PDA

Επιστροφή στο Forum : ΧΩΡΙΣ INTERNET KAI ISDN ΓΙΑ 4 ΜΕΡΕΣ!



Digiwolf
24-01-08, 14:55
Αγαπητοί φίλοι,

βρίσκομαι στο Ρετζίκι Θεσσαλονίκης, και είμαι κάτοχος μιας ISDN γραμμής με ADSL στα 2ΜΒps. Προσφάτως, με τα νέα πακέτα από ΟΤΕ, έκανα αίτηση στις 19.12.2007. Από τότε μέχρι και 4 ημέρες πριν δεν είχα κανένα απολύτως νέο από τον ΟΤΕ. Τηλεφωνούσα ανά τακτά χρονικά διαστήματα στο 134 για πληροφορίες αλλά η μόνιμη απάντησή τους ήταν να περιμένουμε.

Εδώ και 4 ημέρες, διακόπηκε το Internet αλλά και η ISDN γραμμή. Στο 134 μου είπαν ότι έχει ολοκληρωθεί η αναβάθμιση, αλλά δεν γνωρίζουν τι γίνεται με τη γραμμή. Έκανα δύο φορές δήλωση βλάβης στο 121 και μου είπαν να περιμένω συνεργείο. Ακόμη το περιμένω...

Τι μπορώ να κάνω από εδώ και στο εξής;

Σας ευχαριστώ.

Yiannis K
24-01-08, 15:16
Απλά... περίμενε....
και μόλις έρθει (έρθουν τεχνικοί)
καλοσόρισε το....

italos25
24-01-08, 15:24
τι περιμενης? πηγαινε και μια βολτα στο τοπικο οτε να ρωτησης γιατι αμα περιμενης απο τα τηλεφωνα καλα κρασια.

ttsgr
24-01-08, 16:30
Μην τους αφήνεις να πάρουν ανάσα..όσο τους αφήνεις τόσο σε αφήνουν!

Digiwolf
24-01-08, 18:49
Έχουν πέσει συνεχή τηλεφωνήματα στα 121, και μου έδωσαν το απευθείας τηλέφωνο των τεχνικών 2310 544 499 αλλά δεν το σηκώνει ποτέ κανείς... Είναι λογικό το πρόβλημα που έχω; Συμβαίνει δηλαδή σε πολύ κόσμο;

Ευχαριστώ.

Digiwolf
25-01-08, 14:28
Σήμερα μου ανακοίνωσαν ότι μάλλον θα περιμένω από Δευτέρα, εφόσον δεν εμφανίστηκε κανένας τεχνικός! Στο κατάστημα του ΟΤΕ είπαν ότι κάνουν ότι μπορούν! Έλεος.!

Ateliotos
25-01-08, 14:37
Εμένα φίλε μου μου το έλυσαν το πρόβλημα και αυτό μισό μετά από 7 μέρες αναμονή και ήταν και πιο απλό. Αυτό που έκανα ήταν να πάρω το 134 αγανκτησμένος πλέον και να ζητήσω να μιλήσω με κάποιον με Ονοματεπώνυμο και όχι με αριθμό θέσης γιατί ήμουν αποφασισμένος να φτάσω στα άκρα.. Αυτό έγινε εχθές και σήμερα έχω γραμμή..Όχι βέβαια την 2αρα που είχα αλλά 768.. Από το ολότελα καλή και η Παναγιώτενα που λέμε

isurfer
25-01-08, 15:10
Εγώ με ISDN και αίτηση για 24 (νέα σύνδεση, όχι αναβάθμιση), ενεργοποιήθηκε
κανονικά την ημέρα που μου είχαν πει, αλλά κόπηκε το τηλέφωνο.
Ώρα 18:00 δήλωση της βλάβης, ώρα 23:00 το τηλέφωνο επανήλθε, και την
επόμενη το πρωί στις 09:00 με πήραν τηλέφωνο για επιβεβαίωση.

