PDA

Επιστροφή στο Forum : Δολοφονία για ένα παιχνίδι!



xtr
23-01-08, 21:00
Online game rivalry ends with real life murder

A young Russian man has been charged with murder after an internet game jumped off the screen onto the street. It's alleged he killed an internet gaming rival after they met face to face in the city of Ufa. Violence on screen isn't harmful to anyone. But when virtual reality and real life collide an innocent game can end in tragedy.

It all started when two clans - the Coo-clocks, made up of mostly students, and the so-called Platanium with more experienced gamers of over thirty - started fighting to wipe out each other on screen.

33-year-old Albert used to spend hours in front of his computer. On the web he had his own clan and a dozen of warriors. Just days before the New Year in a virtual battle his clan killed a member of the hostile Coo-clocks.

Days later the enemies agreed to meet literally face to face in the real world.

Their confrontation led to tragedy. Albert was badly beaten and died from his injuries on the way to hospital.

“I think they have confused the game and reality. And after we buried him on December 31, they continued to threaten us,” Albert’s sister Albina says.

The alleged murderer hasn't shown regret and hasn't justified himself. 22-year-old student just calmly explained why he killed his opponent.

On the web each of the clans had its own hierarchy and rules

“Beat everything that moves, and everything that doesn’t move - move and beat!” – this is one of the rules of the Coo-clocks clan.

In this case the rule applied to real people in real life. Members of the internet Coo-clocks clan continue to harass the family of the murdered man, threatening to kill his sister, who hasn’t turned on the computer for days.

In an unrelated case another gamer in his twenties came to Moscow from Ukraine to meet his rival. The confrontation ended in with the Moscow man being beaten to death.

And a twenty-year-old from Petrosavodsk killed his grandmother after she interrupted his game calling him to eat.

However, internet experts say these cases shouldn't be lumped together just because some people can't handle the situation.

“Not many talk about the benefits of internet games for disabled people who don’t have a chance to communicate with others like themselves or able-bodied people. Nobody mentions the benefits the internet can offer in education,” says Aleksandr Kuzmenko of a computer game magazine.

With more and more people logging on to get their fix of virtual reality the experts say incidents like these are rare, and want it to stay that way.

Πηγή: www.russiatoday.ru (http://www.russiatoday.ru)
Link: http://www.russiatoday.ru/scitech/news/19777

ESP1982
23-01-08, 22:10
Πέρα από το παραπάνω (που δείχνει πως προφανώς είχε λασκαρισμένη βίδα από πριν), με εντυπωσίασε πολύ περισσότερο αυτό το μέρος από το άρθρο:


And a twenty-year-old from Petrosavodsk killed his grandmother after she interrupted his game calling him to eat.

:shock: What's goin' on with people? :confused:

ownagE_
23-01-08, 22:12
:shock: What's goin' on with people? :confused:


Ειναι οντως σπαστικο ορισμενες φορες να σε διακοπτουν.










Πλακα κανω ρεεεει :p

Lorelai
23-01-08, 22:43
:shock:
Τι άλλο θ'ακούσουμε. Το βιντεάκι με το παιδί που παθαίνει υστερία μπροστά στο pc του φαντάζομαι οι πιο πολλοί θα το έχετε δει. Αν όχι, enjoy http://www.youtube.com/watch?v=M8pR1rZZHEs

ZAGNA
23-01-08, 22:45
Δεν πάμε καθόλου καλά............

contime
23-01-08, 22:50
:shock: What's goin' on with people? :confused:

Mπορει ο λογος, να μην ηταν ο εθισμος του στα video games και απλα να μην του αρεσε το φαι που του ειχε φτιαξει...:rolleyes:

FFGR
23-01-08, 23:51
Τι άλλο θ'ακούσουμε. Το βιντεάκι με το παιδί που παθαίνει υστερία μπροστά στο pc του φαντάζομαι οι πιο πολλοί θα το έχετε δει. Αν όχι, enjoy http://www.youtube.com/watch?v=M8pR1rZZHEs

ΕΛΕΟC!
Ακόμη πιστεύεται (όχι εσύ συγκεκριμένα, αλλά γενικώς...) ότι είναι πραγματικό ;
Για όσους δεν ξέρουν είναι απλά σκηνοθετημένο :crazy:

Btw, αλλού σκοτώνονται για παιχνίδια, εδώ σκοτωνόμαστε για το ποδόσφαιρο και για την πώληση των AE ...
Ξέρω ότι η αναλογία φαίνεται περίεργη σε πολλούς ... άλλωστε το να βάζεις φωτιά σε περιουσίες άλλων, να ξυλοκοπάς και να τραυματίζεις άσχημα άλλους ανθρώπους είναι "φυσιολογικό", ενώ αν κάποιος που παίζει ένα παιχνίδι κάνει το ίδιο όλοι μιλάμε για το πόσο "κακά" είναι τα παιχνίδια και το πως η βια τους μας κάνει "κακούς" ανθρώπους.
Ξέρω ότι θα πείτε ότι είναι πολλοί λίγοι αυτοί που κάνουν τα επεισόδια ... νομίζετε ότι όποιος παίζει ένα παιχνίδι θα βγει στους δρόμους με μια καραμπίνα και θα αρχίσει να σκοτώνει ; Εκεί έχεις να κάνεις με ανθρώπους που έχουν κάποιο πρόβλημα ήδη και απλά "έτυχε" να χρησιμοποιούν το παιχνίδι για την εκτόνωση τους. Το ίδιο ακριβώς ισχύει με τα άτομα που βάζουν φωτίες, ξυλοκοπούν κτλ ... δεν μπορώ προσωπικά τουλάχιστον να φανταστώ κάποιον να λέει : "Φίλε βαριέμαι, πάμε να βάλουμε καμιά φωτιά σε κανένα αυτοκίνητο ή να ξυλοκοπήσουμε κάποιον;".

My 2c

bakas
24-01-08, 01:45
game drugs....:nono:

Lorelai
24-01-08, 13:53
ΕΛΕΟC!
Ακόμη πιστεύεται (όχι εσύ συγκεκριμένα, αλλά γενικώς...) ότι είναι πραγματικό ;
Για όσους δεν ξέρουν είναι απλά σκηνοθετημένο :crazy:

Έλα, σκηνοθετημένο είναι; Τι μου λες; :p
Δεν έδωσα το link γιατί πιστεύω ότι είναι αληθινό αλλά γιατί αυτή η αρρωστημένη εξάρτηση ορισμένων από τον virtual κόσμο μου θυμίζει την υστερία αυτού του παιδιού.

ermis333
25-01-08, 13:53
Έλα, σκηνοθετημένο είναι; Τι μου λες; :p
Δεν έδωσα το link γιατί πιστεύω ότι είναι αληθινό αλλά γιατί αυτή η αρρωστημένη εξάρτηση ορισμένων από τον virtual κόσμο μου θυμίζει την υστερία αυτού του παιδιού.


Video information:

This video was made as a response to some German politicians attempting to restrict access to violent video games. He was trying to show how they view gamers. Very amusing and intelligent. Too bad most people missed the point.

"Journalists" from Focus TV (Germany) used this as an example of an internet addict, claiming the kid to have been secretly taped by his father and to be undergoing therapy in addiction clinic. Naturally, this was not what "Leopold" understood to have agreed on when he gave approval for airing it on TV.


Κανένας άνθρωπος που έχει σώας τα φρένας δεν θυμίζει αυτό το παιδί, για να υπάρχει "αρρωστημένη εξάρτηση" με οτιδήποτε κάτι δεν πάει καλά με αυτόν που την έχει. Τώρα αν εννοείς εξάρτηση την πολύωρη ενασχόληση....είσαι πολύ λάθος.

Γενικά οι άνθρωποι ασχολούνται πολλές ώρες με τα πράγματα που τους αρέσουν, το γεγονός ότι κάτι εσύ το θεωρείς λάθος δεν σημαίνει πως είναι κι όλας. Εγώ μπορεί να ασχολούμε με την κηπουρική και να τρώω όλη μου την ημέρα σε ένα θερμοκήπιο, ο άλλος μπορεί να τρώει όλη του την ημέρα παίζοντας online games και οι δύο του παραδείγματος κάνουν αυτό που τους αρέσει και κανένας δεν έχει το δικαίωμα να τους πεί πως αυτό που κάνουν είναι λάθος.

dvm
25-01-08, 14:06
Γενικά παν μέτρον άριστον, σοφή ρήση.

