PDA

Επιστροφή στο Forum : HelpDesk & Linux



tschris
02-05-05, 15:02
-καλησπέρα.

-καλησπέρα.

-μπορώ να μιλήσω με κάποιον να με βοηθήσει να "σεταρο" τη σύνδεση μου στο Linux;

-δεν υπάρχει κάποιος υπάλληλος που να ξέρει από Linux κύριε τώρα.

-μάλιστα, και ποια μέρα και ώρα μπορώ να καλέσω που θα δουλεύει ο συγκεκριμένος υπάλληλος;

-ο συνάδελφος δεν δουλεύει πλέον εδώ.

-!!! Δηλαδή δεν έχετε kotzam ΧΟΛ έναν τεχνικό που να γνωρίζει από Linux;

-Όχι.

-κι εγώ τι θα κάνω

-(παύση)

-Καλά σοβαρά μιλάτε τώρα

-Ναι

-Ευχάριστο πολύ.

-Παρακαλώ.

-Αν και θα σκεφτώ πολύ τώρα που λήγει η σύνδεση μου να την ανανεώσω.

-ok θα τω προωθήσω στο αρμόδιο τμήμα.


Έχω την αίσθηση ότι τω αρμόδιο τμήμα θα είναι ο σκουπιδοντενεκές. Αν και μακάρι να βγω ψεύτης και να βγει κανένα HOWTO για δημιουργία σύνδεσης Linux (και όχι μονο για dial-up αλλα και για DSL που θέλω εγώ :D )

mastermind
02-05-05, 17:39
Με τα φραγκοδίφραγκα που δίνουν στους τεχνικούς δύσκολα θα βρουν σοβαρό άνθρωπο! Αν και η hol είναι απο τις πιο σοβαρές εταιρίες του χώρου πάσχει. Πάρε αύριο τηλέφωνο και ζήτα να μιλήσεις με τον διευθυντή του τμήματος ή τελοσπάντων με κάποιο υπεύθυνο...χώστα κανονικά!

didaskalo
02-05-05, 21:33
Στην hol, δεν μπορείς να μιλήσεις με τον διευθυντή του τμήματος!!! Πρέπει να τον ζητήσεις, να αναφέρεις για ποιο λόγο τον θές, να αφήσεις τα στοιχεία σου και τέλος να περιμένεις αν και πότε θα σε καλέσει αυτός!!!

mastermind
02-05-05, 23:31
Ωραία τότε να ξέρω να μην βάλω hol! Τελικά με την forthnet μου φαίνεται θα μείνω!! Σιγά μην τους παρακαλάω κιόλας;) Αν ήμουν συνδρομιτής θα έστελνα συνέχεια αιτήσεις παραπόνων!

enwsitis21
03-05-05, 00:02
Γιατί κάνει τόση εντύπωση το γεγονός ότι τα helpdesk δέν γνωρίζουν από Linux;
Πόσες εταιρείες υπάρχουν έξω στην αγορά που να κάνουν μαθήματα για Linux;
Κάνουμε εμείς κάτι έτσι ώστε η πλάστιγγα της ζυγαριάς να μή γέρνει πάντα πρός τη Microsoft και τα Windows;

tschris
03-05-05, 01:37
εγώ κάνω τω εξής ... πρήζω κοσμάκη στο forum να καταφέρω επιτέλους να κάνω setup τω linuxaki μου για να μπορώ να μπαίνω στο δίκτυο και μετά αν ξαναποσταρω από win εμενα τρυπα μου τη μυτούλα!

αφού από Linux όλα γίνονται μέχρι και msn βρήκα!

να έβρισκα πως να σεταρω και τω κόλο speedtouch :(

sdikr
03-05-05, 01:40
Αν επιλέξεις το pppoa profile Που έχει το speedtouch, και με dhcp θα πρέπει να σου δουλέψει

Ενα πράγμα που μπορεί να σε παιδεύει είναι το dns, δοκίμασε να κάνεις Ping 195.170.0.2 αν πέρνεις απάντηση τότε βλέπει Internet αλλά θα πρέπει να δηλώσεις το dns του Isp σου

mastermind
03-05-05, 09:35
Αυτό που με πειράζει με τις εταιρίες δεν είναι πως δεν έχουν ιδέα σε διάφορους τομείς αλλα οτι δεν ξέρουν τι πάει να πει επαφή με το κοινό! Σωστή αντιμετώπιση θα ήταν αν αφου το ζητούσες σε συνδεαν με τον προυστάμενο για περαιτέρω πληροφορίες-εξηγήσεις-παράπονα!

Νικαετός
03-05-05, 10:05
Αυτό που με πειράζει με τις εταιρίες δεν είναι πως δεν έχουν ιδέα σε διάφορους τομείς αλλα οτι δεν ξέρουν τι πάει να πει επαφή με το κοινό! Σωστή αντιμετώπιση θα ήταν αν αφου το ζητούσες σε συνδεαν με τον προυστάμενο για περαιτέρω πληροφορίες-εξηγήσεις-παράπονα!