cuper
25-01-08, 16:58
Αγαπητοί φίλοι,

βρίσκομαι στο Ρετζίκι Θεσσαλονίκης, και είμαι κάτοχος μιας ISDN γραμμής με ADSL στα 2ΜΒps. Προσφάτως, με τα νέα πακέτα από ΟΤΕ, έκανα αίτηση στις 19.12.2007. Από τότε μέχρι και 4 ημέρες πριν δεν είχα κανένα απολύτως νέο από τον ΟΤΕ. Τηλεφωνούσα ανά τακτά χρονικά διαστήματα στο 134 για πληροφορίες αλλά η μόνιμη απάντησή τους ήταν να περιμένουμε.

Εδώ και 4 ημέρες, διακόπηκε το Internet αλλά και η ISDN γραμμή. Στο 134 μου είπαν ότι έχει ολοκληρωθεί η αναβάθμιση, αλλά δεν γνωρίζουν τι γίνεται με τη γραμμή. Έκανα δύο φορές δήλωση βλάβης στο 121 και μου είπαν να περιμένω συνεργείο. Ακόμη το περιμένω...

Τι μπορώ να κάνω από εδώ και στο εξής;

Σας ευχαριστώ.

Μια από τα ίδια αλλά χωρίς να έχω πρόβλημα τηλεφωνίας (λειτουργεί κανονικά η isdn). Περιμένω τηλεφώνημα από τεχνικό μετά από δήλωση βλάβης την Τετάρτη.
Σκεφτόμουνα να ζητήσω το τηλέφωνο των τεχνικών να μιλήσω απευθείας μαζί τους αλλά αφού λες ότι δεν το σηκώνουν...άσ'τα να πάνε.

ttsgr
25-01-08, 17:04
Μια από τα ίδια αλλά χωρίς να έχω πρόβλημα τηλεφωνίας (λειτουργεί κανονικά η isdn). Περιμένω τηλεφώνημα από τεχνικό μετά από δήλωση βλάβης την Τετάρτη.
Σκεφτόμουνα να ζητήσω το τηλέφωνο των τεχνικών να μιλήσω απευθείας μαζί τους αλλά αφού λες ότι δεν το σηκώνουν...άσ'τα να πάνε.


Υπάρχει μια θεωρία που λέει ότι μπορείς να επικοινωνήσεις στα τηλεφωνα των τεχνικών από 7.00 με 7.30 το πρωί και 15.00 με 15.30 το μεσημέρι αλλα όπως προανέφερα πρόκειται για θεωρία...στην πράξη πάντως εγώ δεν τα κατάφερα:whistle:

Digiwolf
25-01-08, 17:56
Μια από τα ίδια αλλά χωρίς να έχω πρόβλημα τηλεφωνίας (λειτουργεί κανονικά η isdn). Περιμένω τηλεφώνημα από τεχνικό μετά από δήλωση βλάβης την Τετάρτη.
Σκεφτόμουνα να ζητήσω το τηλέφωνο των τεχνικών να μιλήσω απευθείας μαζί τους αλλά αφού λες ότι δεν το σηκώνουν...άσ'τα να πάνε.

Καλησπέρα φίλε Cuper!!!

Μήπως έχει γενικότερο πρόβλημα η περιοχή; Πόσες μέρες έχει που έκανες αίτηση αναβάθμισης; Περιμένω από 19.12!!!! Τι σου λένε ακριβώς σε 134 και 121? Εμένα, απλά να περιμένω να μου τηλεφωνήσουν και να κλείσω ραντεβού με το συνεργείο του ΟΤΕ! Αν θέλεις, στείλε μου PM!

cuper
28-01-08, 14:42
19/12 κατάθεση αίτησης για "έως 24"
20/12 καταχώρηση αίτησης
1/1 μετάβαση από Forthnet ARYS 2mbps σε conn-x 2mbps
22/1 η αναβάθμιση (σύμφωνα με το 134)

Δεν ξέρω αν έχει πρόβλημα η περιοχή ή αν δεν έχουν τεχνικούς να στείλουν στις εκτός κέντρου περιοχές.

