουριος είναι... to dma ειναι ον νομίζω αλλά δεν το βρίσκω πουθενά στο device manager

device manager->ide ata/atapi controllers->primary,secondary ide chanel->advanced settings

Ducklord
03-05-05, 14:24
Wantilles:
ΕΙΝΑΙ δυνατόν το να μεταφέρει κανείς ένα εγκατεστημένο λειτουργικό από ένα δίσκο σε έναν άλλο, μα απαιτείται η χρήση Imaging Software και, γενικά, η μεταφορά όχι μονάχα των περιεχόμενων αρχείων του, μα και της "λογικής" των partitions του. Αυτό το αναλαμβάνουν προγράμματα σαν το Acronis TrueImage ή το γνωστό Ghost της Symantec με 99% επιτυχία (χρησιμοποιούνται και για μαζικά deployment παρόμοιων συστημάτων). Η φάση όπου =ΔΕΝ= θα δουλέψουν με επιτυχία, ή τουλάχιστον με περισσότερη δυσκολία, είναι αν προσπαθήσει κανείς, για παράδειγμα, να αντιγράψει ένα λειτουργικό από PC με ATI και AMD64 σε ένα με Voodoo Banshee και Celeron.

Φιλικά
Παπιάρχοντας

futuristic
03-05-05, 14:31
Λοιπόν παιδιά το πρόβλημα δημιουργούταν εξαιτίας του INTEL APPLIcATION ACCELARATOR. Μετά από πολύ ψάξιμο στο site της WD, βρήκα κάποια αναφορά. Κατέβασα το Util απο την INTEL στην έκδοση 2.3 (είχα 2.23) και πλέον δεν αργεί να φορτώσει ούτε δείχνει κάποιο άλλο πρόβλημα...... Τώρα γιατί συνέβαινε αυτό δεν έχω ιδέα.....

WAntilles
03-05-05, 14:52
Wantilles:
ΕΙΝΑΙ δυνατόν το να μεταφέρει κανείς ένα εγκατεστημένο λειτουργικό από ένα δίσκο σε έναν άλλο, μα απαιτείται η χρήση Imaging Software και, γενικά, η μεταφορά όχι μονάχα των περιεχόμενων αρχείων του, μα και της "λογικής" των partitions του. Αυτό το αναλαμβάνουν προγράμματα σαν το Acronis TrueImage ή το γνωστό Ghost της Symantec με 99% επιτυχία (χρησιμοποιούνται και για μαζικά deployment παρόμοιων συστημάτων). Η φάση όπου =ΔΕΝ= θα δουλέψουν με επιτυχία, ή τουλάχιστον με περισσότερη δυσκολία, είναι αν προσπαθήσει κανείς, για παράδειγμα, να αντιγράψει ένα λειτουργικό από PC με ATI και AMD64 σε ένα με Voodoo Banshee και Celeron.

Αμφιβάλλω εάν αυτό που λες λειτουργεί στην απλούστερη των περιπτώσεων, δηλαδή άλλο partition σε δίσκο στον ίδιο controller.

Εάν είναι σε άλλο controller, που επομένως χρησιμοποιεί άλλον driver, δεν λειτουργεί με τίποτα ο τρόπος που λες.

spyrosn
03-05-05, 16:27
Βασικά, μπορεί να λειτουργήσει αν ο ένας δίσκος (έστω Α) πρώτα γίνει image σε έναν άλλο ίσο ή μεγαλύτερο (έστω Β -- προφανώς σε partition ίδιου μεγέθους και ίδιας θέσης με του Α), και μετά ο Β μπει στη θέση του Α (π.χ. IDE primary master). Δοκιμασμένο ;)

Από την άλλη, αν πάει να γίνει από άλλη θέση (πχ. IDE primary slave) boot, κατά 99% θα βγάλει BSOD με INACCESSIBLE_BOOT_DEVICE... Κι αυτό δοκιμασμένο, ουκ ολίγες φορές.