Τότε Master , αυτή θα ήταν και η μόνη εργασία , που θα έκανε ο προϊστάμενος ;)

mastermind
03-05-05, 10:41
Σε τι διαφέρει τότε απο το οτε? Μάλλον σε τιποτα! Δηλαδή αύριο άν βάλει δικά της κέντρα dslam (λέμε τώρα) και έχεις πρόβλημα θα σου λένε τα ίδια όπως και οι τωρινοι? Ας είχαν έναν άνθρωπο να κάνει μόνο αυτή την δουλειά...

tschris
03-05-05, 10:44
Αν επιλέξεις το pppoa profile Που έχει το speedtouch, και με dhcp θα πρέπει να σου δουλέψει

Ενα πράγμα που μπορεί να σε παιδεύει είναι το dns, δοκίμασε να κάνεις Ping 195.170.0.2 αν πέρνεις απάντηση τότε βλέπει Internet αλλά θα πρέπει να δηλώσεις το dns του Isp σου

προφανώς pppoa έχω στο speedtouch όπως άλλωστε έχω και για τα win. τo router στα win είναι σεταρισμένο καλά και παίζει οποτε δεν τo πειράζω. όσον αφορά τα dns έβαλα αυτά τις χολ αλλα και πάλι δεν παίζει τo πρόβλημα μου είναι μάλλον αλλου και έχει να κάνει με την κάρτα δικτύου μου. τo Linux δεν βλέπει καν τω router. αν τo δει όλα ok φαντάζομαι θα είναι.

NetTraptor
03-05-05, 11:03
Το Linux δεν είναι plug-n-play και επίσης από διανομή σε διανομή υπάρχει διαφορά στα γραφικά setup tools έως ένα βαθμό!

Τώρα βέβαια για συνδέσεις lan – ADSLModem δεν είναι δα και πυρηνική φυσική και με τις ποιο απλές ρυθμίσεις gateway, subnet, IP και DNS το Internet παίζει τζάμι!

Τώρα αν βέβαια δεν μπορείς να δουλέψεις σε Linux υπάρχουν και τα Windows. :lol: Επίσης αν η συνδεσμολογία που θες είναι USB Modem to PC εεεεεε μάλλον τον κατασκευαστή του μόντεμ πρέπει να βρίσεις και όχι την HOL

tschris
03-05-05, 11:13
Τώρα αν βέβαια δεν μπορείς να δουλέψεις σε Linux υπάρχουν και τα Windows. :lol: Επίσης αν η συνδεσμολογία που θες είναι USB Modem to PC εεεεεε μάλλον τον κατασκευαστή του μόντεμ πρέπει να βρίσεις και όχι την HOL

σε ποιο ακριβώς σημείο έβρισα τη χολ?

μια χαρά μπορώ να δουλέψω σε linux με τo σετάρισμα της κάρτας δικτύου δεν έχω εξοικείωση (ακόμα) γι΄αυτο θέλω βοήθεια από τον isp μου για να ξεπεράσω τo πρόβλημα.

ευχάριστω για τις πολύτιμες κενολογίες σου

(το Modem ειναι το speedtouch οπότε δεν είναι USB)

NetTraptor
03-05-05, 11:33
Tην ενέργεια σου μάλλον θα πρέπει να την σπαταλήσεις κάπου αλλού πχ διάβασμα για linux θα σε σώσω 2-3 σελιδουλες τζιέρι μου για αρχή. Γράψε αυτές τις εντολές και σώσε τις επίσης σε κάποιο start up αρχείο στο linux σου

ifconfig eth0 inet InterfaceIP broadcast BroadcastIP netmask SubnetMask up

Αυτό για να setaris την κάρτα δικτύου με IP

route add -net default gw ModemIP

Για να δώσεις gateway

Πχ. ifconfig eth1 inet 10.14.146.31 broadcast 10.14.146.64 netmask 255.255.255.192 up
route add -net default gw 10.14.146.3

Και βρες και το resolve.conf αρχείο σου και βαλε αυτές τις δυο γραμμές και σώσε…

nameserver 194.30.220.114
nameserver 194.30.220.117

Αν το μοντεμ σου κάνει DNS relay βαλε μόνο το IP του modem
Should work under all linux!

tschris
03-05-05, 13:01
λοιπόν, στο configuration του Yast στο suse στο πεδίο για network card λέει Asustek Ethernet controller configured ας eth0 via DHCP και όταν κάνω αυτό που λες εσύ περνώ ένα error του τύπου

interface eth0 could not με up hardware could not found.

η κάρτα δικτύου είναι μια 3com ενσωματωμένη πάνω στην Άσους μητρική μου ... τω μονο που μπορώ να φανταστώ είναι ότι δεν παίζει σε linux. κατά τα αλλα δεν μου έρχεται κάτι. γενικά τω linux συμπεριφέρεται σαν να μην υπάρχει καθόλου κάρτα δικτύου (hardware)
παρoτι ότι στο network configuration δείχνει ότι την έχει βρει την κάρτα δικτύου

tschris
03-05-05, 16:41
κατέληξα μετά από μια ερευνα so web ότι η κάρτα δικτύου μου 3C940 η 3C2000 που είναι ενσωματωμένη στην μητρική μου Άσους P4 K800 έχει πρόβλημα με τω SuSe 8.2 οποτε και έψαξα να βρω drivers ...τους οποιους δεν βρήκα αλλα και να έβρισκα τι θα τους έκανα?

