PDA

Επιστροφή στο Forum : Πολιτική της Forthnet



MrsVanHelsing
04-05-05, 17:39
πριν λιγους μηνες αγορασα το πακετο adsl in a box. προχτες εληξε η συνδρομη. η εταιρια με ειδοποιησε οτι ληγει και ζητησε την ανανεωση της συνδρομης.
τους δηλωσα οτι εχω βρει αλλο παροχο. μου απαντησαν οτι θα πρεπει να τους στειλω ενα email στο οποιο να τους ζητω αποσυνδεση της γραμμης μου (να ξαναγινει isdn) και μετα να κανω νεα αιτηση ενεργοποιησης μεσω ΟΤΕ ή του νεου μου παροχου.

δεδομενου οτι αυτο ειναι και χρονοβορο και κοστιζει σημαντικα και επισης δεν αναφερεται πουθενα ως ορος στην συμβαση μου την οποια παραθετω, σας γνωριζω οτι εχω ηδη προβει σε καταγγελια στην αρχη τηλεπικοινωνιων της χωρας.


εαν γνωριζετε κατι, που μπορει να με βοηθησει θα ηταν ευπροσδεκτο.


ευχαριστω.

MrsVanHelsing
04-05-05, 17:40
Όροι σύμβασης διάθεσης & παροχής υπηρεσιών FORTHnet ADSL 1Bill για ADSL in-a-box
1. Αντικείμενο σύμβασης
Η FORTHnet παρέχει προς τον πελάτη και μέσω της τηλεπικοινωνιακής σύνδεσης που διαθέτει (ISDN, PSTN) υπηρεσίες εξασφάλισης χρήσης μιας γραμμής ADSL (Αsymmetric Digital Subscriber Line – Ασύμμετρη Ψηφιακή Συνδρομητική Γραμμή), την προμήθεια του σχετικού εξοπλισμού και την υπηρεσία FORTHnet Fast Internet ADSL (FORTHnet ADSL in-a-box) σύμφωνα με τους όρους της παρούσας, τον εκάστοτε τιμοκατάλογο της FORTHnet και το νόμο.
2. Διάρκεια σύμβασης – καταγγελία
2.1. Η διάρκεια της παρούσας ορίζεται σε τρεις (3) μήνες. Η συνεργασία δύναται να συνεχιστεί για ορισμένο ή αόριστο χρόνο, μετά από διαπραγματεύσεις και συμφωνία των συμβαλλομένων μερών για τη μορφή που αυτή θα λάβει στο μέλλον.
2.2 Η τρίμηνη διάρκεια της παρούσας αρχίζει από την ενεργοποίηση της υπηρεσίας από τη FORTHnet ή πέντε ημέρες μετά από την ημερομηνία ενεργοποίησης της γραμμής (πρόσβασης ADSL) από τον ΟΤΕ στην περίπτωση που για λόγο που δεν οφείλεται στη FORTHnet, η τελευταία δεν δύναται να προβεί στην ενεργοποίηση της υπηρεσίας και εφόσον αυτή (η ενεργοποίηση) αποδειχθεί εφικτή.
2.3. Κάθε συμβαλλόμενο μέρος δικαιούται να καταγγείλει τη συμβατική σχέση, εφόσον το άλλο μέρος παραβιάζει τους όρους της σύμβασης ή/και την κείμενη νομοθεσία και δεν άρει την παράβαση εντός της τασσόμενης από το ανυπαίτιο μέρος προθεσμίας.
3. Ενεργοποίηση γραμμής ADSL
Τα μέρη συμφωνούν ότι η μέγιστη οριστική ταχύτητα της παρεχόμενης στον πελάτη γραμμής ADSL για μεν τη λήψη δεδομένων θα είναι 384 Κbps, για δε την αποστολή δεδομένων θα είναι 128 Κbps. Η ταχύτητα αυτή αποτελεί τη μέγιστη δυνατή ταχύτητα σύνδεσης, η δε επίτευξή της εξαρτάται από τις επικρατούσες συνθήκες και άλλα ειδικότερα τεχνικά χαρακτηριστικά, τα οποία εκφεύγουν του ελέγχου της εταιρίας και γι’ αυτό το λόγο η τελευταία δεν μπορεί να εγγυηθεί την επίτευξη της μέγιστης ταχύτητας.
4. Εξοπλισμός
4.1. Με την αγορά του πακέτου παρέχεται και ο απαραίτητος εξοπλισμός. Η εγκατάστασή του πραγματοποιείται από τον ίδιο τον πελάτη με δική του ευθύνη.
4.2. Η FORTHnet δεν φέρει ευθύνη σε περίπτωση βλάβης στην πρόσβαση και/ή στη λειτουργία γραμμής ADSL και στην τηλεφωνική γραμμή του πελάτη, που οφείλεται σε επέμβαση ή ρύθμιση του εξοπλισμού ή σε οποιαδήποτε άλλη πράξη ή παράλειψη του πελάτη ή τρίτου (συμπεριλαμβανομένου και του ΟΤΕ) ή σε περιοχή ευθύνης του ΟΤΕ.
5. Υποχρεώσεις FORTHnet
5.1. Η FORTHnet φροντίζει για την ομαλή λειτουργία του τηλεπικοινωνιακού δικτύου και την παροχή των υπηρεσιών, δεν φέρει όμως ευθύνη για άμεσες ή έμμεσες ζημίες, διαφυγόντα κέρδη ή έσοδα ή οποιαδήποτε άλλη ζημία του πελάτη (εκτός εάν οφείλονται αποκλειστικά σε δόλο ή βαριά αμέλεια της) ή σε περιπτώσεις ανώτερης βίας ή για τυχόν διακοπές παροχής της υπηρεσίας που οφείλονται σε προβλήματα ή βλάβες που εντοπίζονται στο δίκτυο του (περιλαμβανομένης και την τηλεφωνικής γραμμής) ΟΤΕ ή τρίτων παρόχων.
5.2. Η FORTHnet ανακοινώνει στον ηλεκτρονικό δικτυακό της τόπο την πολιτική της για κάθε θέμα που αφορά την παροχή της υπηρεσίας.
5.3 Η FORTHnet οφείλει να ενημερώνει έγκαιρα για τυχόν προγραμματισμένες εργασίες της ή προγραμματισμένες εργασίες στο δίκτυο του ΟΤΕ, που της έχει προηγουμένως κοινοποιήσει ο ΟΤΕ.