yiapap
03-05-05, 16:38
Και μια και είσαστε πολύ κοντά στο δικό μου πρόβλημα...
Επειδή είμαι έτοιμος να πετάξω την Gigabyte 8KNXP μητρική μου. Έχω στημένο το iteraid με RAID0 2x40GB IDE Western Difital (C,D,E partitions)
Το C είναι πρoφανώς το boot/OS

Αν αλλάξω μητρική φροντίζοντας να πάω σε ίδιο raid controller/chipset αλλά με SATA δίσκους θα καταφέρω αν αποκαταστήσω το Ghost image του C που έχω σε άλλον (τρίτο) IDE δίσκο;
Αν παραμείνω με τους δύο IDE δίσκους;
Αν αλλάξω τους δίσκους με μεγαλύτερους και ξαναδημιουργήσω τα C,D,E partitions σε RAID 0 (πρέπει το C να έχει ΙΔΙΟ μέγεθος);

Sorry για το πρήξιμο, αλλά από τις 10 το πρωί παλεύω για πολλοστή φορά με μπλε οθόνες. Έλεγξα δίσκους (WD diagnostics floppy), έλεγξα μνήμες (memtest86), άλλαξα καλώδια... όλα καλά μέχρι την επόμενη μπλε οθόνη. Αυτή τη φορά για πρωτοτυπία αντί για corrupt ntfs.sys (STOP 0x00000024) μου 'ριξε ένα KERNEL_STACK_INPAGE_ERROR 0x00000077.
Ας είναι καλά το Ghost...

pelasgian
03-05-05, 16:44
Οι μπλε οθόνες έχουν να κάνουν με τα windows, όχι με το hardware σου.
Α, επίσης, μην αγοράζεις hardware που δεν παίρνουν οι Linuxάδες.
«49 κατασκευαστές πλυντηρίων συνιστούν SKIP, αυτοί ξέρουν».

«49 προγραμματιστές υπολογιστών συνιστούν SKIP WINDOWS, αυτοί ξέρουν» :mrgreen:
Δεν δουλεύει ο υπολογιστής; φόρμαρε τον δίσκο και βάλε Linux :mrgreen:
(δεν έχει sata array για να παίζεις παιχνίδια, δεν είναι;)

yiapap
04-05-05, 11:56
Για την ακρίβεια... οι μπλε οθόνες οφείλονται στους οδηγούς των Windows για το hardware... Και φυσικά είναι να μη σου τύχει! Γενικά η Gigabyte και οι μητρικές της είναι (ήταν) ιδιαίτερα αξιόπιστες. Άσε που έχω ακριβώς το ίδιο configuration (+1 PCI RAID controller για RAID5 στο γραφείο) χωρίς κανένα πρόβλημα.

Όσο για το άλλο... Δυστυχώς είμαι επαγγελματικά δέσμιος της MS με ανοιχτές δουλειές σε Office (VBA) και Visual Studio :drowned
Σε τι hardware αναφέρεσαι για τους "Linuxάδες";;; Τι δε θα αγόραζαν; Μητρική της GB ή SATA δίσκους????

Ducklord
04-05-05, 15:25
Wantilles:
Δουλεύει, με τη λογική πως το hardware δεν είναι προκαθορισμένο με ακρίβεια 100%. Τι εννοώ, γιατί αυτό σαν φράση είναι φούμαρα;
Όταν τα Win "φορτώνουν υποστήριξη Joliet", δεν την "φορτώνουν" για να διαβάσουν ΕΝΑ δισκάκι, μα ΟΛΑ τα δισκάκια με σύστημα joliet. Ίδια φάση παίζει με τους δίσκους. Από τη στιγμή που οι δίσκοι αναγνωρίζονται, και περιέχουν τη δομή των Windows, είναι ίδιοι - άσχετα με το σε ποιόν controler βρίσκονται. Αρκεί να είναι ίδιας τεχνολογίας, ή...

