PDA

Επιστροφή στο Forum : Decentralized Azureus?



alfa156
05-05-05, 11:28
2.3.0.0 - May 2, 2005 New Features:



Core | Distributed Database
Core | Decentralised tracking
Τί είναι αυτό ρε παιδία?

Ducklord
05-05-05, 13:02
Errr... Yes...
Εϊναι γνωστό εδώ και λίγο καιρό (από την εμφάνιση του Exeem και μετά) πως και άλλοι θα δοκίμαζαν κάτι παραπλήσιο. Δεν είναι πλήρες decentralization, αφού δεν υπάρχει search και πάλι απαιτούνται servers/trackers, μα, απλά, λειτουργεί με τρόπο παραπλήσιο του Kademlia, όταν αυτό έκανε τα πρώτα βήματά του (λογική source exchange, ώστε να μπορεί να συνεχίσει μια μεταφορά ακόμη και αν ο βασικός tracker έχει "πέσει")

Φιλικά
Παπιάρχοντας

alfa156
05-05-05, 13:09
οπότε δεν είναι και καμιά δραματική αλλαγή, έτσι?

Ducklord
05-05-05, 13:35
Είναι. Μπορείς να συνεχίσεις να κατεβάζεις ακόμη και όταν έχει πέσει ο συγκεκριμένος τράκερ που συντόνιζε το κατέβασμα - ψάχνει και βρίσκει, αυτόματα, "εναλλακτικές λύσεις". Δεν είναι, όμως, ορατή για τον χρήστη αλλαγή (δεν υπάρχουν εικονιδιάκια, μπόγκο-μπόκο στικς, λαμπιόνια να αναβοσβήνουν και στρακαστρούκες ή πυροτεχνήματα που να ουρλιάζουν "νέα δυνατότητα, νέα δυνατότητα, πάρε κόσμε")...
Είναι, απλά, "κάτι καλύτερο από το απλό".

Όλα αυτά στα λέω από ό,τι διάβασα αλλού, έτσι; Δεν το έχω δει, οπότε δεν ξέρω περισσότερες λεπτομέρειες για το θέμα...

Φιλικά
Παπιάρχοντας

alfa156
05-05-05, 13:38
ένα search δεν νομίζω να χάλαγε κανένα ούτε εμπίπτει στα "τσουκο τσούκου λαμπιόνια κτλ κτλ"

Ducklord
05-05-05, 15:01
Συμφωνώ. Θα απαιτούσε, όμως, και επιπλέον κώδικα, ενώ θα φόρτωνε τους υπάρχοντες σέρβερους / τράκερους. Προβλέπω σέρτς να προστίθεται όταν γίνει "ακόμη πιο πήρ-λες" το προγραμματάκι... Θα δούμε...

Φιλικά
Παπιάρχοντας

alfa156
05-05-05, 15:25
δηλαδή bittorrent transfer protocol πανω σε Kademliοειδές network?

Slay
05-05-05, 15:30
Αυτο που πιστευω οτι γινεται , με το λιγο που το εχω ψαξει ειναι οτι πρωτον ψαχνει να βρει clients που εχουν συνδεθει σε trackers απο τους οποιους κατεβαζεις torrents, αλλα μαλλον παει ακομα ποιο περα καθως δειχνει να συνεχιζει το search και απο αυτους τους clients που βρηκε ψαχνει και βρισκει και αλλους, αυτη τη στιγμη μου λεει οτι εχει βρει 242.815 χρηστες, επισης δειχνει οτι ο καθε client ειναι πιθανος tracker σε περιπτωση που ο αρχικος tracker δεν ειναι διαθεσιμος.

alfa156
05-05-05, 15:32
Αυτο που πιστευω οτι γινεται , με το λιγο που το εχω ψαξει ειναι οτι πρωτον ψαχνει να βρει clients που εχουν συνδεθει σε trackers απο τους οποιους κατεβαζεις torrents, αλλα μαλλον παει ακομα ποιο περα καθως δειχνει να συνεχιζει το search και απο αυτους τους clients που βρηκε ψαχνει και βρισκει και αλλους, αυτη τη στιγμη μου λεει οτι εχει βρει 242.815 χρηστες, επισης δειχνει οτι ο καθε client ειναι πιθανος tracker σε περιπτωση που ο αρχικος tracker δεν ειναι διαθεσιμος.

δωσε μας κανένα λινκ να παίξουμε και εμείς....

Spyrosss
05-05-05, 15:39
Το κακό είναι οτι στη λίστα με τους users έχουν πρόσβαση και κακόβουλες εταιρείες antip2p κτλ. Εμένα το safepeer έχει μπλοκάρει γύρω στα 1146 IP's τα οποία στην πλεοψηφία τους προσπάθησαν να διαβάσουν ή υπήρχαν μέσα στη Distributed Database. Δεν έχουν ολοι safepeer...

giorgosc61
05-05-05, 20:49
Νομίζω ότι αυτό το καινούργιο στοιχείο μου γονατίζει την σύνδεση με το Jetspeed 520.
Και μένα μου χτύπησε το safepeer και μάλιστα με linux iso download.
Κανείς άλλος με το ίδιο πρόβλημα?

@ ADSLgr.com All rights reserved.