5.4 Η FORTHnet ουδεμία ευθύνη φέρει για την ασφάλεια, την ποιότητα, τη διαθεσιμότητα και την επάρκεια δικτύων του ΟΤΕ και / ή τρίτων παρόχων και / ή τρίτων προσώπων όπου θα έχει πρόσβαση ο πελάτης μέσω της ADSL σύνδεσης ή γραμμής.
5.5. Η FORThnet ουδεμία ευθύνη φέρει για την πιθανή ολιγόλεπτη διακοπή της τηλεφωνικής σύνδεσης του πελάτη κατά τη διαδικασία ενεργοποίησης της γραμμής ADSL.
6. Υποχρεώσεις Πελάτη
6.1 Ο πελάτης προκαταβάλλει το αντάλλαγμα για την τρίμηνη παροχή υπηρεσιών προς αυτόν, με την αγορά του πακέτου.
6.2 Ο πελάτης διαθέτει τηλεπικοινωνιακή σύνδεση εντός των ορίων αστικής περιοχής, την οποία ο ΟΤΕ έχει γνωστοποιήσει.
6.3 Ο πελάτης οφείλει να συμπληρώνει όλα τα πεδία της αίτησης σύνδεσης με τα πλήρη και αληθή στοιχεία και τις επιθυμητές επιλογές, καθώς επίσης να γνωστοποιεί στη FORTHnet κάθε αλλαγή τους με συστημένη επιστολή του ή με fax στο Τμήμα Εξυπηρέτησης Πελατών εντός είκοσι (20) ημερών από την τυχόν αλλαγή και να παραδίδει τα σχετικά νομιμοποιητικά έγγραφα σε περίπτωση πληρεξουσιότητας ή νομικού προσώπου.
6.4 Ο πελάτης ευθύνεται και εξασφαλίζει ότι η υπηρεσία χρησιμοποιείται σύμφωνα με το νόμο, την καλή πίστη και τα συναλλακτικά και χρηστά ήθη. Η FORTHnet ενημερώνει με επιστολή τον πελάτη για καταγγελία ή αίτημα τρίτου. Ο πελάτης οφείλει να αποκρίνεται με συστημένη επιστολή ή fax μέσα σε (5) εργάσιμες μέρες σε έγγραφα αιτήματα της FORTHnet σχετικά με καταγγελίες, αιτήματα ή παράπονα τρίτων προσώπων ή την ανακοίνωση δεδομένων του σε τρίτους.
6.5 Ο πελάτης οφείλει να μην παραβιάζει ειδικότερα τις διατάξεις του ν. 2251/94 "Περί προστασίας καταναλωτών", του ν. 2121/92 για την πνευματική ιδιοκτησία, του ν. 2472/97 για την προστασία των δεδομένων και το ν. 2774/1999 για την προστασία των δεδομένων στον τηλεπικοινωνιακό τομέα, και αντίστοιχες οδηγίες και συστάσεις της Ευρωπαϊκής Ένωσης και άλλων διεθνών οργανισμών κ.λπ. Περαιτέρω απαγορεύεται να διακινεί παράνομο και επιβλαβές περιεχόμενο, να τοποθετεί και αποστέλλει ϊομορφικά προγράμματα, να διακινεί πορνογραφικό και βίαιο περιεχόμενο, να επιδίδεται σε πράξεις που συνιστούν παράνομη πρόσβαση ή απόπειρα πρόσβασης σε υπολογιστικά συστήματα της FORTHnet ή τρίτων, η μαζική αποστολή μη ζητηθείσης ηλεκτρονικής αλληλογραφίας για εμπορικούς ή μη σκοπούς (spamming) ή την παράλειψη πράξεων που απαγορεύουν την αποστολή spamming. Τέλος, ο χρήστης οφείλει να συμμορφώνεται με την εκάστοτε δημοσιοποιούμενη πολιτική χρήσης των υπηρεσιών και του δικτύου της FORTHnet. Σε περίπτωση που η FORTHnet ζημιωθεί με οποιοδήποτε τρόπο από πράξεις ή παραλείψεις του χρήστη, ο τελευταίος υποχρεούται να αποκαταστήσει κάθε ζημία της και η FORTHnet δικαιούται να τον καλεί ως δικονομικό εγγυητή στις σχετικές διαδικασίες ενώπιον των δικαστηρίων ή της Ε.Ε.Τ.Τ.
6.6 Ο πελάτης αναγνωρίζει ότι το Ίντερνετ είναι ανοικτό περιβάλλον, ότι είναι αποκλειστικά υπεύθυνος για την τήρηση των προσωπικών στοιχείων του, ότι οφείλει να ενεργεί με υπερβολική επιμέλεια, παίρνοντας τα αναγκαία μέτρα ασφάλειας για να αποτρέπει την παράνομη χρήση του δικτύου και των κωδικών του στοιχείων (username, password) από τρίτα εξουσιοδοτημένα ή μη πρόσωπα. Οφείλει χωρίς καθυστέρηση να προβαίνει συχνά σε αλλαγές του προσωπικού κωδικού (password) κάνοντας χρήση της υπηρεσίας που η FORTHnet έχει θέσει στη διάθεση των χρηστών στις ηλεκτρονικές σελίδες της και ακόμη να απομνημονεύει τα στοιχεία του προσωπικού του λογαριασμού, να μην τον αναγράφει σε αντικείμενα που μεταφέρει ή καθιστά προσιτά σε τρίτους ούτε να επιτρέπει τη χρήση των κωδικών του στοιχείων από άλλους.
7. Απόρρητο επικοινωνιών – προστασία προσωπικών δεδομένων
7.1 Η FORTHnet λαμβάνει όλα τα κατάλληλα μέτρα για την ασφάλεια του απορρήτου των επικοινωνιών του πελάτη και για την προστασία των προσωπικών του δεδομένων που έχει δηλώσει στην αίτησή του, σύμφωνα με τη σχετική νομοθεσία.
7.2 Η FORTHnet με παράλληλη έγγραφη συγκοινοποίηση στον πελάτη συμμορφούται όπως ο νόμος ορίζει στο περιεχόμενο εισαγγελικής παραγγελίας, δικαστικής απόφασης, απόφασης της Ε.Ε.Τ.Τ. ή άλλης ανεξάρτητης αρχής, χωρίς προηγούμενη έγγραφη ανακοίνωση στον πελάτη. Η FORTHnet τηρεί τη νόμιμη διαδικασία για την άρση του απορρήτου των επικοινωνιών και συνεργάζεται άμεσα με τις αρχές.

