PDA

Επιστροφή στο Forum : Καταγγελία στην ΕΕΤΤ λόγω προβληματικής υπηρεσίας



Σελίδες : [1] 2

panozz
23-01-08, 04:02
Στην ΕΕΤΤ κοινοποιήθηκε η καταγγελία σας με Αριθμό Πρωτοκόλλου ΕΕΤΤ 67057/17-12-07. Στην εν λόγω καταγγελία δεν αναφέρετε με ποια εταιρία συγκεκριμένα αντιμετωπίζετε πρόβλημα, με αποτέλεσμα να μην μπορούμε να δρομολογήσουμε την πρέπουσα διαδικασία. Είμαστε στη διάθεσή σας για κάθε περαιτέρω διευκρίνιση ή πληροφορία..




Ήμουν πολύ απογοητευμένος την ημέρα που σας έγραψα τα παραπόνα μου που παρέλειψα να αναφέρω το όνομα της εταιρίας που με ταλαιπωρεί εδώ και αρκετό καιρό, ακόμη και αυτήν την στιγμή που σας γράφω, δεν έχει καταστεί δυνατό για λόγους που φυσικά δεν είμαι σε θέση να γνωρίζω, η υλοποίηση της σταθερής τηλεφωνίας και φυσικά και το internet, ανακεφαλαιώνοντας είμαι χωρίς τα παραπάνω από τις 14 Νοεμβρίου, η οδύσσεια μου λοιπόν συνεχίζετε και όχι μόνο, με νέες δυσάρεστες εκπλήξεις από την HELLAS ON LINE καθώς έλαβα από την εν λόγω εταιρία λογαριασμούς 2 μηνών για μια υπηρεσία που ποτέ μου δεν είχα, η δεν κατέστη δυνατό για λόγους που δεν ευθύνομαι εγώ, να έχω, όπως προκύπτει από την επίσκεψη των δυο τεχνικών της στο σπίτι μου, το δυσάρεστο είναι πως για λόγους ευκολίας, μαζί με την αίτηση για σύνδεση στην HOL συμπλήρωσα και την πάγια εντολή είσπραξης εξουσιοδοτώντας την HOL για λογαριασμό μου είσπραξη-εξόφληση λογαριασμών από την πιστωτική κάρτα μου, και ενώ γνώριζαν η όφειλαν να γνωρίζουν ότι δεν μου παρείχαν καμία υπηρεσία πέραν της επίσκεψης των δυο τεχνικών της ,προέβησαν στην αυθαίρετη και χωρίς συγκατάθεση μου υπό αυτές τις συνθήκες υπεξαίρεση- είσπραξη χρημάτων μέχρι στιγμής του πρώτου εκ των δυο λογαριασμών, με κωδικό πελάτη C1069501 και κωδικό πληρωμής παραστατικού 9011318978957, αυτό όπως είναι λογικό με ενόχλησε και αποφάσισα να επισκεφτώ την εν λόγω εταιρία στα γραφεία της που βρίσκονται στην διεύθυνση Αδριανού 2 και Παπαδά Αθηνά την δευτέρα 21 Ιανουαρίου 2008 , διότι εκ του 13844 τηλέφωνου εξυπηρέτησης πελατών η επικοινωνία είναι δύσκολη ,ανύπαρκτη, και με μεγάλο χρόνο αναμονής, με το ανάλογο χρηματικό κόστος για μένα στο κινητό μου, καθώς δεν έχω σταθερό, με παρέπεμψαν λοιπόν στην τεχνική υποστήριξη που βρίσκεται στο ισόγειο του κτηρίου της στην κ.K.M., που εξηγώντας το πρόβλημα μου με διαβεβαίωσε ότι θα διορθώσει το πρόβλημα που δημιουργήθηκε , μου ανακοίνωσε ότι ακυρώθηκε ο λογαριασμός που εισπράχτηκε από την ΗOL ,όμως επειδή η όλη αυτή κατάσταση με έκανε αρκετά δύσπιστο ως προς την παραπάνω διαβεβαίωση, αποφάσισα να επισκεφτώ την τράπεζα μου ALPHA BANK και να τους ενημερώσω ,μου είπαν λοιπόν ότι να καταθέσω μια αίτηση αμφισβήτησης της παραπάνω συναλλαγής, όμως δεν απέκλισαν το γεγονός ότι αν δεν ακυρώσω με αίτηση μου προς την HOL την πάγια εντολή μπορεί να γίνουν και άλλες εισπράξεις από την παραπάνω εταιρία.
Επιστρέφω ξανά την ΗΕLLAS ON LINE και πηγαίνω στο λογιστήριο που βρίσκετε στον τρίτο όροφο του κτηρίου, απαιτώντας την επιστροφή των χρημάτων μου, καθώς και μια αίτηση ακύρωσης της πάγιας εντολής , αντί αυτού αντιμετώπισα μια απαράδεκτη συμπεριφορά αντιμετώπιση από τον ταμία της εταιρίας, λέγοντας μου ότι όλοι λείπουν και δεν μπορεί να μου επιστρέψει τα χρήματα μου, όταν ζήτησα να μιλήσω με τον προϊστάμενο του έφυγε ο ταμίας ,και μετά από λίγο αφού πήγε στο γραφείο του οικονομικού διευθυντή , μου είπε ότι ούτε και αυτός είναι εδώ, όταν ζήτησα ένα έντυπο ακύρωσης της πάγιας εντολής μου απάντησε, (δεν έχεις καμία αίτηση πάνω σου) μου πρότεινε λοιπόν πάνω στο έντυπο λογαριασμού μου να γράψω μια αίτηση με την υπογραφή μου, που να αιτώ την ακύρωση της παραπάνω πάγιας εντολής, έτσι κάνουμε μου είπε, όταν μετά από αυτά τα τραγελαφικά γεγονότα που διαδραματίστηκαν ζήτησα μια αίτηση ακύρωσης-διακοπής σύνδεσης, διότι έχω όλο το δικαίωμα αφού είναι σαφή και αποδεδειγμένη η αθέτηση συμφωνητικής υποχρέωσης της HOL προς εμού, με έστειλαν ξανά στο ισόγειο που με πολύ κόπο και αρκετές φωνές μου έδωσαν μια φωτοτυπία μιας αίτησης διακοπής. Αξίζει να σημειωθεί ότι στο site εταιρίας δεν υπάρχει link με την αίτηση διακοπής από όσο μπόρεσα να δω αλλά και όσο με διαβεβαίωσαν οι υπάλληλοι της παραπάνω εταιρίας .


Επειδή κατά κοινή ομολογία των φίλων και συνεργατών μου είμαι ένας δίκαιος και αντικειμενικός άνθρωπος οφείλω να διευκρινίσω τα παρακάτω :

1) Εκτός των δυο τεχνικών της HOL, με δική μου επιβάρυνση αποφάσισα να φέρω έναν δικό μου τεχνικό τον κ Δημήτρη Κ., ο οποίος με ένα μηχάνημα SunSetMMT της Sunrise Telecom έλεγξε την γραμμή μου, και μου είπε ότι ακριβώς μου είπαν και οι τεχνικοί της HOL, ότι δηλαδή υπάρχει βραχυκύκλωμα στα 1750 μέτρα περίπου από το σπίτι μου , δεν είμαι 100% σίγουρος αλλά από όσο γνωρίζω στην απόσταση αυτή βρίσκεται το κτήριο του ΟΤΕ ,τα συμπεράσματα δικά σας
2) Όταν με επισκέφτηκε τεχνικός του ΟΤΕ, ήρθε με ένα τηλέφωνο στο χέρι που το σύνδεσε στην γραμμή του τηλέφωνου μου, και με το κινητό του πήρε έναν άλλο τεχνικό και (έλα Μήτσο όλα καλά) φεύγοντας μου είπε ότι φταίει η HOL και πάλι τα συμπεράσματα δικά σας
3) Τελειώνοντας θα ήθελα να ευχαριστήσω τον κύριο I.K. sales director που είναι ο μόνος που πραγματικά αντιμετώπισε με εξαίρετο επαγγελματισμό μέχρι αυτή την στιγμή που σας γράφω το πρόβλημα μου, είναι ο μόνος που ενδιαφέρθηκε και τον ευχαριστώ γι αυτό, πραγματικά τέτοιους ανθρώπους χρειάζεται μια εταιρία σαν την HOL θέλω να ελπίζω ότι δεν είναι ο μόνος.


Μετά τιμής
Σταθόπουλος Παναγιώτης

valessakis
24-01-08, 05:10
εγω τι να πω κοιτα εδω (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=167962&page=2)να μου πεις τωρα εχω κανει αιτηση στην Hol απο τον Νοεμβρη λες να εχω τα ιδια προβληματα?

dimstog
24-01-08, 16:24
Εάν κατάλαβα καλά, τα καλώδια σου έχουν κάποιο πρόβλημα που δεν αφήνει να περάσει το σήμα της ADSL και ο ΟΤΕ απλά ελέγχει (και είναι και ο μόνος με δικαίωμα να ελέγξει και να επέμβει) εάν περνάει σήμα σταθερού τηλεφώνου PSTN. Και άρα αναφέρει ότι η γραμμή είναι μια χαρά και από εδώ παν και οι άλλοι (ο γνωστός εμπαιγμός με την καφετιέρα).

Το ότι είναι υποχρεωμένος να συντηρεί σε άριστη κατάσταση τα καλώδια σου και τις συνδέσεις τους μέχρι να φτάσουν στον πάροχο (και πληρώνεται για αυτό άμεσα από τον πάροχο και έμμεσα από εσένα) δεν μας το λέει, γιατί το έχει κρυφό καμάρι.... ο Μήτσος ο τεχνικός.

Νομίζω ότι πρέπει να κάνεις και μια ξεχωριστή καταγγελία στον γνωστό άγνωστο.

Για το θέμα της χρέωσης όντως, φταίει η HOL - όχι για το ότι σε χρέωσε, αλλά για το ότι απλά πρέπει να βγάλει το λάδι του πελάτη προκειμένου να αντιστρέψει μία απλή χρέωση.

MNP-10
24-01-08, 21:05
Οντως.. το βραχυκυκλωμα στη διαδρομη του βροχου προφανως ειναι υπαιτιοτητα ΟΤΕ - και μπραβο στην υπομονη του χρηστη που το εξακριβωσε με ανεξαρτητο τεχνικο. Δε μπορω να καταλαβω (εδω κλεινουμε πονηρα το ματι) γιατι ο τεχνικος του ΟΤΕ ειπε "ξερά" οτι φταιει η HOL...

panozz
25-01-08, 01:03
Ακριβώς τα ίδια συμπεράσματα έβγαλα και εγώ αλλά εκ των πραγμάτων δεν μπορώ και δεν είμαι υποχρεωμένος να μπω σε μια διαδικασία να κατηγορώ τον ΟΤΕ η την HOL, κατανέμω μόνο τις ευθύνες σύμφωνα με τα γεγονότα και στον βαθμό ευθύνης που αναλογεί στους παραπάνω με όσα είμαι σε θέση να γνωρίζω, αναγκάστηκα να προβώ στην παραπάνω καταγγελία και σίγουρα είναι δουλειά άλλων να βρουν τον υπαίτιο (ΕΕΤΤ).

dimstog
25-01-08, 13:45
Ακριβώς τα ίδια συμπεράσματα έβγαλα και εγώ αλλά εκ των πραγμάτων δεν μπορώ και δεν είμαι υποχρεωμένος να μπω σε μια διαδικασία να κατηγορώ τον ΟΤΕ η την HOL, κατανέμω μόνο τις ευθύνες σύμφωνα με τα γεγονότα και στον βαθμό ευθύνης που αναλογεί στους παραπάνω με όσα είμαι σε θέση να γνωρίζω, αναγκάστηκα να προβώ στην παραπάνω καταγγελία και σίγουρα είναι δουλειά άλλων να βρουν τον υπαίτιο (ΕΕΤΤ).

