PDA

Επιστροφή στο Forum : Διακοπη αναβολης στρατευσης και διαβατηριο.Τι γινεται;



Lord_British
24-01-08, 02:09
Παιδια επειδη το Μαϊο μπαινω στο πολεμικο ναυτικο θα ηθελα να ρωτησω αν μπορω να κρατησω το διαβατηριο μου ωστε να μπορω να κανω καποια ταξιδια εντος ΕΕ κατα τη διαρκεια της θητειας μου.Απ' οσο ξερω , την αστυνομικη του ταυτοτητα θα την παραδωσω αλλα το διαβατηριο δεν ειναι υποχρεωτικο να παραδοθει.

Το διαβατηριο εχει ισχυ μεχρι και το τελος του 2009 αλλα διεκοψα την αναβολη για να μπω νωριτερα.


Φιλικα

sdikr
24-01-08, 02:13
Αν κανένας δεν σε ψάξει δεν θα έχεις πρόβλημα, αν σε ψάξει ομως ..................

giorgosts
24-01-08, 02:30
Ενόσω θα είσαι στρατιωτικός, απαγορεύονται ταξίδια στο εξωτερικό χωρίς προηγούμενη έγκριση της υπηρεσίας σου (Νομίζω πρέπει να επικυρωθεί και από το 1ο Επιτελικό του ΓΕΝ).

Αλλά πάλι, όπως είπε και sdirk,....:whistle:

Α, ρε βύσμα, ξέρεις και πότε θα σε φωνάξουνε, ξέρεις και ότι θα πάς στο ναυτικό. Πάρε το βύσμα σου ένα τηλ. να σου βγάλει άδεια να πας όπου θες

panicou
24-01-08, 02:31
Ακομα και αν εισαι στρατευμένος μπορεις να πας εξωτερικό, με άδεια.( Μπορείς να βγάλεις δηλαδή διαβατήριο αν δεν έχεις τότε)
Γενικότερα πάντως εφόσων δεν έχει λήξει, δεν έχεις πρόβλημα:D

megahead13
24-01-08, 02:42
Κανένα πρόβλημα με το διαβατήριο. Προσωπικά έβγαλα διαβατήριο λίγο πριν αποφοιτήσω από το κολλέγιο του ΕΣ. Για ταξίδια στο εξωτερικό μπορείς να πάρεις άδεια εξωτερικού, πχ για εκπαιδευτικούς λόγους. Όταν ήταν να κατέβω για τα Χριστούγεννα, πέτυχα στο αρεοδρόμιο έναν πατρίδα που είχε έρθει εδώ. Κι αυτός στο ΠΝ και είχε αιτηθεί άδεια εξωτερικού για εκπαιδευτικούς λόγους...

Lord_British
24-01-08, 02:44
Παιδια μονο για ΕΕ αναφερομαι. Εφοσον δεν υπαρχει καποιος ελεγχος για μετακινησεις εντος ΕΕ δε νομιζω να εχω προβλημα.

Απλα δεν ηξερα αν θα μου ζητησουν να το παραδωσω ή οχι.


Φιλικα

megahead13
24-01-08, 02:46
Δεν έχει σημασία αν είναι εντός ή εκτός ΕΕ. Σε οποιαδήποτε περίπτωση πρέπει να εγκριθεί άδεια εξωτερικού... Εδώ εμείς οι άδειες που παίρναμε από Κύπρο, θεωρούνταν άδειες εξωτερικού...

Lord_British
24-01-08, 02:47
Κανένα πρόβλημα με το διαβατήριο. Προσωπικά έβγαλα διαβατήριο λίγο πριν αποφοιτήσω από το κολλέγιο του ΕΣ. Για ταξίδια στο εξωτερικό μπορείς να πάρεις άδεια εξωτερικού, πχ για εκπαιδευτικούς λόγους. Όταν ήταν να κατέβω για τα Χριστούγεννα, πέτυχα στο αρεοδρόμιο έναν πατρίδα που είχε έρθει εδώ. Κι αυτός στο ΠΝ και είχε αιτηθεί άδεια εξωτερικού για εκπαιδευτικούς λόγους...

Δε θελω να μπλεκω με ειδικες αδειες εφοσον εντος ΕΕ δεν υπαρχει κανενας περιορισμος και ελεγχος στις μετακινησεις με χρηση ταυτοτητας ή διαβατηριου.

megahead13
24-01-08, 02:50
Κάλιο γαϊδουρόδενε... Εκτός αν έχεις βύσμα το Μεϊμαράκη :whistle: :lol: :p

Lord_British
24-01-08, 03:02
Εχω 2 γνωστους στο ναυτικο αυτη τη στιγμη οι οποιοι μου εχουν πει οτι μπορεις να κρατησεις το διαβατηριο.Απλα ηθελα να παρω και μια παραπανω αποψη.

Το να σε "τσιμπησουν" απο κει και περα ειναι απο ακατορθωτο ως αδυνατο.


Φιλικα

subzer0
24-01-08, 03:20
Δε θελω να μπλεκω με ειδικες αδειες εφοσον εντος ΕΕ δεν υπαρχει κανενας περιορισμος και ελεγχος στις μετακινησεις με χρηση ταυτοτητας ή διαβατηριου.

Η ειδική άδεια εξωτερικού έχει και την έννοια πως αν συμβεί κάτι το Πολεμικό Ναυτικό θα γνωρίζει οτι είσαι π.χ. στο Λονδίνο.
Αν εσυ έχεις πάρει την άδεια σου και δηλώσεις Θεσσαλονίκη(πάντα δηλώνεις τον τόπο προορισμού κατά την διάρκεια της άδειας) και είσαι εκτός Ελλάδας τότε αν συμβεί κάτι και πρέπει επειγώντος να γυρίσεις πίσω τι θα τους πεις? Τώρα πετάγομαι από το Λονδίνο?
Γιατό καλά σου λέει ο megahead13. Κάλιο γαϊδουρόδενε.

megahead13
24-01-08, 03:42
Ακριβώς! :oneup:

papdoux
24-01-08, 10:07
καλυτερα γαϊδουρόδενε γιατι υπαρχει και η σχολη φωτομοντελων.

MrG
31-01-08, 16:55
λοιπον ουτε διαβατηριο δινεις ουτε διπλωμα οδηγησης...οταν θα σε ρωτησουν -δεν εχεις.τελος. οσο για τα ταξιδια βγαινεις και χωρις αδεια...κανεις δεν ελεγχει ..αλλα να μην εμπλακεις σε κανα τρακαρισμα...σε οτιδηποτε μπορει να ενημερωθει το προξενειο...τοτε υπαρχει προβλημα και μεγαλο!

21century
31-01-08, 21:23
Εξαρτάται από την περίπτωση και αν συντρέχουν συγκεκριμενοι λόγοι, μερικα΄παιδιά που έιχαν παρουσιαστέι Αεροπορία και είχαν δουλειές και μόνιμη κατοικία στην ευρώπη πηγαιναν στις αδειές του αφού το είχαν δηλώσει και είχαν φυσικά και από παλιά ξένο διαβατήριο.

@ ADSLgr.com All rights reserved.