PDA

Επιστροφή στο Forum : Κάθε τετάρτη τα ίδια...



blk
23-01-08, 18:30
Τρίτη βδομάδα στην σειρά και πάλι δέν έχουμε adsl.
Όπως και τις 2 προηγούμενες βδομάδες έτσι και σήμερα πάλι το internet έχει πέσει.
Ο λόγος... κάνει synchronize το router αλλά δεν παίρνει ip.
Την πρώτη φορά μετά από δήλωση βλάβης το μεσημέρι τελικά την επόμενη μέρα ήρθε.
Την δεύτερη φορά τετάρτη απόγευμα πέφτει.Συνέχεια τηλέφωνα στο 121 η θα μίλαγε ή δεν θα το σήκωνε κανείς και μετά θα έπεφτε η γραμμή.Η βλάβη τελικά δώθηκε πέμπτη πρωί.
Μέχρι και παρασκευή βράδυ που είναι ανοιχτή η δουλειά δέν είχε έρθει.Την δευτέρα το πρωί που ήρθα είχε επανέλθει. Να πώ επίσης ότι τους πήρα 5-6 φορές και η γνωστή απάντηση...θα επικοινωνήσουν μαζί σας.Μέχρι και τώρα που μιλάμε δέν με έχουν πάρει ακόμα.
Σήμερα πάλι τα ίδια, γύρω στις 3 τσουπ πάρτο πάλι κάτω.Τηλ για βλάβη και τα γνωστά.
Το πρόβλημα είναι ότι συγχρονίζει η γραμμή αλλά δέν πέρνει ip.
Πήρα σήμερα να ζητήσω κάποιον υπεύθυνο να μάθω τι γίνετε αλλά η κοπέλα μου λέει έγω είμαι υπεύθυνη...πείτε μου.
Δυστυχώς δέν μπορώ να μάθω ούτε τι έχει γίνει ούτε τι φταίει για αυτό.
Μήπως κάποιος έχει κανένα παρόμοιο περιστατικό;
Και το κακό είναι ότι κάθε πέμπτη έχουμε εξετάσεις για keycert και άμα δέν έχει internet παπαλα οι εξετάσεις.
Η γραμμή είναι 2Mbit Οτε με Otenet Office Static

garibaldi
23-01-08, 18:41
Παρόμοιο πρόβλημα είχα και εγώ όταν ήμουν ΟΤΕνετ στην Νέα Κηφισιά (Καστρί). Ειδικά τις Τετάρτες, μηδέν internet. Ηταν ο λόγος που έφυγα τρέχοντας από ΟΤΕ. Εχω εντοπίσει το πρόβλημα στην τραγική καλωδίωση της περιοχής και στα πιτταρισμένα dslam του ΟΤΕ στην περιοχή. Τώρα με ΟΝ μόνο στα 5000/500 έχω κατορθώσει να συγχρονίσω, αλλά τουλάχιστον σήμερα Τετάρτη έχω internet.... Τι να πω...... Απόγνωση

sdikr
23-01-08, 18:51
Τρίτη βδομάδα στην σειρά και πάλι δέν έχουμε adsl.
Όπως και τις 2 προηγούμενες βδομάδες έτσι και σήμερα πάλι το internet έχει πέσει.
Ο λόγος... κάνει synchronize το router αλλά δεν παίρνει ip.
Την πρώτη φορά μετά από δήλωση βλάβης το μεσημέρι τελικά την επόμενη μέρα ήρθε.
Την δεύτερη φορά τετάρτη απόγευμα πέφτει.Συνέχεια τηλέφωνα στο 121 η θα μίλαγε ή δεν θα το σήκωνε κανείς και μετά θα έπεφτε η γραμμή.Η βλάβη τελικά δώθηκε πέμπτη πρωί.
Μέχρι και παρασκευή βράδυ που είναι ανοιχτή η δουλειά δέν είχε έρθει.Την δευτέρα το πρωί που ήρθα είχε επανέλθει. Να πώ επίσης ότι τους πήρα 5-6 φορές και η γνωστή απάντηση...θα επικοινωνήσουν μαζί σας.Μέχρι και τώρα που μιλάμε δέν με έχουν πάρει ακόμα.
Σήμερα πάλι τα ίδια, γύρω στις 3 τσουπ πάρτο πάλι κάτω.Τηλ για βλάβη και τα γνωστά.
Το πρόβλημα είναι ότι συγχρονίζει η γραμμή αλλά δέν πέρνει ip.
Πήρα σήμερα να ζητήσω κάποιον υπεύθυνο να μάθω τι γίνετε αλλά η κοπέλα μου λέει έγω είμαι υπεύθυνη...πείτε μου.
Δυστυχώς δέν μπορώ να μάθω ούτε τι έχει γίνει ούτε τι φταίει για αυτό.
Μήπως κάποιος έχει κανένα παρόμοιο περιστατικό;
Και το κακό είναι ότι κάθε πέμπτη έχουμε εξετάσεις για keycert και άμα δέν έχει internet παπαλα οι εξετάσεις.
Η γραμμή είναι 2Mbit Οτε με Otenet Office Static

