PDA

Επιστροφή στο Forum : Ενεγοποιηθηκα με οτε και ο λογαριασμος της forthnet δεν εχει διακοπει



therion
23-01-08, 15:13
Στις 21/1 ενςργοποιήθηκα με οτε.Στις 3/1 ειχα κανει την αιτηση εξουσιοδότησης στον οτε,για να με διακοψει απο forthnet. Oμως εδώ και τρεις μέρες,ο λογαριασμός μου στην 4νετ υπάρχει ακομα.Λειτουργει και το email,κανονικα,και εννοειτε λειτουργουν κανονικότατα και οι κωδικοι.Τους παιρνω τηλ και μου λένε,οτι ειμαι ακόμα πελάτης,και δεν βλέπουν πουθενα οτι ανληκω σε αλλο πάροχο.Μετα παίρνω στο oteshop Που εκανα την αιτηση,και μου λένε οτι εχουν στειλει διακοπή,απλά μπορει να μην εχει ολοκληρωθει ακομα.Διοτι επειδη συμφωνα με τουσ καινουργιους κανόνες δεν πρεπει να μεινω χωρις ιντερνετ,για αυτο δεν εγινε πρώτα διακοπή απο forthnet,και μετα ενεργοποιηση με οτε,επειδή τ διαστημα αυτο θα ημουν χωρις νετ.Το θέμα ειναι γιατι στην forthnet δεν μπορουν να δουν αν η διακοπή προχωράει;

deniSun
23-01-08, 17:28
Το mail λειτουργεί για ένα διάστημα μετά την διακοπή.
Διακοπή γίνεται στην αρχή κάθε μήνα και εφόσον τους ενημερώσεις έγκυρα (τουλάχιστον 1 εβδομάδα πριν τελειώσει ο μήνας).
Αν δεν τους ενημερώσεις έγκυρα ο λογαριασμός σου ισχύει, χρεώνεσαι κανονικά ακόμα και αν έχεις μεταφερθεί αλλού.
Αυτό ισχύει σε όλους τους παρόχους.

Computerakias
23-01-08, 20:32
Το mail λειτουργεί για ένα διάστημα μετά την διακοπή.
Διακοπή γίνεται στην αρχή κάθε μήνα και εφόσον τους ενημερώσεις έγκυρα (τουλάχιστον 1 εβδομάδα πριν τελειώσει ο μήνας).
Αν δεν τους ενημερώσεις έγκυρα ο λογαριασμός σου ισχύει, χρεώνεσαι κανονικά ακόμα και αν έχεις μεταφερθεί αλλού.
Αυτό ισχύει σε όλους τους παρόχους.

δηλαδη εγω που εφυγα απο οτε και πηγα forthnet, επρεπε να παω στον οτε να τα διακοψω?? η forthnet δεν με ακυρωσε απο συνδρομητη στον οτε?

therion
24-01-08, 01:43
Το mail λειτουργεί για ένα διάστημα μετά την διακοπή.
Διακοπή γίνεται στην αρχή κάθε μήνα και εφόσον τους ενημερώσεις έγκυρα (τουλάχιστον 1 εβδομάδα πριν τελειώσει ο μήνας).
Αν δεν τους ενημερώσεις έγκυρα ο λογαριασμός σου ισχύει, χρεώνεσαι κανονικά ακόμα και αν έχεις μεταφερθεί αλλού.
Αυτό ισχύει σε όλους τους παρόχους.


Mα πως γινεται αυτο που λες;Να σου πω ενα παραδειγμα.Οταν κανει καποιος αιτηση στην forthnet για double play,η forthnet σε διακόπτει απο οτε,και οτε γνωριζει οτι εφυγες απο αυτον,και μαλιστα σε πιστωνει για τον χρονο που δεν χρησιμοποίησες απο την συνδρομή του.Στην δική μου περίπτωση δεν θα έπρεπε η forthnet να με διακόψει απο πελάτη εφόσον το ιντερνετ ανήκει πλέον στον οτε;Yποτίθεται οτι εχω κάνει αίτηση εξουσιοδότησης στον οτε,για να με διακόψει απο την forthnet.Πως στο δι....! ηforthnet δεν γνωρίζει τίποτα;

