PDA

Επιστροφή στο Forum : Pirelli Pirelli και ενεργοποίηση WDS



shatzi
23-01-08, 12:36
Καλησπέρα

Θα θελα να ενεργοποιήσω το WDS στον router, αλλά παρατήρησα πώς από On telecoms δεν είναι ενεργοποιημένο και αναρωτιέμαι αν σε κάποιους είναι και σε κάποιους άλλους δεν είναι, μιας και θέλω να επεκτείνω με έναν άλλον router το ασύρματο δίκτυο, και δυστυχώς για να κάνω τον δεύτερο router να δουλεύει σαν repeater θα πρέπει στον router της On να ενεργοποιήσεις το WDS.
Υπάρχει λόγος που το έχουν απενεργοποιημένο?
Νομικά είναι σωστοί να το έχουν απενεργοποιημένο?
Με πάτημα το συγκεκριμένο μπορώ να κάνω διακοπή του συμβολαίου μου, χωρίς οικονομικές επιπτώσεις?

Ευχαριστώ.

cnp5
23-01-08, 12:57
Καλησπέρα

Θα θελα να ενεργοποιήσω το WDS στον router, αλλά παρατήρησα πώς από On telecoms δεν είναι ενεργοποιημένο και αναρωτιέμαι αν σε κάποιους είναι και σε κάποιους άλλους δεν είναι, μιας και θέλω να επεκτείνω με έναν άλλον router το ασύρματο δίκτυο, και δυστυχώς για να κάνω τον δεύτερο router να δουλεύει σαν repeater θα πρέπει στον router της On να ενεργοποιήσεις το WDS.
Υπάρχει λόγος που το έχουν απενεργοποιημένο?
Νομικά είναι σωστοί να το έχουν απενεργοποιημένο?
Με πάτημα το συγκεκριμένο μπορώ να κάνω διακοπή του συμβολαίου μου, χωρίς οικονομικές επιπτώσεις?

Ευχαριστώ.

Ναι, το WDS δε παίζει στο παρών firmware του pirelli. Το έχουμε αναφέρει στην On, όπως και το πρόβλημα με το fix check box στον DHCP server.

Για την άλλη ερώτησή σου... μήπως το παρατραβάς λίγο ;)
Δε νομίζω να υποχρεώνει κανείς την on να προσθέσει αυτή τη λειτουργία στο modem της. Το τονίζω το "της" γιατί ανήκει στην On και όχι στο πελάτη. Αν έβλεπες το firmware πριν τον Αύγουστο θα έλεγες... "πάλι καλά που βάλανε και αυτά που έχει τώρα".

Το WDS (Wireless Distribution System) δεν είναι κάτι το απαραίτητο και ούτε υπάρχει σε όλα τα wireless modem/router. Επίσης κανείς δε το διαφήμισε ή υποσχέθηκε και ούτε αναφέρετε στο συμβόλαιό σου.

Η μόνη περίπτωση που θα μπορούσες νομικά να κάνεις κάτι, είναι αν εσύ είχες ζητήσει ρητά και το έγραψες και στο συμβόλαιο με την On και η On το αποδέχθηκε. Τότε μπορείς εσύ να κινήσεις νομικά διαδικασίες και να ζητήσεις τη διακοπή του συμβολαίου, αφού οι όροι που υπογράψατε δε τηρούνται.

shatzi
23-01-08, 13:06
Με αυτήν την λογική δεν θα έπρεπε να μας δώσουν καν access στα router μιας και όπως λες και εσύ το router είναι ιδιοκτησία της On και όχι των συνδρομητών, και όταν υπέγραψες το συμβόλαιο δεν έγραφε πουθενά ότι θα έχεις access πάνω στον router, απλά όλοι μας το θεωρήσαμε αυτονόητο ότι θα έχουμε. Και καλά να είναι όπως τα λες, δεν θα έπρεπε να έχουμε την δυνατότητα να βάλουμε δικό μας εξοπλισμό? Από την στιγμή που δεν μας δίνει την δυνατότητα για δικό μας εξοπλισμό εεε θα πρέπει να μας δώσουν access. Στην τελική δεν μπορώ να καταλάβω που θα επηρεάσει αν ενεργοποιήσουν το WDS.