ΥΓ: Ερμή καλό βύσμα ε; Κάθεσαι έξω από το γραφείο του υπουργού; Πριν μερικούς μήνες έκοβα βόλτες παραδίδοντας σήματα εκεί πέρα.

A_gamer
25-01-08, 14:51
Πέρα από το παραπάνω (που δείχνει πως προφανώς είχε λασκαρισμένη βίδα από πριν), με εντυπωσίασε πολύ περισσότερο αυτό το μέρος από το άρθρο:



:shock: What's goin' on with people? :confused:

Αυτόν που σκότωσε τη γιαγιά του τον καταλαβαίνω. :p

Πλάκα κάνω, αλλά είναι πράγματι πολύ ενοχλητικό να σε διακόπτουν, ειδικά όταν χάνεις στο Pro με ένα γκολ διαφορά και είναι τελευταία λεπτά και το πας για ισοφάριση.

Επίσης, δε θέλετε να δείτε τη φάτσα μου όταν διαβάζω μαθηματικά και με διακόπτουν...

glxalex
25-01-08, 16:42
ρε τι γινεται στον κοσμο μας σημερα!
που θα καταληξουμε?να σκοτωνομαστε επειδη χασαμε στο cod(η στο καθε game)?
ελεος πρεπει να σοβαρευτουμε λιγακι γιατι....

Chris_Nik
25-01-08, 16:47
Δεν πάμε καθόλου καλά............:evil:

xtr
25-01-08, 18:11
Σε λίγο θα βάλουν προειδοποιητικά στα cd/dvd πάνω όπως στα τσιγάρα!
"Προσοχή το lineage2 μπορεί να σκοτώσει!"
"Το lineage2 κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης μπορεί να βλάψει την υγεία του παιδιού σας"
"Το lineage2 μπορεί να βλάψει το σπέρμα και μειώνει την γονιμότητα"
:p

contime
25-01-08, 20:09
Εν τω μεταξυ, κανεις δεν θεωρει την 10ωρη εργασια, μεσα σε ενα συντηρητικο, απομονωμένο γραφειο, μεχρι τις 10 το βραδυ, ως προβληματικο τροπο ζωης... Αλλα το 4 ωρο καθημερινο σερφαρισμα και η επικοινωνια με ανθρωπους απ όλα τα πλατη της γης μεσα απο chatrooms και forums, θεωρειται συμφωνα με τους "ειδικους", εθιστικη συνηθεια που αποξενωνει τους ανθρωπους...:whistle:

Skaf
25-01-08, 20:21
Εν τω μεταξυ, κανεις δεν θεωρει την 10ωρη εργασια, μεσα σε ενα συντηρητικο, απομονωμένο γραφειο, μεχρι τις 10 το βραδυ, ως προβληματικο τροπο ζωης... Αλλα το 4 ωρο καθημερινο σερφαρισμα και η επικοινωνια με ανθρωπους απ όλα τα πλατη της γης μεσα απο chatrooms και forums, θεωρειται συμφωνα με τους "ειδικους", εθιστικη συνηθεια που αποξενωνει τους ανθρωπους...:whistle:

Επικοινωνία, ναι, αλλά σε αυτή την περίπτωση μιλάμε για ψύχωση με το παιχνίδι...και ποιος είπε ότι δεν παθαίνουμε ψύχωση και από το περιβάλλον εργασίας που περιέγραψες;

contime
25-01-08, 20:29
Επικοινωνία, ναι, αλλά σε αυτή την περίπτωση μιλάμε για ψύχωση με το παιχνίδι...και ποιος είπε ότι δεν παθαίνουμε ψύχωση και από το περιβάλλον εργασίας που περιέγραψες;

Γενικοτερο ηταν το σχολιο, γιατι μεχρι τωρα δεν εχω δει μια ειδηση που να σχολιαζει τον σημερινο τροπο ζωης ως ανθυγιεινό, αλλα αντιθετα οποτε ακουσουμε για ιντερνετ, θα συνοδευεται απο ανωμαλιες, παιδοφιλιες, φονους κτλ κτλ...