Έχεις δίκιο. Το ζήτημα είναι ότι η δουλειά σου δεν γίνεται έτσι. Εδώ βέβαια φαίνεται και η ειρωνεία του όλου κόλπου - ακόμα και όταν βρει κάποιος το πρόβλημα, δεν έχει πλέον την υπομονή ή και την θέληση να το λύσει μετά τα όσα έχει περάσει.
Η ΕΕΤΤ δεν πρόκειται να επέμβει (δεν είναι και αυτός ο ρόλος της κατά τη γνώμη μου εξάλλου) για να μπορέσεις να έχεις internet εσύ προσωπικά.

panozz
11-02-08, 20:03
Ε.Ε.Τ.Τ‏. Μαρούσι, 5 - 2 - 2008
ΑΡΙΘ. ΠΡΩΤ.: 6898/Φ.300
ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΤΗΛΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΩΝ
Τμήμα Εποπτείας και Ελέγχου Τηλεπικοινωνιακού Τομέα
Πληροφορίες: Γ. Κ@@@@@@@@

ΠΡΟΣ: κ. Ν. N@@@@@@@
HELLAS ON LINE
ΑΓ.ΚΩΝ/ΝΟΥ 59-61
151 24, ΜΑΡΟΥΣΙ
FAX : 210 8056790

ΘΕΜΑ: Καταγγελίες Συνδρομητών

ΣΧΕΤ.: 1) Επιστολή του κ. Λ. Χ@@@@@@ με ΑΠ ΕΕΤΤ 67891/19-12-07
2) Επιστολή του κ. Π. Σταθόπουλου με ΑΠ ΕΕΤΤ 67057/17-12-07

Αξιότιμε κύριε,

Στην ΕΕΤΤ κοινοποιήθηκαν οι ανωτέρω καταγγελίες καταναλωτών (βλ. σχετ.1 - 2).

Παρακαλείσθε όπως πληροφορήσετε την ΕΕΤΤ εντός αποκλειστικής προθεσμίας ενός μηνός από της λήψεως της παρούσης για τα θέματα που θίγονται σε κάθε μία καταγγελία ξεχωριστά, κοινοποιώντας την απάντησή σας και στους καταναλωτές, προσκομίζοντας με την απάντησή σας και όλα τα απαραίτητα στοιχεία που αποδεικνύουν τους ισχυρισμούς σας.

Τα ανωτέρω στοιχεία αιτούνται από την ΕΕΤΤ στο πλαίσιο άσκησης των αρμοδιοτήτων της σε εφαρμογή των άρθρων 14 και 64 παρ.1 και 4 του Ν.3431/2006 «Περί Ηλεκτρονικών Επικοινωνιών και άλλες διατάξεις» (ΦΕΚ 13/Α/03.02.2006).

Σε κάθε περίπτωση εφαρμοστέες είναι και οι διατάξεις των άρθρων 12 στοιχείο (λε), 14 και 63 του ν. 3431/2006 «Περί Ηλεκτρονικών Επικοινωνιών και άλλες διατάξεις» και του ν. 703/77 (ιδίως το άρθρο 29), όπως ισχύουν.

Είμαστε στη διάθεσή σας για κάθε περαιτέρω διευκρίνιση ή πληροφορία.

Με τιμή,

Ν.Κ@@@@@@@@@
Αντιπρόεδρος Τηλεπικοινωνιών

ΚΟΙΝΟΠΟΙΗΣΗ: 1) Πίνακας Αποδεκτών
ΣΥΝΗΜΜΕΝΑ : Tέσσερις (4) σελίδα
Εσωτερική Διανομή: Τ2, Δημ. Σχέσεις, Νομικό Τμήμα

xmperop1
11-02-08, 20:53
Φίλε panozz απ'οτι διάβασα η HOL, ο ανεξάρτητος τεχνικός αλλά και του ΟΤΕ είπαν το ίδιο πράγμα ότι το πρόβλημα υπάρχει στα 1750μ περίπου.
Τώρα αν λάβουμε υ'οψιν μας ότι ο τεχνικός του ΟΤΕ μίλησε την γραμμή μέχρι τον κατανεμητή και κατ επέκταση έγινε και ο έλεγχος καλωδίωσης μέχρι το καλώδιο του παρόχου που τερματίζει στην πόρτα του dslam της HOL είναι ηλίου φαεινότερο ότι το βραχυκύκλωμα είναι είτε στο ζευκτικό καλώδιο του Γ.Κ. με το dslam της HOL είτε στο ίδιο το dslam της HOL ( ο τεχνικός του ΟΤΕ δεν μπορεί ούτε του επιτρέπεται να κάνει κάτι περισσότερο ).
Σέ κάθε περίπτωση θα έπρεπε να ελεγχθεί το dslam της HOL από τεχνικό της κάτι το οποίο σπανιότατα γίνεται.
Αν τώρα υπάρχει βλάβη στο καλώδιο του παρόχου η στην πόρτα του dslam της HOL θα πρέπει η hol να ζητήσει εγγράφως την αλλαγή του ορίου στον Γ.Κ. κάτι το οποίο δεν κάνουν παρά μόνο όταν φτάσει ο κόμπος στο χτένι γιατί χρεώνεται ο πάροχος 35ευρώ.
Αποτέλεσμα για πολλοστή φορά ταλαιπωρία...........

panozz
11-02-08, 21:03
Τι να πω φίλε xmperop1 μπορεί να είναι και έτσι όπως τα λες, το θέμα είναι ότι εγώ δεν μπορώ να κάνω κάτι , και δυστυχώς είμαι αρκετό χρονικό διάστημα χωρίς τηλέφωνο, και ένας θεός ξέρει για πόσο ακόμη.

xmperop1
11-02-08, 21:41
Απαίτησε σε όλους τους τόνους να πιστοποιήσει η hol ότι από πλευράς της είναι όλα εντάξει δηλ. ουσιαστικά να στείλει άνθρωπο να δοκιμάσει την πόρτα του dslam.

billgout
11-02-08, 23:20
Απαίτησε σε όλους τους τόνους να πιστοποιήσει η hol ότι από πλευράς της είναι όλα εντάξει δηλ. ουσιαστικά να στείλει άνθρωπο να δοκιμάσει την πόρτα του dslam.
...και εγγράφως αν γίνεται, για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο (και όντως να πάνε δηλαδή)

panozz
23-03-08, 12:08
Μετά από ώριμη σκέψη και πιεζόμενος από την ανάγκη μου για επικοινωνία με τους συνεργάτες και φίλους μου ενώ έχω υποστεί μεγάλη οικονομική επιβάρυνση λόγο ελλείψεως σταθερού τηλεφώνου επιβαρύνοντας τους λογαριασμούς του κινητού τηλεφώνου τις τάξεως του 300% περίπου φτάνοντας σε λογαριασμούς έως 200€ από 50€ που πλήρωνα και λόγο χαμένων ημερομισθίων λόγο της ανύπαρκτης τηλεφωνικής υποστήριξης για την επαφή με τους υπεύθυνους της HOL και με την ελπίδα αποκατάστασης των δυσλειτουργιών που έχω λόγο προβλημάτων που δεν ευθύνομαι εγώ, αποφάσισα να απευθυνθώ σε άλλο πάροχο και συγκεκριμένα στη NETONE.
Οφείλω να ομολογήσω ότι στις 15 Φεβρουαρίου 2008 ημέρα παρασκευή προς έκπληξη μου ήρθε το πολυπόθητο internet με πολλά όμως προβλήματα συγχρονισμού και συνεχείς αποσυνδέσεις, αλλά δεν κατέστη δυνατό η αποκατάσταση της διακοπής του τηλεφώνου μου που έχω από της 14 Νοεμβρίου 2007.
Όπως προανέφερα με την υπ.αρ. 200802190078 αίτηση μου προς τη εταιρία NET ONE αιτούμε την δημιουργία σταθερής τηλεφωνίας και internet αλλά προς έκπληξη μου η αίτηση της NET ONE απορρίφτηκε από την HOL η τον ΟΤΕ δεν γνωρίζω ακριβώς με την αιτιολογία ότι συνδρομητής δεν υπάρχει η είναι λάθος τα στοιχεία, επειδή ο κάτοχος της γραμμής είναι η αδελφή μου Μαρία Σταθοπούλου που με αίτηση της με εξουσιοδότησε για τις νόμιμες διαδικασίες αλλαγής πάροχου εκμεταλλευόμενοι την παραπάνω ιδιοκτησιακή ιδιαιτερότητα της γραμμής παίζουν παιχνίδια εις βάρος μου για ευνόητους λόγους απορρίπτοντας οποιαδήποτε νόμιμη αίτηση διακοπής και μεταφοράς της γραμμής μου σε διαφορετικό πάροχο καταπατώντας βασικά δημοκρατικά και συνταγματικά δικαιώματα μου και ελευθερίες καθιστώντας με όμηρο και θύμα στην διαμάχη τους.
Οποιαδήποτε αποκατάσταση της σταθερής τηλεφωνίας από την HOL δεν με ενδιαφέρει πλέον διότι έχω ήδη αποφασίσει να πάω σε άλλο πάροχο φοβούμενος σε μελλοντικά προβλήματα ότι θα έχω την χειρότερη αντιμετώπιση το λέω αυτό γιατί πριν λίγες ημέρες κάποιος από την HOL με πήρε τηλέφωνο στο κινητό μου για να μου δώσει κάποιο αρχείο να εγκαταστήσω στον υπολογιστή μου για να έχω τηλέφωνο και ενώ του εξήγησα ότι έκανα αίτηση σε άλλο πάροχο του είπα ότι δεν έχει πλέον νόημα αφού εξακολουθώ να έχω προβλήματα με το ιντερνέτ και οποιαδήποτε δυσλειτουργία του θα επηρεάζει και το σταθερό.
Λοιπόν για να ανακεφαλαιώσω.
Αναρωτιέμαι και απευθύνομαι σε σας, ποιος είναι ο ρόλος σας ? ο ρόλος της Ε.Ε.Τ.Τ. μήπως απευθύνομαι σε αναρμόδια αρχή ?
Το λέω αυτό διότι με τα από προηγούμενη καταγγελία μου με Αριθμό Πρωτοκόλλου ΕΕΤΤ 67057/17-12-07 δεν έγινε ουσιαστικά τίποτα χωρίς να αφήνω αιχμές εναντίον σας και συγγνώμη αν άφησα να εννοηθεί κάτι τέτοιο αλλά ίσως να μην απευθύνομαι στην αρμόδια αρχή αυτό τουλάχιστον διαφαίνεται. Αν ναι που μπορώ να απευθυνθώ για να βρω το δίκαιο μου?
Έχω έρθει σε επαφή με τον δικηγόρο μου και σκέφτωμε να κινηθώ νομικά με εξώδικο ζητώντας την αποκατάσταση της οικονομικής ζημίας που υπέστηκα προστατεύοντας τα νόμιμα δικαιώματα μου επίσης εντός ολίγων ημερών περιμένω να κανονιστεί ραντεβού με τον αρμόδιο εισαγγελέα να τον παρακαλέσω να παρέμβει και αν νομίζει ότι πρέπει να ασκηθούν διώξεις να το κάνει..
Επίσης εντός της εβδομάδας θα επισκεφτώ την υπηρεσία προστασίας καταναλωτή ΙΝΚΑ καταθέτοντας την καταγγελία μου .
Καταγγελία έχω κάνει και στη τράπεζα μου ALPHA BANK τμήμα πιστωτικών καρτών για αμφισβήτηση συναλλαγής με την εταιρία HOL και την άμεση επιστροφή των χρημάτων που υπεξαίρεσαν καθώς δεν μου παρείχαν τις συμφωνηθέντες από την σύμβαση μου παροχές.
Επίσης έχω συντάξει καταγγελία που έχω σκοπό να την στείλω σε δικτυακούς τόπους τηλεοπτικών καναλιών με την ελπίδα να δημοσιοποιήσω το πρόβλημα μου
Είμαι αποφασισμένος να πάω οπουδήποτε να ασκήσω πιέσεις και να εξαντλήσω οποιοδήποτε δημοκρατικό δικαίωμα μου, οποιαδήποτε γνωριμία μου ώστε να βρω το δίκιο μου!!!!!!!!
Παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μου άμεσα και ενημερώστε με εγγράφως για τις ενέργειες σας.


