PDA

Επιστροφή στο Forum : Ξεχάστε τις DSL



cpapas
23-09-02, 12:53
Εχω κάνει και εγώ αίτηση από το Μάιο για xDSL μέσω Siteowners (Intraconnect - Planet1). Πριν μια βδομάδα μου είπαν στο τέλος του χρόνου να περιμένω σύνδεση (μένω τέρμα Αχαρνών). Λόγω της φύσης της δουλειάς μου (IT manager σε μεγάλο Ομιλο) είχα επαφές με κάποιους υψηλά ιστάμενους (sic) του ΟΤΕ και αυτό που έμαθα είναι άκρως απογοητευτικό. Παγώνουν μάλλον μέχρι την Ολυμπιάδα οι σκέψεις για DSL οικιακής χρήσης! Ο ΟΤΕ έχει τα πάντα έτοιμα αλλά για λόγους marketing και χωρητικότητας ίσως δεν προτίθεται να δώσει την τεχνολογία αυτή στο κοινό. Οπότε ότι και να κάνουν οι εταιρείες τηλεφωνίας δεν θα μπορέσουν να δώσουν DSL. Αρα βολευτείτε με ISDN. Οσοι θέλουν μόνιμη σύνδεση και στατική IP ας ρίξουν μια ματιά στα τσουχτερά τιμολόγια του ΟΤΕ.

23-09-02, 12:57
Radevou lipon stis 29 Avgoustou 2004.

Stis 28 telionei to show! :twisted:

ogenikos
23-09-02, 13:59
Τελικά αυτοί που έχουν διασυνδέσεις μπορούν να πάρουν κάποια δήλωση απο κάποιον υπεύθυνο με ονοματεπώνυμο απο τους παροχείς (ΟΤΕ, IC,VIVODI, κλπ) που να διαφωτίζει το όλο σκηνικό των broadband στην Ελλάδα;
Και να μήν μπαίνει ο κάθε άγνωστος και λέει ανεπίσημα διάφορες ιστορίες.
Και δέν μιλάω συγκεκριμένα για αυτό το post αλλά και οι περισσότερες δηλώσεις σ'αυτό το forum έχουν γίνει ανεπίσημα ή απο αγνώστους.
Είναι μπούρδες ή αλήθεια ;
Η νεκροψία θα δείξει.....

panos
23-09-02, 14:45
Τελικά αυτοί που έχουν διασυνδέσεις μπορούν να πάρουν κάποια δήλωση απο κάποιον υπεύθυνο με ονοματεπώνυμο απο τους παροχείς (ΟΤΕ, IC,VIVODI, κλπ) που να διαφωτίζει το όλο σκηνικό των broadband στην Ελλάδα;
Και να μήν μπαίνει ο κάθε άγνωστος και λέει ανεπίσημα διάφορες ιστορίες.
Και δέν μιλάω συγκεκριμένα για αυτό το post αλλά και οι περισσότερες δηλώσεις σ'αυτό το forum έχουν γίνει ανεπίσημα ή απο αγνώστους.
Είναι μπούρδες ή αλήθεια ;
Η νεκροψία θα δείξει.....

Exeis thn entypwsh oti 8a evgaine pote kapoios apo opoiadhpote etairia pou ypoti8etai oti vazei aDSL na pei ephshmws oti korohdeuoun ton kosmo ???.
Edw toulaxiston osoi vgainoun kai milane ekfrazoun sigkekrimenes apopseis me vash kapoia proswpikh empireia.

cpapas
23-09-02, 15:56
Εγώ παιδιά απλά σας παραθέτω τις εμπειρίες μου. Αυτά μου είπαν αυτά λέω. Από τη στιγμή που ο ΟΤΕ παραμένει μονοπώλιο (καμιά ιδιωτική εταιρεία δεν έχει δική της καλωδιακή υποδομή) έχει το πάνω χέρι στις αποφάσεις. Και φυσικά δεν μπορεί να δώσει DSL έστω και με 35000 δρχ τον μήνα από τη στιγμή που μια σαφώς αργότερη 128Κbps ISDN με 8ωρη καθημερινή χρήση κοστίζει συνολικά στο χρήστη αρκετά παραπάνω από τη μόνιμη DSL.
Θα ήταν αυτοκτονία για τον ΟΤΕ...

cpapas
23-09-02, 16:00
...μάλιστα είναι χαρακτηριστικό ότι η British Telecom (www.bt.co.uk) δίνει σαφώς πιό φτηνή aDSL (512Κ-256Κ) σε ιδιώτες απότι η 128αρα ISDN της ΟΤΕνετ!!!