Skaf
25-01-08, 20:39
Εγώ από την άλλη δεν έχω ακούσει καμία είδηση που να χαρακτηρίζει τον σημερινό τρόπο ζωής ως _υγιεινό_ . Πάντως που και που ακούς κάτι αρκετά θετικό για το διαδίκτυο, ακριβώς για τις δυνατότητες επικοινωνίας που παρέχει. Τα ΜΜΕ δεν μπορώ να πω βέβαια πως μας παρέχουν πολύπλευρη ενημέρωση...

contime
25-01-08, 20:43
Εγώ από την άλλη δεν έχω ακούσει καμία είδηση που να χαρακτηρίζει τον σημερινό τρόπο ζωής ως _υγιεινό_ .
Γενικα δεν ακουγεται καμια ειδηση που να σχολιαζει τον σημερινο τροπο ζωης...

Πάντως που και που ακούς κάτι αρκετά θετικό για το διαδίκτυο, ακριβώς για τις δυνατότητες επικοινωνίας που παρέχει. Τα ΜΜΕ δεν μπορώ να πω βέβαια πως μας παρέχουν πολύπλευρη ενημέρωση...

Μαλλον στο νετ θα το διαβασες...;)

Skaf
25-01-08, 20:46
Όχι, αν θυμάμαι καλά, σε κρατικό κανάλι το άκουσα.

contime
25-01-08, 20:50
Παλι καλα, κατι ειναι κι αυτο.

Lorelai
26-01-08, 00:22
Κανένας άνθρωπος που έχει σώας τα φρένας δεν θυμίζει αυτό το παιδί, για να υπάρχει "αρρωστημένη εξάρτηση" με οτιδήποτε κάτι δεν πάει καλά με αυτόν που την έχει. Τώρα αν εννοείς εξάρτηση την πολύωρη ενασχόληση....είσαι πολύ λάθος.

Γενικά οι άνθρωποι ασχολούνται πολλές ώρες με τα πράγματα που τους αρέσουν, το γεγονός ότι κάτι εσύ το θεωρείς λάθος δεν σημαίνει πως είναι κι όλας. Εγώ μπορεί να ασχολούμε με την κηπουρική και να τρώω όλη μου την ημέρα σε ένα θερμοκήπιο, ο άλλος μπορεί να τρώει όλη του την ημέρα παίζοντας online games και οι δύο του παραδείγματος κάνουν αυτό που τους αρέσει και κανένας δεν έχει το δικαίωμα να τους πεί πως αυτό που κάνουν είναι λάθος.

Το αρρωστημένη εξάρτηση που είπα αναφερόταν στη συγκεκριμένη είδηση που παρέθεσε ο xtr. Φυσικά αν κάτι σου αρέσει θα ασχολείσαι πολύ αρκεί να μπορείς να διατηρείς κάποιες ισορροπίες. Όσο για τα παραδείγματα που ανέφερες, δεν έχω δικαίωμα να πω σε κανέναν τί είναι σωστό ή τι είναι λάθος ή πως να ζήσει τη ζωή του, αλλά μπορώ να βγάλω κάποια συμπεράσματα και να σχολιάσω συμπεριφορές.

hellenicsun
26-01-08, 01:26
Πάλι τα ίδια; Παλαιότερα το ίδιο είχε συμβεί, πάλι στη Ρωσία. Μόνο που εκείνη τη φορά, ο θύτης έψαξε και βρήκε το θύμα, το οποίο και σκότωσε. Στο YouTube ακόμα υπάρχουν τα βίντεο από τη δίκη. Αφορούσε το Lineage II.

mariosxania
30-01-08, 12:17
Παιδιά δεν μου φένεται παράξενο εδώ στα Χανιά ξέρετε πόσες φορές έχουν παίξει φάπες για το lineage2?

iloxos
30-01-08, 14:13
Στην εποχή που το νινί είναι τσάμπα οι 17χρονοι ασχολούνται με παιχνίδια (πόσο μάλλον στο παράδεισο =ρωσία)...:down:

Ξεφτίλα, παρακμή, χαμένα χρόνια και πολλά χτυπήματα κεφαλιού στο τοίχο όταν στα 50 τους καταλάβουν ποια και πόσα χρόνια έχασαν απο τη χωή τους.:down:

Τι lineage2 και λαλακίες...Μια βόλτα καλοκαιράκι στη ρόδο και δεν ξαναπιάνεις pc.:respekt:

DSLaManiaC
30-01-08, 14:26
Τραγικά και άρρωστα πράγματα...