Πάντως απο την περασμένη Τετάρτη έχω δηλωμένη βλάβη. Παρασκευή με πήρε τηλ μια κοπελιά και διαπιστώσε μετά από 3λεπτη συνομιλία ότι μάλλον κάτι έχει γίνει λάθος στον κόμβο :whistle: (φαίνεται επειδή είναι νέα η υπηρεσία, ακόμη δεν ξέρουν τις ρυθμίσεις καλά :rofl: ).
Και μου είπε ότι από την επόμενη εργάσιμη (σήμερα δηλαδή) να περιμένω τηλέφωνο από τεχνικό.

Και γω στο περίμενε είμαι λοιπόν. Αν έχω νέα θα ενημερώσω, όταν μπορέσω (τώρα γράφω από το πανεπιστήμιο)

........Auto merged post: cuper added 97 Minutes and 49 Seconds later........

Και δεν ζητούσα ένα σάκο με λίρες; :rofl:
Μόλις συνδέθηκα. Τα στατιστικά βελτιώθηκαν ανεπαίσθητα. Το attenuation από 36 πήγε 21!!!
Άρα κάτι σκάλιζαν τόσον καιρό στον κόμβο.

Καλή ενεργοποίηση και σε εσάς :cool:

Υ.Γ. Δεν ξεχνώ τις 35 μέρες που χρειάστηκε για να ενεργοποιηθεί η υπηρεσία :mad:

kostas500
28-01-08, 17:13
μόνο 4 ημέρες; βέβαια εσύ δεν έχεις και τηλέφωνο. Εγώ 1 μήνα χωρίς internet στη διαδικασία μετάβασης από otenet σε conn-x
20/12 αίτηση διακοπής σε otenet (κατόπιν συμβουλής από το 134)
31/12 διακοπή σύνδεσης
2/01 αίτηση για conn-x
25/1 απάντηση στο 134, η otenet έστειλε αποδέσμευση της γραμμής σας 16/1 ο ΟΤΕ την αποδέσμευσε στις 21/1 καταχώρησε το αίτημα στις 23/1 και θα περιμένετε ακόμη 10 με 12 εργάσιμες
25/1 τηλέφωνο στην otenet γιατί δεν έστειλε αίτημα αποδέσμευσης της γραμμής άμεσα. Το πιο εξοργιστικό ήταν η απάντηση που έδωσαν "μπορεί να δεσμέυσουμε τη γραμμή και μήνα γιατί μπορεί να θέλετε ξανά internet οπότε να συνδέσουμε αμέσως" είπα ευγενικά ευχαριστώ αφού δεν είχε νόημα να συνεχίσω και έκλεισα το τηλέφωνο.
Και είχα ενημερώσει ότι θα εγκαταστήσω conn-x δηλαδή αν είχα πάει για κάποιον εναλλακτικό ακόμα θα περίμενα την αποδέσμευση της γραμμής.
Κάποια πράγματα δεν αλλάζουν ποτέ (το 1993 βάλαμε τηλέφωνο στο μεγαλύτερο Δήμο της Κεφαλονιάς μετά από 4 χρόνια αναμονή και πληρώσαμε 100 χιλιάδες δραχμές)

Digiwolf
28-01-08, 23:33
Εν πάσει περιπτώσει, καταπίνοντας ότι όλο το σαββατοκύριακο ήμουν χωρίς τηλέφωνο και χωρίς Internet, επικοινώνησα και πάλι με τον αγενέστατο προϊστάμενο της τεχνικής υπηρεσίας, ο οποίος με διαβεβαίωσε ότι αύριο το πρωί -ίσως- θα περάσουν να με δουν. Από τον ψηφιακό έλεγχο δεν βρήκαν τίποτε, οπότε είναι θέμα δικτύου όπως μου είπαν. Αναμένω... Θα σας ενημερώσω αύριο το πρωί, αν τυχόν εμφανιστούν οι ΟΤΕτζήδες...

