PDA

Επιστροφή στο Forum : ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ GPRS



xlntstay
06-09-03, 02:54
To ξερω.Ο καθενας με τον πονο του αλλα:
Eιμαι με GPRS TELESTET εδω και 6 μηνες.
Συνολικα εχω κατεβασει πανω απο 6 GB (μιλαω για ογκο αποθηκευμενων αρχειων και οχι για την συνολικη κινηση που ειναι σημαντικα μεγαλυτερη)χωρις να εκμεταλευομαι χρονικα την συνδεση(δηλαδη δεν ειμαι συνεχεια on-line - 5 με 6 ωρες το περισσοτερο ). :)

Συμφωνα με παροτρυνση αλλου χρηστη για αλλαγη σε COSMOTE GPRS με τα διπλασια χρηματα(30 ευρω εναντι 15) :( ,μιας και με την TELESTET αντιμετωπιζω αρκετουτσικα προβληματα :? (οχι πολλα παραπανω απο μια απλη PSTN) :cry: και με ταχυτητες απο 4-6 Kbit/sec,

1.ειναι καποιος που γνωριζει τιποτα περισσοτερο?
2.Αξιζει η αλλαγη?
3.Ποια η γνωμη σας για το C55 SIEMENS?
4.Υπαρχει καλυτερο κινητο-μοντεμ?

Kαι κατι ακομα ,με το 3G που αρχισε να παρεχεται δοκιμαστικα απο TELESTET αλλα και απο VODAFONE ξερει κανεις καποιο νεο?
Ευχαριστω εκ των προτερων. :wink:

xlntstay
06-09-03, 03:02
Και κατι ακομα.
Προς τον φιλο EMPIRE,δεν θα επρεπε στην κατηγορια αλλες τεχνολογιες να υπαρχει και αυτη για GPRS μιας και εχω την εντυπωση οτι με την εισοδο των 3G και ταχυτητες πολυ υψηλες(απο 384-1024) :) η συγκεκριμενη τεχνολογια θα προταγωνιστησει στο αμεσο μελλον μαζι με το Wi-Fi :?:

gprs
06-09-03, 14:04
1. As afisoume to 3G gia tin wra, mias kai mallon tha einai farmaki sto xekinima(vlepe ADSL)

2. I COTE episima dinei me 29,3 40 MB, anepisima free

3. I STET episima dinei NO-LIMIT

4. Mallon i COTE ehei kaliteri poiotita

5. 4-6 kbps i KB/s ?

BoGe
06-09-03, 14:45
Συμφωνα με παροτρυνση αλλου χρηστη για αλλαγη σε COSMOTE GPRS με τα διπλασια χρηματα(30 ευρω εναντι 15) :( ,μιας και με την TELESTET αντιμετωπιζω αρκετουτσικα προβληματα :? (οχι πολλα παραπανω απο μια απλη PSTN) :cry: και με ταχυτητες απο 4-6 Kbit/sec,

1.ειναι καποιος που γνωριζει τιποτα περισσοτερο?
2.Αξιζει η αλλαγη?
3.Ποια η γνωμη σας για το C55 SIEMENS?
4.Υπαρχει καλυτερο κινητο-μοντεμ?



Τους τελευταίους μήνες έμπαινα και εγώ με Cosmote και κινητό C55

Δεν υπάρχει όντως όριο στο download
Όμως είσαι πίσω από ΝΑΤ!!
Θα έχεις πρόβλημα με κάποιες εφαρμογές, όπως π.χ. mIRC DCC chat
Το Kazaa αν σε ενδιαφέρει οι ταχύτητες έφτανα έως 5 και κάτι περίπου.
Σε απλό σερφάρισμα όμως πρόσεξα ότι είναι λίγο πιο αργό από μια απλή σύνδεση στα 50 +
Το κινητό το είχα συνδέσει με σειριακό καλώδιο της Siemens.
Όμως με συνεχόμενο download η μπαταρία δεν κρατούσε πολλές ώρες.
Με απλό σερφάρισμα ο χρόνος ήταν πολλαπλάσιος.

xlntstay
07-09-03, 01:06
5. 4-6 kbps i KB/s ?

Nαι ΚΒ/s.
sorry. :wink:
Οσο για το 3G εγω ακουσα αλλα.Οτι δηλαδη στην αρχη(περιπου ενα χρονο)θα ειναι πιλοτικο και με ελαχιστη χρεωση χωρις LIMITS. :wink:

smarag
08-09-03, 11:29
Συμφωνα με παροτρυνση αλλου χρηστη για αλλαγη σε COSMOTE GPRS με τα διπλασια χρηματα(30 ευρω εναντι 15) :( ,μιας και με την TELESTET αντιμετωπιζω αρκετουτσικα προβληματα :? (οχι πολλα παραπανω απο μια απλη PSTN) :cry: και με ταχυτητες απο 4-6 Kbit/sec,

1.ειναι καποιος που γνωριζει τιποτα περισσοτερο?
2.Αξιζει η αλλαγη?
3.Ποια η γνωμη σας για το C55 SIEMENS?
4.Υπαρχει καλυτερο κινητο-μοντεμ?