JohnDodger
24-02-08, 02:39
Έχω μείνει διαβάζοντας τα...
Πραγματικά...
Και μετά σκεύτομαι για κάποια παιχνίδια του στυλ second life...

TheThing
24-02-08, 02:56
Ρε παιδιά παντού υπάρχουν άνθρωποι με λασκαρισμένες βιδούλες!!! Και γκολφ να έπαιζα και να μου την βαρούσε θα έπαιρνα ένα μπαστούνι και θα έσπαγα κεφάλια! Μην τρελαθούμε τώρα και τα κατακρίνουμε όλα. Όσο για τα ΜΜΕ δεν κοιτάνε αυτό το κορυφαίο και ρεαλιστικότατο first person shooter με στοιχεία στρατηγικής που λέγεται USA vs Everyone και να αφήσουν τα καημένα τα παιχνιδάκια στην ησυχια τους...;!

GZahos
27-02-08, 00:07
Η τρελλα που λενε, δεν παει στα βουνα. Απλα ακολουθει και αυτη την τεχνολογικη προοδο. :)

Mouse Potato
28-02-08, 17:37
No comment... Όλοι κάποτε μεγαλώνουν... ;)

giannhs1984
29-02-08, 17:54
δυστηχως μερικοι το l2 το εχουν για δουλεια
ξερω παιδι που στα 25 του αντι να εχει μια δουλεια εχει ανοιξει site και πουλαει adenas και weapons απο official server δεν λεω βγαζει καλα λεφτα αλλα ελεος ειναι pixel Μονο

JohnDodger
29-02-08, 21:59
Έχει πολλά λεφτά αυτή η δουλειά.

Στην κίνα σε χωριά μαζεύουν WOW χρυσό και τον πουλάνε στο ίντερνετ...

lewton
01-03-08, 15:15
Αν αυτά είχαν συμβεί στην Αμερική θα είχαμε καμιά 20ρια σχόλια σχετικά με το πόσο ζώα είναι ειδικά οι Αμερικάνοι.
Τώρα βέβαια που συνέβη στην αδελφή Ρωσία, μόκο. Τώρα είναι γενικό το κακό. :rolleyes:

FFGR
01-03-08, 15:44
Και στην Ελλάδα θα το είχαμε πρωτοσέλιδο και πρώτο θέμα στην τηλεόραση για μερικούς μήνες για το πόσο κακό είναι το Internet :whistle:

stelpas
02-03-08, 20:00
Έχει πολλά λεφτά αυτή η δουλειά.

Στην κίνα σε χωριά μαζεύουν WOW χρυσό και τον πουλάνε στο ίντερνετ...

....και επειδη βαριουνται το farming εχουν αρχισε την ζητιανια...H πλακα ειναι οτι δεν ξερουν και αγγλικα και απλα σου ανοιγουν το trade και σου wisper...2g. Νταβατζιδικα...:)

........Auto merged post: stelpas added 2 Minutes and 13 Seconds later........


δυστηχως μερικοι το l2 το εχουν για δουλεια
ξερω παιδι που στα 25 του αντι να εχει μια δουλεια εχει ανοιξει site και πουλαει adenas και weapons απο official server δεν λεω βγαζει καλα λεφτα αλλα ελεος ειναι pixel Μονο

Εγω παντως δεν βλεπω κατι κακκο σε αυτο. Ειναι καλυτερο να ξυπνας απο τις 0500 για να πας οικοδομη δηλαδη;

Τι παει να πει pixel? Τοσοι βγαζουν λεφτα απο μετοχες.Εικονικα χρηματα δηλαδη.

Antre
20-03-08, 13:45
:shock:
Τι άλλο θ'ακούσουμε. Το βιντεάκι με το παιδί που παθαίνει υστερία μπροστά στο pc του φαντάζομαι οι πιο πολλοί θα το έχετε δει. Αν όχι, enjoy http://www.youtube.com/watch?v=M8pR1rZZHEs

Υπάρχει και μια επανέκδοση του με μια ...εμμμμμ.... ας πουμε μετάφραση με αγγλικούς υπότιτλους. :p:rofl::whistle: Δείτε και θα καταλάβετε http://www.youtube.com/watch?v=CVV4kjwBYfw&NR=1

GZahos
20-03-08, 14:21
Εικονικα χρηματα δηλαδη.