cnp5
23-01-08, 13:26
Με αυτήν την λογική δεν θα έπρεπε να μας δώσουν καν access στα router μιας και όπως λες και εσύ το router είναι ιδιοκτησία της On και όχι των συνδρομητών, και όταν υπέγραψες το συμβόλαιο δεν έγραφε πουθενά ότι θα έχεις access πάνω στον router, απλά όλοι μας το θεωρήσαμε αυτονόητο ότι θα έχουμε. Και καλά να είναι όπως τα λες, δεν θα έπρεπε να έχουμε την δυνατότητα να βάλουμε δικό μας εξοπλισμό? Από την στιγμή που δεν μας δίνει την δυνατότητα για δικό μας εξοπλισμό εεε θα πρέπει να μας δώσουν access. Στην τελική δεν μπορώ να καταλάβω που θα επηρεάσει αν ενεργοποιήσουν το WDS.

Δικό σου εξοπλισμό μπορείς να βάλεις και κανένας δε στο απαγορεύει... Αλλά από την άλλη η On δε θέλει να κάνει και support στο τι modem μπορείς να πάρεις και φυσικά τι ρυθμίσεις πρέπει να βάλεις για να παίξουν όλες οι υπηρεσίες.
Για Internet, OnCinema και OnRec βάζεις όποιο ADSL2+ modem θέλεις, οι ρυθμίσεις έχουν αναφερθεί πολλές φορές. Το μόνο που δε θα παίζει (στις περισσότερες περιπτώσεις) είναι η OnTV.

Και πάλι δε καταλαβαίνω από που συμπεραίνεις ότι το WDS είναι standard και θα πρέπει να υπάρχει... Στο μέλλον μπορεί και να παίξει, να το φτιάξουν... ποιος ξέρει, αλλά θα εξαρτηθεί (μάλλον) από τη καλή διάθεση της On ;)

Για το αν επηρεάζει ή όχι την On η προσθήκη του WDS... και ναι και όχι. :)
Αν η On θεωρεί ότι το WDS είναι advanced option (και προσθέτει αξία στο προϊόν) τότε θα το δίνει στους επαγγελματίες μόνο (On Office κτλ).

Κατά καιρούς έχουν ακουστεί πολλά για νέο firmware (και εδώ που τα λέμε... έχει αργήσει και λίγο). Ίσως λοιπόν σε επόμενες εκδόσεις να παίζει... μέχρι τότε είτε ζεις με την απουσία του WDS ή βάζεις κάποιο modem δικό σου που το υποστηρίζει.

shatzi
23-01-08, 13:32
Παρένθεση…….. η περιμένεις να λήξει το συμβόλαιο σου και επιτέλους αλλάζεις παροχο. :)

gangel
23-01-08, 13:44
Για εμένα είναι τρομερή παράλειψη το wds.; Αν δε το βάλουν στα επόμενα firmware θα είναι άξιοι της μοίρας τους...

shatzi
23-01-08, 13:52
Ε όπως και να το κάνουμε είναι βλακεία ένα απλό πραγματάκι το οποίο εμένα με εξυπηρετεί αφάνταστα να μην το έχουν ενεργοποιημένο. Καταλαβαίνω να μην έχουν ενεργοποιημένα κάποια τα οποία μπορούν να επηρεάσουν τις υπηρεσίες τους, αλλά είναι υπερβολικοί όπως και να το κάνουμε. Και γενικά τον Έλληνα δεν είναι να τον πολύ περιορίζεις.

cnp5
23-01-08, 14:09
Για εμένα είναι τρομερή παράλειψη το wds.; Αν δε το βάλουν στα επόμενα firmware θα είναι άξιοι της μοίρας τους...