sdikr
04-05-05, 17:46
πριν λιγους μηνες αγορασα το πακετο adsl in a box. προχτες εληξε η συνδρομη. η εταιρια με ειδοποιησε οτι ληγει και ζητησε την ανανεωση της συνδρομης.
τους δηλωσα οτι εχω βρει αλλο παροχο. μου απαντησαν οτι θα πρεπει να τους στειλω ενα email στο οποιο να τους ζητω αποσυνδεση της γραμμης μου (να ξαναγινει isdn) και μετα να κανω νεα αιτηση ενεργοποιησης μεσω ΟΤΕ ή του νεου μου παροχου.

δεδομενου οτι αυτο ειναι και χρονοβορο και κοστιζει σημαντικα και επισης δεν αναφερεται πουθενα ως ορος στην συμβαση μου την οποια παραθετω, σας γνωριζω οτι εχω ηδη προβει σε καταγγελια στην αρχη τηλεπικοινωνιων της χωρας.


εαν γνωριζετε κατι, που μπορει να με βοηθησει θα ηταν ευπροσδεκτο.


ευχαριστω.


Η γραμμή είναι της Forthnet, οπότε μπορεί να το κάνει.

Ας επέλεγες λιανική απο τον οτε,

ReverseR
04-05-05, 18:02
η γραμμή είναι της 4νετ αλλά δεν μπορεί να σε απειλεί οτί θα στη βγάλει άμα αλλάξεις ισπ. Μπορείς κάλλιστα να της πληρώνεις τη γραμμή στη 4νετ και να αλλάξεις ισπ... Έχω άδικο?

Βέβαια αυτό δεν είναι εξυπνάδα της 4νετ. Όλα τα adsl πακέτα αυτό το πρόβλημα έχουν.

MrsVanHelsing
04-05-05, 18:18
Που λεει βρε παιδια στην συμβαση οτι η γραμμη ΜΟΥ ανηκει στην φορθνετ?

και απο ποτε παρεχει adsl γραμμες η φορθνετ, απο την στιγμη που δεν εχει ευρυζωνικες υπηρεσιες???

και γιατι αυτο συμβανει μονο στην ελλαδα και πουθενα αλλου στον κοσμο????