Πάντως, μια εβδομάδα χωρίς καθόλου σύνδεση, τι μπορώ να ζητήσω; Επιστροφή από τα πάγια; Κάτι παραπάνω; Για φωτίστε με σας παρακαλώ...

Με ΣΥΝΤΡΟΦΙΚΟΥΣ χαιρετισμούς!

........Auto merged post: Digiwolf added 1 Minutes and 16 Seconds later........


19/12 κατάθεση αίτησης για "έως 24"
20/12 καταχώρηση αίτησης
1/1 μετάβαση από Forthnet ARYS 2mbps σε conn-x 2mbps
22/1 η αναβάθμιση (σύμφωνα με το 134)

Δεν ξέρω αν έχει πρόβλημα η περιοχή ή αν δεν έχουν τεχνικούς να στείλουν στις εκτός κέντρου περιοχές.

Πάντως απο την περασμένη Τετάρτη έχω δηλωμένη βλάβη. Παρασκευή με πήρε τηλ μια κοπελιά και διαπιστώσε μετά από 3λεπτη συνομιλία ότι μάλλον κάτι έχει γίνει λάθος στον κόμβο :whistle: (φαίνεται επειδή είναι νέα η υπηρεσία, ακόμη δεν ξέρουν τις ρυθμίσεις καλά :rofl: ).
Και μου είπε ότι από την επόμενη εργάσιμη (σήμερα δηλαδή) να περιμένω τηλέφωνο από τεχνικό.

Και γω στο περίμενε είμαι λοιπόν. Αν έχω νέα θα ενημερώσω, όταν μπορέσω (τώρα γράφω από το πανεπιστήμιο)

........Auto merged post: cuper added 97 Minutes and 49 Seconds later........

Και δεν ζητούσα ένα σάκο με λίρες; :rofl:
Μόλις συνδέθηκα. Τα στατιστικά βελτιώθηκαν ανεπαίσθητα. Το attenuation από 36 πήγε 21!!!
Άρα κάτι σκάλιζαν τόσον καιρό στον κόμβο.

Καλή ενεργοποίηση και σε εσάς :cool:

Υ.Γ. Δεν ξεχνώ τις 35 μέρες που χρειάστηκε για να ενεργοποιηθεί η υπηρεσία :mad:

Τι πιάνεις από ταχύτητες;

ariadgr
28-01-08, 23:46
Πάντως, μια εβδομάδα χωρίς καθόλου σύνδεση, τι μπορώ να ζητήσω; Επιστροφή από τα πάγια; Κάτι παραπάνω; Για φωτίστε με σας παρακαλώ...

Επιστροφή από τα πάγια.

Digiwolf
28-01-08, 23:56
Επιστροφή από τα πάγια.

Επιστροφή τα πάγια 7 ημερών, όσες δηλαδή δεν είχα τηλέφωνο; Αυτό θα πρέπει να γίνει με κάποια αίτηση, με κάποια επίσκεψη στο κατάστημα του ΟΤΕ; Τι μου προτείνετε;

ariadgr
29-01-08, 00:06
Επιστροφή τα πάγια 7 ημερών, όσες δηλαδή δεν είχα τηλέφωνο; Αυτό θα πρέπει να γίνει με κάποια αίτηση, με κάποια επίσκεψη στο κατάστημα του ΟΤΕ; Τι μου προτείνετε;

Ναι, για τις μέρες που δεν δούλευε το τηλέφωνο.
Και τα πάγια του Internet για τις μέρες που δεν δούλευε το Internet.
Μάλλον πρέπει να κάνεις αίτηση στο κατάστημα του ΟΤΕ, νομίζω δεν το δέχονται τηλεφωνικά...

fadasma
29-01-08, 00:07
Κι εγώ μια από τα ίδια. 12 μέρες χωρίς τηλέφωνο & ίντερνετ, μετά μου φτιάχνουν το τηλέφωνο και νεκρό το ίντερνετ.

