PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβλήματα συγχρονισμού



gargy
23-01-08, 00:29
Τις τελευταίες ημέρες παρατηρώ ότι πολύ σύχνα και σε καθημερινή βάση το fritz συγχρονίζει σε χαμηλές ταχύτητες (μεταξύ 1000 και 1900 Kbit/s)
Παλαιότερα ο συγχρονισμός γινόταν κανονικά στην ονομαστική ταχύτητα (3000) εκτός ελαχίστων εξαιρέσεων.

Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει τα παρακάτω περίεργα (?) στατιστικά

Έστειλα email στην HOL άλλα είπα να πάρω και μια δεύτερη άποψη.

Ευχαριστώ,
Γιώργος

lyk
23-01-08, 01:30
2play?

κατι δεν πηγαίνει καλά ...
Κανε ενα κοπο και δωσε πληρη στοιχεία, τι (και αν) εχεις συνδεσει, που, πως, κλπ...
τι πακέτο έχεις.

κατι δεν πρεπει να πηγαίνει καλά στο τελικό κομμάτι...

Stefanos83
23-01-08, 01:41
2play?

κατι δεν πηγαίνει καλά ...
Κανε ενα κοπο και δωσε πληρη στοιχεία, τι (και αν) εχεις συνδεσει, που, πως, κλπ...
τι πακέτο έχεις.

κατι δεν πρεπει να πηγαίνει καλά στο τελικό κομμάτι...

Με ονομαστικη ταχύτητα στα 3mbit το κόβω για πρωην 768 που μετα τον τετραπλασιαμό πήγε shared στα 3 . Οσο για το καρδιογράφημα , πικρα πολυ .... Τι σου είπανε στην T.Y. ?

gargy
23-01-08, 02:07
2play?

κατι δεν πηγαίνει καλά ...
Κανε ενα κοπο και δωσε πληρη στοιχεία, τι (και αν) εχεις συνδεσει, που, πως, κλπ...
τι πακέτο έχεις.

κατι δεν πρεπει να πηγαίνει καλά στο τελικό κομμάτι...

Όχι δεν είναι 2play.

Πρέπει να έχεις δίκιο για το τελικό κομμάτι. Η συνδεσμολογία όταν έστειλα το post ήταν:

Πρίζα Τηλεφώνο -> Πολυμπριζο* -> 2 καλώδια στον router (modem & phone)
(* έχει 1 input τηλεφώνου και 2 οutput)

Μετά έκανα την αλλάγη:

Πρίζα Τηλεφώνο -> Πολυμπριζο -> Στην μία έξοδο splitter* -> δύο καλώδια στο router
(* όχι για ISDN, αλλά αυτό που έρχεται με στο πακέτο με το fritz)

και τα πράγματα επανήλθαν στο κανονικό:
Attainable data rate Kbit/s 14500 680
ATM data rate Kbit/s 3322 510
User data rate Kbit/s 3009 462
Latency path interleaved interleaved
Latency ms 8 7
Frame Coding Rate Kbit/s 32 34
FEC Coding Rate Kbit/s 130 136
Trellis Coding Rate Kbit/s 896 64
Negotiation

Signal/Noise ratio dB 24 14
Line attenuation dB 8 4
Status 0 0

Και πάλι όμως δεν είμαι σίγουρος ότι δεν ήτανε τυχαίο γιατί πολλές φορές με τα χάλια στατιτικά μετά από 5-6 reset ερχόταν και πάλ στα ίσα του. Το παρακολουθό και βλέπουμε

Thanks

........Auto merged post: gargy added 2 Minutes and 42 Seconds later........


Με ονομαστικη ταχύτητα στα 3mbit το κόβω για πρωην 768 που μετα τον τετραπλασιαμό πήγε shared στα 3 . Οσο για το καρδιογράφημα , πικρα πολυ .... Τι σου είπανε στην T.Y. ?

Περίπου. Απλά δεν ήταν πότε 768. Την πήρα εξαρχής χ4.

Για το καρδιογράφημα δεν είναι η πρώτη φορά που εμφανίζεται απλά τις τελευταίες ημέρες είναι πολύ επίμονο ;-)

Από ΤΥ δεν έχω ακόμα απάντηση πρίν λίγο τους έστειλα mail.

Thanks

aa144
23-01-08, 03:21
Στείλε το γράφημα και τα πλήρη στατιστικά όταν έχεις την "καλή" λειτουργία. Επίσης δοκίμασε και με κάποιο άλλο ρούτερ την ώρα που έχεις την "κακή" λειτουργία.

gargy
23-01-08, 19:29
...
Attainable data rate Kbit/s 14500 680
ATM data rate Kbit/s 3322 510
User data rate Kbit/s 3009 462
Latency path interleaved interleaved
Latency ms 8 7
Frame Coding Rate Kbit/s 32 34
FEC Coding Rate Kbit/s 130 136
Trellis Coding Rate Kbit/s 896 64
Negotiation

Signal/Noise ratio dB 24 14
Line attenuation dB 8 4
Status 0 0
...
Και πάλι όμως δεν είμαι σίγουρος ότι δεν ήτανε τυχαίο γιατί πολλές φορές με τα χάλια στατιτικά μετά από 5-6 reset ερχόταν και πάλ στα ίσα του. Το παρακολουθό και βλέπουμε


Σήμερα πχ. έκανα ένα reset στο router και από τα παραπάνω χθεσινα έπεσε στα παρακάτω:

........Auto merged post: gargy added 2 Minutes and 44 Seconds later........