δηλαδη δεν πρεπει να αποδεχθω καπου να μεταβιβασω την κυριοτητα της γραμμης μου? δεν πρεπει να με ενημερωσουν οτι την εχουν αυτοι? που τα λεει ολα αυτα???

και στις isdn γραμμες γιατι δεν εχουν κυριοτητα???

το δικτυο ειναι του οτε και κανενος αλλου.

με την φορθνετ εκανα συμβαση οχι με την βιβοντι....

sdikr
04-05-05, 18:24
Που λεει βρε παιδια στην συμβαση οτι η γραμμη ΜΟΥ ανηκει στην φορθνετ?

εσυ που βλέπεις στον λογαριασμό του οτε οτι η πρόσβαση adsl είναι δικιά σου;


και γιατι αυτο συμβανει μονο στην ελλαδα και πουθενα αλλου στον κοσμο????

Και ομώς συμβάινει σε όλον το κόσμο, απλά εκει τα πράγματα γίνονται ποιο γρήγορα

με την φορθνετ εκανα συμβαση οχι με την βιβοντι....


Ακριβως οπως το λές, με την forthnet εκανες δεν εκανες ουτε με τον οτε

MrsVanHelsing
04-05-05, 18:29
εαν η φορθνετ νομιμοποιουταν να κοψει την adsl γραμμη μου, δεν θα μου ζητουσε email ή φαξ για να διακοπει η γραμμη. η επιστολη μου θα τους εξουσιοδοτουσε για να κανουν κατι τετοιο.

διοτι η φορθνετ θα επρεπε να κοινοποιησει το αιτημα μου στον οτε, να διακοπει η συνδεση και μετα να κανω εκ νεου συνδεση μεσω οτε ή του παροχου μου.

αναφερομαι στην γραμμη και οχι στην παροχο. (ΑΡΥΣ).

αρα λοιπον αφου χρειαζονται ολα αυτα, ειναι εμφανες ΟΤΙ Η ΓΡΑΜΜΗ ΜΟΥ ΔΕΝ ΑΝΗΚΕΙ ΣΤΗΝ ΦΟΡΘΝΕΤ......

geofou
04-05-05, 18:30
η γραμμή είναι της 4νετ αλλά δεν μπορεί να σε απειλεί οτί θα στη βγάλει άμα αλλάξεις ισπ. Μπορείς κάλλιστα να της πληρώνεις τη γραμμή στη 4νετ και να αλλάξεις ισπ... Έχω άδικο?

Βέβαια αυτό δεν είναι εξυπνάδα της 4νετ. Όλα τα adsl πακέτα αυτό το πρόβλημα έχουν.

Από την forthnet αγοράζεις adsl in a box δηλαδή "πακέτο" γραμμή+εξοπλισμό+σύνδεση (παράγραφος 1) άρα όλα μαζί ή τίποτα

sdikr
04-05-05, 18:31
To adsl είναι ψηφιακή ευκολιά δεν είναι νέου τυπου γραμμη (χρειάζεται αναγκαστικά pstn or isdn για να κάτσει πάνω σαν την αναγώριση)
η γραμμή ειναι δικιά σου, η ψηφιακή ευκολιά του adsl όχι, είναι στο όνομα της forthnet

MrsVanHelsing
04-05-05, 18:36
τοτε γιατι χρειαζεται απενεργοποιηση απο τον ΟΤΕ και δεν το κοβουν μονοι τους.

MrsVanHelsing
04-05-05, 18:38
μια χαρα μπαινω παντως σημερα με acn.


μια χαρα.

sdikr
04-05-05, 18:43
τοτε γιατι χρειαζεται απενεργοποιηση απο τον ΟΤΕ και δεν το κοβουν μονοι τους.

οπώς λές και εσύ σου ζητήσαν να στείλεις email στην Forthnet, στον οτε δεν σε βλέπουν κάν οτι έχεις adsl γιατί ειναι στο όνομα της forthnet (δοκίμασε αν θέλεις να τους πάρεις τηλέφωνο)



μου απαντησαν οτι θα πρεπει να τους στειλω ενα email στο οποιο να τους ζητω αποσυνδεση της γραμμης μου (να ξαναγινει isdn) και μετα να κανω νεα αιτηση ενεργοποιησης μεσω ΟΤΕ ή του νεου μου παροχου.

ReverseR
04-05-05, 19:09
Από την forthnet αγοράζεις adsl in a box δηλαδή "πακέτο" γραμμή+εξοπλισμό+σύνδεση (παράγραφος 1) άρα όλα μαζί ή τίποτα

Ναι αλλά αυτό έχει διάρκεια 3 μήνες. Μετά δεν μπορεί να σου αρνηθεί παροχή υπηρεσιών, που έτσι και αλλιώς πουλάει (κοίτα στο site τους). Βέβαια απλά γραμμές(dslam,ψηφιακη υπηρεσία whatever) του οτε χρησιμοποιούνε γαιυτο δεν έχει και νόημα να αγοράσεις από αυτους τη γραμμή, αλλά αυτό δεν σημαίνει οτι άμα θες δεν μπορείς να το κάνεις

pelasgian
04-05-05, 19:54
κάνε αίτηση λιανικής στον ΟΤΕ και μέχρι που να σου πουν ότι σε ενεργοποίησαν μείνε στη forthnet. Τότε διάλεξε όποιον παροχό θέλεις.

