PDA

Επιστροφή στο Forum : Ανεμιστηράκι για chipset?



viper2004
02-05-05, 13:26
Τραβηξε χοντρη βλαβη (παλεται ο ανεμιστηρας ) ειναι albatron η μητρικη (athlon xp 2400) και τα ανεμιστηρακια για το chipset ειναι καπως περιεργα δλδ δεν ειναι ακριβως διαγωνια οι βιδες αλλα λιγο ποιο κατω απο της γωνιες! ειναι καπως παλαια η μητρικη και δεν ξερω που να ψαξω και πως να το βρω γιατι τα μαγαζια της γειτονιας μου!

Μπορειτε να μου δωσετε τουλαχιστον κανενα τιπ για αλλη μητρικη που να παιρνει τον 2400 ι καναν 64 γιιατι το κοβω να μην βρισκω πουθενα το μυξοπαραξενο ανεμιστηρακι :(

megahead13
02-05-05, 13:37
Εντάξει μην τρελένεσαι. Τα chipset γενικά δεν τραβάνε τα ζόρια που τραβάνε οι επεξεργαστές. Στην προηγούμενη μητρική μου (μια Asus A7V133) είχα βγάλει το ανεμιστηράκι του chipset, γιατί μου έσπαγε τα νεύρα με το βουητό που έκανε. Ήταν έτσι για πάνω από δυο χρόνια και δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα. Ούτε καν ψύκτρα δεν είχε...

Πάντως, αν ντε και καλά θες να βάλεις ανεμιστηράκι, και δε βρίσκεις κάτι που να ταιριάζει, μπορείς να αγοράσεις ψύκτρα για chipset. Το ξέρω πως είναι λ@λ@κία να δίνεις έτσι χρήματα, άσε που ίσως να χρειαστείς να βγάλεις όλη την μητρική, προκείμένου να κάνεις τη μόντα, αλλά προσωπικά άλλη λύση δε μπορώ να σκεφτώ...

Υ.Γ. Με την ευκαιρία: Χρόνια πολλά σε όλους!!!

viper2004
02-05-05, 13:53
Με την ευκαιρία: Χρόνια πολλά σε όλους!!!

επισης


αλλα ειναι 24/7 ανοιχτο για να κατεβαζει και μπορει καμια φορα να παιξω κανα UT2004 k LINEAGE2!
θα αντεξει?

Wasp667
02-05-05, 14:01
Ποιος ο λόγος να υπάρχει ανεμιστηράκι στο chipset; Άντε καμιά ψύκτρα εντάξει...Εδώ κάνουμε ό,τι μπορούμε
για λιγότερο θόρυβο κι εσύ θέλεις κι άλλο; Θα έλεγα να το αφήσεις ως έχει...

viper2004
02-05-05, 14:07
δεν μπορω να τω αφησω ετσι γιατι εχει βλαβη και μουγκριζει και πρεπει να φαει 2-3 κλωτσιες για να ερθει στα κανονικα db!
(οταν ανοιιγει ολα αυτα)

Wasp667
02-05-05, 14:13
Δεν το διατύπωσα καλά μάλλον (σίγουρα δηλαδή)
Συμφωνώ με τον megahead13 να το βγάλεις τελείως και να το (chipset) αφήσεις έτσι...

Nick2k2
02-05-05, 16:56
Δεν υπάρχει problem παίδες. Και μένα το ανεμηστηράκι του chipset μετά απο κάποιο διάστημα άρχισε να κάνει ένα θόρυβο, και στην αρχη δεν το πιασα τι ήταν, αλλά ήταν τελικά το fan του chipset. Το έκανε συνήθως όταν τον άνοιγα, ή και άλλες φορές όταν ήταν ανοιχτός, και απο οτι είδα μάγκωνε ο ανεμιστήρας σε ένα σημείο και δεν γύριζε με αποτέλεσμα αυτό το βουητό. Συνήθως με λίγη βοήθεια που τον έδινα με το δάχτυλο έπαιρνε μπρος και σταματούσε.

