PDA

Επιστροφή στο Forum : Πότε θα γίνουν οι περίφημες αναβαθμίσεις?



bicco
24-01-08, 21:23
Καλησπέρα σε όλους!

Θα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κανείς πότε θα γίνουν οι αναβαθμίσεις απο τα 768 στα 1024 που υποσχέθηκε ο ΟΤΕ!

--Ο ΟΤΕ είχε πει οτι θα γίνουν αυτόματα και σταδιακά...όμως πόσους περίπου μήνες κρύβει το "σταδιακά"?? - φαίνεται οτι οι χρήστες 768 είναι πλέον δεύτερης κατηγορίας...

dimfarma
24-01-08, 21:28
Δες εδώ (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=167520)

ahepa
24-01-08, 22:16
Στον τελευταίο λογαριασμό φαίνεται να έχει γίνει η γραμμή 1Mbps αν και ο router συνεχίζει να κλειδώνει στα 765kbps.

Ένα θέμα είναι βέβαια πως ενώ ο ΟΤΕ έκανε ή θα κάνει την αναβάθμιση χωρίς extra κόστος και θα σταματήσει να παρέχει γραμμές 768kbps το ίδιο δεν πρόκειτε να κάνουν οι διάφορες εταιρείες.

Έχω γραμμή από τον ΟΤΕ και χρησιμοποιώ προς το παρόν την Tellas ως ISP, μόλις μήλησα στο τηλέφωνο μαζί τους και μου είπαν πως αν θέλω να μεταφερθώ στο 1Mbps φυσικά και θα υπάρξει διαφορετική τιμολογική κοστολόγιση, δηλαδή για ορισμένους όπως εγώ που δε θέλουμε να είμαστε μπλοκαρισμένοι σε μία εταιρεία και να μπορούμε εύκολα να μεταφερόμαστε από ISP σε ISP χωρίς να πληρώνουμε κάθε φορά το τέλος ενεργοποίησης ADSL και επίσης να είναι άμεση η μεταφορά μας χωρίς καθυστερήσεις η αναβάθμιση του ΟΤΕ είναι δώρο άδωρο.

Λυπάμε για την Tellas. Δυστυχώς έχω περάσει από σχεδόν όλες τις εταιρείες και σχεδόν όλες το customer support ήταν για κλάματα, και επίσης από ποιότητα παροχής υπηρεσιών δεν μπορώ να πω πως έχω μείνει ευχαριστημένος.

g_alkis
25-01-08, 02:16
Σύμφωνα με το χρονοδιάγραμμα που είχε αναρτηθεί οι αναβαθμίσεις σε κάποιες περιοχές ξεκίνησαν. Μπορεί κάποιος απο αυτές τις περιοχές να ενημερώσει αν όντως έγιναν;

bicco
26-01-08, 19:01
Καλησπέρα και πάλι σε όλους!

Εγώ μένω στην περιοχή του Ν.Κόσμου στην Αθήνα και απ'όσο ξέρω κανένας στην περιοχή δεν έχει αναβαθμιστεί στο 1Mbps!

Αν οποιοσδήποτε έχει αναβαθμιστεί, τον παρακαλώ να ποστάρει εδώ αναφέροντας την περιοχή του καθώς και τις εντυπώσεις του!

Το link του χρήστη "dimfarma" http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=167520 αναφέρει εργασίες της Forthnet απο τον ΟΤΕ αλλα για ποιο σκοπό??

kostask
29-01-08, 10:52
Φίλος μου που μένει Ν. Κόσμο δέχθηκε τηλεφώνημα από το 134 να στείλει μια κάποια βεβαίωση ότι συμφωνεί με την αναβάθμιση της γραμμής του από 768 σε 1Μbit.

Πολύ γραφειοκρατικό μου ακούγεται

dennis2006
29-01-08, 13:27
Και αν δεν συμφωνεί θα τον αφήσουν στα 768 και θα πληρώνει για 1024? Αν είχαν διαφορετική τιμή το καταλαβαίνω αλλά τώρα όχι. Όταν κάνανε τον διπλασιασμό δεν ρώτησαν κανέναν. Εμένα πάντως μου ήρθε ο λογαριασμός με την νέα τιμή 16,50 και αναγράφεται ταχύτητα 1 αντί 768 και δεν έχει λήξη ακόμα το υποχρεωτικό 6αμηνο.βεβαια στο ροουτερ δεν έχω δει υψηλότερη ταχύτητα μάλιστα από τον Δεκέμβριο που ανακοινωνοσαν όλα αυτά η ταχύτητα και η δικιά μου αλλά και γειτόνων και φίλων μου είναι πολλή χειρότερη από πριν.

alexdimitris
29-01-08, 17:42
Αν στην Αθήνα και τα μεγάλα αστικά κέντρα κινείται ο ΟΤΕ σε ρυθμούς χελώνας τότε καταλαβαίνω τι θα γίνει με την Θράκη. Τα Προγράμματα της VODAFON - και αλλων Ι.Χ εταιρειών για την περιοχή μας είναι σε εξέλιξη και θα δουμε τι θα προκύψει και απο αυτούς

LiveTVRadio
29-01-08, 17:45
Καλησπέρα σε όλους!

Θα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κανείς πότε θα γίνουν οι αναβαθμίσεις απο τα 768 στα 1024 που υποσχέθηκε ο ΟΤΕ!

--Ο ΟΤΕ είχε πει οτι θα γίνουν αυτόματα και σταδιακά...όμως πόσους περίπου μήνες κρύβει το "σταδιακά"?? - φαίνεται οτι οι χρήστες 768 είναι πλέον δεύτερης κατηγορίας...

Εδω που τα λέμε γιατι δε κάνετε ανβάθμιση μόνοι σας. Τι να κερδίσετε 3 ευρώ το μήνα ??

@ ADSLgr.com All rights reserved.