Τι επιστροφή στα πάγια, έχω ανάγκη από 5-6 ευρώ;
Έκανα αίτηση για 2play. OTE Τ Ε Λ Ο Σ

ariadgr
29-01-08, 00:09
Κι εγώ μια από τα ίδια. 12 μέρες χωρίς τηλέφωνο & ίντερνετ, μετά μου φτιάχνουν το τηλέφωνο και νεκρό το ίντερνετ.

Τι επιστροφή στα πάγια, έχω ανάγκη από 5-6 ευρώ;
Έκανα αίτηση για 2play. OTE Τ Ε Λ Ο Σ

Δεν είναι απαραίτητο να το κάνεις επειδή έχεις ανάγκη τα χρήματα, μπορείς να το κάνεις για ηθική ικανοποίηση.

Digiwolf
29-01-08, 01:03
Εννοείται πως δεν τίθεται θέμα χρημάτων. Η ηθική ικανοποίηση πάνω απ'όλα...

cuper
29-01-08, 08:08
Τι πιάνεις από ταχύτητες;

Τη συγκεκριμένη ώρα, η γραμμή τερματίζει (1,6 - 1,8 MB/s) από ftp.ntua.
Θα πρέπει να την τεστάρω και μεσημέρι/απόγευμα.
Παρεπιμπτώντος, πρέπει σήμερα να έγιναν οι αναβαθμίσεις στον κόμβο μας (768->1024), σύμφωνα και με το αρχείο που είχε ανέβει κάποια στιγμή στο forum.
Από τη 1πμ μέχρι τις 4 που το έβλεπα, είχα/δεν έιχα providing ανά 2λεπτο .

Digiwolf
29-01-08, 13:53
Τη συγκεκριμένη ώρα, η γραμμή τερματίζει (1,6 - 1,8 MB/s) από ftp.ntua.
Θα πρέπει να την τεστάρω και μεσημέρι/απόγευμα.
Παρεπιμπτώντος, πρέπει σήμερα να έγιναν οι αναβαθμίσεις στον κόμβο μας (768->1024), σύμφωνα και με το αρχείο που είχε ανέβει κάποια στιγμή στο forum.
Από τη 1πμ μέχρι τις 4 που το έβλεπα, είχα/δεν έιχα providing ανά 2λεπτο .


Μου είπαν, ότι δεν καταχώρησαν το αίτημά μου για Conn-X.!!!!!! EINAI POTE DYNATON..?????

baskon
29-01-08, 14:00
Φίλε fantasma ελπίζω όταν θα πας σε φορθνετ να μη σου τυχει τίποτα στραβό...γιατί αν σου τύχει μαλλον οι 10 μέρες που περίμενες στον Οτε θα ειναι λίγες μπροστά στο μπάχαλο της φορθνετ..:rofl:
Βασικά όλοι μπάχαλο είναι αλλα ο οτε έίναι λιιγο καλύτερος..

Digiwolf
29-01-08, 14:46
Πρέπει να ξανακάνω τηλεφωνικά την αίτηση και να περιμένω άλλες 5 ημέρες! Δεν είμαστε καλα.! Εδώ είχα κάνει ολόκληρη κουβέντα με την κοπέλα για το ποιο modem να πάρω κτλ.!!!!

........Auto merged post: Digiwolf added 32 Minutes and 43 Seconds later........

