PDA

Επιστροφή στο Forum : Wag54G V2 AnnexB Firmware Update



vardeos
03-05-05, 10:49
Καλημέρα Χρόνια Πολλά Χριστός Ανέστη

Χρόνια Πολλά Σε όλους τους Εορτάζοντας των Ημερών

Θα ήθελα λίγο την βοήθεια σας σε ένα πρόβλημα που έχω με ένα Linksys το wag54g v2 Annex Β. Έχει σοβαρά προβλήματα με τις ρυθμίσεις όπου κάνει πολλά τρελά δηλαδή στο password του provider μετά από τον χαρακτήρα : δεν βλέπει τίποτα επίσης σε οποιαδήποτε χρονική στιγμή που είσαι μέσα σε πετά από τον Explorer και οποίο browser έχεις και αλλά ακόμα πολλά προβλήματα . Θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιο Firmware για να λύσω τα προβλήματα αυτά σε άλλα θέματα έχω δει ότι υπάρχει ένα link αλλά για Annex Α άλλα όχι για Annex B.
Γνωρίζει κάποιος αν υπάρχει Firmaware Update για Annex B ????

NetTraptor
03-05-05, 11:11
http://www.linksys.com/international/firmware.asp?intfwid=32&coid=61

http://www.linksys.com/international/firmware.asp?intfwid=73&coid=61 gia to v2

vardeos
03-05-05, 11:19
Ενδιαφέρομαι για το V2 αλλά νομίζω ότι το link που έχεις για το V2 είναι για Annex A και εγώ θέλω για Annex B
Ευχαριστώ

dragon_syr
04-05-05, 12:46
Εκει ειναι και τα δυο


http://www.linksys.com/international/firmware.asp?intfwid=32&coid=6

Edit: δες και εκει... http://www.linksysinfo.org/modules.php?name=News&new_topic=68

vardeos
04-05-05, 14:46
Αυτό το Linksys θα με τρελάνει κατέβασα το firmware και όταν πήγα να κάνω το update μου βγάζει Update Failed . Και στην έκδοση 1.02.1_09 και στη 1.02.7_03 η έκδοση που έχει είναι 1.00.23 Update δεν γίνετε με τίποτα .
Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει ?

yiapap
04-05-05, 14:47
Οι εκδόσεις που αναφέρεις είναι για τη V1 του Wag (AnnexA, Annex B αντίστοιχα), OXI για τη V2

Δες το σχετικό νήμα (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=16009)

vardeos
04-05-05, 14:56
Το έχω διαβάσει το αντίστοιχο νήμα και γι αυτό άνοιξα νέο θέμα ζητώντας Firmware για έκδοση V2 όπως αναφέρω και ποιο πάνω όπου δεν μπορώ να βρω πουθενά

yiapap
04-05-05, 20:44
Έχεις δίκιο... sorry...
Ούτε στην ιστοσελίδα υπάρχει αναφορά για AnnexB ούτε στο FTP (ftp://ftp.linksys.com/international/firmware/) υπάρχει οτιδήποτε!!!

:(

vardeos
05-05-05, 14:11
Το εχω κοιταξει και το Ftp site τιποτα ομως. Μεγαλος Μπελας τελικα το wag54g V2 AnnexB εχω σε αλλη γραμμη το wrt54gr με brige το 520 jetSpeed και παιζει μια χαρα.

Ευχαριστω παντως...

yiapap
05-05-05, 15:01
Μεγαλος Μπελας τελικα το wag54g V2 AnnexB
Σκέψου το V1 που το αντικατστήσανε με το V2 :cry:
Το WRT είναι πραγματικά πολύ καλό αλλά για μένα η Linksys έχει χάσει την αξιοπιστία της.

vardeos
10-05-05, 09:49
Το ωραίο είναι ότι μίλησα με τεχνικό για Linksys και μου είπε ότι το AnnexB βγαίνει για Ελλάδα πιο πολύ και δύσκολα θα βγει Firmware για το router αυτό. Μάλιστα επέμενε ότι δεν έχει κανένα πρόβλημα γενικά και είναι πολύ αξιόπιστο και ότι έχει βάλει χιλιάδες χωρίς πρόβλημα

yiapap
10-05-05, 13:10
Αυτά είναι π@π@ριές. Συνδέσεις ISDN έχουν σε όλη την Ευρώπη.
Για το αν έχει προβλήματα επειδή κι εμένα μου το είπανε έχω να πω το εξής.
Επειδή έγραψα το αρχικό review του Wag μόλις το αντάλλαξα με το Zyxel, στην αρχή ήμουν ενθουσιασμένος!
Βέβαια δε χρησιμοποιούσα το Wireless και φυσικά δεν είχα παίξει πολύ με το NAT/Firewall του.