23-09-02, 16:32
.....δεν μπορεί να δώσει DSL έστω και με 35000 δρχ τον μήνα από τη στιγμή που μια σαφώς αργότερη 128Κbps ISDN με 8ωρη καθημερινή χρήση κοστίζει συνολικά στο χρήστη αρκετά παραπάνω από τη μόνιμη DSL. Θα ήταν αυτοκτονία για τον ΟΤΕ...

Den einai thema, an tha valei o OTE "ta xeria tou kai vgalei ta matia tou".

Stin prokimeni periptosi, den tha ton rotisoun kiolas.

Yparxei, EYTYXOS, kai to E.E.T.T. Auto to organo rithmizei tis ekselikseis. Oxi o OTE. Kai gia tou logou to alithes, des ena dimosievma...asxeto men, ousiastiko de.

Des mexri pou exei paremvei to E.E.T.T.


Άλλαξαν από τις 18 Σεπτεμβρίου 2002 οι αριθμοί κλήσης του Προσωπικού Τηλεφωνητή, σύμφωνα με οδηγίες της Ελληνικής Επιτροπής Τηλεπικοινωνιών και Ταχυδρομείων (ΕΕΤΤ).

KAI MILAME GIA TON TILEFONITI TIS COSMOTE!!! :wink:

NeK
23-09-02, 22:27
Φίλε μου cpapas καταρχάς καλωσήρθες στην παρέα μας! :)

Θέλω όμως να σου θυμίσω ότι ο ΟΤΕ για να πραγματοποιήσει κάτι τέτοιο θα πρέπει να αντιμετωπίσει όλη την Ε.Ε. και η τελευταία έχει αγανακτίσει πλέον με την πολιτική του και μάλλον θα προβεί σε πιο αποτελεσματικές κινήσεις για να τον ταρακουνίσει λίγο.

Αν δεις και τι ακριβώς γίνετε στον χώρο, θα δεις ότι δεν είναι και τόσο ευνοικά τα πράγματα απο το κράτος, υπάρχει μεγάλο οικονομικό πρόβλημα με το κράτος και σιγά σιγά τον ξεπουλάει τον ΟΤΕ οπότε κάποια στιγμή θα μείνει εντελώς εκτός του δημοσίου οπότε η ΕΕΤ&Τ θα αρχίσει να τον κηνηγάει αλύπητα (ήδη έχει αρχίσει ύστερα απο τις πιέσεις που ασκεί η ΕΕ).

Και μην ξεχνας ότι η BT της Αγγλίας ήταν τρισχειρότερη απο τον ΟΤΕ και όμως κατάντησε να κορνιζάρει με διαφημήσεις όλο το λονδίνο λέγοντας "WE WANT YOU BACK, DON'T LEAVE!"....

Απλά το λάθος αυτών των (πρώην) δημοσίων υπηρεσιών είναι ότι ΝΟΜΊΖΟΥΝ ότι θα κυριαρχούν για πάντα.

Ελπίζω να μην βγω ψεύτης...

Φιλικά!

ogenikos
23-09-02, 22:44
cpapas η B.T συμπεριφέρθηκε σάν το πΟΤΕ αλλά με μερικές μικρές διαφορές :
BT was late to launch DSL service, in July 2000, and had only 127,000 lines by the end of 2001.
(130.000 είναι όλοι οι χρήστες του ΟΤΕ PSTN/ISDN)
.....................
As a result, by the time it came to announce its annual results for 2001/2002, on 16 May 2002, BT had 1,039 DSL-enabled exchanges with 220,000 end-user customers and was taking 11,000 DSL orders per week. The rate of delivery will have to be raised still further to achieve BTs objectives of 1 million DSL lines by the summer of 2003, 2 million in 2004 and 5 million by 2005 but at least these goals are starting to look achievable - although they will still leave the UK well behind the most advanced countries in terms of broadband penetration.
ΑΡΘΡΟ (http://www.point-topic.com/scripts/directory/profile.asp?company=202)
χεχε.. προσέξτε τα πιό έντονα γράμματα....μιλάμε για τρελά νούμερα τα οποία τα στελέχη του ΟΤΕ τα βλέπουν μόνο σε όνειρα καλοκαιρινής νυκτός με τον κώλο ξεσκέπαστο... :roll: 8) 8) 8)

veriturus
24-09-02, 02:15
Den leo oti i ote kanei kala pou kathisterei, alla den ginetai na sigkrineis Uk me Hellas!