Μετά τιμής
Σταθόπουλος Παναγιώτης
69779.........- (2109519... εκτός λειτουργίας )

aircop
23-03-08, 17:18
3) Τελειώνοντας θα ήθελα να ευχαριστήσω τον κύριο I.K. sales director που είναι ο μόνος που πραγματικά αντιμετώπισε με εξαίρετο επαγγελματισμό μέχρι αυτή την στιγμή που σας γράφω το πρόβλημα μου, είναι ο μόνος που ενδιαφέρθηκε και τον ευχαριστώ γι αυτό, πραγματικά τέτοιους ανθρώπους χρειάζεται μια εταιρία σαν την HOL θέλω να ελπίζω ότι δεν είναι ο μόνος.




Επειδή θα πάω κι εγώ μια βόλτα Τετάρτη από τα γραφεία τους, μπορείς να μου πεις ποιος είναι ο Ι.Κ. και που μπορώ να τον βρω να του μιλήσω μπας και βγάλουμε καμιά άκρη;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων, περιμένω πμ.

protonium
23-03-08, 18:46
Επειδή θα πάω κι εγώ μια βόλτα Τετάρτη από τα γραφεία τους, μπορείς να μου πεις ποιος είναι ο Ι.Κ. και που μπορώ να τον βρω να του μιλήσω μπας και βγάλουμε καμιά άκρη;


Aircop άδικος κόπος να ψάχνεις τον συγκεκριμένο κύριο καθώς λείπει σε "μόνιμη" άδεια...

kinggreece
23-03-08, 18:54
Εάν κατάλαβα καλά, τα καλώδια σου έχουν κάποιο πρόβλημα που δεν αφήνει να περάσει το σήμα της ADSL και ο ΟΤΕ απλά ελέγχει (και είναι και ο μόνος με δικαίωμα να ελέγξει και να επέμβει) εάν περνάει σήμα σταθερού τηλεφώνου PSTN. Και άρα αναφέρει ότι η γραμμή είναι μια χαρά και από εδώ παν και οι άλλοι (ο γνωστός εμπαιγμός με την καφετιέρα).

Το ότι είναι υποχρεωμένος να συντηρεί σε άριστη κατάσταση τα καλώδια σου και τις συνδέσεις τους μέχρι να φτάσουν στον πάροχο (και πληρώνεται για αυτό άμεσα από τον πάροχο και έμμεσα από εσένα) δεν μας το λέει, γιατί το έχει κρυφό καμάρι.... ο Μήτσος ο τεχνικός.

Νομίζω ότι πρέπει να κάνεις και μια ξεχωριστή καταγγελία στον γνωστό άγνωστο.

Για το θέμα της χρέωσης όντως, φταίει η HOL - όχι για το ότι σε χρέωσε, αλλά για το ότι απλά πρέπει να βγάλει το λάδι του πελάτη προκειμένου να αντιστρέψει μία απλή χρέωση.

To oτι η χολ ως <διαχειρηστης> και επινοικιαστης των γραμμων μας δεν φερει καποια ευθηνη δηλαδη? Δεν πρεπει ως εταιρεια σε αυτες τις περιπτωσεις να κανει αιτηση αποκαταστασης της εκαστοτε γραμμης που δεισλειτουργει αποδεδειγμενα?εγω δεν ειδα στην συμβαση να λεει οτι αφου φυγαμε απο οτε και μπηκαμε στην χολ οτι μενουμε και ξεκρεμαστοι τελειως.μην απαλλασουμε τοσο ευκολα τους παροχους απο τυχον ευθηνες.

dimstog
24-03-08, 18:17
To oτι η χολ ως <διαχειρηστης> και επινοικιαστης των γραμμων μας δεν φερει καποια ευθηνη δηλαδη? Δεν πρεπει ως εταιρεια σε αυτες τις περιπτωσεις να κανει αιτηση αποκαταστασης της εκαστοτε γραμμης που δεισλειτουργει αποδεδειγμενα?εγω δεν ειδα στην συμβαση να λεει οτι αφου φυγαμε απο οτε και μπηκαμε στην χολ οτι μενουμε και ξεκρεμαστοι τελειως.μην απαλλασουμε τοσο ευκολα τους παροχους απο τυχον ευθηνες.

Δεν διαφωνώ, έχεις δίκιο σε αυτό. Για να είμαι ακριβής, αυτό που πρότεινα είναι το "λάθος".

Το ζήτημα είναι ότι από όσα έχω διαβάσει στο φόρουμ θα πρέπει να μπαίνουμε στην διαδικασία που περιγράφω καθώς είναι η μόνη περίπτωση να λύσει κάποιος το πρόβλημα σε λογικό χρονικό διάστημα.

Σαφώς και αυτή τη δουλειά θα έπρεπε να την κάνει ο εναλλακτικός, αλλά εδώ έχουμε την ιδιομορφία ότι ο ΟΤΕ απλά δεν δίνει σημασία σε τέτοιου είδους αιτήσεις των εναλλακτικών (για να μην δημιουργούνται παρεξηγήσεις αυτό το έχω συμπεράνει από τα post στο φόρουμ και μου το έχουν πει δύο πελάτες μου, συμβασιούχοι στον ΟΤΕ, ομολογουμένως σε συζήτηση του "καφέ"). Από την στιγμή που θα δηλωθεί βλάβη από τον εναλλακτικό, αυτός δεν έχει κανένα τρόπο πίεσης του ΟΤΕ, ούτε και λόγο στο πώς θα πρέπει να γίνει ο εν λόγω έλεγχος. Τουλάχιστον, με μια ξεχωριστή καταγγελία από τον τελικό χρήστη, ίσως κάποιος φιλοτιμηθεί να το κοιτάξει πιο ζεστά.

kinggreece
24-03-08, 23:27
Δεν διαφωνώ, έχεις δίκιο σε αυτό. Για να είμαι ακριβής, αυτό που πρότεινα είναι το "λάθος".

Το ζήτημα είναι ότι από όσα έχω διαβάσει στο φόρουμ θα πρέπει να μπαίνουμε στην διαδικασία που περιγράφω καθώς είναι η μόνη περίπτωση να λύσει κάποιος το πρόβλημα σε λογικό χρονικό διάστημα.

Σαφώς και αυτή τη δουλειά θα έπρεπε να την κάνει ο εναλλακτικός, αλλά εδώ έχουμε την ιδιομορφία ότι ο ΟΤΕ απλά δεν δίνει σημασία σε τέτοιου είδους αιτήσεις των εναλλακτικών (για να μην δημιουργούνται παρεξηγήσεις αυτό το έχω συμπεράνει από τα post στο φόρουμ και μου το έχουν πει δύο πελάτες μου, συμβασιούχοι στον ΟΤΕ, ομολογουμένως σε συζήτηση του "καφέ"). Από την στιγμή που θα δηλωθεί βλάβη από τον εναλλακτικό, αυτός δεν έχει κανένα τρόπο πίεσης του ΟΤΕ, ούτε και λόγο στο πώς θα πρέπει να γίνει ο εν λόγω έλεγχος. Τουλάχιστον, με μια ξεχωριστή καταγγελία από τον τελικό χρήστη, ίσως κάποιος φιλοτιμηθεί να το κοιτάξει πιο ζεστά.

Και ομως υπαρχει οδηγια απο ΕΕΤΤ για τον χρονο αποκρισης και ενημερωσης,ενα απλο τηλεφωνο στην ΕΕΤΤ θα λυσει ολες τισ αποριες.:oneup:

sunrise
24-03-08, 23:57
Μπραβο φιλε για την υπομονη σου...Καλα κανεις και τρεχτους...τους αξιζει!!

lsavvaid
26-03-08, 00:52
Κάνε τους και μια αγωγή για αποζημίωση με κάμποσα μηδενικά (οικονομική,ηθική) και άσε μετά τον ΟΤΕ και την HOL να τρέχουν στα δικαστήρια. θα αργήσει το όλο θέμα αλλά θα δικαιωθείς στο τέλος.

kostas500
26-03-08, 01:55
Φίλε πιστεύω ότι η HOL είναι υπέυθυνη να ελέγξει τη γραμμή σου να διαπιστώσει τυχόν βλάβη να την αποκαταστήσει και αφού διαπιστώσει την καλή λειτουργία της γραμμής και των υπηρεσιών που διαφημίζει να σε συνδέσει στο δίκτυό της. Ούτε ο ΟΤΕ ούτε κάποια άλλη εταρία έχει λόγο όπως και εσύ άδικα ξοδεύτηκες με την επίσκεψη τεχνικού. Κοίταξε τη σύμβαση που υπέγραψες και αν θέλεις την ακυρώνεις. Πάντως στη θέση σου ποτέ δεν θα υπέβαλλα τον εαυτό μου σε τόση ταλαιπωρία, εκνευρισμό και αναστάτωση για να γίνω πελάτης σε μια εταιρία. Εσύ πληρώνεις και είναι αυτοί υποχρεωμένοι να παρέχουν υπηρεσίες, αν δεν μπορούν σε 20 ημέρες το πολύ τους αφήνεις.

MNP-10
26-03-08, 11:54
Φίλε πιστεύω ότι η HOL είναι υπέυθυνη να ελέγξει τη γραμμή σου να διαπιστώσει τυχόν βλάβη να την αποκαταστήσει

Για ελεγχο ισως. Για αποκατασταση, απαγορευεται να ακουμπησει η HOL το χαλκο που ερχεται απ'το Αστικο Κεντρο ως το σπιτι του συνδρομητη - ειναι αποκλειστικη ευθυνη ΟΤΕ (εκ του ρυθμιστικου πλαισιου).

kinggreece
26-03-08, 12:42
Για ελεγχο ισως. Για αποκατασταση, απαγορευεται να ακουμπησει η HOL το χαλκο που ερχεται απ'το Αστικο Κεντρο ως το σπιτι του συνδρομητη - ειναι αποκλειστικη ευθυνη ΟΤΕ (εκ του ρυθμιστικου πλαισιου).
εμας δεν μας ενδιαφερει το ποιος επιτρεπετε να ακουμπισει το χαλκο,αλλα ο <χαλκος> επιτελους να ειναι σε επιπεδο να αποδισει επιτελους αυτο που διαφημηζουν,και αφου παιρνουν την γραμμη μας και την διαχειριζονται πρεπει να κανουν ολες τις καταλληλες ενεργειες,αλλιως να μας επιτρεπουν να καλουμε το 134 και 121; να κανουμε εμεις αυτο που δεν κανουν αυτοι.

dikal
26-03-08, 13:13
εμας δεν μας ενδιαφερει το ποιος επιτρεπετε να ακουμπισει το χαλκο,αλλα ο <χαλκος> επιτελους να ειναι σε επιπεδο να αποδισει επιτελους αυτο που διαφημηζουν,και αφου παιρνουν την γραμμη μας και την διαχειριζονται πρεπει να κανουν ολες τις καταλληλες ενεργειες,αλλιως να μας επιτρεπουν να καλουμε το 134 και 121; να κανουμε εμεις αυτο που δεν κανουν αυτοι.