...
Attainable data rate Kbit/s 14500 680
ATM data rate Kbit/s 3322 510
User data rate Kbit/s 3009 462
Latency path interleaved interleaved
Latency ms 8 7
Frame Coding Rate Kbit/s 32 34
FEC Coding Rate Kbit/s 130 136
Trellis Coding Rate Kbit/s 896 64
Negotiation

Signal/Noise ratio dB 24 14
Line attenuation dB 8 4
Status 0 0
...
Και πάλι όμως δεν είμαι σίγουρος ότι δεν ήτανε τυχαίο γιατί πολλές φορές με τα χάλια στατιτικά μετά από 5-6 reset ερχόταν και πάλ στα ίσα του. Το παρακολουθό και βλέπουμε


Σήμερα πχ. ενώ τα στατιστικά του router έδεχναν ακόμα τα παραπάνω, με το που του έκανα ένα reset έπεσε στα παρακάτω:

Attainable data rate Kbit/s 2132 680
ATM data rate Kbit/s 2002 510
User data rate Kbit/s 1814 462
Latency path interleaved interleaved
Latency ms 8 7
Frame Coding Rate Kbit/s 32 34
FEC Coding Rate Kbit/s 98 136
Trellis Coding Rate Kbit/s 332 64
Negotiation

Signal/Noise ratio dB 10 13
Line attenuation dB 11 3
Status 0 0

Περίεργα πράγματα....

aa144
23-01-08, 22:26
Στείλε τα γραφήματα, ειδικά στην περίπτωση καλής λειτουργίας, και οπωσδήποτε δοκίμασε με άλλο ρούτερ όταν έχεις την χαμηλή ταχύτητα για να δούμε πόσο πιάνει με το άλλο ρούτερ, αυτό θα δείξει αν είναι πρόβλημα του ρούτερ ή όχι.

gargy
23-01-08, 22:45
Στείλε τα γραφήματα, ειδικά στην περίπτωση καλής λειτουργίας, και οπωσδήποτε δοκίμασε με άλλο ρούτερ όταν έχεις την χαμηλή ταχύτητα για να δούμε πόσο πιάνει με το άλλο ρούτερ, αυτό θα δείξει αν είναι πρόβλημα του ρούτερ ή όχι.

Παραθέτω και τα στατιστικά από την "καλή" λειτουργία.

Τα περίεργα όμως συνεχίζονται:

Κατα την διάρκεια της "κακής" λειτουργίας στη θέση του fritz συνέδεσα ένα Linksys το οποίο συγχρόνισε στα 3332. Ά λέω φταίει το fritz. Ξαναβάζω το fritz και συγχρόνισε και αυτό στα 3332!!!!!!!

Μάλλον έχω φαντάσματα στο δωμάτιο :hmm:

aa144
23-01-08, 22:56
Το γράφημά σου δεν είναι καλό, ακόμα και αν η ταχύτητα είναι σχετικά ψηλή, αναφέρομαι στο "καλό" γράφημα. Η κλίση της καμπύλης δεν είναι φυσιολογική, ενώ και το upload είναι αφύσικα κακό ακόμα και στην περίπτωση που συγχρονίσεις ψηλά.

Τι ακριβώς πακέτο έχεις, 2play; hibox; Τι άλλο έχεις συνδεμένο παράλληλα με το ρούτερ; Τηλέφωνα, Fax, φίλτρα, σπλίτερ; Δώσε όσες λεπτομέρειες μπορείς. Σε ποιά περιοχή είσαι;

gargy
23-01-08, 23:22
Τι ακριβώς πακέτο έχεις, 2play; hibox; Τι άλλο έχεις συνδεμένο παράλληλα με το ρούτερ; Τηλέφωνα, Fax, φίλτρα, σπλίτερ; Δώσε όσες λεπτομέρειες μπορείς. Σε ποιά περιοχή είσαι;

To πακέτο είναι Hibox x 3, PSTN. Η συνδεσμολογία είναι:

Μπρίζα Τηλεφώνου -> Πολυμπριζο -> Στην μία έξοδο splitter* -> δύο καλώδια (phone - modem) στον router.

Η περιοχή είναι Παγκράτι αλλά το κέντρο είναι άγνωστο, καθώς είχε γίνε μεταφορά της τηλεφωνικής γραμμής πριν την ενεργοποίηση της ADSL από το κέντρο ακροπόλεως (210924xxxx). Έτσι ενό λογικά πρέπει να έχω μεταφερθεί στο κέντρο Παγκρατίου ο wizard της forthnet μου λέει ότι είμαι στο κέντρο ακροπόλεως.