Τα στατιστικά που έχω είναι τα εξής:

Tx Bit Rate 816900
Rx Bit Rate 16401200
Tx Cell Rate 1926
Rx Cell Rate 38682
Phy Tx Cell Count 65535
Phy Rx Cell Count 106918
Local SNR Margin 9.0 dB
Local Line Attn 23.0 dB
Local Tx Power 12.1 dB
Remote Line Attn 13.5 dB
Remote SNR Margin 10.5 dB

Πόσο λέτε να πιάσω;

Τι γίνεται τώρα που έχω γραμμή στα 24MBps χωρίς ConnX? Θα μπορέσω να κάνω αναβάθμιση σε ConnX και αν ναι, με τι κόστος;;

........Auto merged post: Digiwolf added 3 Minutes and 44 Seconds later........

Τα στατιστικά που έχω είναι τα εξής:

Tx Bit Rate 816900
Rx Bit Rate 16401200
Tx Cell Rate 1926
Rx Cell Rate 38682
Phy Tx Cell Count 65535
Phy Rx Cell Count 106918
Local SNR Margin 9.0 dB
Local Line Attn 23.0 dB
Local Tx Power 12.1 dB
Remote Line Attn 13.5 dB
Remote SNR Margin 10.5 dB

Πόσο λέτε να πιάσω;

Τι γίνεται τώρα που έχω γραμμή στα 24MBps χωρίς ConnX? Θα μπορέσω να κάνω αναβάθμιση σε ConnX και αν ναι, με τι κόστος;;

skapetis
29-01-08, 15:07
το πρόβλημά σου είναι ότι έχεις ISP Tellas(*). Κάνε μια αίτηση για μεταφορά σε connex και πάω στοίχημα ότι θα λυθεί ως δια μαγείας.

Στο λέω γιατί για πρόβλημα στο οποίο δεν είχα καν λινκ στο netmod το 121 μου είπε ότι φταίει ο ISP μου :rofl: :rofl:

Κάνε μια δοκιμή να αποσυνδέσεις τα πάντα (τηλ και router), reset στο netmod και να τα ξανασυνέσεις μήπως και ξεκολλήσει η γραμμή ... Α να μην ξεχάσω άναψε και μια λαμπάδα ίσα με το μπόϊ σου και κάνε 3 μετάνοιες :p

(*) εκτός αν δεν πρόλαβες να αλλάξεις τις πληροφορίες στον πίνακα ελέγχου :)

Digiwolf
29-01-08, 16:19
το πρόβλημά σου είναι ότι έχεις ISP Tellas(*). Κάνε μια αίτηση για μεταφορά σε connex και πάω στοίχημα ότι θα λυθεί ως δια μαγείας.

Στο λέω γιατί για πρόβλημα στο οποίο δεν είχα καν λινκ στο netmod το 121 μου είπε ότι φταίει ο ISP μου :rofl: :rofl:

Κάνε μια δοκιμή να αποσυνδέσεις τα πάντα (τηλ και router), reset στο netmod και να τα ξανασυνέσεις μήπως και ξεκολλήσει η γραμμή ... Α να μην ξεχάσω άναψε και μια λαμπάδα ίσα με το μπόϊ σου και κάνε 3 μετάνοιες :p

(*) εκτός αν δεν πρόλαβες να αλλάξεις τις πληροφορίες στον πίνακα ελέγχου :)

Αγαπητέ skapetis, το θέμα είναι ότι δεν καταχωρήθηκα ποτέ ως συνδρομητής που θέλει να βάλει Connx! Η βλαμμ*****νη η τηλεφωνήτρια με καταχώρησε ότι απλά θέλω αναβάθμιση γραμμής.! Μα, εδώ πιάσαμε ολόκληρη κουβέντα για διαθεσιμότητες στα modems, ποιο είναι καλύτερο κτλ.! Είναι δυνατόν να μην είμαι καθόλου περασμένος στο σύστημα..???

