PDA

Επιστροφή στο Forum : Πίστωση παγίου ύστερα από διακοπή ADSL μέσω forthnet



coltpower
23-01-08, 17:14
Καλησπέρα σε όλους!

Χρησιμοποιούσα adsl μέσω ΑΡΥΣ (2Mbps) από τη forthnet & πλήρωνα 29,50€/μήνα. Στις 12/12 έκανα αίτηση στη Netone για φορητότητα σταθερού και ADSL και στις 12/1 μεταφέρθηκα στο νέο πάροχο.

Στέλνω λοιπόν email στη forthnet ζητώντας να μου πιστώσουν τον 1 μήνα που είχα προπληρώσει και ποτέ δεν χρησιμοποίησα λόγω της παραπάνω μετάβασης.
Με κάλεσε πριν λίγο μία κοπέλα και μου ανέφερε ότι κάτι τέτοιο δεν είναι εφικτό, λόγω του τρόπου τιμολόγησης που έχουν και ότι όλα αυτά αναγράφονται και στο συμβόλαιο που έχω υπογράψει.:shock:

Έξαλλη εγώ τη ρωτάω πως είναι δυνατόν ο πΟΤΕ να μου επιστρέφει το ποσό που αντιστοιχεί στο διάστημα που δεν έχω χρησιμοποιήσει τις υπηρεσίες του και η forthnet να μην κάνει το ίδιο και η απάντηση που μου έδωσε είναι ότι ο κάθε πάροχος λειτουργεί διαφορετικά.

Και ερωτώ με τη σειρά μου, αφού διάβασα και ξαναδιάβασα την παράγραφο 7 του συμβολαίου που αφορά Χρεώσεις - Πληρωμές, σε ποιο σημείο κύριοι αναγράφεται ότι είμαι υποχρεωμένη να σας πληρώσω για μια υπηρεσία που δεν χρησιμοποιώ? :confused:

Το ποσό που διεκδικώ είναι 29,5€ . Έχει τύχει σε κανέναν παρόμοιο περιστατικό? Όντως οι υπόλοιποι πάροχοι εκτός του πΟΤΕ δεν πιστώνουν όταν προπληρώνεις τις υπηρεσίες τους?

Εγώ πάντως 1η φορά το άκουσα σήμερα από την εν λόγω κοπέλα :down:

deniSun
23-01-08, 17:25
Ξαναδοκίμασε να επικοινωνήσεις μαζί τους και 2 και 3 φορές γιατί μπορείς να έπεσες σε άσχετους.
Ζήτησε και με mail να σου απαντήσουν γραπτά.

Mvp
23-01-08, 18:01
Χμμ. Είμαι περίπου ίδια περίπτωση. Έκανα μεταφορά από 1Bill σε SoHo. Μου ήρθε σε ξεχωριστό φάκελο πιστωτικός λογαριασμός κοντά στα 30Ε. Όταν ήρθε και ο κανονικός λογαριασμός του SoHo πήγα στο κατάστημα της Forthnet στην Πάτρα για να μου τα συμψηφίσουν και να πληρώσω τη διαφορά. Η κοπέλα μου είπε πως δε μπορούσε να το κάνει γιατί δεν το επιτρέπει λέει το σύστημα που έχουν. Μου είπαν να πάω να πληρώσω σε τράπεζα και θα μου τα συμψηφίσουν εκεί. Κι έτσι έγινε. Βέβαια η τράπεζα τσίμπησε την προμήθια της (1,5Ε) αλλά τι να κάνεις.

Λογικά θα σου έρθει πιστωτικός λογαριασμός. Αργεί λίγο, εμένα μου ήρθε κανα δίμηνο (ή τρίμηνο, δε θυμάμαι) μετά την αλλαγή προγράμματος. Τωρά ελπίζω να μην σε γράψουν κανονικά αφού σε έχασαν από πελάτη:hmm:

CptBill
23-01-08, 22:03
H κοπελα δεν ηξερε που παν τα τεσσερα. Δεν ειναι δυνατον να τους προπληρωνουμε και οταν αλλαζουμε παροχο να αρνουνται να μας δωσουν τα λεφτα μας.

Πως δηλαδη ο ΟΤΕ μου εστειλε ο πιστωτικο λογαριασμο οταν πηγα σε full llu??

Κατσε να τελειωσει το 12μηνο μου στη forthnet και τους αποχαιρετω. Αυτη η εταιρια παει με αυτοματο πιλότο.

nnn
23-01-08, 22:04
Θα κοπεί πιστωτικό, προφανώς έπεσες σε ανενημέρωτη υπάλληλο.

amnis
24-01-08, 00:38
Θα κοπεί πιστωτικό, προφανώς έπεσες σε ανενημέρωτη υπάλληλο.