Αν δεν απατώμαι, αν καλέσουμε το 134 ή το 121, ο οργανισμός απαντά ότι δεν εξυπηρετεί πελάτες εναλλακτικών, και να απευθυνθούμε στον πάροχό μας. Το ξέρουμε ότι οι εναλλακτικοί έχουν προβλήματα, και πολλά μάλιστα. Αλλά μην πάμε και στη λογική της καφετιέρας. Είτε μας αρέσει, είτε όχι, ο χαλκός είναι του ΟΤΕ. Και πως λειτουργεί ο ΟΤΕ το ξέρουμε πολλά χρόνια τώρα.
Το πως λειτουργούν οι εναλλακτικοί, το μαθαίνουμε τώρα. Τουλάχιστο έχουμε δυνατότητα επιλογής.

kinggreece
26-03-08, 13:58
Αν δεν απατώμαι, αν καλέσουμε το 134 ή το 121, ο οργανισμός απαντά ότι δεν εξυπηρετεί πελάτες εναλλακτικών, και να απευθυνθούμε στον πάροχό μας. Το ξέρουμε ότι οι εναλλακτικοί έχουν προβλήματα, και πολλά μάλιστα. Αλλά μην πάμε και στη λογική της καφετιέρας. Είτε μας αρέσει, είτε όχι, ο χαλκός είναι του ΟΤΕ. Και πως λειτουργεί ο ΟΤΕ το ξέρουμε πολλά χρόνια τώρα.
Το πως λειτουργούν οι εναλλακτικοί, το μαθαίνουμε τώρα. Τουλάχιστο έχουμε δυνατότητα επιλογής.

δεν απατασε,απλα οταν δεν παει ο μωαμεθ στο βουνο ,παει το βουνο στον μωαμεθ!! τωρα για λογικη καφετιερας δεν ξερω αλλα οπως δειχνει το πραγμα αρχιζει να κερδιζει εδαφος και η καφετιερα και το ιγκουανα που το εδωσαν για παπαγαλο και μαλλον επαιτε συνεχεια.εγω εχω υποβαλει αιτημα για ΠΟΙΟΤΙΚΟ ΕΛΕΓΧΟ γραμμης και ακομα περιμενω,αν ειναι να γινει ο ελεγχος αυτος οταν θα εχω κλεισει χρονο στην ΧΟΛερα τι να το κανω? να μου πουν οτι δεν μπορουμε να κανουμε τιποτα να παρω την γραμμη μου και να παω στον ΟΤΕ , καλυτερα να πληρωνουμε ενα παγιο και να σηκωνουμε το τηλεφωνο και να ξερουμε οτι θα 90% θα δουλευει παρα αυτο το χαλι με την χολ που εχουμε τηλεφωνο μονο οταν και αμα δουλευει το dsl.

dimstog
26-03-08, 14:14
εμας δεν μας ενδιαφερει το ποιος επιτρεπετε να ακουμπισει το χαλκο,αλλα ο <χαλκος> επιτελους να ειναι σε επιπεδο να αποδισει επιτελους αυτο που διαφημηζουν,και αφου παιρνουν την γραμμη μας και την διαχειριζονται πρεπει να κανουν ολες τις καταλληλες ενεργειες,αλλιως να μας επιτρεπουν να καλουμε το 134 και 121; να κανουμε εμεις αυτο που δεν κανουν αυτοι.

Και πάλι δεν διαφωνώ, αλλά φαίνεται να μην λαμβάνεις καθόλου υπ' όψη σου ότι η νοοτροπία "εγώ πληρώνω εσάς (εναλλακτικό), από εκεί και πέρα κόψτε το λαιμό σας να βγάλετε άκρη εσείς με τους άλλους (ΟΤΕ)" είναι μεν σωστή στη βάση της, αλλά σπάνια μπορεί να αποδώσει, όχι μόνο στο συγκεκριμένο θέμα, αλλά οπουδήποτε στην αγορά - είναι μη ρεαλιστική.

Πχ και εμένα μερικοί προμηθευτές μου με άφησαν ξεκρέμαστο επειδή απεργούσαν οι λιμενικοί και δεν ξεφόρτωναν τα καράβια και δεν γινόταν εκτελωνισμοί. Τι όφελος θα είχα εάν μάλωνα μαζί τους / τους έκανα μήνυση; Και στο κάτω κάτω, τι φταίνε; Οι πιο έξυπνοι βέβαια τις προέβλεψαν και έστειλαν τα καράβια τους αλλού, αλλά και αυτό μόνο επειδή είχαν προηγούμενη πικρή εμπειρία.

Καλό θα ήταν, να έχουμε όλοι υπόψιν ότι ναι μεν μπορούμε να επιλέξουμε το ιδιόκτητο δίκτυο του εναλλακτικού για τις τηλεπικοινωνίες μας αλλά δυστυχώς, αυτό είναι ακόμα άρρηκτα δεμένο με τον ΟΤΕ. Δεδομένου δε ότι η πολιτική του είναι μάλλον "εκδικητική" σε ότι αφορά τους πελάτες των εναλλακτικών, λες και είχαμε καμία υποχρέωση να μείνουμε στον ΟΤΕ ή θα πρέπει να δικαιολογηθούμε που φύγαμε (ναι, μου το είπε τεχνικός αυτό) μπορεί ο καθένας να συμπεράνει ότι οι εναλλακτικοί φταίνε μεν, αλλά από την άλλη δεν έχουν και πολλά περιθώρια.

Ελπίζω όταν αναλάβει το management του ΟΤΕ η DT να δώσει λίγο προσοχή σε αυτό το θέμα, είναι κρίμα να σαμποτάρεται έτσι η αγορά και μάλιστα με θύμα τον ανυπεράσπιστο χρήστη - τότε μόνο θα ξεκαθαρίσει το σκηνικό αρκετά ώστε να μπορώ να αποδώσω ευθύνες στον έναν ή τον άλλον.
Και για να επανέλθω λίγο στο παρόν πρόβλημα, εγώ πρότεινα να κάνει ο φίλος και μία καταγγελία στον ΟΤΕ γιατί άλλο να φαίνονται μόνο τα παράπονα των εναλλακτικών κατά του ΟΤΕ στην ΕΕΤΤ και άλλο να επιβεβαιώνονται και από καταγγελίες ιδιωτών.

dikal
26-03-08, 16:58
δεν απατασε,απλα οταν δεν παει ο μωαμεθ στο βουνο ,παει το βουνο στον μωαμεθ!! τωρα για λογικη καφετιερας δεν ξερω αλλα οπως δειχνει το πραγμα αρχιζει να κερδιζει εδαφος και η καφετιερα και το ιγκουανα που το εδωσαν για παπαγαλο και μαλλον επαιτε συνεχεια.εγω εχω υποβαλει αιτημα για ΠΟΙΟΤΙΚΟ ΕΛΕΓΧΟ γραμμης και ακομα περιμενω,αν ειναι να γινει ο ελεγχος αυτος οταν θα εχω κλεισει χρονο στην ΧΟΛερα τι να το κανω? να μου πουν οτι δεν μπορουμε να κανουμε τιποτα να παρω την γραμμη μου και να παω στον ΟΤΕ , καλυτερα να πληρωνουμε ενα παγιο και να σηκωνουμε το τηλεφωνο και να ξερουμε οτι θα 90% θα δουλευει παρα αυτο το χαλι με την χολ που εχουμε τηλεφωνο μονο οταν και αμα δουλευει το dsl.

Δεν ξέρω πως εννοείς ότι η καφετιέρα και το ιγκουάνα κερδίζουν έδαφος. Απλά σου παραθέτω αριθμούς από το site του ΟΤΕ, http://www.whitepages.gr. Δες τι έγραφαν στις 19/12/2007 (4,906,288) (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?p=1712716#post1712716) και τι γράφουν σήμερα.
ΣΥΝΟΛΟ ΕΓΓΡΑΦΩΝ: 4.818.068
ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΚΑΤΑΛΟΓΟΥ 26/3/2008
Μέσα σε 98 ημέρες έφυγαν 88.220 συνδρομητές. :hmm:

panozz
26-03-08, 19:45
Αγαπητέ κύριε Σταθόπουλε,



Σε συνέχεια του υπ' αρ. Πρωτ. Α6473/23.03.2008 ηλεκτρονικού σας μηνύματος και της τηλεφωνικής μας επικοινωνίας, θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε και εγγράφως για τα εξής:



Ως προς το ιστορικό, κατόπιν αιτήσεώς σας η εταιρεία μας υπέβαλε στις 20/02/08 μέσω του Πληροφοριακού Συστήματος του ΟΤΕ (WCRM-LLU) αίτημα ενεργοποίησης Ενεργού Τοπικού Βρόχου μέσω μετάβασης από πλήρη βρόχο του αρχικού παρόχου με τον οποίον είχατε ενεργή υπηρεσία και τον οποίο μας δηλώσατε στην αίτησή σας σε πλήρη βρόχο της εταιρείας μας.

Εντούτοις το ως άνω αίτημα απορρίφθηκε λόγω μη ταυτοποίησης στοιχείων από τον ΤΠ1, δηλαδή από τον αρχικό πάροχο (Hol) με τον οποίο σύμφωνα με την δήλωσή σας είχατε ενεργή υπηρεσία. Κατόπιν εκ νέου επιβεβαίωσης των στοιχείων σας προβήκαμε σε επιπλέον τρεις υποβολές αιτήματος μέσω του ΠΣ του ΟΤΕ οι οποίες ωστόσο απορρίπτονταν για τον ίδιο λόγο. Εν τέλει κατόπιν ελέγχου της εταιρείας μας διεπιστώθη ότι ο αριθμός σας δεν είχε μεταφερθεί στην εταιρεία Hol αλλά στις Αττικές. Ως εκ τούτου ο λόγος απόρριψης των αιτημάτων μας οφειλόταν στην λανθασμένη δήλωση του αρχικού παρόχου. Κατόπιν τούτου θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι έχουμε δρομολογήσει την εκ νέου κατάθεση του αιτήματος ενεργού τοπικού βρόχου και την δήλωση του ορθού παρόχου.