Άρα δεν είναι θέμα Tellas. Τουλάχιστον έτσι φαντάζομαι εγώ... Εφόσον έχω γραμμή από ΟΤΕ, δεν μπορώ να έχω όσους παρόχους θέλω; Δηλαδή να πληρώνω σε καμιά δεκαριά και να συνδέομαι αναλόγως με ποιον θέλω να συνδεθώ;

skapetis
30-01-08, 00:16
αυτό που εννοώ είναι ότι κάποιοι στον οτε έχουν μια ελαφρώς ... εχθρική στάση απέναντι σ'αυτούς που δεν προτιμούν τις υπηρεσίες του και μπορεί να έπεσες θύμα αυτής την νοοτροπίας.

hel
30-01-08, 02:56
αυτό που εννοώ είναι ότι κάποιοι στον οτε έχουν μια ελαφρώς ... εχθρική στάση απέναντι σ'αυτούς που δεν προτιμούν τις υπηρεσίες του και μπορεί να έπεσες θύμα αυτής την νοοτροπίας.

Αυτό είναι σίγουρο. Όλες οι εταιρίες πάνω κάτω το κάνουν με τους ανταγωνιστές τους.

Digiwolf
30-01-08, 18:54
Συγνώμη παιδιά, αλλά δεν το κατάλαβα... Εφόσον έχω μόνο το providing στην Τελλάς, θα πρέπει να κάνψ πρώτα διακοπή και μετά ενεργοποίηση σε ConnX..? Δηλάδή, δεν μπορεί κάποιος να έχει παραπάνω από έναν παρόχους σε μια γραμμή ADSL?

maik
30-01-08, 19:06
αυτό που εννοώ είναι ότι κάποιοι στον οτε έχουν μια ελαφρώς ... εχθρική στάση απέναντι σ'αυτούς που δεν προτιμούν τις υπηρεσίες του και μπορεί να έπεσες θύμα αυτής την νοοτροπίας.

Δηλαδη ειναι μερικοι που αλλοι δουλεια δεν εχουν αλλα ψαχνουν ολη μερα να βρουν ποιος ειναι σε αλλο παροχο. Και μολις τον βρουν του κοβουν την γραμμη .

Σαν δεν ντρεπομαστε λεω εγω. Φτανει πια :angryr:


Συγνώμη παιδιά, αλλά δεν το κατάλαβα... Εφόσον έχω μόνο το providing στην Τελλάς, θα πρέπει να κάνψ πρώτα διακοπή και μετά ενεργοποίηση σε ConnX..? Δηλάδή, δεν μπορεί κάποιος να έχει παραπάνω από έναν παρόχους σε μια γραμμή ADSL?


Ακριβως ετσι φιλε μου. Εχεις "πακετο" . Θα πρεπει πρωτα να καταργηθει το ενα πακετο για να ενεργοποιηθει το αλλο.
ΑΥτο που θελεις να κανεις γινεται . Ομως ειναι διαφορετικο και πιο ακριβο.
Δηλαδη πρεπει να εχει adsl προσβαση απο ΟΤΕ , και απο κει και περα να εχεις διαφορετικα συμβολαια με δυο ή περισοστερες εταιριες.

Πιο απλα. Η adsl προσβαση και το providing ειναι δυο διαφορετικα πραγματα. Ομως εχει γινει κατεστημενο να τα πουλανε σαν πακετο και τα δυο.

Digiwolf
30-01-08, 22:49
Δηλαδη ειναι μερικοι που αλλοι δουλεια δεν εχουν αλλα ψαχνουν ολη μερα να βρουν ποιος ειναι σε αλλο παροχο. Και μολις τον βρουν του κοβουν την γραμμη .

Σαν δεν ντρεπομαστε λεω εγω. Φτανει πια :angryr:




Ακριβως ετσι φιλε μου. Εχεις "πακετο" . Θα πρεπει πρωτα να καταργηθει το ενα πακετο για να ενεργοποιηθει το αλλο.
ΑΥτο που θελεις να κανεις γινεται . Ομως ειναι διαφορετικο και πιο ακριβο.
Δηλαδη πρεπει να εχει adsl προσβαση απο ΟΤΕ , και απο κει και περα να εχεις διαφορετικα συμβολαια με δυο ή περισοστερες εταιριες.