Ακριβως. Συμφωνω απολυτα.

t4ur1n3
20-03-08, 14:36
με το World of Warcraft ένα κινεζάκι που έχει Μάγο (Horde), ένα πρωινό στο σχολείο περίμενε ένα "φιλαρακι" του που έχει εναν άλλο χαρακτήρα στον ίδιο σέρβερ αλλά Alliance, του πέταξε μια "πυρόμπαλα" που είχε φτιάξει μόνος του το προιγούμενο βράδυ στο σπίτι του και τον έκαψε ζωντανό..

Απλά σοκαρίστικα !

GZahos
20-03-08, 14:54
με το World of Warcraft ένα κινεζάκι που έχει Μάγο (Horde), ένα πρωινό στο σχολείο περίμενε ένα "φιλαρακι" του που έχει εναν άλλο χαρακτήρα στον ίδιο σέρβερ αλλά Alliance, του πέταξε μια "πυρόμπαλα" που είχε φτιάξει μόνος του το προιγούμενο βράδυ στο σπίτι του και τον έκαψε ζωντανό..

Απλά σοκαρίστικα !

Το κριμα στους γονεις των παιδιων. Και το φταιξιμο επισης.

shakm
24-03-08, 14:53
Είναι πιο λεπτό ζήτημα απ όσο φαίνεται. Πολλοί λένε πως φταίει το gaming σε συνδιασμό με το νεαρό της ηλικίας. Δε λέω πως κάνει καλό, αλλά όταν οδηγεί σε θάνατο νομίζω το gaming είναι απλά η αφορμή και όχι η αιτία.

Όσο για το ότι φταίνε οι γονείς είναι λίγο πιο κοντά στην αλήθεια, αν και το gaming είναι κατά τη γνώμη μου ειδική περίπτωση. Αν ο γονιός ήξερε οτι το παιδί του είναι χούλιγκαν π.χ. και πιο εύκολα θα το αναγνώριζε και θα είχε και περισσότερο περιθώριο αντίδρασης. Τώρα όταν σου πει το παιδί σου πάω στο ιντερνετ καφέ άντε που να υποπτευθείς οτι μπορεί να σκοτώσει κάποιον..

Θα μπορούσε κανείς ακόμη και να το γενικεύσει τρελά και να πει οτι φταίει η σύγχρονη κοινωνία που δείχνει τον "κακό" ανταγωνισμό (όχι ευγενή αμιλλα) ως τον τρόπο που αγόρι γίνεται άντρας..

Το μόνο σίγουρο είναι πως το θέμα είναι πιο πολύπλοκο απ ότι φαίνεται και πολλά έχουν επιδράσει για να φτάσει κανείς να σκοτώσει άνθρωπο

Tzimmys
25-03-08, 01:03
Εγώ πάντως με το παιδάκι που τα παίζει γελάω. Δε μπορώ να το πάρω στα σοβαρά αυτό το πράγμα. Το είχα δει πριν καιρό και πάλι γελούσα. Και τώρα μη τρελαθούμε. Νομίζεται ότι φταίνε τα παιχνίδια που συμπεριφέρεται αυτό το πιτσιρίκι έτσι?

A_gamer
25-03-08, 02:50
Εγώ πάντως με το παιδάκι που τα παίζει γελάω. Δε μπορώ να το πάρω στα σοβαρά αυτό το πράγμα. Το είχα δει πριν καιρό και πάλι γελούσα. Και τώρα μη τρελαθούμε. Νομίζεται ότι φταίνε τα παιχνίδια που συμπεριφέρεται αυτό το πιτσιρίκι έτσι?