Είμαστε στην διάθεσή σας για οποιαδήποτε διευκρίνιση ή επιπλέον πληροφορία



Με εκτίμηση,

Net One Help Desk


--------------------------------------------------------------------------------



Προς τον Συνήγορο του Καταναλωτή


Όπως προανέφερα με την υπ.αρ. 200802190078 αίτηση μου προς τη εταιρία NET ONE αιτούμε την δημιουργία σταθερής τηλεφωνίας και internet αλλά προς έκπληξη μου η αίτηση της NET ONE απορρίφτηκε από την HOL και τον ΟΤΕ με την αιτιολογία ότι συνδρομητής δεν υπάρχει η είναι λάθος τα στοιχεία, επειδή ο κάτοχος της γραμμής είναι η αδελφή μου Μαρία Σταθοπούλου που με αίτηση της με εξουσιοδότησε για τις νόμιμες διαδικασίες αλλαγής πάροχου εκμεταλλευόμενοι την παραπάνω ιδιοκτησιακή ιδιαιτερότητα της γραμμής ίσως να παίζουν παιχνίδια εις βάρος μου για ευνόητους λόγους απορρίπτοντας οποιαδήποτε νόμιμη αίτηση διακοπής και μεταφοράς της γραμμής μου σε διαφορετικό πάροχο καταπατώντας βασικά δημοκρατικά δικαιώματα μου και ελευθερίες καθιστώντας με όμηρο και θύμα στην διαμάχη τους όπως αρχικά νόμισα. Αλλά με επιστολή που πήρα από την εταιρία NETONE με ενημερώσανε ότι ο αριθμός μου δεν είχε μεταφερθεί στην εταιρία HOL αλλά στις Αττικές, εταιρία που δεν γνωρίζω, αλλά και με την οποία δεν υπέγραψα καμία σύμβαση αλλά ούτε και ενημερώθηκα ποτέ μέχρι τώρα γι αυτό, (όπως όφειλαν) αν το γνώριζα δεν θα υπέγραφα καμία αίτηση με την HOL(και δεν γνωρίζω και κατά πόσο νόμιμο είναι αυτό)

Και όπως αναφέρει η εταιρία NETONE (ο λόγος απόρριψης των αιτημάτων μας οφειλόταν στην λανθασμένη δήλωση του αρχικού παρόχου)

Η ΕΕΤΤ έχει λάβει πάνω 10.000 καταγγελίες και σε γενικές γραμμές δηλώνει αναρμόδια για την προστασία του καταναλωτή (παραπέμπει τον κόσμο στη γραμματεία καταναλωτή και τον συνήγορο του καταναλωτή), ενώ αυτό που κάνει συνήθως είναι να στέλνει μια επιστολή με κοινοποιήσεις προς τους πάροχους που λέει "ο χρήστης τάδε λέει τάδε".. ενίοτε τις γκρουπάρει (εφόσον πολλοί χρήστες έχουν παρόμοιο πρόβλημα) και τις στέλνει στον πάροχο - και ο πάροχος απαντά η δεν απαντά.

Το αποτέλεσμα είναι ότι δεν γίνεται και τίποτα φοβερό. Κάποιοι που έχουν καθυστερημένες ενεργοποιήσεις που συμπίπτουν με τις καταγγελίες, ενδεχομένως να οδηγηθούν στο συμπέρασμα ότι "η καταγγελία στην ΕΕΤΤ απέδωσε" αλλά στη συντριπτική πλειοψηφία είναι θέμα σύμπτωσης.

H ΕΕΤΤ, δια στόματος Προέδρου προ 15νθημερου, έστειλε τους παραπονούμενους στη γραμματεία καταναλωτή και τον συνήγορο του καταναλωτή ως "αρμόδια όργανα", δηλώνοντας αναρμόδια για το θέμα - και αρμόδια για την τήρηση του θεσμικού πλαισίου εκείνου το οποίο θα οδηγήσει στην εύρυθμη λειτουργία της αγοράς. Δηλαδή με λίγα λόγια η ΕΕΤΤ λέει εγώ είμαι υπεύθυνη για το θεσμικό πλαίσιο της αγοράς και τη ρύθμιση της αγοράς ενώ υπεύθυνοι για τα καταναλωτικά ζητήματα είναι οι άλλοι δυο φορείς. Το θέμα είναι ότι έχει δείξει αναποτελεσματικότητα στο σκέλος του θεσμικού πλαισίου και αυτό είναι η αιτία πολλών κακών. Οι δε δημόσιες διαβουλεύσεις που κάνουν, εν τέλει αποδεικνύονται προσχηματικού χαρακτήρα

Η ΕΕΤΤ λέει ότι το 2008 θα είναι έτος "ποιοτικής ευρυζωνικότητας" αλλά ακόμα δεν έχει πάρει τα κατάλληλα μετρά για να επιτευχτεί κάτι τέτοιο. Έχει δρομολογήσει κάποια εξ'αυτών (δείκτες ποιότητας παροχών - για να ξέρει ο χρήστης "που θα μπλέξει), αλλά σε θέματα που άπτονται του ρυθμιστικού πλαισίου "φοβάται να σπάσει αυγά" γιατί ενδεχομένως φοβάται να θίξει και τα συμφέροντα ΟΤΕ / Εναλλακτικών - με αποτέλεσμα να την πληρώνουμε εμείς ως χρήστες που μας κάνουν μπαλάκι.

H ΕΚΠΟΙΖΩ κατέληξε στα παρακάτω συμπεράσματα που είναι εις βάρος των καταναλωτών:

Βομβαρδίζονται με, παραπλανητικές, διαφημίσεις πακέτων με πολυδιάστατες υπηρεσίες και πλουσιότατο περιεχόμενο
Προκειμένου να απολαύσουν τις ευρυζωνικές υπηρεσίες, που οι εταιρίες τηλεπικοινωνιών υπόσχονται να παρέχουν, αναγκάζονται (είναι πράγματι καθεστώς για την πλειοψηφία των εταιρειών) να προπληρώσουν τα πακέτα, αντί του τιμήματος των 100? ή και 200?
Η πραγματικότητα, όμως, είναι ότι τις περισσότερες φορές ουδέποτε απολαμβάνουν εν τέλει αυτές τις υπηρεσίες
Κυρίως παραπληροφορούνται για το χρόνο αναμονής, αναφορικά με το χρονικό διάστημα σύνδεσης Ενδεικτικά οι εταιρείες υπόσχονται ότι η σύνδεση πραγματοποιείται σε 10-15 ημέρες, ενώ στην πραγματικότητα περνά άπρακτο τρίμηνο ή και εξάμηνο
Εξαιτίας του ως άνω λόγου, οι περισσότεροι εκφράζουν την επιθυμία τους να διακόψουν τη σύμβαση σε χρονικό διάστημα πρότερο του χρόνου λήξης του συμβολαίου τους, όχι φυσικά από δική τους υπαιτιότητα. Σημειώνουμε εδώ δε ότι, παραλόγως, ενώ για την κατάρτιση της σύμβασης, συνήθως, δεν ζητείται κανένα στοιχειό του μελλοντικού συνδρομητή, αφού γίνεται τηλεφωνικά, για την διακοπή, ζητείται η αποστολή στοιχείων ταυτότητας ή και φορολογικής ενημερότητας!
Έρχονται λοιπόν αντιμέτωποι, με έναν κυκεώνα δυσκολιών από το γεγονός ότι η αίτησή τους για διακοπή θα πρέπει να είναι έγγραφη και να αποσταλεί με φαξ προς την κάθε εταιρεία, παρά το γεγονός ότι οι συμβάσεις καταρτίζονται τηλεφωνικά - προφορικά και δεν αποστέλλεται πάντα η σύμβαση στο χώρο του καταναλωτή προς υπογραφή
Συνέπεια της ανωτέρω διαδικασίας είναι να μη γνωρίζουν τους όρους της σύμβασης
Υποχρεώνονται να καταβάλλουν τέλη αποσύνδεσης ή πρόστιμο - αποζημίωση ανάλογα πως το ονομάζει η κάθε εταιρεία, που κυμαίνεται από 65? έως και 200? ανάλογα την κάθε εταιρεία, ανεξάρτητα από υπαιτιότητα της ή όχι
Η ενημέρωση γενικότερα για τις συμβατικές υποχρεώσεις και τις υπηρεσίες που παρέχονται, αλλά και για την τιμολόγηση είναι ελλιπέστατη, ασαφής και με πλημμέλειες
Οι υπηρεσίες που παρέχονται είναι πλημμελείς, πολλές φορές, διότι δεν λειτουργούν οι γραμμές λόγω προβλημάτων δικτύου στις ευρυζωνικές συνδέσεις, και όχι μόνο, με αποτέλεσμα οι καταναλωτές να μένουν ακόμη και χωρίς τηλεφωνική γραμμή για μεγάλο χρονικό διάστημα, ενώ η κατάσταση γίνεται ιδιαίτερα άβολη, όταν οι εταιρείες τηλεπικοινωνιών επιρρίπτουν τις ευθύνες η μία στην άλλη.


Δεν ξέρω αν τελικά θα δικαιωθώ απ'αυτή την ιστορία, αλλά προσωπικά, δεν έχω ακούσει κανέναν να έχει πει "ναι, ταλαιπωρήθηκα αλλά στο τέλος δικαιώθηκα". Δεν ξέρω αν είναι επειδή η δικαστική οδός είναι υπερβολικά μακρόσυρτη ή αν είναι επειδή οι συμβάσεις που υπογράφουμε μας περιορίζουν στα δικαιώματα μας (η ΕΚΠΟΙΖΩ έχει πει ότι θα εξετάσει αν κάποιοι εκ των όρων είναι καταχρηστικοί) αλλά γενικά δε βλέπω κινητικότητα ούτε από αυτή τη πλευρά.



Μετά τιμής
Σταθόπουλος Παναγιώτης

........Auto merged post: panozz added 13 Minutes and 15 Seconds later........

Τέλος θα ήθελα να ευχαριστήσω δημόσια τον Αλέξανδρο MNP-10 Moderator για την πολύτιμη βοήθεια του

dimstog
26-03-08, 19:46
Καλά, αυτός ο λόγος με τα λάθος στοιχεία είναι όλα τα λεφτά, ακόμα μου φαίνεται απίστευτο το ότι συνέβη



ΣΥΝΟΛΟ ΕΓΓΡΑΦΩΝ: 4.818.068
ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΚΑΤΑΛΟΓΟΥ 26/3/2008
Μέσα σε 98 ημέρες έφυγαν 88.220 συνδρομητές. :hmm:

Αυτό δυστυχώς δεν είναι ενδεικτικό, γιατί λογικά δίνει την διαφορά αυτών που έφυγαν μείον αυτούς που γύρισαν - έτσι νομίζω δηλαδή.

gkaska189
26-03-08, 20:09
Καλό θα ήταν, να έχουμε όλοι υπόψιν ότι ναι μεν μπορούμε να επιλέξουμε το ιδιόκτητο δίκτυο του εναλλακτικού για τις τηλεπικοινωνίες μας αλλά δυστυχώς, αυτό είναι ακόμα άρρηκτα δεμένο με τον ΟΤΕ. Δεδομένου δε ότι η πολιτική του είναι μάλλον "εκδικητική" σε ότι αφορά τους πελάτες των εναλλακτικών, λες και είχαμε καμία υποχρέωση να μείνουμε στον ΟΤΕ ή θα πρέπει να δικαιολογηθούμε που φύγαμε (ναι, μου το είπε τεχνικός αυτό) μπορεί ο καθένας να συμπεράνει ότι οι εναλλακτικοί φταίνε μεν, αλλά από την άλλη δεν έχουν και πολλά περιθώρια.

Ελπίζω όταν αναλάβει το management του ΟΤΕ η DT να δώσει λίγο προσοχή σε αυτό το θέμα, είναι κρίμα να σαμποτάρεται έτσι η αγορά και μάλιστα με θύμα τον ανυπεράσπιστο χρήστη - τότε μόνο θα ξεκαθαρίσει το σκηνικό αρκετά ώστε να μπορώ να αποδώσω ευθύνες στον έναν ή τον άλλον.