MrsVanHelsing
04-05-05, 20:38
δεν θελω να ξαναπληρωσω τα 35 ευρω ουτε και να μεινω χωρις adsl εναν μηνα ή δυο.


ο οτε ειπε οτι πρεπει πρωτα να με αποσυνδεσει η φορθνετ κατι που μπορει να παρει εως και εναν μηνα.

MrsVanHelsing
04-05-05, 20:42
ενιγουει, το αιτημα εχει ηδη παει στην αρμοδια αρχη και περιμενω απαντηση απο το νομικο τους τμημα.


να δουνε και την συμβαση που δεν λεει πουθενα περι μισθωσης της γραμμης μου κτλ και περι υποχρεωσης μου για επιστολες κτλ....


και αν δεν το απαντησουν αυτοι, υπαρχει το υπουργειο εμποριου, το υπουργειο αναπτυξης, οι βρυξελες κτλ...

geofou
04-05-05, 20:55
Ναι αλλά αυτό έχει διάρκεια 3 μήνες. Μετά δεν μπορεί να σου αρνηθεί παροχή υπηρεσιών, που έτσι και αλλιώς πουλάει (κοίτα στο site τους). Βέβαια απλά γραμμές(dslam,ψηφιακη υπηρεσία whatever) του οτε χρησιμοποιούνε γαιυτο δεν έχει και νόημα να αγοράσεις από αυτους τη γραμμή, αλλά αυτό δεν σημαίνει οτι άμα θες δεν μπορείς να το κάνεις

Ολοι μας ξέραμε ότι πληρώνουμε 3 μήνες και μετά αν θέλαμε μπορούσαμε να συνεχίσουμε με κάποιο από τα πακέτα.
Η εταιρεία αρνηθηκε παροχή που δεν πουλάει. Δεν πουλάει μόνο γραμμή adsl χωρίς συνδρομή σε αυτήν (δηλαδή σαν τον ΟΤΕ). Πουλάει γραμμή+σύνδεση ή σύνδεση με γραμμή από τον ΟΤΕ. Μπορείς να πάρεις γραμμή από ΟΤΕΝΕΤ και να έχεις σύνδεση από άλλη εταιρεία?

xakasou
04-05-05, 21:47
δεν θελω να ξαναπληρωσω τα 35 ευρω ουτε και να μεινω χωρις adsl εναν μηνα ή δυο.


ο οτε ειπε οτι πρεπει πρωτα να με αποσυνδεσει η φορθνετ κατι που μπορει να παρει εως και εναν μηνα.

αν ειναι τα 35 ευρώ που σε καινε μπορεις να δοκιμάσεις με τελλας που δε στα χρεώνει.
πάντως κι εκει τα ιδια ισχύουν: η γραμμή ανήκει σε αυτούς κι όχι σε σένα.

αν θες να αλλάζεις συχνα isp η μόνη λύση είναι γραμμή από ΟΤΕ (το 35άρι θα το πληρώσεις όμως).

σε κάθε περίπτωση δε νομίζω να μεινεις 2 μηνες χωρίς σύνδεση. στον τομέα αυτό έχουν καλυτερέψει πολύ τα πράγματα.

TearDrop
04-05-05, 22:56
Για την κατάσταση αυτή που επικρατεί με τα προπληρωμένα πακέτα δεν φταίει η FORTHnet μόνο αλλά και ο ΟΤΕ (ισως και περισσότερο..)

Αν ο ΟΤΕ ηταν λίγο πιο γρήγορος στην ενεργοποίηση / κατάργηση της γραμμής, κανείς δεν θα είχε πρόβλημα αν θα έμενε χωρίς DSL για 2-3 μέρες. Λόγω της γραφειοκρατίας όμως η διαδικασία αυτή παίρνει 1 μήνα, ίσως και περισσότερο (κατάργηση της γραμμης και εκ νεου ενεργοποιηση)

Απορώ γιατί η ΕΕΤΤ δεν παίρνει πρωτοβουλία για την καθιέρωση της φορητότητας και στις συνδέσεις ADSL. Νομίζω αυτό ισχύει στο εξωτερικό, γι'αυτό και η διαδικασία μεταπήσησης απο τον εναν ISP στον άλλο είναι και πιο γρήγορη.

Εγώ προσωπικά πάντως δεν έχω πρόβλημα, εβαλα συνειδητά ADSL-in-a-box και φυσικά την FORTHnet δε την αλλάζω με τίποτα (πελάτης της απο το 1998). Γνώριζα φυσικά απο πριν την διαδικασία που απαιτείται για την αλλαγή ISP και φυσικά σε περίπτωση που αποφασίσω κάποια στιγμή να αλλάξω, θα υποστώ την γραφειοκρατία και θα μείνω λίγο καιρό χωρίς ADSL.