Yiapap
...για εσένα κολλούσε το "ή". Θεωρητικά, αν τα Windows αναγνωρίζουν το σύστημα RAID -πριν- τα μεταφέρεις σε αυτό, τότε ίσως, πρόσεξε, ίσως να δουλέψουν άμεσα και μετά τη μεταφορά. Εναλλακτικά, μπορείς να δοκιμάσεις μία άλλη πατέντα... απελπισίας: αφού κάνεις εκ του μηδενός εγκατάσταση τα XP σε raid, και κρατώντας την προηγούμενη εγκατάσταση ως έχει, βάρα ένα TrueImage (στη νέα εγκατάσταση) και κράτα το καβάτζα. Μπούταρε από ένα linuxοσιντί που να έχει και πρόσβαση εγγραφής σε NTFS, βάρα κόπια το παλιό σύστημα επάνω από το νέο και κάνε επανεκκίνηση. Πρόσεξε πως θα πρέπει αμφότερα τα συστήματα να ανίχνευαν το RAID. Θεωρητικά, αν μπορέσεις να μπεις σε ένα safe mode για να επικυρωθούν οι αλλαγές, μετά θα μπορείς να τα λειτουργείς κανονικά. Το πρόβλημα εστιάζεται στη σειρά με την οποία φορτώνονται οι drivers, και το πως ορίζεται το boot sector. Σε ένα "μόνο του" PATA, τα Windows ξεκινούν να φορτώνουν τα αρχεία και τους drivers τους με ό,τι σειρά τους τη βιδώσει (εντάξει, υπερβάλω, μα το πιάνεις το νόημα). Στην περίπτωση εγκατάστασης σε RAID, το πρώτο που φορτώνεται είναι ο driver διαχείρισης των δύο δίσκων. Θεωρητικά, ίσως, μπορεί, πιθανόν, δεν το κόβω μα δοκίμασε, με την παραπάνω πατέντα: α) θα οριστεί έτσι η διαδικασία boot ώστε να εκκινείται το φόρτωμα από δύο δίσκους, β) θα υπάρχουν τα απαραίτητα αρχεία διαχείρισής τους στη "συνδυασμένη" εγκατάσταση.

Ομολογώ πως είναι πείραμα, δεν ξέρω αν θα πιάσει και θέλει και μια ώρα από το χρόνο σου. Αν είναι, όμως, να γλυτώσεις επανεγκατάσταση των πάντων, μπορεί να το δοκιμάσεις. Θυμήσου βέβαια το ΠΛΗΡΕΣ backup με trueimage, ώστε αν τα πάντα πάνε κατά διαόλου να μπορείς να ανακτήσεις εν ριπή οφθαλμού το σύστημα, και να μη ξεκινάς εκ του μηδενός.

Φιλικά
Παπιάρχοντας

Υ.Γ.: Σε Gentoo, γιατί η μεταφορά από ATA σε SATA ήταν απλώς θέμα copy και 3 αλλαγών;
Υ.Γ.2: Στο ΝΕΟ μου Gentoo, =ΓΙΑΤΙ= δεν δουλεύει το GRUB;
Υ.Γ.3: ΑΑΑΑΑΑΑαααααααχ.....


=ΕΝΤΙΤ=
Yiapap, sorry, δεν πρόσεξα τι έλεγες: μιλάς για ανάκτηση RAID σε RAID, μα από PATA σε SATA;
Nope. No hope. Tough luck. Shit happens... και άλλα ωραία...
Δεν το εγγυώμαι, μα μου φαίνεται πανάγγουρο (παγκόσμιο αγγούρι) το να γίνει κάτι τέτοιο, αφού δεν θα έχει φορτωθεί ο driver του RAID που να κοπανιέσαι στο αλώνι με τσουγκράνες. Μοναδική πιθανότητα θα ήταν αν σε ένα σύστημα είχες ΚΑΙ τα δύο raid, ώστε από το ένα να ενσωματώσεις στο λειτουργικό και τους drivers του άλλου... Εκτός, πια, αν είναι ΤΟΟΟΟΟΣΟ συμβατά μεταξύ τους.

pelasgian
04-05-05, 16:31
Για την ακρίβεια... οι μπλε οθόνες οφείλονται στους οδηγούς των Windows για το hardware... Και φυσικά είναι να μη σου τύχει! Γενικά η Gigabyte και οι μητρικές της είναι (ήταν) ιδιαίτερα αξιόπιστες. Άσε που έχω ακριβώς το ίδιο configuration (+1 PCI RAID controller για RAID5 στο γραφείο) χωρίς κανένα πρόβλημα.