Οχι μονο δεν θα κοπει πιστωτικο αλλα μπορει να ερθει
και αλλος νεος γογαριασμος διμηνου απο την Forthnet....!
Εχω κανει ηδη καταγγελια για αυτο το θεμα της τιμολογισης
και της μη επιστροφης που εφαρμοζει η παραπανω εταιρια και
περιμενω απαντηση....
Εμενα προσοπικα 3 διαφορετικοι υπαλληλοι της μου ελεγαν οτι
μετα το 2μηνο της τιμολογισης θα διακοπω και αναγκαστικα να το καταγγειλω
δεν ειχα αλλο τροπο αντιδρασης.

........Auto merged post: amnis added 5 Minutes and 21 Seconds later........


Καλησπέρα σε όλους!

Χρησιμοποιούσα adsl μέσω ΑΡΥΣ (2Mbps) από τη forthnet & πλήρωνα 29,50€/μήνα. Στις 12/12 έκανα αίτηση στη Netone για φορητότητα σταθερού και ADSL και στις 12/1 μεταφέρθηκα στο νέο πάροχο.

Στέλνω λοιπόν email στη forthnet ζητώντας να μου πιστώσουν τον 1 μήνα που είχα προπληρώσει και ποτέ δεν χρησιμοποίησα λόγω της παραπάνω μετάβασης.
Με κάλεσε πριν λίγο μία κοπέλα και μου ανέφερε ότι κάτι τέτοιο δεν είναι εφικτό, λόγω του τρόπου τιμολόγησης που έχουν και ότι όλα αυτά αναγράφονται και στο συμβόλαιο που έχω υπογράψει.:shock:

Έξαλλη εγώ τη ρωτάω πως είναι δυνατόν ο πΟΤΕ να μου επιστρέφει το ποσό που αντιστοιχεί στο διάστημα που δεν έχω χρησιμοποιήσει τις υπηρεσίες του και η forthnet να μην κάνει το ίδιο και η απάντηση που μου έδωσε είναι ότι ο κάθε πάροχος λειτουργεί διαφορετικά.

Και ερωτώ με τη σειρά μου, αφού διάβασα και ξαναδιάβασα την παράγραφο 7 του συμβολαίου που αφορά Χρεώσεις - Πληρωμές, σε ποιο σημείο κύριοι αναγράφεται ότι είμαι υποχρεωμένη να σας πληρώσω για μια υπηρεσία που δεν χρησιμοποιώ? :confused:

Το ποσό που διεκδικώ είναι 29,5€ . Έχει τύχει σε κανέναν παρόμοιο περιστατικό? Όντως οι υπόλοιποι πάροχοι εκτός του πΟΤΕ δεν πιστώνουν όταν προπληρώνεις τις υπηρεσίες τους?

Εγώ πάντως 1η φορά το άκουσα σήμερα από την εν λόγω κοπέλα :down:

Ακριβως το ιδιο προβλημα ειχα και το κατηγγειλα στην ΕΕΤΤ
Ελπιζω να εχω νεα συντομα....!
:whistle:

nnn
24-01-08, 00:43
Επέτρεψε μου να έχω forthnet πολλλλά χρόνια και να έχω αλλάξει αρκετές φορές τρόπο σύνδεσης με αυτήν, Pstn, Isdn, Adsl, Αρυς, το πιστωτικό βγαίνει αλλά αργείιιιιιιι :rolleyes:

coltpower
25-01-08, 14:18
Είμαι σίγουρη ότι εάν πχ έκανα 2play, δηλαδή παρέμενα στην εταιρία, θα μου έκαναν πίστωση στον επόμενο λογαριασμό που θα λάμβανα ή θα έκαναν κάτι σαν συμψηφισμό.
Στην προκειμένη περίπτωση που γίνεται μετάβαση σε άλλο πάροχο, με ενημέρωσε γνωστός μου που εργαζόταν παλιά στη forthnet ότι πρέπει να μου ζητήσουν αριθμό λογαριασμού για να καταθέσουν το ποσό που πρέπει να πιστωθεί.
Ετοίμασα email να τους στείλω, στο οποίο αναγράφω ότι επιθυμώ γραπτή απάντηση και όχι τηλεφωνική, γιατί όσο να'ναι ο γραπτός λόγος είναι αυτός που μένει

@ ADSLgr.com All rights reserved.