Ισως θα έπρεπε και οι ISP στα site τους και στους όρους της σύμβασης να αναφέρουν καθαρά την διαδικασία που απαιτείται για την αλλαγή provider μετα το τέλος των 3 μηνών ετσι ολοι να ξέρουν τι πρόκειται να αντιμετωπίσουν στο μέλλον. Υπάρχουν πολλά άτομα που δεν μπαίνουν στα forum και φυσικά δε μπορούν να φανταστούν την κατάσταση που επικρατεί γύρω απο αυτό το θέμα, γι'αυτο και δημιουργούνται συνεχώς παράπονα.

sdikr
04-05-05, 22:59
Για την κατάσταση αυτή που επικρατεί με τα προπληρωμένα πακέτα δεν φταίει η FORTHnet μόνο αλλά και ο ΟΤΕ (ισως και περισσότερο..)

Αν ο ΟΤΕ ηταν λίγο πιο γρήγορος στην ενεργοποίηση / κατάργηση της γραμμής, κανείς δεν θα είχε πρόβλημα αν θα έμενε χωρίς DSL για 2-3 μέρες. Λόγω της γραφειοκρατίας όμως η διαδικασία αυτή παίρνει 1 μήνα, ίσως και περισσότερο (κατάργηση της γραμμης και εκ νεου ενεργοποιηση)

Απορώ γιατί η ΕΕΤΤ δεν παίρνει πρωτοβουλία για την καθιέρωση της φορητότητας και στις συνδέσεις ADSL. Νομίζω αυτό ισχύει στο εξωτερικό, γι'αυτό και η διαδικασία μεταπήσησης απο τον εναν ISP στον άλλο είναι και πιο γρήγορη.

Και στο εξωτερικό είχαν πρόβλημα, ειδικά στις αρχές,

teo_L20
05-05-05, 10:33
γιατι δεν πήρες απο την πρώτη στιγμή γραμμή οτε!!

nickolas2005
05-05-05, 11:01
Αν διακόψεις από τη Forthnet o OTE είναι υποχρεωμένος να σου ξαναενεργοποιήσει τη γραμή (πληρώνοντας βέβαια το τέλος ενεργοποίησης) μέσα σε 5 μέρες. (περιοδικό RAM, Μαϊος 2005 σελ. 15)

Crosstalk
05-05-05, 12:37
Μονο η φορητοτητα θα γλιτωσει τα πραγματα αλλα δεν την βλεπω να εινια πολυ κοντα!

MrsVanHelsing
05-05-05, 16:51
πηρα acn γιατι κοστιζει σχεδον 15 ευρω ο μηνας με 384 ταχυτητα. εαν τα υπολογισει κανεις, η διαφορα στο ετος ειναι γυρω στα 100-120 ευρω με την φορθνετ. οποτε γιατι να συνεχισω μαζι τους? για να με γδερνουν??


και με acn μπαινω.

MrsVanHelsing
05-05-05, 16:54
παιδια? σε τραπεζα δουλευω συμβασεις χειριζομαι. εαν ηταν δικαιωμα τους να μου κοψουν την γραμμη, δεν θα χρειαζοταν η δικη μου εξουσιοδοτηση.

πουλανε αδεια για να πιασουν γεματα. οταν τους ειπα οτι δεν αναφερεται πουθενα στους ορους της συμβασης μου τα μασαγανε περι πολιτικης της εταιριας.

αν ηταν νομικα κατοχειρωμενοι θα την ειχαν κοψει ηδη την γραμμη...

yannis1967
05-05-05, 20:11
Μονο η φορητοτητα θα γλιτωσει τα πραγματα αλλα δεν την βλεπω να εινια πολυ κοντα!

Και σας ενημερώνω ότι ένας γνωστός μου μου είπε, ότι η FORTHnet είναι η μόνη εταιρεία που έχει κάνει θέμα την δυνατότητα φορητότητας (μεταβίβασης γραμμής χωρίς διακοπή) στην ΕΕΤΤ, και απλά ο ΟΤΕ δεν το θέλει...

Η σκέψη ότι η FORTHnet προσπαθεί να σε δεσμεύει με την γραμμή δεν ισχύει, αφού ανετότατα, χωρίς κόστος, μπορείς να ενεργοποιήσεις μια νέα γραμμή σε όποιον άλλο θές. Ολοι σχεδόν δίνουν την ενεργοποίηση δωρεάν.

Αντίθετα η FORTHnet δεν σε δεσμεύει και με ετήσιο συμβόλαιο, αλλά στην λήξη του Box μπορείς να διακόψεις.

Γιάννης

sdikr
05-05-05, 21:16
Και σας ενημερώνω ότι ένας γνωστός μου μου είπε, ότι η FORTHnet είναι η μόνη εταιρεία που έχει κάνει θέμα την δυνατότητα φορητότητας (μεταβίβασης γραμμής χωρίς διακοπή) στην ΕΕΤΤ, και απλά ο ΟΤΕ δεν το θέλει...