Όσο για το άλλο... Δυστυχώς είμαι επαγγελματικά δέσμιος της MS με ανοιχτές δουλειές σε Office (VBA) και Visual Studio :drowned
Σε τι hardware αναφέρεσαι για τους "Linuxάδες";;; Τι δε θα αγόραζαν; Μητρική της GB ή SATA δίσκους????

Σε πρώτη φάση δοκίμασε το openoffice που έχει και αυτό basic (μπλιαχ). Μετά βρες για τον εαυτό σου ένα exit strategy, γιατί τα πράγματα θα πάνε πολύ στραβά εκεί. Προβλέπω ότι το Linux θα φτάσει μία κρίσιμη μάζα, θα γίνει ένα «μπράφ» και αυτοί που δεν ξέρουν να το χρησιμοποιούν και να προγραμματίζουν με αυτό θα γίνουν σουβλατζίδες.

Για το hardware μιλούσα γενικά. Πάντως σε «σοβαρές» περιπτώσεις Linuxάδων βλέπω ΜΟΝΟ Asus και μόνο SCSI arrays. Το δεύτερο όχι γιατί είναι πιο γρήγορο (τα ίδια είναι) αλλά γιατί έχει ένα MTBF να σου γυρίζει το μάτι ανάποδα.

Σκέφτηκες να φτιάξεις ένα file server με nfs ή smb που να έχει SCSI array και να τρέχει Linux και να σερβίρεις windows 2003 από εκεί; Στο front end μπορείς όντως να έχεις VB, αλλά υπάρχουν και άλλες λύσεις. (Π.χ. php sql στο server end, και java στο client end με σύνδεση μέσα από word).

waste
04-05-05, 18:15
βρε πελασγε με το συμπαθιο και γινομαστε και offtopic τωρα αλλά είσαι λίγο μουτζαχεντίν. συμφωνω κι εγω οτι το Linux εχει μελλον , συμφωνω οτι η κρισιμη μαζα θα φτασει, συμφωνω πως μακάρι να γλυτώσουμε απο τη microsoft αλλα μη λεμε και υπερβολές...
1ον) δεν μπορούμε να μιλάμε για μαζική αντικατάσταση από τη στιγμή που ακόμα και σήμερα 45% των χρηστών έχει win98. καταλαβαίνεις ποσο αργα πανε αυτά τα πράγματα
2ον) υπάρχει τόση ανάγκη στην αγορα για admins που κανεις δεν θα γινει σουβλατζης για πολλά χρόνια ακόμα, δεν παει να δουλευει ακομα σε winnt

3ον) ακόμα κι όταν μιλάμε για αλλαγες σε προγραμματα εκτός λειτουργικού πχ oppenoffice, oi αντιδράσεις σε περιβάλλον γραφείου ειναι τόσες, που πολλές φορές λές να τα σκάσω τα 190 ευρώπουλα του κωλο MSoffice να ηρεμίσω κι εγω και οι καφροι που με πρίζουν. κι επειδη τα σκας 1-1 σαν DSP αδειες. τωρα εαν ειναι να σκασεις 50 αδειες μονοκοπανια το σκεφτεσαι αλλα τα πραγματα ειναι πολύ πιο ηρεμα απο οσο θελουμε να φανταζομαστε εμεις οι "ειδικοι".

WAntilles
04-05-05, 18:25
βρε πελασγε με το συμπαθιο τωρα αλλά είσαι λίγο μουτζαχεντίν.