gastone_2005
24-01-08, 03:58
Mα πως γινεται αυτο που λες;Να σου πω ενα παραδειγμα.Οταν κανει καποιος αιτηση στην forthnet για double play,η forthnet σε διακόπτει απο οτε,και οτε γνωριζει οτι εφυγες απο αυτον,και μαλιστα σε πιστωνει για τον χρονο που δεν χρησιμοποίησες απο την συνδρομή του.Στην δική μου περίπτωση δεν θα έπρεπε η forthnet να με διακόψει απο πελάτη εφόσον το ιντερνετ ανήκει πλέον στον οτε;Yποτίθεται οτι εχω κάνει αίτηση εξουσιοδότησης στον οτε,για να με διακόψει απο την forthnet.Πως στο δι....! ηforthnet δεν γνωρίζει τίποτα;

Η εξουσιοδότηση που δίνεις στον εκάστοτε πάροχο αφορά το τεχνικό κομμάτι της διακοπής, όχι το τιμολογιακό..Θα συνεχίσουν να σου έρχονται λογαριασμοί αν δεν κάνεις διακοπή..;)

deniSun
24-01-08, 09:07
Το mail πολύ καλά κάνουν και στο αφήνουν ενεργό μέχρι να ενημερώσεις τους φίλους/πελάτες σου ότι άλλαξες διεύθυνση.
Οι λογαριασμοί απενεργοποιούνται στο τέλος κάθε μήνα (αρχή του επόμενου).
Καμία σχέση δεν έχει η διακοπή της γραμμής σου με την διακοπή του λογαριασμού σου.
Αν ζητήσεις διακοπή στις 1 του μηνός τότε μπορείς αύριο να πας σε άλλο πάροχο αλλά τον μήνα θα τον χρεωθείς ολόκληρο.
Την κάθε εταιρεία δεν την νοιάζει αν κάνεις και πόσο χρήση του λογαριασμού σου.
Αν είσαι σε ιδιόκτητο είναι άλλη περίπτωση.

andreasp
24-01-08, 11:21
Η εξουσιοδότηση που δίνεις στον εκάστοτε πάροχο αφορά το τεχνικό κομμάτι της διακοπής, όχι το τιμολογιακό..Θα συνεχίσουν να σου έρχονται λογαριασμοί αν δεν κάνεις διακοπή..;)

Επειδη ειναι καφενείο η Forthnet, θα συνεχίσουν να έρχονται λογαριασμοί.
Οχι ότι υπάρχει καμιά προβλεπόμενη διαδικασία , που λέει οτι πρέπει να πάς στο καφενείο και να καταφέρεις να βγάλεις άκρη μαζί τους, για να κόψεις την σύνδεση.

Απλά προτείνω στον φίλο, επειδή είμαι στην ίδια φάση μαζί του, να το ΚΥΝΗΓΗΣΕΙ !!! με την Forthnet, αλλιώς βλέπω να του έρχονται λογαριασμοί για όλη του την ζωή.

JULIANIK
24-01-08, 12:31
Εγω ειχα ενα απλο account 768 στην TELLAS,
το οποιο (διαπιστωμενα) διεκοψα αρχες Μαίου 2007.
Ε, ολο το καλοκαιρι μου στελνανε νεους λογαριασμους να πληρωσω... ενω μου χρωστουσαν κι ολας.
Τελικα, μου εστειλαν προ ημερων ενα φακελο για να παω να εισπραξω το 1 ευρω και 9 λεπτα που μου χρωστουσαν.
Φυσικα, στα 2-3 τηλ που τους εχω παρει, εχω ηδη πληρωσει περισσοτερα απο αυτα που μου χρωστουσαν.
9 μηνες για εκκαθαριση...
Λογιστηρια του κω...

therion
24-01-08, 13:01
Οκ τους παιρνω τωρα τηλέφωνο να μου στειλουν την φορμα διακοπής!

@ ADSLgr.com All rights reserved.