Τοτε αν αληθευουν αυτά για το Ondsl kit το οποίο μπορείς να κρατήσεις την γραμμή μετα, βλέπω τον Οτε να τρώει πάλι γερή μύνηση οπώς έγινε παλιότερα με το ΕΠΑΚ

ZORO
05-05-05, 23:12
Από ότι βλέπω από την ημερομηνία εγγραφής σου πρέπει να ήσουνα ήδη μέλος του forum όταν αγόρασες το πακέτο της Forthnet. Πως και δεν έτυχε να μάθεις για το συγκεκριμένο ζήτημα το οποίο συζητήθηκε σε πολλές περιπτώσεις εδώ πέρα. Καλύτερα να προλαμβάνουμε καταστάσεις παρά να τρέχουμε να βρούμε λύση μετέπειτα.

Crosstalk
05-05-05, 23:29
Και σας ενημερώνω ότι ένας γνωστός μου μου είπε, ότι η FORTHnet είναι η μόνη εταιρεία που έχει κάνει θέμα την δυνατότητα φορητότητας (μεταβίβασης γραμμής χωρίς διακοπή) στην ΕΕΤΤ, και απλά ο ΟΤΕ δεν το θέλει...

Η σκέψη ότι προσπαθεί να σε δεσμεύει με την γραμμή δεν ισχύει, αφού ανετότατα, χωρίς κόστος, μπορείς να ενεργοποιήσεις μια νέα γραμμή σε όποιον άλλο θές. Ολοι σχεδόν δίνουν την ενεργοποίηση δωρεάν.

Αντίθετα η FORTHnet δεν σε δεσμεύει και με ετήσιο συμβόλαιο, αλλά στην λήξη του Box μπορείς να διακόψεις.

Γιάννης

Εαν το ζητησουν και οι υπολοιποι ισως γινει καποια διαβουλευση απο την ΕΕΤΤ και προχωρησει το θεμα.........η μονη λογικη εξηγηση που μπορω να δωσω για την σταση του ΟΤΕ να μην θέλει την φορητοτητα ειναι τα 35 περιπου ευρακια που θα τσιμπαει σε καθε ενεργοποιηση. αλλα και σε αυτην την περιπτωση μπορει να θεσει και ενα ποσο χρεωσης για την φορητοτητα και να μην του φανουν τοσο πολυ αυτα τα 35. Εκτος και αν νομιζει οτι η διαφορα στις τιμες διαθεσης γραμμων λιανικη και χονδρικη ειναι τοσο μεγαλη που τον ζημιωνει!

Θεμα πρεπει να γινει και στην διαφορα τιμης σε λιανικη και χονδρικη.....!!

chatasos
06-05-05, 02:30
Θεμα πρεπει να γινει και στην διαφορα τιμης σε λιανικη και χονδρικη.....!!
Λες να μην έχει γίνει?
Απλά, ως γνωστόν, όλα αργούν να πάρουν τον δρόμο τους στην χώρα μας.

Crosstalk
06-05-05, 09:18
Να μην μεινουν μονο στο θεμα.......πιεση χρειαζεται για να παει σε δημοσια διαβουλευση το ζητημα!

Οι της ΕΕΤΤ πρεπει να πανε για ενα ταχυρυθμο σεμιναριο στην Oftel να μαθουν να τραβαν αυτια!

pelasgian
06-05-05, 12:17
Απορώ γιατί η ΕΕΤΤ δεν παίρνει πρωτοβουλία για την καθιέρωση της φορητότητας και στις συνδέσεις ADSL. Νομίζω αυτό ισχύει στο εξωτερικό, γι'αυτό και η διαδικασία μεταπήσησης απο τον εναν ISP στον άλλο είναι και πιο γρήγορη.


Στην Αγγλία με το που υπογράφεις με τον καινούργιο παροχέα, πάει στον παλιό και του λέει: «χα, χα μας πούλησε το συμβόλαιό σου, ΟΥΣΤ!» και ο προηγούμενος είναι αναγκασμένος να σε διαγράψει από το πελατολογιό του και απλά οι ΙΔΙΕΣ υπηρεσίες (φέρει πειν γκάζι) πληρώνονται σε άλλον, χωρίς καμία διακοπή.

Όλες οι υποδομές ανήκουν στο κράτος, το οποίο πουλάει ΧΟΝΔΡΙΚΗ στους λιανοπωλητές, οι οποίο σκοτώνονται μεταξύ τους πιο θα σου δώσει πιο φτηνά, καλά, λιγότερο προβληματικά. Ο τέλειος καπιταλισμός, φυσικό άλλωστε αφού αυτοί τον ανακάλυψαν.

Για δες αν δηλώνοντας στον ΟΤΕ ότι θέλεις τη γραμμή αν σου έρχεται χωρίς να πλήρωσεις το forthnet. Το 35άρι θα το πληρώσεις, αλλά δεν θα μείνεις χωρίς internet. Απλά φρόντισε να κάνεις πρώτα την αίτηση στον ΟΤΕ και μετά από μία εβδομάδα να δηλώσεις διακοπή στο Forthnet, οπότε να μην σε χρεώσει το μήνα αλλά ούτε και να μπορέσει να σου κόψει τη γραμμή.