Δεν νομίζω φίλε μου οτι η DT θα αλλάξει τη στάση του ΟΤΕ απέναντι στους πελάτες των άλλων παρόχων, δεν βλέπω τον λόγο που θα την κάνει να βιάζεται να εξυπηρετήσει τους "αντίπαλους" παρόχους. :hmm:

Stefanos83
27-03-08, 00:00
Με λίγα λόγια , εστάλει αίτημα μετάβασης απο full LLU σε full LLU αλλα δεν περναγε διότι οι Αττικες Τηλεπικοινωνίες φαίνονται στο CRM σαν ξεχωριστός πάροχος . Αυτό το σημείο πρέπει να το προσέξουν λίγο και να κάνουν τις απαραίτητες τροποποιησεις στο CRM . Ειναι η 2 η 3 φορά που βλέπω το συγκεκριμένο πρόβλημα . Επίσης σχετικά με το νομικό θέμα , παντού μέσα στο συμβόλαιο λεει η "HOL ή οι ΑΤ" σας παρέχουν αυτο κι αυτό .
Υ.Γ. Μπραβο στα τσακάλια στην NetOne που το βρήκανε .

sdikr
27-03-08, 00:10
Με λίγα λόγια , εστάλει αίτημα μετάβασης απο full LLU σε full LLU αλλα δεν περναγε διότι οι Αττικες Τηλεπικοινωνίες φαίνονται στο CRM σαν ξεχωριστός πάροχος . Αυτό το σημείο πρέπει να το προσέξουν λίγο και να κάνουν τις απαραίτητες τροποποιησεις στο CRM . Ειναι η 2 η 3 φορά που βλέπω το συγκεκριμένο πρόβλημα . Επίσης σχετικά με το νομικό θέμα , παντού μέσα στο συμβόλαιο λεει η "HOL ή οι ΑΤ" σας παρέχουν αυτο κι αυτό .
Υ.Γ. Μπραβο στα τσακάλια στην NetOne που το βρήκανε .

Θα πρέπει πρώτα να τα βρεί η ίδια η Hol με τις ΑΤ, και μετά να ψάξουνε προς ΟΤΕ
Ακόμα δυστυχώς δεν έχει ολοκληρωθεί η συγχώνευση

xmperop1
27-03-08, 02:22
Με λίγα λόγια , εστάλει αίτημα μετάβασης απο full LLU σε full LLU αλλα δεν περναγε διότι οι Αττικες Τηλεπικοινωνίες φαίνονται στο CRM σαν ξεχωριστός πάροχος . Αυτό το σημείο πρέπει να το προσέξουν λίγο και να κάνουν τις απαραίτητες τροποποιησεις στο CRM . Ειναι η 2 η 3 φορά που βλέπω το συγκεκριμένο πρόβλημα . Επίσης σχετικά με το νομικό θέμα , παντού μέσα στο συμβόλαιο λεει η "HOL ή οι ΑΤ" σας παρέχουν αυτο κι αυτό .
Υ.Γ. Μπραβο στα τσακάλια στην NetOne που το βρήκανε .

Για τον ΟΤΕ είναι δύο ξεχωριστοί πάροχοι όπως και για τον όμιλο hol-Αττικών υπάρχουν δύο συστήματα που οι παλαιοί είναι hol και οι νέοι πελάτες Αττικές.

panozz
27-03-08, 03:15
Με λίγα λόγια , εστάλει αίτημα μετάβασης απο full LLU σε full LLU αλλα δεν περναγε διότι οι Αττικες Τηλεπικοινωνίες φαίνονται στο CRM σαν ξεχωριστός πάροχος . Αυτό το σημείο πρέπει να το προσέξουν λίγο και να κάνουν τις απαραίτητες τροποποιησεις στο CRM . Ειναι η 2 η 3 φορά που βλέπω το συγκεκριμένο πρόβλημα . Επίσης σχετικά με το νομικό θέμα , παντού μέσα στο συμβόλαιο λεει η "HOL ή οι ΑΤ" σας παρέχουν αυτο κι αυτό .
Υ.Γ. Μπραβο στα τσακάλια στην NetOne που το βρήκανε .


Αν και έχω διάβαση την σύμβαση μου δεν κατέστη δυνατό να δω ( το παντού μέσα στο συμβόλαιο λέει η HOL η οι ΑΤ σας παρέχουν αυτό και αυτό) κάτι η κούραση της δουλειάς κάτι προσωπικά προβλήματα δεν μου επιτρέπουν αυτήν την στιγμή να διαβάσω τους ορούς της σύμβασης μου, αλλά από ότι θυμάμαι δεν αναφέρετε πουθενά ξεκάθαρα οι Αττικές Τηλεπικοινωνίες αν έχεις την καλοσύνη να με ενημερώσης με pm το σημείο που αναφέρονται για τις Αττικές.

Ευχαριστώ

Σταθόπουλος Παναγιώτης

panozz
27-03-08, 18:10
Το λέω αυτό γιατί μετά πάει κάπως έτσι επειδή πχ η ΗΟL συνεργάζεστε με την Vodafone δεν πάει να πει ότι κάνοντας την αίτηση στην ΗΟL να βρεθω συνδρομητής στην Vodafone και αυτό με της Αττικές έπρεπε να είναι ξεκάθαρο αλλά από ότι είδα δεν αναφέρετε πουθενά η σύμβαση μου στις Αττικές όποτε ………υπαρχή πρόβλημα ΚΑΙ ΛΕΩ ΕΓΩ ΤΩΡΑ ΜΕ ΤΟ ΠΟΝΗΡΟ ΜΥΑΛΟ ΜΟΥ εδώ δεν μιλάμε για ανάθεση έργου σε υπεργολάβο η συνεργάτη η δεν ξέρω εγώ τι, εδώ μιλάμε ότι άνηκα στις Αττικές, γιατι δεν ενημερώθηκα? Διορθώστε αν κάνω κάτι λάθος στην σκέψη μου.

ariadgr
27-03-08, 19:05
Το λέω αυτό γιατί μετά πάει κάπως έτσι επειδή πχ η ΗΟL συνεργάζεστε με την Vodafone δεν πάει να πει ότι κάνοντας την αίτηση στην ΗΟL να βρεθω συνδρομητής στην Vodafone και αυτό με της Αττικές έπρεπε να είναι ξεκάθαρο αλλά από ότι είδα δεν αναφέρετε πουθενά η σύμβαση μου στις Αττικές όποτε ………υπαρχή πρόβλημα ΚΑΙ ΛΕΩ ΕΓΩ ΤΩΡΑ ΜΕ ΤΟ ΠΟΝΗΡΟ ΜΥΑΛΟ ΜΟΥ εδώ δεν μιλάμε για ανάθεση έργου σε υπεργολάβο η συνεργάτη η δεν ξέρω εγώ τι, εδώ μιλάμε ότι άνηκα στις Αττικές, γιατι δεν ενημερώθηκα? Διορθώστε αν κάνω κάτι λάθος στην σκέψη μου.

Οι Αττικές έχουν εξαγοραστεί από τη HOL, και εσύ προφανώς έκανες αίτηση στη HOL μετά την εξαγορά.
Το θέμα είναι ότι κάπως έπρεπε να είχες ενημερωθεί από τη HOL ότι είσαι καταχωρημένος ως πελάτης των Αττικών, για να μην περνάς τώρα αυτή την ταλαιπωρία με τις απορρίψεις.

andreasermones
27-03-08, 19:36
πωπω φιλε γολγοθας....για το ιντερεντ στην ελλαδα που υποτιθεται οτι εχει καταλληλο νομικο πλαισιο κτλπ....ντροπη γι αυτο ειμαστ τελευταιοι και θα μεινουμε τελευταιοι....να ξερεις φιλε κυνηγα το οσο παει...και μεις μαζι σου για να παρουνε αυτοι ενα μαθημα.....:oneup:

οσο για τις Αττκες εσυ υπεγραψες συμβολαιο της Χολερας ε?? που να το ξερεις λοιπον οτι σε εξυπηρετουν οι Αττικες.....

Stefanos83
27-03-08, 23:05
Το λέω αυτό γιατί μετά πάει κάπως έτσι επειδή πχ η ΗΟL συνεργάζεστε με την Vodafone δεν πάει να πει ότι κάνοντας την αίτηση στην ΗΟL να βρεθω συνδρομητής στην Vodafone και αυτό με της Αττικές έπρεπε να είναι ξεκάθαρο αλλά από ότι είδα δεν αναφέρετε πουθενά η σύμβαση μου στις Αττικές όποτε ………υπαρχή πρόβλημα ΚΑΙ ΛΕΩ ΕΓΩ ΤΩΡΑ ΜΕ ΤΟ ΠΟΝΗΡΟ ΜΥΑΛΟ ΜΟΥ εδώ δεν μιλάμε για ανάθεση έργου σε υπεργολάβο η συνεργάτη η δεν ξέρω εγώ τι, εδώ μιλάμε ότι άνηκα στις Αττικές, γιατι δεν ενημερώθηκα? Διορθώστε αν κάνω κάτι λάθος στην σκέψη μου.

Συνδρομητής της vodafone δεν θα βρεθείς , αλλα αμα ζητήσεις κατι απο την vodafone με βάση τον αριθμό σου , δεν προκειται να γίνει . Λόγω κοινής βάσης δεδομένων . Καθώς και το αντιστροφο δηλαδη απο την vodafone στην hol παλι δεν γίνεται .

Υ.Γ. Δεν θυμάμαι το συμβόλαιο ακριβως τι λεει . Πιο πολυ με τεχνικα θέματα μαρεσει να ασχολουμαι .

panozz
28-03-08, 07:07
Tο ότι ταλαιπωρήθηκα είναι άλλο θέμα το ερώτημα μου είναι το εξής :κατά πόσο έχει ισχύ τη σύμβαση μου εφόσον συντρέχουν τα παραπάνω καθώς η HOL δηλώνει ότι δεν είμαι συνδρομητής της με εγράφη απάντηση σε NETONE και ΟΤΕ ακυρώνοντας αιτήσεις μου.
Και κατά δεύτερον δεν έχω ενημερωθεί και δεν έχω συμφωνήσει ( ούτε βλέπω να αναφέρετε στην σύμβαση μου το παντού μέσα στο συμβόλαιο λέει η HOL η οι ΑΤ σας παρέχουν αυτό και αυτό) για αυτή την μετάθεση μου.

........Auto merged post: panozz added 10 Minutes and 36 Seconds later........

Αν είναι νόμιμο και καθιστά (άκυρη) την σύμβαση μου εφόσον δεν υπόγραψα κάτι τέτοιο?

panozz
06-05-08, 22:47
ΑΠΑΝΤΗΣΗ HOL


Hellas online A.E.
Διεύθυνση νομικών και ρυθμιστικών υποθέσεων
Αδριανού 2
115 25 Αθήνα
Αθήνα 8 Απριλίου 2008
Αριθ.πρωτ. 1381/04-08

ΠΡΟΣ : Εθνική Επιτροπή Τηλεπικοινωνιών και Ταχυδρομείων
Λ. Κηφισιάς 60
151 25 Μαρούσι
ΚΟΙΝ: κ.Π. Σταθόπουλο

ΘΕΜΑ: Διαμαρτυρία κ. Σταθόπουλο
(Αριθ.Πρωτ. Εισερχομένου ΕΕΤΤ 3863/30-1-2008)
ΣΧΕΤ: Επιστολή ΕΕΤΤ 12358/Φ.506/4-3-2008 (Αρ.Πρωτ.HOL:682/12-3-2008)

Aξιότιμοι κύριοι,

Σε συνέχεια της ως άνω σχετικής επιστολής, αναφέρουμε ότι δεν υφίσταται οιοδήποτε ζήτημα με την σύνδεση του εν λογω πελάτη, η οποία λειτουργεί κανονικά.
Η εταιρία μας επιδεικνύοντας τη δέουσα επιμέλεια, κατέβαλε κάθε δυνατή προσπάθεια προκειμένου να αποκατασταθούν οι οποίες δυσλειτουργίες, απόρροια πολλών παραγόντων, όπως επισήμαναν με τα σχόλια τους και οι τεχνικοί του ΟΤΕ,
οσάκις εκλύθηκαν από την εταιρία μας σε αντίστοιχη δήλωση βλάβης, καταλογίζοντας ακόμα και υπαιτιότητα πελάτη, καθώς ο εξοπλισμός δεν συγχρόνιζε εξαιτίας παρέμβασης τρίτου.