Τους τελευταίους μήνες έμπαινα και εγώ με Cosmote και κινητό C55

Δεν υπάρχει όντως όριο στο download
Όμως είσαι πίσω από ΝΑΤ!!
Θα έχεις πρόβλημα με κάποιες εφαρμογές, όπως π.χ. mIRC DCC chat
Το Kazaa αν σε ενδιαφέρει οι ταχύτητες έφτανα έως 5 και κάτι περίπου.
Σε απλό σερφάρισμα όμως πρόσεξα ότι είναι λίγο πιο αργό από μια απλή σύνδεση στα 50 +
Το κινητό το είχα συνδέσει με σειριακό καλώδιο της Siemens.
Όμως με συνεχόμενο download η μπαταρία δεν κρατούσε πολλές ώρες.
Με απλό σερφάρισμα ο χρόνος ήταν πολλαπλάσιος.


Stin TELESTET den eisai piso apo NAT ? Sou dini apeuftias IP ?

bond
08-09-03, 11:31
Stin TELESTET den eisai piso apo NAT ? Sou dini apeuftias IP ?

Είσαι πίσω από ΝΑΤ αλλά με public IP.

TiO
08-09-03, 13:35
hahaa kalo auto... kai pio to nohma bond? thn exeis alla einai san na mhn thn exeis...

bond
08-09-03, 14:16
hahaa kalo auto... kai pio to nohma bond? thn exeis alla einai san na mhn thn exeis...

Το αντίθετο θα έλεγα. Εγώ δεν έχω παρατήρησει κάνενα πρόβλημα στο GPRS της Telestet με καμμία εφαργμογή. Στην αρχή είχα πρόβλημα με κάποιους news servers, που απαιτούσαν reverse DNS. Μετά που έδωσε και ονόματα στις IP, παίζουν όλα μία χαρά.
Δεν ξέρω τι νόημα έχει το ΝΑΤ σ' αυτή την περίπτωση, αλλά αν είναι 1:1, λογικά δεν σε επηρεάζει, έτσι δεν είναι;
Και για να σιγουρευτώ ότι δεν λέω ανακρίβειες. Αν στο tracert βλέπεις στο δεύτερο hop, 192.168.254.254, δεν είναι σίγουρα ΝΑΤ;

maria
08-09-03, 15:08
δηλαδη bond ,εσυ που εχεις, εισαι οκ? ρωταω γιατι ειμαι εδω και κανενα χρονο χωρις συνδεση στο σπιτι(καταραμενε ΟΤΕ μου φαγες ολα τα δαχτυλιδια) και εχει τεζαρει και το κινητο μου,και λεφτα πολλα να σκαω καθε μηνα δεν παιζουνε, και αμα βαλω σταθερο.... :?

bond
08-09-03, 15:24
δηλαδη bond ,εσυ που εχεις, εισαι οκ? ρωταω γιατι ειμαι εδω και κανενα χρονο χωρις συνδεση στο σπιτι(καταραμενε ΟΤΕ μου φαγες ολα τα δαχτυλιδια) και εχει τεζαρει και το κινητο μου,και λεφτα πολλα να σκαω καθε μηνα δεν παιζουνε, και αμα βαλω σταθερο.... :?

H εμπειρία μου ταιριάζει με το αρχικό ποστ του xlntstay. Έχει λίγα προβλήματα, αλλα γενικά είναι ικανοποιητικό.

TiO
08-09-03, 15:59
Και για να σιγουρευτώ ότι δεν λέω ανακρίβειες. Αν στο tracert βλέπεις στο δεύτερο hop, 192.168.254.254, δεν είναι σίγουρα ΝΑΤ;


oxi den shmainei oti exei NAT... auto 0a to deis an deis thn IP pou exeis parei mesw tou PPP kai meta xrhsimopoihseis mia yphresia(p.x. IRC) pou sou deixnei thn IP apo opou se "blepei" na mpaineis.. autos einai o eykoloteros tropos...