Άξιοι της μοίρας τους δε ξέρω αν θα είναι... :)
Πάντως δε το θεωρώ και τρομερή απώλεια... Φυσικά και θα ήταν καλοδεχούμενο και σίγουρα κάποιους (όπως τον φίλο shatzi) θα τους λύσει τα χέρια... αλλά για την πλειοψηφία η ύπαρξη ή όχι του WDS θα είναι αδιάφορη.


Ε όπως και να το κάνουμε είναι βλακεία ένα απλό πραγματάκι το οποίο εμένα με εξυπηρετεί αφάνταστα να μην το έχουν ενεργοποιημένο. Καταλαβαίνω να μην έχουν ενεργοποιημένα κάποια τα οποία μπορούν να επηρεάσουν τις υπηρεσίες τους, αλλά είναι υπερβολικοί όπως και να το κάνουμε. Και γενικά τον Έλληνα δεν είναι να τον πολύ περιορίζεις.
Αυτά είναι τα κακά των custom build modem router, που εταιρίες δίνουν για αποκλειστική χρήση στα δίκτυά τους...
Ο περιορισμός των δυνατοτήτων τους, εξυπηρετεί είτε την εύκολη χρήση, εγκατάσταση και διόρθωση ή τις marketing επιλογές του κάθε παρόχου.
Το έχω πει πολλές φορές στο παρελθόν, ότι δηλαδή η On θεωρεί το pirelli modem της σαν μέρος των παρεχόμενων υπηρεσιών. Με τη λογική αυτή όλες οι δυνατότητες του modem έχουν και κάποια αξία και σε διαφορετικά πακέτα (On Home, On Office, On Enterprise κτλ) έχουν έξτρα κόστος.
Η λογική αυτή δεν είναι συνηθισμένη στην Ελλάδα (τώρα κάνει τα πρώτα της βήματα... δυστυχώς) αλλά σαν πρακτική έχει εφαρμοστεί στο εξωτερικό από πολλούς παρόχους.

gangel
23-01-08, 14:53
Άξιοι της μοίρας τους δε ξέρω αν θα είναι... :)
Πάντως δε το θεωρώ και τρομερή απώλεια... Φυσικά και θα ήταν καλοδεχούμενο και σίγουρα κάποιους (όπως τον φίλο shatzi) θα τους λύσει τα χέρια... αλλά για την πλειοψηφία η ύπαρξη ή όχι του WDS θα είναι αδιάφορη.
Θα είναι άξιοι της μοίρας τους σίγουρα γιατί

1. Έχουν ένα πολύ καλό ρούτερ με το 50% των δυνατοτήτων του να λειτουργούν.

2. Δεν είναι advanced η λειτουργία του να δώσεις πρόσβαση σε ένα access point στο επάνω όροφο πχ. Από τη στιγμή που διαφημίζει ασύρματο ρούτερ είναι αυτονόητο ότι θα έχει τη δυνατότητα να συνδέεται με άλλο ασύρματο ρούτερ ή access point!

mulopotamitis
23-01-08, 16:28
τι ειναι το wds ρε παιδια?

shatzi
23-01-08, 16:34
τι ειναι το wds ρε παιδια?

Είναι ένα σύστημα το οποίο επιτρέπει την ασύρματη επικοινωνία μεταξύ δυο και παραπάνω Routers. Χοντρικά

http://en.wikipedia.org/wiki/Wireless_Distribution_System

mulopotamitis
23-01-08, 17:41
αυτη η ασυρματη επικοινωνια των routers γινετε για να συνδεθει ενας υπολογιστης πανω στο πρωτο ρουτερ χρησιμοποιοντας το δευτερο σαν ''καρτα ασυρματου δικτυου'' για παραδειγμα? ρωταω γιατι εγω εχω δυο ασυρματα ρουτερ, το pirelli και ενα αλλο και θα ηθελα να συδεσω το pc μου στο pirelli ασυρματα διαμεσου ομως του αλλου ρουτερ, να το χρησιμοποιησω δλδ σαν ασυρματη καρτα δικτυου του pc μου. γινετε?

shatzi
23-01-08, 17:53
αυτη η ασυρματη επικοινωνια των routers γινετε για να συνδεθει ενας υπολογιστης πανω στο πρωτο ρουτερ χρησιμοποιοντας το δευτερο σαν ''καρτα ασυρματου δικτυου'' για παραδειγμα? ρωταω γιατι εγω εχω δυο ασυρματα ρουτερ, το pirelli και ενα αλλο και θα ηθελα να συδεσω το pc μου στο pirelli ασυρματα διαμεσου ομως του αλλου ρουτερ, να το χρησιμοποιησω δλδ σαν ασυρματη καρτα δικτυου του pc μου. γινετε?