Τα προβλήματα άρχισαν σιγά-σιγά.
Πρώτο και καλύτερο ότι δεν μπορούσα να διαβάσω τα octets out από SNMP. Άρα δεν μπορούσα να έχω κανένα διαγνωστικό του τύπου mrtg, prtg για να δω τι παίζει όταν μπουκώνει.
Μετά πήρα wireless κάρτα (Linksys για "να παίζει καλά") και διαπίστωσα προβλήματα με disconnections, κολλήματα και την ταχύτητα που καρφωνόταν στο 1Mbps και δεν ανέβαινε ακόμη και αν κολλούσες το laptop δίπλα στο Wag. Από αυτά το τελευταίο παραμένει.
SIngle Port forwarding πάπαλα. Ο ένας κανόνας έπαιξε ο 2ος είχε προβλήματα με το που έβαλα 3ο μη σου πω τι κάνανε και οι τρεις μαζί. Single Port Forwarding ακόμη να λυθεί.

Όμως το χειρότερο ήταν το πρόσφατο (αφού έβαλα Linux proxy) όπου το firewall αποφάσισες ότι το εσωτερικό IP του proxy κάνει DoS attack στον router (!) και άρα έριχνε το εσωτερικό ethernet interface (για να σταματήσει την επίθεση). Η λύση ήταν να ανοίγω το web interface από browser. Με το που το άνοιγα σηκωνόταν το interface.

Επίσης εξωπραγματική εντύπωση ως προς την έλλειψη αξιοπιστίας μου είχε δημιουργήσει το 1.02.5 (αν θυμάμαι καλά) όταν είχε κυκλοφορήσει. Το συγκεκριμένο (κανονικό, όχι beta) firmware, απλά δεν έπαιζε με p2p. Όταν άνοιγες οποιαδήποτε εφαρμογή p2p κολλούσε το router και ήθελε hard reset. Μα ΕΙΝΑΙ δυνατόν να έβγαλαν τέτοια έκδοση και να μην τη δοκίμασε ΚΑΝΕΙΣ με ΚΑΝΕΝΑ p2p? Εδώ η MS έβγαλε το TCP half-open περιορισμό με το SP2 και έγινε σάλος που "κουρσούρεψε" τα p2p... απλά γιατί καθυστερούσαν μερικά δεύτερα. Σκέψου σε ένα ΑΠΛΟ μηχάνημα να μη δουλεύουν καθόλου!!!

Όλα τα παραπάνω δεν είναι one-off προβλήματα και φυσικά είναι 100% θέμα router και όχι καρτών, OS, οτιδήποτε.
Αν θέλεις περισσότερα για τα προβλήματα του Wag δες το αντίστοιχο νήμα στη Whirlpool (http://forums.whirlpool.net.au/forum-replies.cfm?t=205861). Εγώ εκεί κατάλαβα ότι δεν ήμουν ελέφαντας!

blend
10-05-05, 19:17
yiapap,

Ολα τα προβλήματα που αναφέρεις τα αντιμετωπίζω κι εγω, δυστυχώς. Συν ένα ακόμα... Στο FTP Server αν προσπαθήσεις να μεταφέρεις αρχείο μεγαλύτερο από 5-6 mb, το router απλά πεθαίνει. Πρόβλημα που βρήκα να το παραδέχεται και η Linksys στο site.

Υ.Γ. Πωλείται WAG54g.... :mad:

yiapap
10-05-05, 19:37
yiapap,

Ολα τα προβλήματα που αναφέρεις τα αντιμετωπίζω κι εγω, δυστυχώς. Συν ένα ακόμα... Στο FTP Server αν προσπαθήσεις να μεταφέρεις αρχείο μεγαλύτερο από 5-6 mb, το router απλά πεθαίνει. Πρόβλημα που βρήκα να το παραδέχεται και η Linksys στο site.

Υ.Γ. Πωλείται WAG54g.... :mad:
:yahoo:
Βρήκα πρόβλημα που ΔΕΝ έχω!!!
:yahoo:
Μπα, και ανεβάζω και κατεβάζω από FTP χαλαρά ;)

blend
10-05-05, 20:00
:yahoo:
Βρήκα πρόβλημα που ΔΕΝ έχω!!!
:yahoo:
Μπα, και ανεβάζω και κατεβάζω από FTP χαλαρά ;)

Μην χαίρεσαι ιδιαίτερα....

Εννούσα να στήσεις FTP server σε όποια πόρτα θέλεις...

Να δούμε αν θα έχεις πρόβλημα! :twisted: χεχε...

yiapap
10-05-05, 20:13
Μην χαίρεσαι ιδιαίτερα....
Εννούσα να στήσεις FTP server σε όποια πόρτα θέλεις...
Να δούμε αν θα έχεις πρόβλημα! :twisted: χεχε...
Γκλουπ; Αυτό δεν το ήξερα...
Μα είναι δυνατόν να έχει ΤΟΣΑ προβλήματα;;;
Εσύ έχεις τη V1 ή V2;

blend
10-05-05, 23:53
V2 :thumbdown

vardeos
11-05-05, 14:38
Κανά νέο Firmware δεν βγάζουν να δούμε τι άλλο ακόμα θα δούμε με αυτό το μπιπ μπιπ μην το πω

@ ADSLgr.com All rights reserved.