PDA

Επιστροφή στο Forum : Περίεργες ταχύτητες από ftps



steli0s
23-01-08, 12:18
Καλησπέρα,

Πρόσφατα ενεργοποιήθηκα στο ιδιόκτητο δίκτυο της Forthnet και εχω παρατηρησει το εξής:

Εκτός απο τον ftp της forthnet που πιανει ταχυτητες 800-900 max για καθε αρχειο που θα βαλω να κατεβει, σε συνδεσεις ειτε σε ftp του εξωτερικου (π.χ. Ευρώπη) ειτε σε ελληνικους (π.χ. ftp.ntua.gr), δεν μπορω να πιασω ταχυτητα μεγαλύτερη των 270-275 kb/s. Ειναι σαν να εχει καποιον κοφτη και να σταματαει εκει. Αν βαλω βεβαια παραλληλα πολλα αρχεια, κατεβαινουν ολα με 275 το καθενα...

Υποψιαστηκα μηπως ειναι καποια ρυθμιση του ρουτερ (Zyxel P-660HW-D1), αλλα δεν νομιζω απο τη στιγμη που απο τον ftp της forthnet πιανω τετοιες ταχυτητες...

Καμια ιδεα; :hmm::hmm:

hel
23-01-08, 12:37
Kατέβασε από apple ftp για να δούμε αν ισχύει αυτή η θεωρία.

steli0s
23-01-08, 12:57
Απο ftp.apple.com 120 kb/s κολλημενο εκει.
Απο www.apple.com/trailers 1.15 mb/s σταθερα...

Shade
23-01-08, 16:54
Κατι παιζει με τις ρυθμησεις σου μαλλον...

steli0s
23-01-08, 17:02
Μιλησα με Forthnet και μου ειπαν πως απο τη στιγμη που απο το site της Apple (όχι από τον ftp της) και απο τον ftp τους κατεβαζω με 800-900 δεν υπαρχει προβλημα...

Το ftp.ntua.gr μου ειπαν οτι εχει κοφτη στα 230 kb/s και οτι γι' αυτο πιανω τετοιες ταχυτητες.
Οσο για αλλους ftp εκτος Ελλαδος, μου ειπαν πως πιθανως να περιοριζουν το bandwidth για χωρες σαν την Ελλαδα, ενω σε αλλες να το αφηνουν ανοιχτο...

Πολυ μπερδεμενα μου ακουγονται ολα αυτα, παντως και απο τον ftp της mozilla ταχυτητα πανω απο 150-180 δεν επιασα...

Αν εχει κανενας καμια αλλη ιδεα, ας την πει.

Εσεις πιανετε μεγαλυτερη ταχυτητα του 230 απο το ftp.ntua.gr;

deniSun
23-01-08, 17:33
Είναι θέμα server.
Κάποιοι server έχουν όριο στο κατέβασμα.
Ο ntua παρουσιάζει ενίοτε κάποια προβλήματα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.