Thanks

artinpet
23-01-08, 23:53
Αυτό το "χαλασμένο" το βλέπω κι εγώ μερικές φορές. Μετά απο ενα-δυο RESTART στρώνει.

aa144
24-01-08, 02:31
Αν βάλεις μόνο το ρούτερ στη πρίζα τηλεφώνου, χωρίς " Πολυμπριζο -> Στην μία έξοδο splitter* -> δύο καλώδια (phone - modem)", δηλαδή:

Μπρίζα Τηλεφώνου -> στον router

Τότε έχει την ίδια συμπεριφορά; Θα χρησιμοποιήσεις ένα κοντό τηλεφωνικό καλωδιάκι για τη σύνδεση αυτή και τίποτε άλλο. Θα αφαιρέσεις ότι άλλο υπάρχει παράλληλα σε άλλες πρίζες του σπιτιού, όπως τηλέφωνα, Fax, κτλ.

gargy
26-01-08, 14:32
Αν βάλεις μόνο το ρούτερ στη πρίζα τηλεφώνου, ...
.... Θα χρησιμοποιήσεις ένα κοντό τηλεφωνικό καλωδιάκι για τη σύνδεση αυτή και τίποτε άλλο.

Λίγο δύσκολο λόγο της διαρύθμισης αλλά θα το πρασπαθήσω.

Ευχαριστώ

gargy
31-01-08, 22:11
Παραθέτω πως έκλεισαν το case από την HOL και πείτε μου εαν πρέπει να βάλω τα γέλια ή τα κλάματα:


Θέμα: [Χωρίς Θέμα - No Subject]

Κατάσταση ΚΛΕΙΣΤΟ
Κρισιμότητα 4 ΧΑΜΗΛΗ
Σχετική υπηρεσία Other
Κωδικός xxxxx


Ενέργεια Κλείσιμο θέματος
Από xxxxxxxx@hol.gr
Ημερομηνία/ώρα 30-Ιαν-2008, 23:26:54
Σχόλια
Αξιότιμε κύριε/κυρία ,

Καλησπέρα σας.

Στην περίπτωση που αντιμετωπίσετε οποιοδήποτε μελλοντικό πρόβλημα, βρισκόμαστε στην διάθεση σας για την καλύτερη δυνατή εξυπηρέτηση σας.

Το τηλέφωνο που μπορείτε να επικοινωνείτε μαζί μας είναι 13844, το οποίο λειτουργεί 24ώρες το 24ωρο, 365 μέρες τον χρόνο. Επίσης στην περίπτωση που το επιθυμείτε μπορείτε να στείλετε γραπτά το αίτημα σας στην ηλεκτρονική διεύθυνση support@hol.gr

Ευχαριστούμε για την κατανόηση και την εμπιστοσύνη που δείχνετε στις υπηρεσίες μας

Με εκτίμηση για την
Hellas On Line
Residential Technical Support.

Αυτό!!! Ούτε μια συμβουλή, ουτε έαν έκαναν κάτι. Τίποτα

...και το πρόβλημα φυσικά συνεχίζει να υπάρχει. Ενώ ήταν για 72 ώρες συχρονισμένο στα 3000 με το που έγινε η ανανέωση της IP πάλι στα 1400 :mad:

gargy
22-02-08, 00:48
Τελικά βρήκα μόνος μου λύση (;).

Το πρόβλημα μάλλον βρίσκεται στο fritz και πιο συγκεκριμένα όταν κάνει reboot.

7 στις 10 φορές που θα κάνει reboot εμφανίζει αυτή την περιέργη συμπεριφορά η οποία ΠΑΝΤΑ διορθώνεται εαν απλά βγάλω το καλώδιο του τηλεφώνου από την πριζα και το ξαναβάλω!

Μάλλον θα πρέπει να πάρω ένα καινούργιο routeraki να ηρεμήσω :)

Stefanos83
22-02-08, 01:05
Τελικά βρήκα μόνος μου λύση (;).

Το πρόβλημα μάλλον βρίσκεται στο fritz και πιο συγκεκριμένα όταν κάνει reboot.

7 στις 10 φορές που θα κάνει reboot εμφανίζει αυτή την περιέργη συμπεριφορά η οποία ΠΑΝΤΑ διορθώνεται εαν απλά βγάλω το καλώδιο του τηλεφώνου από την πριζα και το ξαναβάλω!

Μάλλον θα πρέπει να πάρω ένα καινούργιο routeraki να ηρεμήσω :)

Κανε μια ανανέωση απο το πακέτο που είσαι στα 6mbit και παρε τζαμπε το jetspeed 520+ . Δεν είναι καποιο τεχνολογικό θαύμα , αλλα την δουλεια του την κανει .

@ ADSLgr.com All rights reserved.