Πρόσεξε μη γίνει καμιά μαλακία και σου χρέωσει το forthnet τα 35 που έδωσε στον ΟΤΕ για να σε ενεργοποιήσει και μετά σου ζητήσει και ο ΟΤΕ 35 για να σε ξανα-ενεργοποιήσει. Στην Ελλάδα οι επιχειρηματίες είναι γνωστοί καθίκιδες, οπότε αυτό δεν θα με ξάφνιαζε.

yannis1967
06-05-05, 20:10
.........η μονη λογικη εξηγηση που μπορω να δωσω για την σταση του ΟΤΕ να μην θέλει την φορητοτητα ειναι τα 35 περιπου ευρακια που θα τσιμπαει σε καθε ενεργοποιηση. .....!!

Η εξήγηση είναι ότι προσπαθεί να τραβήξει τον κόσμο στην "Λιανική", όπου προφανώς
θα σου πουλήσει και ΟΤΕnet (βλέπε CONN-X).
Γι αυτό και οι εμπορικοί όροι με τους οποίους μεταπουλά στους παρόχους (που αγοράζουν χιλιάδες γραμμές), είναι χειρότεροι από αυτούς που δίνει σε έναν πελάτη που αγοράζει μία γραμμή.

Είναι η γνωστή λογική: Εξόντωσε τον ανταγωνισμό, και μετά, κάνουμε ότι θέλουμε...

Το θέμα είναι πως εμείς οι καταναλωτές δεν θα επιτρέψουμε στον ΟΤΕ να παραμείνει μονοπώλιο.

Γιάννης

sdikr
06-05-05, 20:26
Η εξήγηση είναι ότι προσπαθεί να τραβήξει τον κόσμο στην "Λιανική", όπου προφανώς
θα σου πουλήσει και ΟΤΕnet (βλέπε CONN-X).

οχι η λιανική ή αλλιως highstream δεν έχει να κάνει με την οτενετ,

yannis1967
06-05-05, 20:35
οχι η λιανική ή αλλιως highstream δεν έχει να κάνει με την οτενετ,

Αν μπεις στο OTEshop, ή πάρεις στο 134 για highstream πιστεύεις ότι δεν θα σου πουλήσει και
ΟΤΕnet??
Μην κοιτάς μια μικρή μερίδα ψαγμένων που ξέρουν τι θέλουν.

Και το Conn-x δεν είναι μια Highstream + OTEnet + Modem ?

Διαφήμισε ποτέ το ADSL o OTE χωρίς να πουλάει ταυτόχρονα OTEnet?


Γιάννης

MrsVanHelsing
07-05-05, 09:57
εγω παντως εξακολουθω και μπαινω με acn.

οπως και εμπαινα και το διαστημα των τριων τεσσαρων ημερων πριν ληξει η φορθνετ.

μια χαρα εως τωρα. το μονο που δενγνωριζω ειναι που θα πληρωνω το ΑΡΥΣ.

μολις το μαθω θα σας πω.

η δε φορθνετ ουτε καν με ενοχλησε ξανα....

MrsVanHelsing
07-05-05, 09:58
δεν αποκλειεται να υπαρχει καποιο κενο στο οποιο να βρισκομαι μεσα.


μιλω για κενο συμβολαιου.

Crosstalk
07-05-05, 18:30
Αν μπεις στο OTEshop, ή πάρεις στο 134 για highstream πιστεύεις ότι δεν θα σου πουλήσει και
ΟΤΕnet??
Μην κοιτάς μια μικρή μερίδα ψαγμένων που ξέρουν τι θέλουν.

Και το Conn-x δεν είναι μια Highstream + OTEnet + Modem ?

Διαφήμισε ποτέ το ADSL o OTE χωρίς να πουλάει ταυτόχρονα OTEnet?


Γιάννης

Ναι θα προσπαθησουν να σπρωξουν την Οτενετ.......αλλα εδω εχουμε το θεμα αθεμιτου ανταγωνισμου και μπορουν οι ISP να το κυνηγησουν...!

Εκτος αυτου ο κοσμος αρχιζει να ενημερωνεται και δεν τον κοροιδευουν πλεον τοσο ευκολα!

To connx στην αρχη το ειχαν stand-alone πακετο.....μετα νομιζω αρχισαν να στριμωχνουν εκει μεσα την ογκοχρεωση της Οτενετ!

yannis1967
08-05-05, 00:53
To connx στην αρχη το ειχαν stand-alone πακετο.....μετα νομιζω αρχισαν να στριμωχνουν εκει μεσα την ογκοχρεωση της Οτενετ!

Ποτέ δεν ήταν standalone.
Πάντα ο ΟΤΕ πουλάει και OTEnet ελπίζοντας να εξοντώσει κάθε ανταγωνισμό.

Πάντως αν θέλουμε να γίνει κάτι πρέπει να στείλουμε όλοι μας στο
katanalotes@eett.gr το αίτημα για δυνατότητα μεταβίβασης της γραμμής ΑΡΥΣ
στον πάροχο που προτιμά ο καθένας.

Γιάννης

@ ADSLgr.com All rights reserved.