Δόκιμασε σαν όνομα χρήστη να δώσεις otenet@otenet.gr pass otenet

Ακόμα παίξε και λίγο με τις ρυθμίσεις για Pppoa pppoe

maik
23-01-08, 19:30
Παρόμοιο πρόβλημα είχα και εγώ όταν ήμουν ΟΤΕνετ στην Νέα Κηφισιά (Καστρί). Ειδικά τις Τετάρτες, μηδέν internet. Ηταν ο λόγος που έφυγα τρέχοντας από ΟΤΕ. Εχω εντοπίσει το πρόβλημα στην τραγική καλωδίωση της περιοχής και στα πιτταρισμένα dslam του ΟΤΕ στην περιοχή. Τώρα με ΟΝ μόνο στα 5000/500 έχω κατορθώσει να συγχρονίσω, αλλά τουλάχιστον σήμερα Τετάρτη έχω internet.... Τι να πω...... Απόγνωση

Δηλαδη καθε Τεταρτη χαλανε τα καλωδια και την Πεμπτη ως δια μαγειας φτιαχνουν μονα τους.:whistle:

k_koulos
23-01-08, 19:45
αν είναι τόσο περιοδικό όσο λές [κάθε τετάρτη μεσημέρι είναι πολύ συγκεκριμένο χρονικό σημείο], τότε κάτι άλλο παίζει [λαϊκή, συγκεκριμένη δραστηριότητα στην περιοχή, στον τοπικό οτε [π.χ. κάποιος υπάλληλος να παίρνει το παιδί του νωρίς και να το αφήνει να παίζει με τα καλώδια----- τραβηγμένο αλλά για να μπούμε στο πνέυμα], γενικά δεν το αποδίδω στο τυχαίο κάτι που επαναλμβάνεται καθε βδομάδα!

για δείτε το λίγο πιο σφαιρικά!

LOUKAS32
23-01-08, 19:52
ΠΟΛΥ ΚΟΥΦΟ αυτο που διαβαζω!

blk
23-01-08, 20:00
Έχω δοκιμάσει με otenet@otenet.gr πάλι τα ίδια.
Ποτέ παλιά δέν είχα πρόβλημα.
Υπόψην ότι η δουλειά μου είναι πλατεία κάνιγγος.
Δέν μπορώ να βρω τι φταίει.
Έχω αλλάξει και pppoe pppoa αλλά τίποτα...

sdikr
23-01-08, 20:04
Έχω δοκιμάσει με otenet@otenet.gr πάλι τα ίδια.
Ποτέ παλιά δέν είχα πρόβλημα.
Υπόψην ότι η δουλειά μου είναι πλατεία κάνιγγος.
Δέν μπορώ να βρω τι φταίει.
Έχω αλλάξει και pppoe pppoa αλλά τίποτα...

Για να συχρονίζει και να μην παίρνει ip, ή έχει πρόβλημα η περιόχη κάθε τέταρτη, ή το dslam,

Στα logs του modem βγάζει κανένα μήνυμα;
Πάντως το 3 την τέταρτη είναι μέσα στις ώρες που κλείνουν τα καταστήματα (αλλά θα έπρεπε να το κάνει τότε και δευτέρα)

aragorn
23-01-08, 20:43
Αντίστοιχο πρόβλημα είχα εγώ πριν 1,5 χρόνο.
Κάθε Παρασκευή δεν είχα ιντερνετ, το οποίο έφτιαχνε ως δια μαγείας κάθε Δευτέρα.
Έδινα συνεχώς βλάβη, αλλά ταλαιπωρήθηκα για 2 μήνες.
Το πρόβλημα τελικά λύθηκε όταν μετά από απαίτησή μου μίλησα με τεχνικό, ο οποίος διαπίστωσε βλάβη πόρτας και μου άλλαξαν ντισλάμ (από siemens 2 σε κινέζικο)...

g_alkis
23-01-08, 22:10
Ήμαρτον τι άλλο θα ακούσουμε; Μήπως φταίει η υπόθεση του DVD; :worthy:


αν είναι τόσο περιοδικό όσο λές [κάθε τετάρτη μεσημέρι είναι πολύ συγκεκριμένο χρονικό σημείο], τότε κάτι άλλο παίζει [λαϊκή, συγκεκριμένη δραστηριότητα στην περιοχή, στον τοπικό οτε [π.χ. κάποιος υπάλληλος να παίρνει το παιδί του νωρίς και να το αφήνει να παίζει με τα καλώδια----- τραβηγμένο αλλά για να μπούμε στο πνέυμα], γενικά δεν το αποδίδω στο τυχαίο κάτι που επαναλμβάνεται καθε βδομάδα!

για δείτε το λίγο πιο σφαιρικά!

Πολύ γέλιο! Άκου το παιδί που τραβάει τα καλώδια! :oneup:

hel
24-01-08, 01:55
Έχω δοκιμάσει με otenet@otenet.gr πάλι τα ίδια.
Ποτέ παλιά δέν είχα πρόβλημα.
Υπόψην ότι η δουλειά μου είναι πλατεία κάνιγγος.
Δέν μπορώ να βρω τι φταίει.
Έχω αλλάξει και pppoe pppoa αλλά τίποτα...

Στοιχεία γραμμής;
Άλλο ρουτεράκι έβαλες;

blk
24-01-08, 12:21
Η γραμμή όπως είπα είναι 2Mbit Οτε με Otenet Office Static.
Άλλο routeraki δέν έχω γιατί είναι Isdn Και δέν έχω κάποιο άλλο.
Το router είναι το Speedtouch 530.
Λύθηκε το πρόβλημα παλι και πήρα σήμερα να μάθω τι έγινε.
Η κοπέλα στο 121 μου είπε ότι κάποιο πρόβλημα είχε η κάρτα η isdn και κάτι άλλο είχε στο dslam.
Αυτά.

@ ADSLgr.com All rights reserved.