καμια ιδέα?

NetTraptor
04-05-05, 18:20
Χωρίς να ψάξω πουθενά… για drivers ή τίποτα τέτοιο (που να σου πω 3com πρέπει να έχει … θα το κοιτάξω αλλά τώρα φεύγω από δουλειά)…. Λέω να ποιούμε ένα καφέ να σου δώσω καμιά κάρτα που περισσεύει να ευρεις την υγειά σου… είχα και εγώ κάτι κόλπα με μια ενσωματωμένη nVidia… :-)

tschris
04-05-05, 23:53
ευχάριστο παρα πολύ για την καλή θέληση αλλα a) δεν είμαι αθηνα b) βρήκα drivers τους έβαλα ...έπαιξαν όλα κανονικότατα και μετά το restart ΤΖΙΦΟΣ μουλάρωσε και δεν έπαιζε με tpt ούτε όταν προσπαθησα να ξαναπεράσω τους drivers μου έλεγε τότε module 3c2000.o already exist gmt :(

tschris
09-05-05, 12:49
evala suse 9.2 prof kai hsixasa htan provliam me tous drivers sas efxaristo olous. sorry gia ta greeklish alla tora postaro apo linux kai akoma psaxno pos vazo to elliniko keyboard :D

WAntilles
09-05-05, 16:40
Όλα αυτά θα είχαν λυθεί σε ένα τεταρτάκι εάν είχες διανομή που να μην σου δένει τα χέρια και να μπορείς εύκολα να κάνεις recompile έναν kernel.

Βλέπετε λοιπόν ότι οι θεωρούμενες "εύκολες" διανομές, στην πραγματικότητα εάν δεν γουστάρουν το hardware σας όπως έρχονται από τη μάνα τους, τελικά μόνο πιο εύκολες δεν είναι.

Σας δένουν χειροπόδαρα.

nickg78
09-05-05, 16:57
Μήπως κάποιες εταιρείες πρέπει να αρχίσουν να εκπαιδεύουν λίγο τους τεχνικούς τους, να τους μάθουν ότι το ADSL δουλεύει και στο Linux; Γνώσεις πυρηνικής φυσικής θέλει;

Κι εμένα ένας γνωστός μου είχε πάρει στον ISP του, για να του πουν πώς να σετάρει τον router και μόλις τους είπε ότι έχει Linux, σήκωσαν τα χέρια ψηλά, λέγοντάς του "Δεν υποστηρίζουμε Linux". Έτσι απλά... χωρίς να προσπαθήσουν καν να του πουν να ανοίξει τον browser του.

Όλο και περισσότεροι απλοί χρήστες προχωρούν στη χρήση Linux, επομένως οι ISP θα πρέπει να είναι σε θέση να τους παρέχουν υποστήριξη. Μάλλον τους είναι δύσκολο να μάθουν στους τεχνικούς τους ότι η ρύθμιση του router μέσα από Linux γίνεται εξίσου απλά με τα "πατζούρια": με τη χρήση ενός browser.

tschris
09-05-05, 17:04
Γνώσεις πυρηνικής φυσικής θέλει;

γνώσεις πυρηνικής φυσικής έχω γνώσεις Linux δεν έχω!! σε πληροφορώ ότι ποιο εύκολα καταλαβαίνεις πυρηνική παρα πως γίνετε να φτιάξεις ένα οδηγό

nickg78
09-05-05, 17:11
Δεν φταις εσύ γι' αυτό, αλλά ούτε και το Linux. :)

Φταίνε τα Windows, γιατί το μόνο που έμαθαν στον κόσμο είναι να πατάνε ένα κουμπί: "Next".

Με γραμμή εντολών μπορείς να κάνεις πολύ περισσότερα πράγματα και να έχεις πολύ καλύτερο έλεγχο στα πάντα σε σχέση με το γραφικό interface.

xlntstay
20-05-05, 22:48
Γιατι ρε παιδια ειναι κακο το "next"......απλα ο φοβος απο οτι εχω καταλαβει ειναι για καποιους κολλημενους linuxαδες που αν κατι το κανουν τα Win το ιδιο δεν πρεπει να γινεται με τιποτα στο linux....τοσο μεγαλη εξεληξη ειναι μια απλη φιλικη ευχρηστη διανομη linux.....καλη η γραμμη εντολων αλλα ενας installer ειναι τοσο δυσκολο να ενσωματωθει...?Λεω εγω τωρα που δεν ειμαι και linux expert (Suse 9.2 σε ΡΙΙΙ 800).

@ ADSLgr.com All rights reserved.