cpapas
24-09-02, 10:55
Ακριβώς για αυτό το λόγο έφερα ως παράδειγμα τη BT. Γιατί είναι μια από τις χειρότερες εταιρείες παροχής τηλεφωνίας. Ομως με άψογη υποδομή και με σχετικό προγραμμματισμό. Εδώ όλα γίνονται με βάση το συμφέρον κάποιων λίγων και το πως θα αρπάξουν τα υπόλοιπα από τους πολλούς. Για θυμηθείτε και την κινητή τηλεφωνία. Ηρθε στην Ελλάδα σαν τεχνολογική επανάσταση ενώ στην Αμερική υπήρχε εδώ και δεκαετίες. Μήπως μπορείτε να μου πείτε γιατί δεν έχουν έρθει - ούτε πρόκειται - τα περίφημα pagers? Στην Αμερική σχεδόν όλοι έχουν με τα μηνύματα να κοστίζουν κάτι λιγότερο από cent.
Δεν μου λέτε τώρα. Τι κάνουμε που θέλουμε στατική IP με λίγα λεφτά? Από δορυφορικό ιντερνετ παίζει τίτποτε καλό?

cpapas
24-09-02, 11:07
Με τη φόρα που μπήκα δεν συστήθηκα. Συγνώμη παιδιά. Το όνομά μου είναι Χρήστος. Δουλεύω τεχνικός διευθυντής (καλοό ε?) σε εκδοτική εταιρεία που την κατέχει μεγάλος καρχαρίας (ονόματα δεν λέμε). Ενα σύντομο CV. Παντρεμένος με μια κόρη 13 μηνών, ασχολούμαι με το Ιντερνετ από τότε που η Compulink έβαλε τη BBS και είχαμε πρόσβαση με το περίφημο Lynx browser. Την ψάχνω για δικιά μου δουλειά σαν web designer -developer - hosting. Γιαυτό και καίγομαι για DSL. Ομωα το ελληνικό κράτος μας κόβει τα χέρια. Σου λέει ο ΟΤΕ. Θες στατική IP? Δώσε 150000 το μήνα για μια αξιοπρεπή σύνδεση. Δεν γίνονται αυτά.
Το φόρουμ αυτό το βρίσκω πολύ καλό και ίσως θα πρέπει να διευρυνθεί και σε άλλες τεχνολογίες και όχι μόνο DSL.
Ααααα. Πληροφοριακά σας λέω ότι ακύρωσα την αίτηση που είχα κάνει στη Siteowners και αυτό που τους πίκρανε είναι ότι εδώ και ένα μήνα έχω ακυρώσει την πιστωτική που τους είχα δώσει (λόγω κλοπής στο Ιντερνετ). Μήπως ετοιμάζανε καμμιά χρέωση χωρίς να κάνουν σύνδεση? Μόνο για τη ...διεκπεραίωση δηλαδή?

panos
24-09-02, 11:19
Geia sou Xrhsto kai kalws hr8es sthn parea mas.

8a sta8w se kati pou eipes gia hosting kai sxetika.
Am perimeneis na pareis aDSL me statikh Ip gia na shkwseis hosting services, poly apla 3exnato!!!
Mallon den 3ereis poso exei na agoraseis enan dedicated server sto e3wteriko gia web hosting services :).
Twra sxetika me thn aithsh sthn Siteowners einai mia pikramenh istoria.
Sxedon 3 mhnes perimenw thn Ic na mou valei aDSL.
kai meta apo auta pou exw travhksei apo tous ERASITEXNES ths Ic na mou leipei den 8a parw.

cpapas
24-09-02, 11:35
Φίλε panos ευχαριστώ για το καλοσώρισμα.
Οσο για dedicated hosting ήδη έχω ένα domain σε αμερικάνικο σέρβερ. Απλά ένα email server σε linuxbox ήθελα να σηκώσω ο κακομοίρης και βλέπω αδιέξοδο. Δε μου λέτε και κάτι. Ενας συνάδελφος σε διαφημιστική εταιρεία μου είπε ότι έχει βάλει μέσω ΟΤΕ γραμμή hellascom 2Mbit. Ο Οτε την ονοματίζει μονιμη σύνδεση. Ο φίλος μου λέει ότι κρίνοντας από το μόντεμ και τις συνδέσεις είναι μια μορφή DSL (adsl, sdsl,xdsl?). Μπορεί να απαντήσει κανείς? Βέβαια εγώ ρώτησα για το κόστος αυτής της σύνδεσης. Είναι γύρω στα 4000 Ευρώ το μήνα για 1Μbit!!!!!!

@ ADSLgr.com All rights reserved.