Τό 'χει αυτό με το Linux, και ειδικά με τη Fedora. :mrgreen:

yiapap
04-05-05, 20:31
Σε πρώτη φάση δοκίμασε το openoffice που έχει και αυτό basic (μπλιαχ). Μετά βρες για τον εαυτό σου ένα exit strategy, γιατί τα πράγματα θα πάνε πολύ στραβά εκεί. Προβλέπω ότι το Linux θα φτάσει μία κρίσιμη μάζα, θα γίνει ένα «μπράφ» και αυτοί που δεν ξέρουν να το χρησιμοποιούν και να προγραμματίζουν με αυτό θα γίνουν σουβλατζίδες.

Για το hardware μιλούσα γενικά. Πάντως σε «σοβαρές» περιπτώσεις Linuxάδων βλέπω ΜΟΝΟ Asus και μόνο SCSI arrays. Το δεύτερο όχι γιατί είναι πιο γρήγορο (τα ίδια είναι) αλλά γιατί έχει ένα MTBF να σου γυρίζει το μάτι ανάποδα.

Σκέφτηκες να φτιάξεις ένα file server με nfs ή smb που να έχει SCSI array και να τρέχει Linux και να σερβίρεις windows 2003 από εκεί; Στο front end μπορείς όντως να έχεις VB, αλλά υπάρχουν και άλλες λύσεις. (Π.χ. php sql στο server end, και java στο client end με σύνδεση μέσα από word).

Ρε συ Πελασγέ μερικές φορές έχεις πλάκα :p
1. Θα κάνω port περίπου 100.000 γραμμές κώδικα, πάνω από 2000 φόρμες, 3000 queries, 2000 reports και 400 πίνακες με τις σχέσεις τους (περίπου 1000) στη νέα Β.Δ. του OpenOffice??? Ακόμα και να το κάνω (λέμε τώρα) ποιον στουπιντοαμερικάνο θα πείσω να πετάξει τα Windows για να τρέχει Linux για τη συγκεκριμένη εφαρμογή;

2. Κρίσιμη μάζα και μπαμ είναι ΠΟΛΥ μακριά. Για την ακρίβεια στο χώρο των desktops το linux έχει πολύ δρόμο ακόμη για το μέσο χρήστη και βλέπω ότι τα τελευταία χρόνια η ραγδαία εξέλιξη έχει επιβραδυνθεί (να ένα καλό θέμα συζήτησης για ΑΛΛΟ topic!). Όταν (ΑΝ) έρει η ώρα το ξανασυζητάμε.

3. Κανένας προγραμματιστής δε γίνεται σουβλατζής. Αν εννοείς προγραμματισμό το να γράφεις batch (bash?) αρχεία μπορεί. Οποιοσδήποτε είναι Προγραμματιστής μπορεί να μεταπηδήσει σε άλλη γλώσσα μέσα σε μερικές εβδομάδες, άντε μήνες ώστε να είναι παραγωγικός.

4. SCSI arrays? Πόσο είπαμε κάνει ένας SCSI δίσκος;;;; Με πόσα GB;;;;

5. Έχεις δει ολοκληρωμένη εφαρμογή σε Java ή σε οποιοδήποτε Linuxοειδές RAD εργαλείο; Για κλάματα (ή για γέλια) είναι. Φυσικά μπορώ να ξαναγράψω τα πάντα σε C... Αν αρχίσω τώρα κατά το 2020 μπορεί και να έχω τελειώσει.

Όπως καταλαβαίνεις δεν είναι πολύ απλά τα πράγματα ;)
Off Topic τέλος από μένα.

apxwv
14-07-05, 23:38
παιδια μια ερωτηση.ειχα παρει ενα δισκο και τον εκανα απο την βιασυνη μου dynamic.πως τον αλλαζουμε σε basic?

sdikr
14-07-05, 23:51
παιδια μια ερωτηση.ειχα παρει ενα δισκο και τον εκανα απο την βιασυνη μου dynamic.πως τον αλλαζουμε σε basic?
Απο τα windows τουλάχιστον δεν μπορείς να το κάνεις, αν μπορείς αντέγραψε κάπου τα δεδομένα, και μετά ξανα κάνε τον fdisk

apxwv
14-07-05, 23:58
οκ thanks. φορματ να κανω απο το disk managenent?

@ ADSLgr.com All rights reserved.