Λυπούμαστε πολύ για την ταλαιπωρία που υπέστη ο κ. Σταθόπουλος εντούτοις τονίζουμε ότι η εταιρία μας τηρεί απαρέγκλιτα τη σχετική νομοθεσία περί ηλεκτρονικών επικοινωνιών, καταβάλλοντας κάθε δυνατή προσπάθεια για την αντιμετώπιση των όποιων προβλημάτων που παρουσιάζονται κατά την παροχή των υπηρεσιών της .Σε κάθε περίπτωση, σας διαβεβαιώνουμε ότι η άμεση και ποιοτική εξυπηρέτηση των πελατών αποτελεί κεντρικό στόχο της εταιρίας μας, στα πλαίσια της αμοιβαίας εμπιστοσύνης, κατανόησης και σεβασμού.

Είμαστε στην διάθεση σας για κάθε περαιτέρω διευκρίνηση.

Με εκτίμηση


Ν….Ν…….ς
Νομικός Σύμβουλος
Διευθυντής Νομικής Υπηρεσίας και Ρυθμιστικών Υποθέσεων






Τι να πει κανείς το γελοίο του θέματος είναι ότι μου έριξαν και ευθύνες για το ότι δεν συγχρόνιζε το modem, ότι ευθύνομαι εγώ η ο “τρίτος.”
Οι τεχνικοί του ΟΤΕ μου έλεγαν δεν φταις εσύ φταίει η HOL η hol ο ΟΤΕ και τώρα μου τα ρίχνουν σε μένα.
Αυτός είναι ο τρόπος με των οποίο η hol αντιμετωπίζει την αδυναμία να ανταπεξέλθει στις υποχρεώσεις της, για όνομα του Θεού τι άλλο θα ακούσω, να τα βλέπετε εσείς για να ξέρετε πώς θα αντιμετωπιστείτε σε όποια προβλήματα .
Και για την ιστορία παραθέτω την δήλωση του τεχνικού της ΗOL.
Το ότι η σύνδεση μου λειτουργεί κανονικά δεν το σχολιάζω έχει από της 17 Νοεμβρίου να χτυπήσει τηλέφωνο στο σπίτι μου, πως λειτουργεί κανονικά μόνο αυτοί το ξέρουν.


Λουκάς Φ......... (29-Νοε-2007, 21:43:03) ASSIGN TO TSU-Βλάβες DSL HOL Inbound
Αδυναμία συγχρονισμού/Δήλωση βλάβης (Step Z)
Το κύκλωμα είναι ενεργοποιημένο
Ο πελάτης έχει σωστό Annex στο CPE του και στο κύκλωμα του
Η συνδεσμολογία είναι σωστή
Έχει το τελευταίο Firmware
Σε PSTN γραμμή δεν υπάρχει συναγερμός/fax/dublex
Ο πελάτης έχει φίλτρα τοποθετημένα στις τηλεφωνικές του σύσκευές
Εγινε δοκιμή χωρίς splitter και με αποσυνδεδεμένες τις τηλεφωνικές συσκευες. Δεν συγχρόνισε.
Έγινε reset to factory defaults και δεν συγχρόνισε. (δεν είναι πελάτης ειδικού χειρισμού)
Δοκιμάστηκαν καρφωτά vpi=8 και vci=35 σε κύκλωμα HOL σε PPPoE/LLC και το CPE ΔΕΝ συγχρόνισε.
Να δηλωθεί βλάβη για αδυναμία συγχρονισμού
Ενημερώθηκε ο πελάτης να αφήσει τον εξοπλισμό συνδεδεμένο στο ρεύμα και στην πρίζα του κυκλώματος

yianemma
07-05-08, 00:22
Τελικά τι έγινε με την περίπτωσή σου;

Εννοώ ποιος παραλήπτης των καταγγελιών σου εκτιμάς πως βοήθησε στην επίλυση του θέματός σου;
(αν βοήθησε)

Πάντως ποιος στη χάρη σου. Κοτζάμ διευθυντής νομικού τμήματος υπέγραψε...

panozz
08-05-08, 02:33
Ειλικρινά δεν ξέρω να σου απαντήσω με βεβαιότητα για το τι πραγματικά τους έκανε να ενδιαφερθούν, η καταγγελία στον συνήγορο του πολίτη καθώς και στη ΕΕΤΤ είναι ένα καλό μέτρο πίεσης, αλλά σε γενικές γραμμές δεν ιδρώνει το αυτί τους

........Auto merged post: panozz added 4 Minutes and 5 Seconds later........

ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΗ ΣΤΗΝ ΑΝΑΦΟΡΑ ΤΗΣ HOL


Οι παραπάνω ισχυρισμοί δεν έχουν καμία σχέση με την πραγματικότητα ,πιθανόν και θέλω να πιστεύω ότι οι προϊστάμενοι της HOL να μην έχουν ενημερωθεί από τους υφισταμένους τους για την πραγματική διάσταση του συγκεκριμένου προβλήματος, διαφορετική εκδοχή δεν θέλω ούτε να την διανοηθώ, γιατί σε αυτήν την περίπτωση αντικατοπτρίζετε μια γενική εικόνα για τον τρόπο που αντιμετωπίζετε ο πελάτης από τα νομικα τμηματα που με επιεικούς χαρακτηρισμούς χαρακτηρίζετε κωμικοτραγική, η πολιτική και η νοοτροπία μερικών να βγάλουμε το πελάτη τρελό κακόβουλο, σαμποτέρ για να δικαιολογήσουμε τα αδικαιολόγητα δεν αρμόζει σε σοβαρές εταιρίες, οι ισχυρισμοί ότι η σύνδεση μου λειτουργεί κανονικά δεν έχει καμία σχέση με την πραγματικότητα, δεν δόθηκε η δέουσα επιμέλεια και δεν κατεβλήθη κάθε δυνατή προσπάθεια, καθώς η όλη κατάσταση έδειχνε αποδιοργανωμένη με αδυναμία συνεννοήσεως των εμπλεκομένων, γεγονός που αποδεικνύετε από την πολύμηνη καθυστέρηση για την υλοποίηση της συνδέσεως μου, και συγκεκριμένα από της 17 Νοεμβρίου 2007, σε αντιθέσει με τον τωρινό μου πάροχο ΝΕΤΟΝΕ που σε 10 εργάσιμες ημέρες υλοποίησε την σύνδεση μου, με την υπ.αρ. 200802190078 αίτηση μου που αιτήθηκα, δηλαδή ο ΟΤΕ δημιουργησε προβληματα στην HOL, ενώ στην ΝΕΤΟΝΕ έκανε το χατίρι?
Σαφώς οι παραπάνω ισχυρισμοί είναι ευτελείς και γελοίοι, ας προσκομίσει ο κύριος νομικός σύμβουλος της HOL έναν λογαριασμό μου που να αποδεικνύει έστω και μια κλήση από το τηλέφωνο μου, που είναι νεκρό από της 17 Νοεμβρίου 2007, ενώ οφείλω να ομολογήσω ότι στον τελευταίο μήνα υπήρξε μερική σύνδεση με το internet με πολλά προβλήματα αποσύνδεσης, και ποτέ δεν κατεστει δυνατό να κάνω έστω και μια κλήση από την τηλεφωνική μου συσκευή, με αποτέλεσμα να απευθυνθώ σε άλλο πάροχο, αν αυτό χαρακτηρίζεται από την HOL σαν υλοποίηση σύνδεσης τα λόγια είναι περιττά .
Όσον αφόρα για τους τεχνικούς που ισχυριστήκαν ότι : (καταλογίζοντας ακόμα και υπαιτιότητα πελάτη, καθώς ο εξοπλισμός δεν συγχρόνιζε εξαιτίας παρέμβασης τρίτου.) είναι τελείως ανυπόστατα, ονόματα δεν έχουν ? ας το καταθέσουν εγγράφως, επώνυμα τους προκαλώ.
Ποιοι είναι αυτοί ?
Αν δεν το κάνουν μόνοι τους θα αναγκαστούν να καταθέσουν στις αρμόδιες δικαστικές αρχές καθώς η υπόθεση βρίσκετε καθ οδό προς την δικαιοσύνη, καθώς και σε αρμόδιο εισαγγελέα που απευθύνθηκα και προς έκπληξη μου έδειξε μεγάλο ενδιαφέρον για την υπόθεση μου.
Επίσης σε εξέλιξη βρίσκετε και καταγγελία μου στον συνήγορο του καταναλωτή.
Για την ιστορία και του λόγου το αληθές προσκομίζω δήλωση αναφοράς βλάβης τεχνικού της HOL που δεν μου καταλογίζει οποιαδήποτε υπαιτιότητα.

Παρακαλώ ενημερώστε με έγγραφος για τις ενέργειες σας.


Με εκτίμηση
Σταθόπουλος Παναγιώτης

panozz
08-05-08, 21:35
Hellas online A.E.
Διεύθυνση Νομικών και Ρυθμιστικών Υποθέσεων
Αδριάνειου 2
11525 Αθήνα
Πληροφοριες:Ξ.Κ………ς


Αθήνα 24 Απρίλιου 2008
Αριθ.Πρωτ.1739/04-08

ΠΡΟΣ: Υπουργείο Ανάπτυξης
Γενική Γραμματεία Καταναλωτή
Δ/νση Προστασίας Καταναλωτή
Τμήμα Β
Πλατεία Κάνιγγος
10181 Αθήνα
Υπόψη κας Α.Σ……….
ΚΟΙΝ: κ Π.Σταθοπουλο

ΘΕΜΑ: Διαμαρτυρία κ.Σταθοπουλου

ΣΧΕΤ: Επιστολή Γ.Γ. Καταναλωτή Ζ2-3013/15-02-2008 (Αρ.Πρωτ. HOL; 513/26-02-2008)