Aris_Sat
09-09-03, 01:00
GPRS exo edo kai 4 mines....
mexri telos Ioylioy eixa TELESTET...
Para polla problimata....
Apo 25 Ioylioy exo me COSMOTE....
Diplasia i xreosi alla kamia sxesi me tin TELESTET...
Poly kaliteres taxitites.... den yparxoyn kolimata.... Se site poy me TELESTET den empena tis perisoteres fores me tipota me tin Cosmote kanena problima....
Kinito xrisimopoio to C55 tis Siemens (Den eimai eyxaristimenos) me Telestet xriazotan fortisi kathe 4 ores to argotero (an kai kanonika den eprepe na xreiazete fortisi afoy einai syndemeno USB kai ypotithete fortizei) me Cosmote xreiazete fortisi meta apo 6-7 ores...
synithos katebazo me 5,6 KB/sec merikes fores ores aixmis peftei kai poly pio xamila 1,2 KB/sec ayto omos se sxesi me tin Telestet einai poly ligoteres fores poy simbainei....
Gia to S55 exo akoysei oti doylebei para poly kalitera xoris ta problimata poy exei to C55 san syskeyi...
Syskeyes NOKIA poy exo dokimasei den emeina katholoy eyxaristimenos.....
Ta 40 MB stin Cosmote kai to 1 MB stin Telestet den isxyoyn kai den yparxei kapia endixi oti tha isxisoyn sto mellon...
Ego san xristis toy GPRS kai me Telestet kai me COSMOTE systino anepifilakta COSMOTE as einai diplasia i xreosi.... Gia syskeyi an kapios exei tin oikonomiki dynatotita na parei tin S55 na tin protimisei.... H C55 eidika me Version pano apo 21 (Nomizo einai i V24 i teleytaia) exei kapia problimata....
Prosoxi i C55 me kalodio MA den pezei.... Ypoxreotika kalodio apo SIEMENS.... (Mexri V21 epeze kai me kalodio MA-8720C)

maria
10-09-03, 09:25
Παλι καλα που επανηρθε το κινητο μου και δεν πηγα σουμπιτη να κανω συνδεση Telestet.Τις ειδατε τις νεες τιμες? :( Στην καλυτερη των περιπτωσεων ενα cd να κατεβασεις(700ΜΒ)θα σου βγει κοντα στα 500€ 8O

nkar
10-09-03, 09:48
poies nees times? Anakoinwse nees times h telestet?

maria
10-09-03, 10:06
Δες στην αρχικη σελιδα στα νεα.

nkar
10-09-03, 10:32
ΩΧ ΩΧ ΩΧ
Αυτο σημαινει οτι τελος το flat gprs .
Ειναι σιγουρο οτι πολυ συντομα θα ακολουθησει και
η cosmote

Ωραιο ηταν οσο κρατησε

xenbast_
10-09-03, 10:41
τον πούλο μάγκες και μάγκισες........

Aris_Sat
10-09-03, 22:15
Telos to GPRS apo Telestet......
Htan poy itan xalia ayti i ypiresia toys.... tora tin ekanan aplisiasti kai oikonomilka...
Rixte mia matia stis times.... kai peste moy an tha brethei koroido na tis xrisimopoieisei...

http://www.telestet.gr/01_01_01.cfm?PageID=785

Poly fobame oti tha akoloythisei kai i Cosmote...... OPOTE I MONI LYSI POY APOMENEI EINAI ADSL esto kai me tis times poy einai simera....

xlntstay
11-09-03, 23:36
Poly fobame oti tha akoloythisei kai i Cosmote...... OPOTE I MONI LYSI POY APOMENEI EINAI ADSL esto kai me tis times poy einai simera....


Mαλλον ετσι ειναι.Τελικα θα τα δωσουμε τα ευρωπουλα για το aDSL. :( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :(

krge
12-09-03, 21:02
Τουλάχιστον δεν χαλάς την μπαταρία του κινητού... :wink: :wink:

xlntstay
15-09-03, 21:34
Τελικα για τους υπαρχοντες χρηστες GPRS TELESTET ισχυει διμηνη παραταση :) .Δηλαδη μεχρι και μεσα Νοεμβριου δεν θα υπαρχει χρονοχρεωση και ογκοχρεωση.Μετα το βλεπω να κραταω μονο απλο GPRS χωρις εξτρα παγιο αλλα και χωρις φωνη με μονο 3 ευρω τον μηνα ετσι για να υπαρχει αμα πηγαινω κανα σαββατοκυρικο εξοχη και θελω και να σερφαρω(λιγο μιας και θα ειναι ακριβο)
:( :( :( (ΤΙ ΚΟΛΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΡΕ Π....Η ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΔΙΑΚΟΠΕΣ ΤΟ ΡΙΜΑΔΙ ΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ....ΑΙΣΧΟΣ 8O :lol: :lol: :? )

@ ADSLgr.com All rights reserved.