Το πρόβλημα όμως χειροτερεύε με τον καιρό(το έκανε συχνότερα)και σκέφτηκα να τον αλλάξω αλλα τελικά μετα απο κάποιες μέρες, το ανεμηστηράκι σταμάτησε να το κάνει και είτε δεν γυρίζει καθόλου είτε γυρίζει σε πολύ λίγες στροφές οπότε και δεν ακούγεται. Έχασε δηλαδή την αρχική δυναμική του. Αλλά παρόλα αυτά ποτε δεν αντιμετώπισα το παραμικρό, και ώρες ανοιχτό να τον έχω και να παιζω καποιο game, απλά ζεσταινόνται λίγο παραπάνω αλλά τπτ το ιδιαίτερο. Βέβαια υπάρχει και μια μικρή ψύκτρα κάτω απο τον fan οπότε βοηθάει αρκετά πιστεύω. Γιαυτό και δεν χρειάζεται να ανησυχείς.

octap
02-05-05, 17:30
Το βγαζεις και αφήνεις την ψύχτρα μόνο.
Αν υπάρχει αρκέτη κυκλοφορεία αέρα στο κουτί σου δεν θα έχεις κανένα πρόβλήμα...
Το ανεμηστηράκι το βάζουν συνήθως οι εταιρίες για να γλιτώσουν καμία mobo απο τα παιδιά που κάνουν overclocking χωρίς να παίρνουν τα...κατάλληλα μέτρα.

KILLERman
04-05-05, 15:35
Εμένα που έφαγε κόλλημα το ανεμιστηράκι της ψύκτρας της GPU (Gigabyte υλοποίηση: ati radeon 9700 pro) :cry: :cry: :cry:
Υπάρχει πιθανότητα να βρω ανεμιστηράκι ή πάω για αντικατάσταση της ψύκτρας;

megahead13
04-05-05, 16:30
Εμένα που έφαγε κόλλημα το ανεμιστηράκι της ψύκτρας της GPU (Gigabyte υλοποίηση: ati radeon 9700 pro) :cry: :cry: :cry:
Υπάρχει πιθανότητα να βρω ανεμιστηράκι ή πάω για αντικατάσταση της ψύκτρας;
Νομίζω πως ναι. Για κάρτες γραφικών είναι ποιο εύκολα τα πράγματα. Το κακό είναι πως δεν ξέρω τη Σαλονίκη, για να σου έλεγα καταστήματα που θα μπορούσες να βρεις ανεμιστηράκι για την κάρτα σου

asikamin
04-05-05, 16:35
Πουλάνε έτοιμα κιτ ψύξης γαι m/b και Gpu, σε πολλά καταστήματα.
Απο προσωπική εμπειρία: MAKΡΙΑ ΤΟ BLOWER ΑΠΟ ΤΟΥς ΑΝΕΜΗΣΤΗΡΕΣ...
Έτσι την πάτησα κ'εγώ με τον ανεμηστήρα του τσιπσετ,.Παρά είναι μικρός για τόσα μποφωρ.

KILLERman
05-05-05, 02:35
Νομίζω πως ναι. Για κάρτες γραφικών είναι ποιο εύκολα τα πράγματα.

Να βρω ανεμιστηράκι ή ψύκτρα είναι πιο εύκολο


Πουλάνε έτοιμα κιτ ψύξης γαι m/b και Gpu, σε πολλά καταστήματα..

Ναι αλλά εγώ θέλω να αντικαταστήσω το ανεμιστηράκι μόνο να μου βγει κανά ενάμιση ευρώ:-k

[Εδιτ]
Τελικά πήραμε με 18 Euro το Vga Silencer REv. 3 (αναφορικά...) [/εδιτ]

@ ADSLgr.com All rights reserved.