PDA

Επιστροφή στο Forum : Forthnet ή...Backnet στην Θεσσαλονικη?...



DarthGRE
23-01-08, 19:25
Γεια σε ολους σας παιδες.Σας διαβαζω παρα πολυ καιρο και σκεφτηκα πολλες φορες να εγγραφω,ιδιως οταν ειχα καποιο προβλημα με την γραμμη μου,αλλα με την αναζητηση στο φορουμ παντα εβρισκα την λυση και δεν χρειαζοταν ποτε να ρωτησω..Μεχρι τωρα που εχω σκασει απο το κακο μου..
Ημουν μεχρι πριν απο 1 εβδομαδα συνδρομητης Connx 8Mbit στην Θεσσαλονικη και συγκεκριμενα στην Πολιχνη,οποτε χρησιμοποιουσα το DSLAM Παυλου Μελα.Ενω στην αρχη επιανα 7,5-8 Mbit,μετα απο λιγο καιρο και οσο περνουσαν οι μηνες,αρχισα να εχω συνεχεις αποσυνδεσεις σε σημειο που απο τον Νοεμβριο και επειτα,δεν ειχα ιντερνετ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ απο τις 1 το μεσημερι μεχρι τις 12 το βραδυ.Δηλωση βλαβης πανω απο δηλωση βλαβης στα καπακια,ξανα και ξανα και μετα απο αρκετεεες προσπαθειες,οι τεχνικοι του ΟΤΕ μου ειπαν οτι για ολα φταιει η κακη ποιοτητα της γραμμης μου(Λες και απο ενα σημειο και μετα χαλασε η γραμμη μου..).Η μοναδικη λυση που μου βρηκανε,ηταν να πεσει στα 4 Mbit γιατι δεν μπορουσε να συγχρονισει η γραμμη μου στα 8,λογω πολυ θορυβου.Επειδη δεν ηθελα να γινει αυτο,αποφασισα να πηδηξω στο αρμα της Forthnet ετσι ωστε να αφησω την γραμμη μου να κλειδωνει καθε ωρα της ημερας στην μεγιστη επιτρεπομενη ταχυτητα.
Ολα καλα με τις δηλωσεις στην Forthnet,και ομολογω οτι δεν αργησε ιδιαιτερα η ενεργοποιηση.Ολο το θεμα διηρκησε γυρω στον εναν μηνα.Ερχεται η ημερα λοιπον που μου ερχοντα τα συνθηματικα σε SMS στο τηλεφωνο μου,και ειμαι μες στην τρελη χαρα.18 Ιανουαριου εγινε αυτο,αλλα επειδη ελειπα απο την Θεσσαλονικη για επαγγελματικους λογους,σπιτι μου ηρθα στις 20.
Με περισσια χαρα λοιπον ανεβηκα στο διαμερισμα μου με πολλη ορεξη για δουλεια.Επρεπε να ξηλωσω το παλιο κακο και evil Netmod που ειχα επι εποχη ΟΤΕ,καθ'οτι η γραμμη μου μετατραπηκε σε PSTN στην Forthnet,λογω ελλειψης πορτας.Με εξαιρετικη προσοχη εκανα ολη την συνδεσμολογια,αντικαθιστωντας ολα τα φιλτρα με καινουργια,και χρησιμοποιωντας το splitter ADSL OVER POTS που ηρθε με το αθλιο modem Siemens.Δοκιμαζω λοιπον να παρω τηλεφωνο,αλλα δεν παιρνω ουτε παλμο ουτε γραμμη."Τι διαολο?" λεω,τι εκανα λαθος?..Ξανακοιταζω τις συνδεσεις,ολα σωστα.Παιρνω τηλεφωνο απο το κινητο μου στο σταθερο,και στο κινητο μου ακουω να καλει κανονικα το τηλεφωνο,αλλα στο σπιτι δεν χτυπαει.Σκεφτομαι μηπως ειναι θεμα τηλεφωνου και δοκιμαζω να καρφωσω το Siemens κατευθειαν πανω στην πριζα του τηλεφωνου,αλλα δεν βλεπει τιποτα,και τα λαμπακια PPP και DSL παραμενουν σβηστα οση ωρα και να του δωσω.
Για να μην κουρασω,αν δεν το εκανα ηδη,μετα απο 4-5 τηλεφωνηματα,μου ειπανε να ελεγξω ακομα και αν οι τηλεφωνικες μου πριζες γραφουν επανω ΟΤΕ,γιατι λεει αν ειναι ετσι εχουν μεσα πυκνωτες που κοβουν την γραμμη μου.Το ηλεγξα και δεν ειναι ετσι,οποτε ακομα ψαχνονται.Λενε οτι καλωδιακα ελεγχθηκε ΟΛΗ η διαδρομη απο το DSLAM μεχρι και το σπιτι μου και ειναι μια χαρα,και οτι βλεπουν ακομα και τις τηλεφωνικες συσκευες που ειναι επανω.Αλλα δεν μπορουν ακομα να βρουν γιατι γινεται ολο αυτο,και εγω εδω και 1 βδομαδα ειμαι χωρις τηλεφωνο και ιντερνετ..
Any thoughts? :worthy: :worthy: :worthy: :closed:

hel
24-01-08, 00:16
Δοκιμαζω λοιπον να παρω τηλεφωνο,αλλα δεν παιρνω ουτε παλμο ουτε γραμμη."Τι διαολο?" λεω,τι εκανα λαθος?..Ξανακοιταζω τις συνδεσεις,ολα σωστα.Παιρνω τηλεφωνο απο το κινητο μου στο σταθερο,και στο κινητο μου ακουω να καλει κανονικα το τηλεφωνο,αλλα στο σπιτι δεν χτυπαει.Σκεφτομαι μηπως ειναι θεμα τηλεφωνου και δοκιμαζω να καρφωσω το Siemens κατευθειαν πανω στην πριζα του τηλεφωνου,αλλα δεν βλεπει τιποτα,και τα λαμπακια PPP και DSL παραμενουν σβηστα οση ωρα και να του δωσω.
Για να μην κουρασω,αν δεν το εκανα ηδη,μετα απο 4-5 τηλεφωνηματα,μου ειπανε να ελεγξω ακομα και αν οι τηλεφωνικες μου πριζες γραφουν επανω ΟΤΕ,γιατι λεει αν ειναι ετσι εχουν μεσα πυκνωτες που κοβουν την γραμμη μου.Το ηλεγξα και δεν ειναι ετσι,οποτε ακομα ψαχνονται.Λενε οτι καλωδιακα ελεγχθηκε ΟΛΗ η διαδρομη απο το DSLAM μεχρι και το σπιτι μου και ειναι μια χαρα,και οτι βλεπουν ακομα και τις τηλεφωνικες συσκευες που ειναι επανω.Αλλα δεν μπορουν ακομα να βρουν γιατι γινεται ολο αυτο,και εγω εδω και 1 βδομαδα ειμαι χωρις τηλεφωνο και ιντερνετ..


Βλέπουν το ρουτερ σου;
Ρώτα τους αυτό χωρίς να τους πεις ότι το έχεις αποσυνδεδεμένο.

........Auto merged post: hel added 2 Minutes and 21 Seconds later........



Ημουν μεχρι πριν απο 1 εβδομαδα συνδρομητης Connx 8Mbit στην Θεσσαλονικη και συγκεκριμενα στην Πολιχνη,οποτε χρησιμοποιουσα το DSLAM Παυλου Μελα.Ενω στην αρχη επιανα 7,5-8 Mbit,μετα απο λιγο καιρο και οσο περνουσαν οι μηνες,αρχισα να εχω συνεχεις αποσυνδεσεις σε σημειο που απο τον Νοεμβριο και επειτα,δεν ειχα ιντερνετ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ απο τις 1 το μεσημερι μεχρι τις 12 το βραδυ.Δηλωση βλαβης πανω απο δηλωση βλαβης στα καπακια,ξανα και ξανα και μετα απο αρκετεεες προσπαθειες,οι τεχνικοι του ΟΤΕ μου ειπαν οτι για ολα φταιει η κακη ποιοτητα της γραμμης μου(Λες και απο ενα σημειο και μετα χαλασε η γραμμη μου..).Η μοναδικη λυση που μου βρηκανε,ηταν να πεσει στα 4 Mbit γιατι δεν μπορουσε να συγχρονισει η γραμμη μου στα 8,λογω πολυ θορυβου.Επειδη δεν ηθελα να γινει αυτο,αποφασισα να πηδηξω στο αρμα της Forthnet ετσι ωστε να αφησω την γραμμη μου να κλειδωνει καθε ωρα της ημερας στην μεγιστη επιτρεπομενη ταχυτητα.


Μιλάς για αποσυνδέσεις λόγω χαμηλού snr? Είχες δοκιμάσει διαφορετικό ρουτερ; (για την ιστορία ρωτάω)

DarthGRE
24-01-08, 01:40
Βλέπουν το ρουτερ σου;
Ρώτα τους αυτό χωρίς να τους πεις ότι το έχεις αποσυνδεδεμένο.

Μιλάς για αποσυνδέσεις λόγω χαμηλού snr? Είχες δοκιμάσει διαφορετικό ρουτερ; (για την ιστορία ρωτάω)

Αυτο με το ρουτερ δεν το σκεφτηκα,θα το κανω αυριο και α σου το πω!
Οσον αφορα τις αποσυνδεσεις,ειχα υψηλο downstream attenuation,που συνεπαγεται με χαμηλη ποιοτητα γραμμης..

@ ADSLgr.com All rights reserved.