Πιο απλα. Η adsl προσβαση και το providing ειναι δυο διαφορετικα πραγματα. Ομως εχει γινει κατεστημενο να τα πουλανε σαν πακετο και τα δυο.

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Παρ'ολ'αυτά, έχω γραμμή από ΟΤΕ και το providing από την Tellas. Ξέρουν στον ΟΤΕ ότι έχω σύμβαση με την Tellas? Γιατί λένε ότι έχω τη γραμμή πακέτο, εφόσον κάτι τέτοιο δεν υφίσταται; Τους δήλωσα ΣΑΦΕΣΤΑΤΑ ότι ενώ έχω γραμμή από ΟΤΕ και providing από άλλον πάροχο, θέλω πακέτο Conn-X, δηλαδή full γραμμή στα 24ΜΒps και το providing επίσης από αυτούς.

Ξέρετε σε πόσες ημέρες θα ενεργοποιηθεί η υπηρεσία; Δικαιούμαι πλέον modem?

cuper
30-01-08, 23:02
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Παρ'ολ'αυτά, έχω γραμμή από ΟΤΕ και το providing από την Tellas. Ξέρουν στον ΟΤΕ ότι έχω σύμβαση με την Tellas? Γιατί λένε ότι έχω τη γραμμή πακέτο, εφόσον κάτι τέτοιο δεν υφίσταται; Τους δήλωσα ΣΑΦΕΣΤΑΤΑ ότι ενώ έχω γραμμή από ΟΤΕ και providing από άλλον πάροχο, θέλω πακέτο Conn-X, δηλαδή full γραμμή στα 24ΜΒps και το providing επίσης από αυτούς.

Ξέρετε σε πόσες ημέρες θα ενεργοποιηθεί η υπηρεσία; Δικαιούμαι πλέον modem?

Ανακεφαλαίωση:
Τώρα έχεις γραμμή (λιανικής) από ΟΤΕ, δηλ πληρώνεις ADSL-πρόσβαση στον διμηνιαίο λογαριασμό ΟΤΕ.
Θέλεις conn-x (γραμμή ΟΤΕ+providing otenet πακέτο).

Πάνε καλύτερα σε ote-shop, αφού δεν βρήκες άκρη τηλεφωνικά. Να έχεις τον υπάλληλο μπροστά σου.
Λογικά δικαιούσε router.

Η ενεργοποίηση μπορεί και να πάρει πολυυυυυυυυύ καιρό. Για Ρετζίκι πάντα.
Εμένα χρειάστηκε να περάσουν 12-13 εργάσιμες (1/1 - 22/1) και άλλη μια βδομάδα για να φτιάξει (28/1) τη γραμμή τεχνικός μετά από δήλωση βλάβης.

Digiwolf
30-01-08, 23:09
Ανακεφαλαίωση:
Τώρα έχεις γραμμή (λιανικής) από ΟΤΕ, δηλ πληρώνεις ADSL-πρόσβαση στον διμηνιαίο λογαριασμό ΟΤΕ.
Θέλεις conn-x (γραμμή ΟΤΕ+providing otenet πακέτο).

Πάνε καλύτερα σε ote-shop, αφού δεν βρήκες άκρη τηλεφωνικά. Να έχεις τον υπάλληλο μπροστά σου.
Λογικά δικαιούσε router.

Η ενεργοποίηση μπορεί και να πάρει πολυυυυυυυυύ καιρό. Για Ρετζίκι πάντα.
Εμένα χρειάστηκε να περάσουν 12-13 εργάσιμες (1/1 - 22/1) και άλλη μια βδομάδα για να φτιάξει (28/1) τη γραμμή τεχνικός μετά από δήλωση βλάβης.

Φίλε cuper, μου έχει ήδη ενεργοποιηθεί η 24άρα, αλλά μόνο γραμμή...

@ ADSLgr.com All rights reserved.