Κακώς γελάς, γιατί το βιντεάκι είναι στημένο. ;)

Antre
25-03-08, 03:38
Κακώς γελάς, γιατί το βιντεάκι είναι στημένο. ;)

Το αντίθετο θα έλεγα. Ακριβώς επειδή είναι στημένο μπορείς να γελάς... αν ήταν real δεν νομίζω ότι θα γέλαγε κάποιος

zeta
25-03-08, 04:11
σίγουρα είναι στημένο. Γερμανικά δεν ξέρω, αλλά υπάρχει σε δύο εκδόσεις με αγγλική μετάφραση. στη μία βρίζει τον υπολογιστή για το παιχνίδι, και στην άλλη είναι μονταρισμένο με μια κοπέλα που και καλά πληρώνει μέσω ιντερνετ για να την δει γυμνή, και αυτή λέει τον πόνο της. Και ο μικρός και στα δύο βίντεο "ακούγεται" να λέει τα ίδια.
Απλά το πρόβλημα είναι ότι δυστυχώς υπάρχουν τέτοια παιδιά, με τέτοια ψυχολογία, θα μπορούσε να είναι αλήθεια. Είναι τα παιδιά που οι γονείς τους δουλεύουν όλη μερα, και αυτά είναι όλη μέρα με την τηλεόραση και τον υπολογιστή, παραμελημένα. και αν η σχέση των γονιών δεν ειναι και η καλύτερη, άστα να πάνε. Το αίσθημα απόρριψης στα μικρά παιδιά μπορεί να οδηγήσει σε ανεξέλεκτες καταστάσεις. και πολύ χειρότερες από αυτή του βιντεο. Και είναι πολύ πιο ευκολο ενα παιδι στην εφηβεία να κανει κακο στον εαυτό του ή στους άλλους, γιατι εχει τη δυναμη, αλλα δεν εχει συνειδητοποιησει το τι σημαινει η απώλεια....την βλεπει οπως στα παιχνιδια ένα πράγμα... γιαυτο γονεις δωστε περισσοτερη σημασια στα παιδια σας. Ολα αυτά τα προβλήματα συμπεριφοράς, προέρχονται από προβληματικές οικογενειακές σχέσεις και προβλήματα επικοινωνίας με τα παιδιά..

andreasermones
25-03-08, 04:19
ε ρε δεν παμε καλα...κ ομως εγω πιστευω οτι ειναι επιλογη μας να καθομαστε μπροστα στο Pc αλλα ακι οι γονεις μπορουν να βοηθησουν βρισκοντας στα παιδια τους μια αλλη ασχολια...πχ αθλητισμο???κατι αλλο...τωρα η δολοφονια μαλλον στημενη ελπιζω δλδ αντε μην παρω και γω κανα ak-47 απο το counter και τα τσακισω
ολα....:)

Tzimmys
25-03-08, 17:09
Το αντίθετο θα έλεγα. Ακριβώς επειδή είναι στημένο μπορείς να γελάς... αν ήταν real δεν νομίζω ότι θα γέλαγε κάποιος

Thats true I think :oneup:. Αλλά όπως και να έχει, και αληθινό μα ήταν, εγώ πάλι θα γελούσα.

nikos_000
28-03-08, 16:03
ωρε που παμε ωρε

atheos71
29-03-08, 16:14
Ώρες - ώρες νοιώθω ότι οι κατηγορίες πίπτουν στη σφαίρα κι όχι σ'αυτόν που πυροβολά.
Πόσες φορές έχουμε ακούσει "ότι φταίνε τα computer" ,λες κι ο χρήστης είναι άβουλος
και η μηχανή του υπαγορεύει τη χρήση της ...:twisted:
Σαφώς ευθύνη δεν έχει το μηχάνημα ,ούτε κι αποκλειστικά ο έφηβος ή οι γονείς του
(άραγε δε ζουν κάπου ανάμεσά μας; ) ,αλλά αυτή η σαπισμένη νοοτροπία που
καθημερινά κουβαλάμε σε κάθε εκδήλωση και δραστηριότητά μας.Της παντελούς
αδιαφορίας κι απάθειας.
Είτε στημένο ,είτε ξεστημένο κι αν το θεωρήσετε το συμβάν , δείχνει την κατάντια
μας κι αυτό είναι το πρόβλημα,βλέποντας ότι τίποτα δεν κάνουμε κι ολοένα η
κατάσταση χειροτερεύει.

anaksagoras
29-03-08, 16:39
ιδου το μελλον των τεκνων :twisted: παιξτε αγορια μου παιχνιδια!!!!εχουμε ρολους για ολους!:twisted:

@ ADSLgr.com All rights reserved.