Το θες για να επεκτείνεις σε εμβέλεια το ασύρματο δίκτυο σου. Πχ έχεις on εσύ και θες και ο δίπλα γείτονας να τραβήξει από σένα ασύρματα χωρίς καλώδια. Αυτό που θες εσύ γίνετε με την προϋπόθεση να συνδέσεις τα 2 router μαζί και στην συνέχεια το ασύρματο να χρησιμοποίει σαν gateway τον router της on και να βγαίνεις στο internet.

mulopotamitis
23-01-08, 18:02
αντι δλδ να αγορασω μια καρτα ασυρματου δικτυου και να την τοποθετησω στον υπολογιστη μου θελω να χρησιμοποιησω το αλλο modem που εχω για να συνδεθω ασυρματα στο pirelli. αυτο μπορω να το κανω αυτη την στιγμη? η' δεν το υποστιριζει το τωρινο firmware του pirelli?

gangel
23-01-08, 19:47
αντι δλδ να αγορασω μια καρτα ασυρματου δικτυου και να την τοποθετησω στον υπολογιστη μου θελω να χρησιμοποιησω το αλλο modem που εχω για να συνδεθω ασυρματα στο pirelli. αυτο μπορω να το κανω αυτη την στιγμη? η' δεν το υποστιριζει το τωρινο firmware του pirelli?Με ασύρματη κάρτα συνδέτεται με άλλο ρούτερ δε μπορεί να συνδεθεί ασύρματα.

Mirmidon
24-01-08, 16:10
'Ισως αυτοι ειναι οι λογοι που η ΟΝ καθυστερει ή δεν θα ενεργοποιησει ποτε το WDS :


"Two disadvantages to using WDS are:

* Wireless throughput is cut approximately in half for each WDS repeating "hop", i.e. an AP that data flows through before hitting the wired network. This is because all transmissions use the same channel and radio and must be retransmitted to reach the wired LAN.
* Dynamically assigned and rotated encryption keys are usually not supported in a WDS connection. This means that dynamic Wi-Fi Protected Access (WPA) and other dynamic key assignment technology in most cases can not be used, though WPA using pre-shared keys is possible. This is due to the lack of standardisation in this field, which will hopefully be resolved with the upcoming 802.11s standard. As a result only static WEP or WPA keys may be used in a WDS connection, including any STAs that associate to a WDS repeating AP."

Aς μη ξεχανμε οτι οι συνδρομητες της δεν διαθετουν ολοι την τεχνολογικη "ωριμοτητα" να ζησουν με τους παραπανω περιορσμους.Επισης το πραγμα θα "χοντραινε" αν αναλογιστουμε και τα τυχον προβληματα που θα παρουσιαστουν σε καποιους που θα εκαναν χρηση του WDS, με αποτελεσμα την περαιτερω φορτιση του Customer Care τους και των τεχνικων για την επιλυση τους.

giorghs
24-01-08, 16:53
Αν η On θεωρεί ότι το WDS είναι advanced option (και προσθέτει αξία στο προϊόν) τότε θα το δίνει στους επαγγελματίες μόνο (On Office κτλ).

Πάντως, είναι πολύ cool, να πουλάς τις δυνατότητες του router ως δική σου υπηρεσία... ;-)

gangel
24-01-08, 18:25
Πάντως, είναι πολύ cool, να πουλάς τις δυνατότητες του router ως δική σου υπηρεσία... ;-)Είδες; Η εξυπνάδα ξεχειλίζει σ'αυτή την εταιρία...

@ ADSLgr.com All rights reserved.