Αξιότιμοι Κύριοι.,

Σε συνέχεια της ως άνω σχετικής επιστολής, σας γνωρίζουμε ότι ο κ.Σταθοπουλος προεβη σε διακοπή της μεταξύ μας συνεργασίας, με αίτημα το οποίο η εταιρεία μας θα διεκπεραιώσει άμεσα. Αναφορικά δε με το τεχνικό πρόβλημα που αντιμετώπισε ο εν λογω συνδρομητής, επισημαίνουμε ότι η εταιρεία μας προεβη σε όλες τις απαραίτητες ενέργειες και ενδελεχείς ελέγχους προκειμένου νατο αποκαταστήσει, μεταξύ των άλλων και υποβάλλοντας επτά αιτήματα άρσης βλάβης στον ΟΤΕ και αποστέλλοντας τεχνικούς μας στον χώρο του εν λογω συνδρομητή. Εντούτοις δεν κατεστη δυνατή η επίλυση του ως άνω τεχνικού προβλήματος μέχρι την ημερομηνία που ο κ.Σταθοπουλος γνωστοποίησε την επιθυμία για τερματισμό της μεταξύ μας συνεργασίας.
Είναι αυτονόητο ότι ο κ.Σταθοπουλος δεν προκείτε να επιβαρυνθεί για το χρονικό διάστημα που υπήρξε το σχετικό τεχνικό ζήτημα.
Αναφορικά με την αναμονή που συνάντησε στο τηλεφωνικό μας κέντρο ο κ.Σταθοπουλος, επισημαίνουμε ότι, λόγω των νέων προϊόντων που διέθεσε η Hellas online στην ελληνική αγορά καθώς και λόγο εσωτερικών διαρθρωτικών αλλαγών (συνέπεια , μεταξύ των άλλων, της εξαγοράς της εταιρίας Αττικές Τηλεπικοινωνίες από την Hellas online), έχει πραγματικά παρατηρηθεί μεγαλύτερη αναμονή στο τηλεφωνικό μας κέντρο. Σας γνωρίζουμε όμως ότι αυτή την περίοδο η εταιρεία μας μελετά την άμεση εφαρμογή συγκεκριμένων διαδικασιών προκειμένου να αντιμετωπίσει το ως άνω ζήτημα τόσο με την επιπρόσθετη στελέχωση των τμημάτων που χειρίζονται τις τηλεφωνικές κλήσεις των πελατών, όσο και με την υλοποίηση δωρεάν αναμονής στο τηλεφωνικό της κέντρο .Επιπλέον η εταιρία μας διαθέτει δωρεάν αριθμό κλήσης (800 400 13844) ώστε οι συνδρομητές να λαμβάνουν οποιαδήποτε πληροφορία σχετίζεται με πιθανή βλάβη στην υπηρεσία τους χωρίς να χρεώνονται πιθανή αναμονή που θα συναντήσουν στο τηλεφωνικό μας κέντρο (13844).
Λυπούμαστε ιδιαιτέρως για την οποία αναστάτωση υπέστη ο κ.Σταθοπουλος,
εντούτοις τονίζουμε ότι η εταιρία μας τηρεί απαρέγκλιτα τη σχετική νομοθεσία περί ηλεκτρονικών επικοινωνιών, καταβάλλοντας κάθε δυνατή προσπάθεια για την αντιμετώπιση των όποιων προβλημάτων παρουσιάζονται κατά την παροχή των υπηρεσιών της. Σε κάθε περίπτωση , σας διαβεβαιώνουμε ότι η άμεση και ποιοτική εξυπηρέτηση των καταναλωτών αποτελεί κεντρικό στόχο της εταιρίας μας, στα πλαίσια βεβαίως της αμοιβαίας εμπιστοσύνης, κατανόησης και σεβασμού.
Είμαστε στην διάθεση σας για κάθε περαιτέρω διευκρίνιση.

Hellas online

yianemma
08-05-08, 21:59
Πότε σου κοινοποιήθηκε η απάντηση της HOL;

aa144
08-05-08, 22:00
ο κ.Σταθοπουλος δεν προκείτε να επιβαρυνθεί

Έτσι τόστειλαν στο Υπουργείο έ;

Εντάξει τότε, αφού δεν προκείτε...

rav3n
08-05-08, 22:38
Οντως.. το βραχυκυκλωμα στη διαδρομη του βροχου προφανως ειναι υπαιτιοτητα ΟΤΕ - και μπραβο στην υπομονη του χρηστη που το εξακριβωσε με ανεξαρτητο τεχνικο. Δε μπορω να καταλαβω (εδω κλεινουμε πονηρα το ματι) γιατι ο τεχνικος του ΟΤΕ ειπε "ξερά" οτι φταιει η HOL...

για τον ιδιο λογο που μαλλον απεργουν για το θεμα με την Deutsche telekom..
ειναι λαμογια και μπορει να χρειαστει να δουλεψουν.. ;)

........Auto merged post: rav3n added 6 Minutes and 58 Seconds later........


Έτσι τόστειλαν στο Υπουργείο έ;

Εντάξει τότε, αφού δεν προκείτε...

αυτο με τους λογαριασμους ειναι ενα θεμα..παει ο λογαριασμος ενω ο αλλος εχει προβλημα..ειναι τραγικα εκνευριστικο..αλλα οφειλετε προφανως στην απουσια συνεργασιας μεταξυ του λογιστικου και του τεχνικου τμηματος..παντως σιγουρα σε περιπτωση βλαβης γινετε πιστωση για το χρονικο διαστημα που δεν ειχε υπηρεσιες καποιος.

yianemma
08-05-08, 23:19
.παντως σιγουρα σε περιπτωση βλαβης γινετε πιστωση για το χρονικο διαστημα που δεν ειχε υπηρεσιες καποιος.


Είναι σίγουρο αυτό;

Γιατί πέρα από την αποκατάσταση της βλάβης που προφανώς ζητάει κάποιος σε μία καταγγελία η πίστωση είναι το πρώτο που θα ζητήσει.

rav3n
08-05-08, 23:39
Είναι σίγουρο αυτό;

Γιατί πέρα από την αποκατάσταση της βλάβης που προφανώς ζητάει κάποιος σε μία καταγγελία η πίστωση είναι το πρώτο που θα ζητήσει.

100% ...μολις κλισει μια βλαβη απο το τεχνικο..ζητας να γινει πιστωση.. με αποτελεσμα να σου πιστωσουν το διαστημα που μπορουν να επιβεβαιωσουν οτι ειχες βλαβη..

georgex
08-05-08, 23:41
Στην ΕΕΤΤ κοινοποιήθηκε η καταγγελία σας με Αριθμό Πρωτοκόλλου ΕΕΤΤ 67057/17-12-07. Στην εν λόγω καταγγελία δεν αναφέρετε με ποια εταιρία συγκεκριμένα αντιμετωπίζετε πρόβλημα, με αποτέλεσμα να μην μπορούμε να δρομολογήσουμε την πρέπουσα διαδικασία. Είμαστε στη διάθεσή σας για κάθε περαιτέρω διευκρίνιση ή πληροφορία..

Ήμουν πολύ απογοητευμένος την ημέρα που σας έγραψα τα παραπόνα μου που παρέλειψα να αναφέρω το όνομα της εταιρίας που με ταλαιπωρεί εδώ και αρκετό καιρό, ακόμη και αυτήν την στιγμή που σας γράφω, δεν έχει καταστεί δυνατό για λόγους που φυσικά δεν είμαι σε θέση να γνωρίζω, η υλοποίηση της σταθερής τηλεφωνίας και φυσικά και το internet, ανακεφαλαιώνοντας είμαι χωρίς τα παραπάνω από τις 14 Νοεμβρίου, η οδύσσεια μου λοιπόν συνεχίζετε και όχι μόνο,

Σε μένα ακόμη μου ζητάνε λογαριασμό παγίου για την περίοδο που δεν είχαν συνδέσει την γραμμή μου και δεν παρείχαν adsl κάτι που υπέγραψε και ο τεχνικός της intracom που στείλανε τότε...
Μέχρι σήμερα παραμένει σαν υπόλοιπο... και σαφώς γραψανε και αυτοί αλλά και η ΕΕΤΤ που το είχα καταγείλει την όλη αυθαιρεσία.... ξέρεις στο ιστορικό καταγγελιών...
Πάλι καλά που σε σένα σου απαντήσανε !!! και απορώ πως και γιατί :hmm: ...

Φίλη μου παρότι είχε ακυρώσει αίτηση σύνδεσης με HOL και παρότι προηγήθηκαν αμέτρητες καταγγελίες σε ΕΕΤΤ και λοιπά Ινστιτούτα ακόμη και σήμερα της στέλνουν πάγια !!!!!!
Αναγκάστηκε βέβαια από τον 2ο μήνα να πάρει άλλο νούμερο ...

Δεν νομίζω ότι μπορείς να βρεις ούτε το δίκιο σου ούτε τον κατάλληλο για να διεκδικήσει το δίκιο σου είτε πας σε ΕΕΤΤ είτε σε οποιο άλλο ινστιτούτο... γιατί πολύ απλά είναι ένα μπάχαλο η οργάνωσή τους... και σαφώς δεν είσαι ούτε μπατζανάκης τους για να νοιαστούν ούτε κουμπάρος τους ;)

Τι να λέμε τώρα και γιατί να επαναλαμβανόμαστε... .
Σιγά μην ιδρώσει κανενός το αυτί... .
Και αν καμιά φορά γίνει έστω μία κίνηση είναι για να δικαιολογήσουν την ύπαρξη τους και αυτή με δελτία τύπου και ελάχιστες φορές δυσανάλογα με τις περιπτώσεις με πρόστιμα ...
Βέβαια η ουσία είναι ότι η ανικανότητα που επιδικνύουν και επιδικνύει κάθε αντίστοιχη ομάδα υπεύθυνων ... και καλά οργανισμών ... είναι να ενδυναμώσουν την αυθαιρεσία των εταιριών τηλεπικοινωνίας...

foyltaka
08-05-08, 23:42
Οντως.. το βραχυκυκλωμα στη διαδρομη του βροχου προφανως ειναι υπαιτιοτητα ΟΤΕ - και μπραβο στην υπομονη του χρηστη που το εξακριβωσε με ανεξαρτητο τεχνικο. Δε μπορω να καταλαβω (εδω κλεινουμε πονηρα το ματι) γιατι ο τεχνικος του ΟΤΕ ειπε "ξερά" οτι φταιει η HOL...

Γιατί φταίει η HOL ,οπως πολύ ορθά εξήγησε ο xmperop ;)


Φίλε panozz απ'οτι διάβασα η HOL, ο ανεξάρτητος τεχνικός αλλά και του ΟΤΕ είπαν το ίδιο πράγμα ότι το πρόβλημα υπάρχει στα 1750μ περίπου.
Τώρα αν λάβουμε υ'οψιν μας ότι ο τεχνικός του ΟΤΕ μίλησε την γραμμή μέχρι τον κατανεμητή και κατ επέκταση έγινε και ο έλεγχος καλωδίωσης μέχρι το καλώδιο του παρόχου που τερματίζει στην πόρτα του dslam της HOL είναι ηλίου φαεινότερο ότι το βραχυκύκλωμα είναι είτε στο ζευκτικό καλώδιο του Γ.Κ. με το dslam της HOL είτε στο ίδιο το dslam της HOL ( ο τεχνικός του ΟΤΕ δεν μπορεί ούτε του επιτρέπεται να κάνει κάτι περισσότερο ).
Σέ κάθε περίπτωση θα έπρεπε να ελεγχθεί το dslam της HOL από τεχνικό της κάτι το οποίο σπανιότατα γίνεται.
Αν τώρα υπάρχει βλάβη στο καλώδιο του παρόχου η στην πόρτα του dslam της HOL θα πρέπει η hol να ζητήσει εγγράφως την αλλαγή του ορίου στον Γ.Κ. κάτι το οποίο δεν κάνουν παρά μόνο όταν φτάσει ο κόμπος στο χτένι γιατί χρεώνεται ο πάροχος 35ευρώ.
Αποτέλεσμα για πολλοστή φορά ταλαιπωρία...........

Εξάλλου η HOL ,έδειξε το πραγματικό της πρόσωπο ,με το να μετακυλίσει τις ευθύνες στον πελάτη της .:down:

georgex
08-05-08, 23:44
100% ...μολις κλισει μια βλαβη απο το τεχνικο..ζητας να γινει πιστωση.. με αποτελεσμα να σου πιστωσουν το διαστημα που μπορουν να επιβεβαιωσουν οτι ειχες βλαβη..


Αυτό θα ήταν το ιδανικό ... κάτι που στην περίπτωσή μου εδώ και 5-6 μήνες δεν ισχύει...
Θαρείς και μιλάς σε προσωπικό με μνήμη ψαριού είναι ....

@ ADSLgr.com All rights reserved.